Priekšsēdētājs. Labrīt,
godātie deputāti! Lūdzu, ieņemiet vietas!
Turpinām izskatīt darba kārtībā
iekļautos jautājumus. Par deputātu pieprasījumiem
un jautājumiem. Atbilde uz Saeimas pieprasījumu Ministru
prezidentam Valdim Birkavam - informēt Saeimu par to, kādi
konkrēti pasākumi tiks veikti, lai kontrolētu
Krievijas armijas izvešanas procesu un nepieļautu demobilizēto
virsnieku skaita palielināšanos Latvijā, kā
arī viņu iesaistīšanos komercstruktūru
darbībā un bruņotu apsardzes vienību
radīšanā, un turpmāk veicinātu viņu
izbraukšanu no Latvijas. Ministrs Valdis Pavlovskis. Lūdzu!
V.Pavlovskis (aizsardzības ministrs).
Godājamais Prezidij, godājamie Saeimas locekļi! Mūsu ziņojums ir sadalīts divās daļās - es došu pirmo daļu, un Kristovska kungs dos otro daļu. Mans ziņojums skar Aizsardzības ministrijas darbību šajā jomā.
Lai kontrolētu Krievijas armijas izvešanas procesu un apzinātu demobilizēto virsnieku skaitu Latvijā, Aizsardzības ministrija veic virkni pasākumu. Notiek pilnīga Krievijas armijas bruņojuma, tehnikas, materiālu un inventāra izvešanas un ievešanas kontrole un uzskaite. Tiek izsniegtas atļaujas iebraukt un īslaicīgi uzturēties Latvijā tām Krievijas militārpersonām, kas risina jautājumus, kuri saistīti ar Krievijas armijas izvešanu no Latvijas. Laikā no 1993.gada 9.marta līdz 1994.gada 22.aprīlim ir izsniegta 1 091 šāda atļauja. Ir nodrošināta pilnīga to Krievijas militārpersonu uzskaite, kuri izbrauc no Latvijas kopā ar ģimenēm. Sākot no 1992.gada, šādā veidā no Latvijas ir izbraukušas 1860 ģimenes, to skaitā šā gada martā ir izbraukušas 200 ģimenes. Aizsardzības ministrijas rīcībā nav pilnīgu datu par tām izbraukušajām Krievijas militārpersonām, kuru ģimenes locekļi palikuši Latvijā. Ziemeļrietumu karaspēka daļa nav mums devusi šādu informāciju, tādas neesot viņu rīcībā. Pēc Ziemeļrietumu karaspēka grupas informācijas, pēdējos gados no Latvijas ir izbraukuši 1863 Krievijas armijas pensionāri. Līdz šim laikam Latvijā nav noslēgta starpvalstu vienošanās par aizliegumu izformēt karaspēka daļas Latvijā. Tas veicina Krievijas armijas atvaļināto personu skaita palielināšanu Latvijā. Pēc Aizsardzības ministrijas Krievijas Federācijas Bruņoto spēku izvešanas kontroles biroja datiem, no 1992.gada 1.februāra Latvijas teritorijā izformētas 479 Krievijas karaspēka daļas. Liela daļa šā personālsastāva netiek izvesta no Latvijas. Viņiem tiek izmaksāts demobilizācijas pabalsts, un par viņu turpmāko likteni Ziemeļrietumu karaspēka grupas vadība vairs neinteresējas. Šīs izsmeltās personas ar dažādiem nelikumīgiem paņēmieniem cenšas palikt uz pastāvīgu dzīvi Latvijā.
