Latvijas Republikas 8.Saeimas
ziemas sesijas desmitā sēde
2003.gada 6.martā
Sēdi vada Latvijas Republikas 8.Saeimas priekšsēdētāja
Ingrīda Ūdre.
Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Sēdes vadītāja. Labrīt, cienījamie kolēģi! Sākam Saeimas šāgada 6.marta sēdi.
Pirms mēs sākam izskatīt darba kārtības jautājumus, informēju, ka Saeimas Prezidijs ir saņēmis Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas iesniegumu ar lūgumu iekļaut šīsdienas darba kārtībā likumprojektu Grozījumi likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos.
Atklājam debates. Boriss Cilevičs. Lūdzu!
B.Cilevičs (Tautas saskaņas partijas frakcija).
Cienījamie kolēģi! Es aicinu jūs nesteigties ar šā jautājuma iekļaušanu darba kārtībā, jo, ja mēs uzmanīgi paskatīsimies, ko tiek piedāvāts mainīt, tad redzam, ka faktiski jaunais likumprojekts paredz izslēgt 28.panta 3.punkta B daļas normu, kurā faktiski runāts par ārvalstu investīciju aizsardzību. Ir nopietns pamats uzskatīt, ka tas ir pretrunā ar mūsu starptautiskajām saistībām, pretrunā ar Eiropas līgumu, tāpēc varbūt tomēr nesteigsimies un nedarīsim kļūdas, kuras pēc tam būs jālabo, jo tik un tā pēc rūpīgas izvērtēšanas mums šo normu pēc tam vajadzēs atcelt, ja mēs tagad steigā to pieņemsim.
Būtu jāuzklausa arī ekspertu viedoklis, jo vismaz Ārlietu ministrija jau šobrīd par šo priekšlikumu izsakās diezgan negatīvi, ka saskaņā ar Eiropas līgumu tas esot pretrunā ar mūsu saistībām.
Es pieļauju, ka ļoti daudzi deputāti nav paspējuši izlasīt šo priekšlikumu, tāpēc es aicinu jūs nesteigties ar šā svarīgā jautājuma izskatīšanu, bet ļoti uzmanīgi to izlasīt un varbūt jau nākamajā sēdē pieņemt lēmumu, pamatojoties uz visu pieejamo informāciju, taču darīt to šobrīd būtu vienkārši bezatbildīgi - nosūtīt šo likumprojektu komisijām, tad ilgi ar to strādāt un galu galā noraidīt, jo pieņemt to tādā redakcijā, kāda tiek piedāvāta, vienkārši nevar.
Paldies par uzmanību!
Sēdes vadītāja. Par runās deputāte Anna Seile.
A.Seile (frakcija Tēvzemei un Brīvībai/LNNK).
Godātie deputāti! Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ļoti rūpīgi izvērtēja šos priekšlikumus un arī situāciju, kāda ir radusies, saņemot atļauju sarunās ar Eiropas Savienību sadaļā Brīvā kapitāla kustība ieviest pārejas periodu zemes iztirgošanai ārzemniekiem.
Šajā likumprojektā Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir sagatavojusi vairākus priekšlikumus. Acīmredzot Cileviča kungs, būdams ilgstošos komandējumos, nebija tos izlasījis, jo 3.punktā vispār nav runa par to, ko viņš teica, bet ir runa par Latvijas valsts un pašvaldības, pašvaldību un valsts uzņēmumiem, kuriem ir tiesības iegādāties zemi.
Pēc būtības šajā likumprojektā septiņu gadu pārejas periodā ir iestrādāti daži ierobežojumi attiecībā uz lauksaimnieciskās zemes iegādi Eiropas Savienības pilsoņiem un Eiropas Savienībā reģistrētiem uzņēmumiem. Līdz šim viņiem tādas iespējas - iegādāties zemi Latvijā - vispār nebija, bet līdz ar šo likumprojektu pārejas periodā šīs tiesības ir samazinātas. Protams, pēc iestāšanās Eiropas Savienībā viņiem būs pilnīgi vienādas tiesības ar Latvijas pilsoņiem veikt darījumus ar zemi.
Bez tam šajā likumprojektā ir iestrādātas arī lielākas tiesības tiem Latvijas Republikas pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kuri vismaz desmit gadus ir nodzīvojuši Latvijā un kuriem zeme jau ir piešķirta pastāvīgā lietošanā, ja viņi šo zemi visu laiku ir izmantojuši, bet nav varējuši iegūt šīs īpašuma tiesības. Komisija uzskatīja, ka arī šiem pastāvīgajiem iedzīvotājiem ir tiesības iegādāties zemi īpašumā, protams, ar dažiem nelieliem ierobežojumiem, salīdzinot ar pilsoņiem.
Taču, tā kā visas šīs likuma izmaiņas ir jāveic līdz 16.aprīlim, tad mums nav citas iespējas, kā vien Saeimas komisijām pārņemt iniciatīvu un gaidīt arī no visām ministrijām, arī no visiem deputātiem ierosinājumus un precizējumus. Gaidām jūsu līdzdalību!
Komisija ir lūgusi ne tikai nodot šo likumprojektu deputātiem, bet arī, tā kā komisija pati to jau ir sagatavojusi un izvērtējusi, iekļaut šīsdienas darba kārtībā kā pēdējo punktu.
Lūdzam jūsu atbalstu!
Paldies par uzmanību!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta iekļaušanu darba kārtībā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 68, pret - 22, neviens neatturas. Likumprojekts ir iekļauts darba kārtībā.
Pirmais darba kārtības jautājums.
Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai un Juridiskajai komisijai un noteikt, ka Juridiskā komisija ir atbildīgā komisija.
Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta nodošanu komisijām, nosakot atbildīgo komisiju! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 89, pret - 1, neviens neatturas. Likumprojekts Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir nodots komisijai.
Saeimas Prezidijs ierosina Saeimas Juridiskās komisijas iesniegto likumprojektu Grozījumi Civilprocesa likumā nodot Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija.
Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta nodošanu komisijām! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 89, pret un atturas - nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.
Saeimas Prezidijs ierosina Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās komisijas iesniegto likumprojektu Grozījumi Meža likumā nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija.
Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta nodošanu komisijai, nosakot to par atbildīgo komisiju! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 93, pret un atturas - nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.
Saeimas Prezidijs ierosina Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas iesniegto likumprojektu Grozījumi likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija.
Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta nodošanu komisijai, nosakot to par atbildīgo komisiju! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 71, pret - 15, atturas - 6. Likumprojekts komisijai ir nodots.
Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Arta Kampara iesniegumu ar lūgumu piešķirt viņam bezalgas atvaļinājumu no šā gada 3.marta līdz 7.martam.
Lūdzu deputātus balsot par atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Artim Kamparam! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 88, pret - neviens, atturas - 1. Artim Kamparam bezalgas atvaļinājums ir piešķirts.
Nākamais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts Par Viviānas Zipas atbrīvošanu no Rīgas rajona zemesgrāmatu nodaļas tiesneša amata.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Ingrīda Labucka.
I.Labucka (Latvijas Pirmās partijas frakcija).
Cienījamā priekšsēdētāja! Cienījamie deputāti! Juridiskā komisija, izskatījusi Viviānas Zipas iesniegumu par viņas atbrīvošanu no Rīgas rajona zemesgrāmatu nodaļas tiesneša amata un tieslietu ministra iesniegumu par šo jautājumu, ir nolēmusi atbalstīt lēmuma projektu par Viviānas Zipas atbrīvošanu no Rīgas rajona zemesgrāmatu nodaļas tiesneša amata.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par šo lēmuma projektu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 91, pret un atturas - nav. Lēmums par Viviānas Zipas atbrīvošanu no Rīgas rajona zemesgrāmatu nodaļas tiesneša amata ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts Par Baibas Lielpēteres iecelšanu par Cēsu zemesgrāmatu nodaļas tiesnesi.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Ingrīda Labucka.
I.Labucka (Latvijas Pirmās partijas frakcija).
Juridiskā komisija, izskatījusi tieslietu ministra iesniegumu par Baibas Lielpēteres iecelšanu par Cēsu zemesgrāmatu nodaļas tiesnesi, ir atbalstījusi šo lēmuma projektu un lūdz arī Saeimu atbalstīt lēmumu par Baibas Lielpēteres iecelšanu par Cēsu zemesgrāmatu nodaļas tiesnesi.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par lēmuma projektu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 88, pret - nav, atturas - 1. Lēmums: Iecelt Baibu Lielpēteri par Cēsu zemesgrāmatu nodaļas tiesnesi ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts Par Marutas Ilgažas iecelšanu par Valmieras rajona tiesas tiesnesi.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Ingrīda Labucka.
I.Labucka (Latvijas Pirmās partijas frakcija).
Juridiskā komisija, izskatījusi tieslietu ministra Aivara Aksenoka iesniegumu par Marutas Ilgažas iecelšanu par Valmieras rajona tiesas tiesnesi, ir nolēmusi atbalstīt šo lēmuma projektu: Apstiprināt Marutas Ilgažas iecelšanu par Valmieras rajona tiesas tiesnesi.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par lēmuma projektu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 90, pret - neviens, atturas - 1. Lēmums: Iecelt Marutu Ilgažu par Valmieras rajona tiesas tiesnesi ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts Par Kristīnes Bērziņas iecelšanu par Jelgavas tiesas tiesnesi.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Ingrīda Labucka.
I.Labucka (Latvijas Pirmās partijas frakcija).
Juridiskā komisija, izskatījusi tieslietu ministra Aivara Aksenoka iesniegumu par Kristīnes Bērziņas iecelšanu par Jelgavas tiesas tiesnesi, ir atbalstījusi šo lēmuma projektu un lūdz Saeimu atbalstīt Kristīnes Bērziņas iecelšanu par Jelgavas tiesas tiesnesi.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par šo lēmuma projektu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret - nav, atturas - 1. Lēmums: Iecelt Kristīni Bērziņu par Jelgavas tiesas tiesnesi ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts Par likumprojekta Civilās aizsardzības likums (reģ. nr.12; dok. nr.22) atdošanu atpakaļ Ministru kabinetam pārstrādāšanai.
Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā - komisijas vadītājs Arnolds Laksa.
A.Laksa (Latvijas Pirmās partijas frakcija).
Augsti godātais Prezidij! Augsti godātie kolēģi! Aizsardzības un iekšlietu komisija savās 15.janvāra un 26.februāra sēdēs apsprieda Ministru kabineta izstrādāto likumprojektu Civilās aizsardzības likums. Apspriedusi minēto likumprojektu, komisija nolēma, ka likumprojekts nav konceptuāli atbalstāms, jo tajā noteiktais civilās aizsardzības sistēmas vadības mehānisms ir neatbilstošs mūsu valsts institucionālās sistēmas darbībai.
Likumprojektā Civilās aizsardzības likums ir saskatāmas arī citas nepilnības: likumprojektā nav definēts pat civilās aizsardzības jēdziens, netiek sniegts skaidrs un izsmeļošs civilās aizsardzības uzdevumu uzskaitījums, netiek noteikti civilās aizsardzības organizēšanas principi, netiek noteikts civilās aizsardzības sistēmas vadības mehānisms, kas spētu nodrošināt pilnvērtīgas sistēmas izveidi, tās darbību un attīstību atbilstoši valsts institucionālajai sistēmai.
Ņemot vērā iepriekš minēto, komisija atzina, ka, pamatojoties uz Saeimas kārtības ruļļa 86.panta 13.punktu, likumprojekts Civilās aizsardzības likums (reģistrācijas numurs 12) ir atdodams Ministru kabinetam pārstrādāšanai, bet līdz 2003.gada 1.septembrim Ministru kabinetam jau pārstrādātais likumprojekts ir jāiesniedz Saeimā.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par lēmuma projektu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 92, pret un atturas - nav. Lēmums par likumprojekta Civilās aizsardzības likums atdošanu atpakaļ Ministru kabinetam ir pieņemts.
Pirms izskatām nākamo darba kārtības jautājumu, informēju, ka Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātu Kariņa, Brigmanes, Grīnblata, Bērziņa un Vaideres iesniegumu ar lūgumu izslēgt no Saeimas 6.marta sēdes darba kārtības likumprojektu Par Eiropas konvenciju par kriminālsprieduma starptautisko spēkā esamību līdz Saeimas 29.maija sēdei.
Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav.
Izskatām tālāk darba kārtības jautājumus!
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā. Trešais lasījums.
Juridiskās komisijas vārdā - komisijas vadītāja Solvita Mellupe.
S.Mellupe (frakcija Jaunais laiks).
Cienījamie deputāti! Juridiskā komisija izskatīja likumprojektu Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā (reģistrācijas nr.100, Saeimas sēdē izskatāmais dokuments nr.410).
Par minēto likumprojektu ir saņemts viens priekšlikums. Tas ir Juridiskā biroja priekšlikums, kuru komisija atbalstīja.
Sēdes vadītāja. Deputātiem iebildumu nav.
S.Mellupe. Līdz ar to Juridiskā komisija ir atbalstījusi likumprojektu Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā trešajā lasījumā. Lūdzu arī Saeimu atbalstīt šā likumprojekta pieņemšanu trešajā, galīgajā, lasījumā!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā pieņemšanu trešajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 89, pret un atturas - nav. Likumprojekts Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījums likumā Par ārvalstnieku un bezvalstnieku ieceļošanu un uzturēšanos Latvijas Republikā. Trešais lasījums.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Solvita Mellupe.
S.Mellupe (frakcija Jaunais laiks).
Saeimas Juridiskā komisija izskatīja likumprojektu Grozījums likumā Par ārvalstnieku un bezvalstnieku ieceļošanu un uzturēšanos Latvijas Republikā (reģistrācijas nr.112, pirms trešā lasījuma Saeimas sēdē izskatāmais dokuments nr.414).
Šie grozījumi nosaka, ka Austrālijas Savienības, Jaunzēlandes un Kanādas pilsoņiem, kuri izmanto savas valsts pilsonības dokumentus Latvijā, tiek noteikta bezvīzu ieceļošanas kārtība. Saņemti divi priekšlikumi.
1. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija nolēma atbalstīt.
Sēdes vadītāja. Atklājam debates. Deputāts Nikolajs Kabanovs.
N.Kabanovs (politisko organizāciju apvienības Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā frakcija).
Cienījamie kolēģi deputāti! Latvijas iedzīvotāji! Jautājums par bezvīzu režīmu starp Austrāliju un Latviju ir pietiekami svarīgs, lai gan dažiem no jums tas liekas tīri tehnisks. Runa ir par valsts prestižu. Iedomājaties, ka pēc tam, kad ir nodibināts bezvīzu režīms ar Austrāliju, mūsu cilvēks ierodas šajā jaukajā zaļajā kontinentā, taču robežsargi nelaiž viņu valstī tikai tāpēc, ka viņam ir zila pase, uz kuras ir ģerbonis ar lauvu un grifonu! Diemžēl neviena valsts, ar kuru Latvijai ir bezvīzu režīms, automātiski neielaiž Latvijas pilsoņus. Iebraucēji no Latvijas visbiežāk tiek pakļauti pazemojošai pratināšanas procedūrai: Vai jums ir biļete atpakaļceļam? Vai jums ir līdzi tik daudz naudas, lai būtu 100 dolāri dienā? Kāds ir patiesais jūsu iebraukšanas mērķis? Būsim reālisti! Kamēr Latvija viesmīlīgi aicina iebraukt ārzemniekus Latvijā, Latvijas pilsoņus ārzemēs uztver labākajā gadījumā kā lētu darbaspēku, bet sliktākajā gadījumā kā noziedzīga grupējuma pārstāvjus. Es esmu par bezvīzu režīmu ar Austrāliju, bet atbalstīšu to tikai tad, kad tas būs divpusējā kārtā. Un aicinu visus domājošos deputātus demonstrēt savu attieksmi!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par 1. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 91, pret - neviens, atturas - 1. Priekšlikums atbalstīts.
S.Mellupe. Komisijas vārdā es labprāt atbildēšu deputātam Kabanovam par šo grozījumu būtību un labprāt arī izskaidrošu to, kādā veidā Latvijā tiek slēgti līgumi par bezvīzu ieceļošanas kārtību un kāpēc ir nepieciešami šie grozījumi šajā likumā.
Latvijai ir noslēgti šie līgumi par bezvīzu režīmu. Latvija ir konsekventi turējusies pie tās prakses, ka līgumi tiek slēgti tikai divpusēji. Šā līguma noslēgšana nozīmē, ka var bez vīzām gan tās valsts pilsoņi ieceļot Latvijā, gan arī Latvijas pilsoņi - tajā valstī. Neviens vīzu režīms pats par sevi nenozīmē kaut kādu automātisku iekļūšanu vai neiekļūšanu mūsu valstī. Ikvienam Latvijas robežsargam, ikvienam imigrācijas dienesta ierēdnim ir tiesības uzdot jebkuram ārvalstniekam jautājumu, kāpēc viņš šeit ir ieceļojis un vai viņam pietiek līdzekļu, lai šeit uzturētos, un vai viņam ir biļete atpakaļceļam. Varu jums apgalvot, ka tiek tā darīts! Un tieši tāpat arī citu valstu imigrācijas dienesta ierēdņiem ir tiesības uzdot šādus jautājumus.
Šie konkrētie grozījumi attiecas uz Austrālijas Savienības, Jaunzēlandes un Kanādas pilsoņiem. Ja jūs palūkotos vēsturē un salīdzinātu mūsu valsti kaut vai ar mūsu kaimiņvalstīm, tad jūs redzētu, ka viņas jau sen šādus bezvīzu režīmus ir noteikušas.
Šie grozījumi ir radušies arī sakarā ar Eiropas Savienību. Tāda bija prasība, slēdzot iestāšanās sarunās iekšlietu un tieslietu sadaļu. No 2003.gada 1.janvāra visām Eiropas Savienības baltā saraksta valstīm tiek noteikts vienpusējs bezvīzu režīms. Un, tā kā to savādāk nevar izdarīt, jo līgumā to vienpusēji nevar noteikt, tas tiek šajā līgumā atrunāts kā izņēmums. Vēl jo vairāk, - varu jums teikt, ka īstenībā šādu valstu, Eiropas Savienības baltā saraksta valstu, ir vēl vairāk - ir ne tikai šīs trīs jau pieminētās, bet vēl vismaz 20 tādu, kurām netiek noteikts šāds vienpusējs bezvīzu režīms. Ārlietu ministrija turpina strādāt, lai noslēgtu divpusējos režīmus. Attiecībā uz Austrāliju, Jaunzēlandi un Kanādu jāteic, ka šīs valstis arī apsver šādu iespēju - noslēgt ar mums divpusēju bezvīzu režīmu, bet šī ir vienīgā iespēja, kamēr Latvija neizrādīs savu labo gribu. Tā tas šajās valstīs ir pieņemts vēsturiski.
Tā ka šeit nav nekas pārkāpts nedz attiecībā pret Latvijas pilsoņiem, nedz arī pret to citu valstu pilsoņiem.
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītāja. Vai deputātiem ir iebildumi pret 2. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikumu? Deputātiem iebildumu nav.
S.Mellupe. Juridiskā komisija, izskatījusi likumprojektu Grozījums likumā Par ārvalstnieku un bezvalstnieku ieceļošanu un uzturēšanos Latvijas Republikā, atbalstīja likumprojekta pieņemšanu trešajā lasījumā un lūdz arī Saeimu atbalstīt likumprojekta pieņemšanu trešajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta pieņemšanu trešajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 93, pret un atturas - nav. Likums Grozījumi likumā Par ārvalstnieku un bezvalstnieku ieceļošanu un uzturēšanos Latvijas Republikā pieņemts trešajā, galīgajā, lasījumā.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi Izglītības inovācijas fonda likumā. Trešais lasījums.
Vai ir kāds, kas uzstāsies Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā? Deputāts Dzintars Ābiķis. Lūdzu!
Dz.Ābiķis (Tautas partijas frakcija).
Cienījamie kolēģi! Izskatīsim trešajā lasījumā likumprojektu Grozījumi Izglītības inovācijas fonda likumā.
1. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija aicina šo priekšlikumu atbalstīt.
Sēdes vadītāja. Atklājam debates.
Deputāts Dzintars Ābiķis.
Dz.Ābiķis (Tautas partijas frakcija).
Cienījamie kolēģi! Cienījamie Jaunā laika deputāti! Komisijā, protams, jūsu pārstāvji ar balsu vairākumu šo likumprojektu atbalstīja un par to es jūs jau informēju. Es gribētu te vilkt tādas paralēles, ka īstenībā jūs ar šo likumprojektu atņēmāt izglītības darbiniekiem ne vien kartupeļus kartupeļu biezputru ar speķi Arī, balsojot par budžetu, jūs to izdarījāt, atņemot algu paaugstinājumu vai, pareizāk sakot, neparedzot to algu paaugstinājumu, kuru jūs pirms vēlēšanām tik skaļi solījāt.
Es aicinu vismaz noraidīt šo likumprojektu, lai iedotu skolotājiem kārtīgu pusdienu vietā vismaz mazu, mazu biezpienmaizīti! Jo šis likumprojekts paredz ar šo gadu iedarbināt Izglītības inovācijas fondu, un valdība varētu tam ziedot kaut vai 20 000 latu, lai varētu jau šogad sākt atbalstīt tos izglītības darbiniekus, kuri raksta mācību grāmatas, strādā pie mācību līdzekļu izgatavošanas, tātad tos, kuri strādā radoši. Lai šo likumprojektu, tā teikt, iedarbinātu, nevajag miljonu, nevajag arī 500 000 latu. Nu noziedojiet kaut vai 20 000 latu! Ar tiem jūs varēsiet atbalstīt jau vismaz kādus 5-10 izglītības darbiniekus vai pat vairāk.
Faktiski šā likumprojekta atbalstīšana ir mūsu izglītības sabiedrībai kārtējā pļauka no valdības puses.
Taču komisijas vārdā diemžēl es aicinu balsot.
Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.
Lūdzu deputātus balsot par 1. - Juridiskā biroja priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 73, pret - 19, atturas - 1. Priekšlikums ir atbalstīts.
Dz.Ābiķis. 2. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Deputātiem iebildumu nav.
Dz.Ābiķis. Cienījamie kolēģi! Aicinu balsot par likumprojektu kopumā. Komisijas lēmums bija pozitīvs, bet mans personīgais deputāta lēmums ir krasi nosodošs attiecībā uz šo amorālo likumprojektu.
Sēdes vadītāja. Ābiķa kungs, jūs varat runāt tikai komisijas vārdā!
Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījumi Izglītības inovācijas fonda likumā pieņemšanu trešajā lasījumā. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 75, pret - 19, neviens neatturas. Likums Grozījumi Izglītības inovācijas fonda likumā pieņemts trešajā, galīgajā, lasījumā.
Pirms izskatām nākamos darba kārtības jautājumus, paziņoju, ka ir saņemti vairāki iesniegumi.
Saeimas Prezidijs ir saņēmis piecu deputātu - Buzajeva, Kabanova, Deņisova, Golubova un Bekasova iesniegumu ar lūgumu iekļaut šodienas sēdes darba kārtībā jautājumu par deputāta Andra Tolmačova ievēlēšanu par balsu skaitītāju. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav.
Saeimas Prezidijs ir saņēmis Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas iesniegumu ar lūgumu iekļaut likumprojektu Grozījumi Meža likumā šodienas sēdes darba kārtībā kā pēdējo punktu un virzīt minēto likumprojektu uz izskatīšanu pirmajā lasījumā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav.
Ir saņemts Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas iesniegums. Komisija lūdz iekļaut kā pēdējo punktu šodienas sēdes darba kārtībā likumprojektu Grozījumi likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos un veikt tā izskatīšanu pirmajā lasījumā. Deputātiem iebildumu nav. Deputātiem tomēr ir iebildumi? Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta iekļaušanu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 71, pret - 24, neviens neatturas. Likumprojekts iekļauts darba kārtībā.
Saeimas Prezidijs ir saņēmis Juridiskās komisijas iesniegumu ar lūgumu izdarīt šodienas sēdes darba kārtībā grozījumu - iekļaut likumprojektu Grozījumi Civilprocesa likumā un veikt tā izskatīšanu pirmajā lasījumā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts darba kārtībā iekļauts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumā. Trešais lasījums.
Ārlietu komisijas vārdā - komisijas vadītāja Inese Vaidere.
I.Vaidere (frakcija Tēvzemei un Brīvībai/LNNK).
Cienījamās kolēģes un godātie kolēģi! Ārlietu komisija savā sēdē ir izskatījusi minēto likumprojektu. Komisijas sēdē tika saņemti 2 priekšlikumi.
1.priekšlikums - deputāta Kiršteina priekšlikums. Komisijas lēmums bija - neatbalstīt.
Sēdes vadītāja. Atklājam debates. Deputāts Aleksandrs Kiršteins.
A.Kiršteins (Tautas partijas frakcija).
Godājamais Prezidij! Godājamie deputāti! Man, protams, jāatvainojas jums par savu naivumu, jo tad, kad es iesniedzu šo priekšlikumu, kurš balstījās uz citu valstu līdzīgu diplomātisko praksi, ka diplomāts nav vienkāršs ierēdnis, ka viņš nav tāds ierēdnis, kuru var pārcelt, teiksim, mežsarga vai ugunsdzēsēja darbā, es vēl nedomāju, ka vairākuma koalīcijai neinteresē šādi jautājumi, jo ir jāizrēķinās ar sev varbūt nevēlamiem ierēdņiem vai arī ar tādiem ierēdņiem, kuri vienkārši aizņem vietu un kuri varbūt arī neko sliktu nav izdarījuši.
Es tad vēl nezināju, ka Latvijā var izveidoties tāda situācija, ka mēs varam mierīgi uzspļaut arī Satversmei un likt Valsts prezidentei zvērēt tad, kad šis krēsls vēl nav atbrīvojies, un radīt tādu precedentu, kāds Latvijas pastāvēšanas laikā nav bijis ne pirms kara, ne pēc kara, tāpēc šis pārkāpums jau ir daudz nenozīmīgāks.
Un, ja mēs tiešām uzskatām, ka diplomātam nav vajadzīgs speciāls likums, tad mēs varētu vispār arī no šā likuma atteikties un vienkārši runāt par vienu kopēju likumu, kas regulē ierēdņu darbu. Ja kāds vēl nav izpratis, ar ko atšķiras, teiksim, diplomāts no parasta ierēdņa, tad tikai uz priekšu!
Es tomēr ceru, ka mēs kaut kādu veselo saprātu izrādīsim ne tikai šajā gadījumā, bet arī Prezidija balsojumā par Valsts prezidenta likumīgām vēlēšanām jūnijā un ka mēs tomēr neatbalstīsim šo un arī nākamo priekšlikumu.
Paldies par uzmanību!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par deputāta Kiršteina 1.priekšlikumu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 44, pret - 47, atturas - 3. Priekšlikums nav atbalstīts.
I.Vaidere. Tika saņemts arī 2. - deputāta Kiršteina priekšlikums. Komisijas viedoklis bija - neatbalstīt.
Sēdes vadītāja. Jābalso? Lūdzu deputātus balsot par 2. - deputāta Kiršteina priekšlikumu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 43, pret - 45, atturas - 4. Priekšlikums nav atbalstīts.
I.Vaidere. Līdz ar to visi priekšlikumi ir izskatīti. Komisijas vārdā aicinu atbalstīt likumprojektu Grozījumi Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumā trešajā, galīgajā, lasījumā!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījumi Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumā pieņemšanu trešajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 71, pret - 20, atturas - 1. Likumprojekts Grozījumi Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumā ir pieņemts trešajā, galīgajā, lasījumā.
I.Vaidere. Paldies.
Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījums likumā Par likumu un citu Saeimas, Valsts prezidenta un Ministru kabineta pieņemto aktu izsludināšanas, publicēšanas, spēkā stāšanās kārtību un spēkā esamību. Trešais lasījums.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Solvita Mellupe.
S.Mellupe (frakcija Jaunais laiks).
Godātie kolēģi! Juridiskā komisija izskatīja likumprojektu Grozījums likumā Par likumu un citu Saeimas, Valsts prezidenta un Ministru kabineta pieņemto aktu izsludināšanas, publicēšanas, spēkā stāšanās kārtību un spēkā esamību (reģistrācijas nr.49, 8.Saeimas sēdē izskatāmais dokuments nr.413).
Šis likumprojekts vienkārši precizē divas lietas: jēdzieniski precizē, kad stājas spēkā likums, - tātad nevis 14 dienas pēc izsludināšanas, bet 14.dienā pēc izsludināšanas, kas, pēc valodnieku un arī juristu atzinuma, precīzāk nosaka šā likuma garu un jēgu.
Tātad tika saņemts viens priekšlikums. Pati Juridiskā komisija savā sēdē precizēja 11.panta redakciju, kas, protams, komisijas sēdē tika arī atbalstīta.
Sēdes vadītāja. Vai deputātiem ir iebildumi pret 1. - Juridiskās komisijas priekšlikumu? Deputātiem iebildumu nav.
S.Mellupe. Līdz ar to Juridiskā komisija, izskatījusi likumprojektu Grozījums likumā Par likumu un citu Saeimas, Valsts prezidenta, Ministru kabineta pieņemto aktu izsludināšanas, publicēšanas, spēkā stāšanās kārtību un spēkā esamību, atbalstīja šā likumprojekta pieņemšanu trešajā lasījumā. Lūdzu arī Saeimu atbalstīt šā likumprojekta pieņemšanu trešajā lasījumā!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta pieņemšanu trešajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 94, pret un atturas - nav. Likumprojekts Grozījumi likumā Par likumu un citu Saeimas, Valsts prezidenta un Ministru kabineta pieņemto aktu izsludināšanas, publicēšanas, spēkā stāšanās kārtību un spēkā esamību ir pieņemts trešajā, galīgajā, lasījumā.
Pirms tālāk izskatām sēdes darba kārtību, ir saņemts piecu deputātu - Mellupes, Brigmanes, Klausa, Mūrnieka un Kušķa iesniegums ar lūgumu iekļaut Saeimas 6.marta sēdes darba kārtībā jautājumu Par deputāta Gunta Bērziņa ievēlēšanu par balsu skaitītāju. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Lēmuma projekts darba kārtībā iekļauts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījums Autortiesību likumā. Trešais lasījums.
Vai Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā ir kāds ziņotājs? Deputāte Ausma Ziedone-Kantāne. Lūdzu!
A.Ziedone-Kantāne (frakcija Jaunais laiks).
Tātad Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz izskatīt Saeimas kārtējās sēdes darba kārtībā iekļauto likumprojektu Grozījums Autortiesību likumā trešajā lasījumā.
Priekšlikumu nav.
Paldies par uzmanību!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījums Autortiesību likumā pieņemšanu trešajā lasījumā! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 94, pret un atturas - nav. Likumprojekts Grozījums Autortiesību likumā ir pieņemts trešajā, galīgajā, lasījumā.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Par Latvijas Republikas un Čehijas Republikas brīvās tirdzniecības līguma Apvienotās komitejas lēmumu nr.1/2002. Otrais lasījums.
Ārlietu komisijas vārdā - komisijas vadītāja Inese Vaidere.
I.Vaidere (frakcija Tēvzemei un Brīvībai/LNNK).
Godātie kolēģi! Ārlietu komisija ir izskatījusi savā sēdē otrajā lasījumā likumprojektu Par Latvijas Republikas un Čehijas Republikas brīvās tirdzniecības līguma Apvienotās komitejas lēmumu nr.1/2002. Sēdē par likumprojektu priekšlikumi netika saņemti.
Līdz ar to aicinu atbalstīt minēto likumprojektu otrajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 89, pret un atturas - nav. Likumprojekts Par Latvijas Republikas un Čehijas Republikas brīvās tirdzniecības līguma Apvienotās komitejas lēmumu nr.1/2002 ir pieņemts otrajā lasījumā.
I.Vaidere. Paldies!
Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi Koncesiju likumā. Pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Dzintars Zaķis.
Dz.Zaķis (frakcija Jaunais laiks).
Godājamais Prezidij! Godājamie kolēģi! Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija 23.februāra sēdē izskatīja likumprojektu Grozījumi Koncesiju likumā (dokuments nr.347) un pieņēma lēmumu - atbalstīt minēto likumprojektu izskatīšanu Saeimas sēdē pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 93, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir pieņemts.
Par priekšlikumu iesniegšanas termiņu, lūdzu!
Dz.Zaķis. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 14.marts.
Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 14.marts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi likumā Par zemes komisijām. Pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāte Anna Seile.
A.Seile (frakcija Tēvzemei un Brīvībai/LNNK).
Godātie deputāti! Likumprojektu ir sagatavojusi Tieslietu ministrija. Ministru kabinets to ir nosūtījis izskatīšanai Saeimā.
Šis likumprojekts ir sagatavots tādēļ, lai saskaņotu normas, kādas ir Administratīvā procesa likumā pašlaik, ar normām, kuras ir likumā Par zemes komisijām. Tomēr es jau Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā, šo likumprojektu nosūtot Saeimai, vērsu uzmanību uz to, ka dažas problēmas te varētu rasties, taču tās varbūt ir iespējams novērst nākamajos lasījumos, jo, ja pārsūdzības laiks zemes komisijas lēmumiem būs viens mēnesis (tagadējo 10 dienu vietā), tad visiem, kuriem zemes komisija pieņem lēmumu -, un zemes komisijas vēl joprojām darbojas pilsētās un ir arī Centrālās zemes komisijas lēmumi -, būs mēnesis jāgaida, līdz viņi varēs šo īpašumu ierakstīt zemesgrāmatā pat tad, ja neviens strīdnieks šā mēneša laikā nebūs atradies. Tas varētu stipri pagarināt zemes reformas gaitu, bet mēs taču visi vēlamies ātrāk pabeigt šo ārkārtas procesu.
Es domāju, gatavojiet priekšlikumus! Gan jau mēs šo jautājumu kopā ar Centrālo zemes komisiju atrisināsim.
Un tāpēc lūdzu atbalstīt pirmajā lasījumā šo iesniegto tekstu, kuru būtu nepieciešams precizēt.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījumi likumā Par zemes komisijām pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 92, pret - nav, atturas - 1. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir pieņemts.
Lūdzu, par priekšlikumu iesniegšanas termiņiem!
A.Seile. 14.marts.
Sēdes vadītāja. Vai citu priekšlikumu nav? Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 14.marts.
Nākamais darba kārtības jautājums - Grozījumi likumā Par uzņēmējdarbību. Pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas
komisijas
vārdā - deputāts Škapars.
Ē.Škapars (frakcija Jaunais laiks).
Cienījamā priekšsēdētāja! Godātie kolēģi! Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šā gada 23.februāra sēdē izskatīja likumprojektu Grozījumi likumā Par uzņēmējdarbību un pieņēma lēmumu atbalstīt minētā likumprojekta izskatīšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu atbalstīt.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījumi likumā Par uzņēmējdarbību pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 93, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir pieņemts.
Lūdzu, par priekšlikumu iesniegšanas termiņiem!
Ē.Škapars. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 14.marts.
Sēdes vadītāja. Vai citu priekšlikumu nav? Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir 14.marts.
Ē.Škapars. Paldies.
Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījums likumā Par arodbiedrībām. Pirmais lasījums.
Sociālo un darba lietu komisijas vārdā - deputāte Jevgenija Stalidzāne.
J.Stalidzāne (Latvijas Pirmās partijas frakcija).
Cienījamais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Strādāsim ar dokumentu
nr.274 - likumprojektu Grozījums likumā Par arodbiedrībām.
Šis likumprojekts precizē lēmumu pieņemšanas termiņus un to pagarināšanas kārtību, kā arī nodrošina vienotas terminoloģijas lietošanu atbilstoši Administratīvā procesa likumam. Likumprojekts stāsies spēkā vienā dienā ar Administratīvā procesa likumu - 2003.gada 1.jūlijā.
Grozījumus ir sagatavojis Ministru kabinets, komisija tos izskatīja un nolēma atbalstīt to pieņemšanu pirmajā lasījumā.
Lūdzu arī Saeimu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījums likumā Par arodbiedrībām pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 92, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.
Lūdzu, par priekšlikumu iesniegšanas termiņiem!
J.Stalidzāne. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 14.marts.
Sēdes vadītāja. 14.marts. Vai citu priekšlikumu nav? Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir šā gada 14.marts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi Valsts darba inspekcijas likumā. Pirmais lasījums.
Sociālo un darba lietu komisijas vārdā - deputāte Jevgenija Stalidzāne.
J.Stalidzāne (Latvijas Pirmās partijas frakcija).
Grozījumus Valsts darba inspekcijas likumā ir sagatavojis Ministru kabinets (Saeimas dokuments nr.277).
Komisija izskatīja šos sagatavotos grozījumus un secināja, ka likumprojekts paredz garāku Valsts darba inspekcijas direktora lēmumu pārsūdzības termiņu. Likumā ir noteikta arī pārejas laika norma, kas paredz personai piemērot labvēlīgākus termiņus.
Un komisija, izskatījusi šos grozījumus, atzina, ka likumprojekts ir pieņemams pirmajā lasījumā.
Lūdzu Saeimu pieņemt to pirmajā lasījumā!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījumi Valsts darba inspekcijas likumā pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 89, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir pieņemts.
Lūdzu, par priekšlikumu iesniegšanas termiņiem!
J.Stalidzāne. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 14.marts.
Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 14.marts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījums likumā Par policiju. Pirmais lasījums.
Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā - komisijas vadītājs deputāts Arnolds Laksa.
A.Laksa (Latvijas Pirmās partijas frakcija).
Cienījamā priekšsēdētājas kundze! Godātie kolēģi! Aizsardzības un iekšlietu komisija savā šā gada 26.februāra sēdē apsprieda pirmajam lasījumam Ministru kabineta izstrādāto likumprojektu Grozījums likumā Par policiju (reģistrācijas nr.162).
Likumprojekts Grozījums likumā Par policiju ir izstrādāts tādēļ, lai noregulētu policijas starptautisko sadarbību un deleģētu Ministru kabinetam noteikt kārtību, kādā policijas darbinieki tiek nosūtīti starptautiskajās operācijās un misijās, un šīs dalības finansēšanas kārtību.
Komisija konceptuāli atbalstīja minēto likumprojektu un lūdz Saeimu atzīt to par steidzamu.
Sēdes vadītāja. Cienījamie deputāti! Vispirms aicinu balsot par likumprojekta Grozījums likumā Par policiju atzīšanu par steidzamu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 92, pret - nav, atturas - 1. Likumprojekts ir atzīts par steidzamu.
Nākamais balsojums būs par likumprojekta Grozījums likumā Par policiju pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 94, pret - nav, atturas - 1. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.
Lūdzu, par priekšlikumu iesniegšanas termiņiem un par izskatīšanu otrajā lasījumā!
A.Laksa. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš likumprojekta Grozījums likumā Par policiju otrajam lasījumam - 11.marts.
Sēdes vadītāja. 11.?
A.Laksa. 11.marts.
Sēdes vadītāja. Jā.
A.Laksa. Un likumprojekta otrā lasījuma datums - 20.marts.
Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 11.marts, bet otrajā lasījumā likumprojektu izskatīsim 20.martā.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi likumā Par cukuru. Otrais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Dzintars Zaķis.
Dz.Zaķis (frakcija Jaunais laiks).
Cienījamie kolēģi! Strādāsim ar dokumentu nr.428. Likumprojektam Grozījumi likumā Par cukuru priekšlikumi nav iesniegti, tāpēc lūdzu balsot par šā likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 94, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā ir pieņemts.
Lūdzu par priekšlikumu iesniegšanas termiņiem!
Dz.Zaķis. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam - 14.marts.
Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 14.marts.
Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts Par deputāta Andra Tolmačova ievēlēšanu par balsu skaitītāju.
Lūdzu deputātus balsot par šo lēmuma projektu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 93, pret un atturas - nav. Lēmums par deputāta Andra Tolmačova ievēlēšanu par balsu skaitītāju pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi Meža likumā. Pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā ziņos deputāte Anna Seile.
A.Seile (frakcija Tēvzemei un Brīvībai/LNNK).
Godātie deputāti! Izskatāmā dokumenta numurs ir 422. Šo likumprojektu ir sagatavojusi Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija. Es gribu jums paskaidrot, kāpēc šis likumprojekts būtu jāatzīst par steidzamu, kā to ir ierosinājusi komisija. Ir mums ļoti daudzi labi likumi, to skaitā arī Meža likums, un šajā likumā ir noteikts, ka mūsu zaļais zelts ir rūpīgi jākopj, jāglabā un jāatjauno. Taču ļoti bieži gadās tā, ka atrodas tādi cilvēki, kas rīkojas, savu personīgo interešu vadīti, un nedomā par šo kopējo sabiedrības labumu, un atrod ceļu, kā apiet likumu, atrodot tajā kādu nelielu baltu plankumu, kuram pieķerties.
Šajā gadījumā notiek nepamatota īpašumu sadalīšana, lai netiktu atjaunotas izcirstās kailcirtes platības. Pašvaldībām ir jāpieņem lēmums par īpašuma sadalīšanu vairākos gabalos. Un, tiklīdz šā īpašuma sadalīšana notiek ar negodīgu mērķi, kailcirtes platība var izvērsties daudz lielāka divos blakus esošos īpašumos.
Lai pārtrauktu šo procesu, kas it sevišķi no dažādu starpniecības uzņēmumu un uzpircēju puses izvēršas pēdējā laikā ļoti strauji, komisija ierosina likumprojektu atzīt par steidzamu.
Sēdes vadītāja. Vispirms deputātiem būtu jābalso par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 91, pret - nav, atturas - 3. Likumprojekts Grozījumi Meža likumā atzīts par steidzamu.
Lūdzam deputātus balsot par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 93, pret - nav, atturas - 1. Likumprojekts pieņemts pirmajā lasījumā.
Lūdzu, Seiles kundze, nosakiet priekšlikumu iesniegšanas termiņu un datumu, kurā veiksim likumprojekta izskatīšanu otrajā lasījumā!
A.Seile. Ņemot vērā to, ka vēl vakar tika saņemtas ziņas, ka mežu izcirtēji un tie, kas negrib mežus atjaunot, ļoti sarosījušies, bija doma noteikt ilgāku termiņu. Taču tagad ir likums jāgroza ātrāk, un tāpēc nākamajā nedēļā 13.martā vajadzētu šo likumprojektu izskatīt otrajā, galīgajā, lasījumā. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir 11.marts.
Sēdes vadītāja. Deputātiem iebildumu nav. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos. Pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā ziņos deputāte Anna Seile.
A.Seile (frakcija Tēvzemei un Brīvībai/LNNK).
Izskatām likumprojektu Grozījumi likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos. Dokuments nr.187. Komisija, izsvērusi visus argumentus, tomēr uzskata, ka likumprojekts nav jāvirza kā steidzams, lai gan arī tas būtu ātri pieņemams, un ierosina to izskatīt vēl divos lasījumos. Komisija savu sagatavoto likumprojektu ir pamatojusi uz Ārlietu ministrijas panākto vienošanos par pārejas periodu, kas noteikts sarunās ar Eiropas Savienību, lai noteiktu dažus ierobežojumus ārvalstīm, kuras grib iegādāties zemi Latvijā, to skaitā kandidātvalstīm, lai nebūtu tādas situācijas, ka Latvijas tirgū varētu paaugstināties pieprasījums pēc lētas zemes. Šādā gadījumā ļoti radikāli celtos cenas un tiktu izjaukts ekonomiskais un sociālais līdzsvars Latvijas laukos. Šāds pārejas periods ir iespējams, ja mēs izdarām savā nacionālajā likumdošanā grozījumus līdz 16.aprīlim. Protams, ir daži noteikumi. Šajā pārejas periodā mēs nedrīkstam Eiropas Savienības pilsoņiem piemērot stingrākus ierobežojumus nekā trešo valstu pilsoņiem, un šajā likumprojektā tas arī nav paredzēts. Mēs šo nosacījumu esam ievērojuši.
Tātad ir nepieciešams šo likumprojektu akceptēt pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Atklājam debates. Pirmais debatēt pieteicies deputāts Boriss Cilevičs.
B.Cilevičs (Tautas saskaņas partijas frakcija).
Cienījamie kolēģi! Es pilnīgi piekrītu Seiles kundzei, ka iestāšanās līguma nosacījumi pieļauj mums septiņus gadus pēc iestāšanās paturēt spēkā esošo likumdošanu jautājumā par nosacījumu lauksaimniecības zemes iegādei. Un, protams, atskaites brīdis, lai noteiktu spēkā esošo likumdošanu, ir iestāšanās līguma parakstīšana - 16.aprīlis. Tas viss ir absolūti pareizi. Es pilnīgi piekrītu Seiles kundzes teiktajam, ka šie grozījumi uzlabos Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju iespējas iegādāties zemi. Tas ir ļoti pozitīvi. To mēs noteikti atbalstām. Taču tajā pašā laikā, es domāju, ir neatbilstība citam Latvijai saistošam starptautiskajam līgumam, proti, Eiropas līgumam.
Citēju: Eiropas līgums par asociācijas izveidošanu starp Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Latvijas Republiku, no otras puses, uzņēmējdarbības dibināšanas brīvības ietvaros atļauj ārzemniekiem nodarboties ar lauksaimniecību Latvijā. Saskaņā ar Eiropas līgumu Latvija atvieglo Kopienas kompāniju un pilsoņu darbību savā teritorijā, piešķirot nosacījumus Kopienas pilsoņu un kompāniju uzņēmējdarbības dibināšanai, kas nav mazāk labvēlīgi par tiem, ko tā nosaka savām pašas kompānijām vai arī jebkuras trešās valsts kompānijām. Tātad Eiropas līgums paredz arī pilnīgi brīvu kapitālu, kas ir saistīts ar uzņēmējdarbības dibināšanu un pašnodarbināto personu darbību apriti. Pie tam dalībvalstis un Latvija neievieš attiecībā uz kapitāla kustību un kārtējiem maksājumiem nekādus jaunus ierobežojumus, kas saista Kopienas un Latvijas iedzīvotājus, kā arī nepastiprina pastāvošo noteikumu ierobežojošo raksturu. Tāds ir Eiropas līgums.
Tātad grozījumi šajā līgumā, es atkal citēju, nedrīkst būt vērsti uz Eiropas Savienības pilsoņu un uzņēmumu tiesību samazināšanu Latvijā. Tajā pašā laikā grozījumi var paredzēt vispārējos gan Latvijas pilsoņu, gan jebkuras citas personas tiesību ierobežojošus nosacījumus, kas vērsti uz jau minēto mērķu sasniegšanu... Un tā tālāk.
Tas ir oficiāls Ārlietu ministrijas viedoklis, šā gada 20.februāra vēstule, kas ir arī jūsu rīcībā.
Es atkal gribu pievērst jūsu uzmanību tam, ka, izslēdzot no likuma spēkā esošās redakcijas 28.panta 3.punkta b daļu, kur tātad ir runa par ārvalstu fizisko un juridisko personu ieguldījumu aizsardzību, Latvija samazina šo personu tiesības, un tieši to aizliedz Eiropas līgums. Tā ka te ir diezgan būtiskas nianses, un tāpēc es vēlreiz aicinu jūs nesteigties ar šo jautājumu! Latvijai, iestājoties Eiropas Savienībā, jāpilda ne tikai iestāšanās līguma nosacījums, bet arī citas saistības, ko izvirza Eiropa. Eiropas līgums uzliek mums šajā jomā lielākas saistības nekā iestāšanās līgums. Tāpēc nesteigsimies un padomāsim vēlreiz!
Es aicinu jūs neatbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītāja. Deputāts Vladimirs Buzajevs.
V.Buzajevs (politisko organizāciju apvienības Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā frakcija).
Cienījamie kolēģi! Es negribētu šeit aizstāvēt Eiropas Savienības pilsoņu tiesības, jo par viņiem ir kam parūpēties.
Es gribētu runāt par cilvēkiem, par kuriem negrib rūpēties neviens, - par Latvijas nepilsoņiem. Protams, salīdzinājumā ar esošo likumdošanu Latvijas nepilsoņu tiesības pirkt zemi mazliet paplašinājās. Tomēr ierobežojumi - ar mūsu roku pieņemti ierobežojumi, ja mēs atbalstīsim šo likumu! - šeit ir. Tie ir 28.panta pirmās daļas 2.punktā, kā arī 4.punktā. Te ir 4.punktā minēta Latvijas Republikas sabiedrība, kuras pamatkapitālā vairāk nekā puse pieder Latvijas Republikas pilsoņiem. Mēs agrāk analizējām to dibinātāju vai locekļu sarakstu, kapitālu, skatījāmies, viņi ir pilsoņi vai nepilsoņi, kāpēc viņiem ir citas krāsas pase, un tā tālāk. Saskaņā ar likumprojekta autoru viedokli joprojām Latvijā dzīvo šaubīgi cilvēki, kuru nolūks ir kaitēt Latvijas Republikai. Nu es nevaru to saprast. Un jāņem vērā, ka vairāk nekā puse Latvijā dzīvojošo mazākumtautību tomēr ir nepilsoņi.
Es aicinu neatbalstīt likumprojektu šajā redakcijā.
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītāja. Deputāts Pēteris Kalniņš.
P.Kalniņš (Zaļo un zemnieku savienības frakcija).
Cienījamā priekšsēdētāja! Godājamie kolēģi! Es domāju, ka šis likumprojekts, kuru mēs gribam šodien izskatīt pirmajā lasījumā, ir viens no pašiem būtiskākajiem un svarīgākajiem, kādi vispār šeit jebkad izskatīti, jo tajā ir risināts jautājums par zemi.
Zeme - tā ir tā bagātība, kura mums ir un kurai vajadzētu šeit arī palikt.
Kāpēc es šodien saku, ka tas ir tik unikāli? Mēs šo jautājumu esam jau izvirzījuši pirms trim četriem gadiem, bet līdz šim mūs nekad nesadzirdēja. Tā tas bija arī iepriekšējā Saeimā, kad gribējām šo jautājumu risināt. Ir runa par to, ka, pārdodot zemi ārzemniekiem, atrisināsies jautājums lauksaimniecībā. Esmu ļoti priecīgs, ka mūsu Saeima ir tā, kas pie šā jautājuma ir beidzot ķērusies klāt un šo jautājumu grib nokārtot.
Es esmu par to, ka likumprojekts ir jāpieņem pirmajā lasījumā un jānodod Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai. Un mums visiem jādomā, kā atrisināt šos jautājumus, kas ir sasāpējuši. Mums ir tie jāatrisina, lai zeme paliktu ne tikai mūsu īpašumā, bet tiktu arī apstrādāta, un lai mēs visi varētu būt lepni par to, ka vismaz kaut kas pieder mums pašiem.
Sēdes vadītāja. Deputāts Vilnis-Edvīns Bresis.
V.-E.Bresis (Zaļo un zemnieku savienības frakcija).
Godātais Prezidij! Godātie kolēģi! Es gribētu teikt tā: te nu ir tas gadījums, ka visi, kuri ēd maizi, māk runāt par lauksaimniecību!
Diemžēl jāteic, ka mūsu godātie kolēģi no opozīcijas nesaprot to, ko saprot Eiropas Savienības administrācija. Tieši viņi ir tie, kas piedāvā šo 7 gadus ilgo pārejas periodu, un tas mums ir absolūti nepieciešams vairāku faktoru dēļ.
Pirmkārt, man gribētos teikt to, ka Latvijas lauksaimniecība visu laiku kopš neatkarības atgūšanas faktiski ir bijusi nevienlīdzīgas konkurences apstākļos. (To, man šķiet, visi saprot.) Līdz ar to mūsu ražošana ir ievērojami samazinājusies, un pašreiz mēs faktiski nevaram izpildīt pat tās kvotas, ko Latvijas administrācija ir panākusi sarunās ar Eiropas Savienību. Eiropa to ļoti labi saprot, jo tieši tanī brīdī, kad mēs apgūsim šīs kvotas, mēs paši sāksim normāli apsaimniekot savu zemi.
Otrs faktors, kuru ir ārkārtīgi svarīgi apzināties. Ir vajadzīgs šis pārejas periods, lai vienādotu cenas ar Eiropas Savienību. Kolēģi, Eiropas Savienībā pašreiz piens maksā divas vai pat trīs reizes vairāk nekā Latvijā, un arī ar pārējiem produktiem ir tāpat. Turienes zemniekam par to visu samaksā divas trīs reizes vairāk. Tātad viņam rodas iespēja par to pašu darbu, kuram ir tādi paši panākumi, nopirkt šeit, Latvijā, divas līdz trīs reizes vairāk zemes nekā Latvijas zemniekam! Tātad ir nevienlīdzība! Šī netaisnība pašreiz, ja tā var teikt, rada nevienlīdzīgas konkurences apstākļus starp Latvijas un rietumvalstu zemniekiem. Tāpēc šis septiņus gadus ilgais pārejas periods ir tas laiks, kurā mēs ceram šīs lietas sakārtot. Un tad, protams, būs brīvais, liberālais tirgus, un tad mēs pirksim Rietumeiropā zemi par tādu pašu naudu, par kādu viņi pirks to pie mums šeit, Latvijā.
Mums ir lūgums akceptēt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Deputāts Juris Dobelis.
J.Dobelis (frakcija Tēvzemei un Brīvībai/LNNK).
Cienītie kolēģi! Jā, te nupat vienā runā izskanēja tas, ka iepriekšējā Saeima nevarēja un nevarēja pieņemt šos grozījumus. Tā ir taisnība. Taču es gribu uzreiz atgādināt šeit arī to, ka tādas lietas kā latviešu mīlestība un nacionālā pārliecība ļoti sekmīgi parādās pirms kārtējām vēlēšanām. Kad vēlēšanas ir beigušās, tad kaut kā tos latviešus aizmirst un to latvietību arī.
Jā, mēs, apvienība Tēvzemei un Brīvībai/LNNK, 7.Saeimas laikā vairākkārt nesekmīgi mēģinājām panākt šā jautājuma izskatīšanu. Varat paskatīties stenogrammās, varat paskatīties, kurš ko teica, un varat paskatīties priekšvēlēšanu runās, cik nacionāli citi palika tad, kad tas viņiem bija vajadzīgs! Es domāju, vēsture visu noliek savās vietās. Paldies Dievam, ka šodien, modernās tehnikas laikmetā, ir dokumenti, ieraksti, un neviens nevar izvairīties, atteikties no savām runām un no savas rīcības! Protams, jāizsaka arī prieks, jo tad, kad mēs šeit bijām 17 cilvēku, mums bija grūti panākt šādu balsojumu, bet tagad, kad esam palikuši septiņi, mums ir vieglāk. Tas nozīmē, ka tomēr tas nacionālais gars parādās ne tikai tukšā muldēšanā pirms vēlēšanām, bet arī darbībā. Un paldies Dievam, ka tas ir tā! Es gan gribu teikt, ka man personīgi šie grozījumi liekas par mīkstiem. Bet acīmredzot tas liberālisms tomēr spēlē savu lomu, un nekas cits neatliek, kā atbalstīt to, kas kaut daļēji atbilst mūsu apvienības nacionālajiem principiem. Tā ka ļoti patīkami, ka mēs visi kopā esam drusku vairāk sākuši mīlēt latviešus! Varbūt kaut kas līdz ar to arī sanāks.
Paldies!
Sēdes vadītāja. Debates slēdzu. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījumi likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 70, pret - 22, atturas - 2. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu!
A.Seile. Ņemot vērā to, ka likumprojekts tiks izskatīts vēl divos lasījumos un tiks izvērtēti visi priekšlikumi, komisija uzskata, ka ir nepieciešams noteikt šajā reizē īsu termiņu - 11.martu.
Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam ir 11.marts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts Grozījumi Civilprocesa likumā. Pirmais lasījums.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Solvita Mellupe.
S.Mellupe (frakcija Jaunais laiks).
Cienījamie deputāti! Tā kā Juridiskā komisija iesniedza likumprojektu Grozījumi Civilprocesa likumā, jāteic, ka šie grozījumi ir saistībā ar pašreiz Juridiskajā komisijā izskatāmo likumprojektu Jūras kodekss un tie acīmredzot būs jāizskata kopumā, jo Jūras kodekss savādāk nevarēs stāties spēkā. Tā kā Juridiskā komisija šos grozījumus ir ierosinājusi, lūdzu arī deputātus atbalstīt šā likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā!
Sēdes vadītāja. Lūdzu deputātus balsot par likumprojekta Grozījumi Civilprocesa likumā pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 92, pret un atturas - nav. Likumprojekts Grozījumi Civilprocesa likumā pirmajā lasījumā pieņemts.
Lūdzu, vienosimies par priekšlikumu iesniegšanas termiņu!
S.Mellupe. Iepriekšējā runātāja norādīja, ka ir nepieciešams īss termiņš. Tā kā iepriekšējā Saeima ir iebalsojusi Civilprocesa likumā daudzas tādas lietas, par kurām jau pašreiz ir ierosinātas lietas Satversmes tiesā, es savukārt nosaku pietiekami garu termiņu priekšlikumu iesniegšanai, un tas ir 7.aprīlis.
Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam ir 7.aprīlis.
Pēdējais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts Par deputāta Gunta Bērziņa ievēlēšanu par balsu skaitītāju.
Lūdzu deputātus balsot par lēmuma projektu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 92, pret - nav, atturas - 1. Guntis Bērziņš ir ievēlēts par balsu skaitītāju.
Lūdzu deputātus reģistrēties ar reģistrācijas kartēm! Lūdzu reģistrācijas režīmu!
Pirms tiek nolasīti reģistrācijas rezultāti, Saeimas vārdā es gribētu sveikt deputātu Pēteri Simsonu ar apaļu jubileju! 55 gadi. (Aplausi.)
Paziņojumi. Pirmajam vārds Saeimas priekšsēdētājas biedram Ērikam Jēkabsonam.
Ē.Jēkabsons (8.Saeimas priekšsēdētājas biedrs).
Godātie kolēģi! Tūlīt Dzeltenajā zālē būs Šrilankas un Čečenijas atbalsta grupu dibināšana.
Sēdes vadītāja. Vārds Saeimas sekretāram Jānim Reiram.
J.Reirs (8.Saeimas sekretārs).
Sakarā ar to, ka Prezidija sēde tiek pārcelta uz vēlāku laiku, Frakciju padomes sēdes laiks tiks paziņots atsevišķi un vēlāk.
Sēdes vadītāja. Reģistrācijas rezultātu nolasīšanai vārds Saeimas sekretāra biedram Aleksandram Bartaševičam.
A.Bartaševičs (8.Saeimas sekretāra biedrs).
Cienījamie kolēģi! Nav reģistrējušies: Aldis Kušķis, Edgars Jaunups, Ēriks Jēkabsons, Artis Kampars, Paulis Kļaviņš, Ainars Latkovskis, Aigars Pētersons, Mareks Segliņš, Atis Slakteris, Jānis Straume, Jānis Strazdiņš un Dainis Turlais.
Sēdes vadītāja. Gribu atgādināt deputātiem, ka ministru atbildes uz deputātu jautājumiem tiks sniegtas šodien pulksten 17.00, kā parasti.
Līdz ar to 6.marta sēdi slēdzu. Paldies!
SATURA RĀDĪTĀJS
8.Saeimas ziemas sesijas 10.sēde
2003.gada 6.martā