Lai apzinātu visas Krievijas armijas aktīvajā dienestā esošās un atvaļinātās militārpersonas, Aizsardzības ministrija 1994.gada 3.martā pieprasīja no visām Latvijas Republikas pilsētām un rajonu pašvaldībām līdz 15.aprīlim iesniegt attiecīgajā pilsētā vai rajonā dzīvojošo Krievijas armijas atvaļināto un aktīvā dienestā esošo militārpersonu un viņu ģimenes locekļu sarakstu. Līdz 25.aprīlim saraksti ir saņemti tikai no Rīgas pilsētas Kurzemes priekšpilsētas un Vidzemes priekšpilsētas un no Rēzeknes un Alūksnes pilsētām. Aizsardzības ministrijas rīcībā ir nepilnīgi saraksti arī par citās pilsētās un rajonos dzīvojošām atvaļinātajām militārpersonām. Iegūt pilnīgu informāciju traucē tas, ka pašvaldībām nav juridisku saistību gatavot šādu sarakstu. Tāpēc ir nepieciešams Latvijas valdības rīkojums, kas uzliktu pašvaldībām par pienākumu veikt šo uzskaiti. Aizsardzības ministrija veic pasākumus, lai novērstu Krievijas militārpersonu mēģinājumus nelegāli šķērsot Latvijas robežu. Robežpārkāpēji tiek aizturēti un deportēti. Atklātie robežpārkāpumu punkti tiek reģistrēti, un informācija par tiem tiek regulāri nosūtīta Latvijas Republikas valdībai.
Aizsardzības ministrijas Krievijas Federācijas Bruņoto spēku izvešanas kontroles birojs kontrolē Krievijas militāro spēku militāro objektu nodošanu Latvijas Republikas pašvaldībām un citām struktūrām. Tiek uzskaitīts Krievijas armijas nelikumīgi izpārdotais vai iznomātais nekustamais īpašums. Šajā jautājumā ir daudz problēmu. Sakarā ar nepilnībām likumdošanā atsevišķas firmas ignorē valdības lēmumus. Līdz šim laikam tiek iesniegti akti ar atpakaļejošiem datumiem par objektu nopirkšanu. Ja likumā nav noteikts, ka pirkums ir jāapstiprina notariālā vai kādā citā veidā, firmas, kuras nopirkušas militāros objektus vai noslēgušas apšaubāmus līgumus ar Latvijas valsts vai pašvaldības struktūrām, atsakās iesniegt Aizsardzības ministrijas Krievijas Federācijas Bruņoto spēku izvešanas kontroles birojam dokumentus, kuri apliecinātu šo firmu likumīgu darbību. Tādējādi birojs nevar kontrolēt bijušo Krievijas armijas objektu pārņemšanas likumību.
Latvijā nav valsts struktūras, kas analizētu firmu dibinātāju un tajās strādājošo personu sarakstus. Daudzas firmas ir veidojušas bijušās Krievijas Bruņoto spēku militārpersonas vai Valsts drošības komitejas darbinieki, kā arī personas, kas dzīvo ārpus Latvijas Republikas robežām. Tādējādi ir radusies iespēja atvaļinātām Krievijas militārpersonām iesaistīties šo firmu darbā, neskatoties uz personību apliecinošu dokumentu trūkumu, kā arī neievērojot Valsts valodas likuma prasības. Atsevišķas firmas ir izveidojušas iekšējo bruņoto apsardzi, kuras sastāvā ir atvaļinātās Krievijas militārpersonas un bijušās Valsts drošības komitejas darbinieki.
Aizsardzības ministrija iesaka veikt šādus pasākumus: izveidot darba grupu un uzdot tai līdz 1994.gada 1.jūnijam iesniegt Ministru prezidentam informāciju par Krievijas Bruņoto spēku atvaļināto militārpersonu atrašanos Latvijas Republikā; panākt starpvalstu vienošanos par aizliegumu izformēt Krievijas Bruņoto spēku karaspēka daļas Latvijas teritorijā; uzdot attiecīgajām Latvijas Republikas valsts struktūrām analizēt firmu dibinātāju un darbinieku sarakstus, noskaidrojot tās firmas, kurās darbojas bijušās Krievijas Bruņoto spēku militārpersonas un Valsts drošības komitejas darbinieki; sagatavot likumīgu pamatojumu informācijas pieprasīšanai no pilsētu un rajonu pašvaldībām par visām Krievijas armijas aktīvajā dienestā esošām un atvaļinātajām militārpersonām, kas uzturas Latvijā.
Savu ziņojumu beidzu. Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Iekšlietu
ministrs Ģirts Kristovskis.
Ģ.Kristovskis (iekšlietu ministrs).
Cienījamo priekšsēdētāj, cienījamie deputāti! Atbildot uz iesniegto jautājumu, es gribu minēt to, ka līdz šim Pilsonības un imigrācijas departaments galvenokārt aprobežojies ar informācijas apkopošanu un Krievijas Federācijas Bruņotajiem spēkiem piederošo personu fiksāciju. Taču, ievērojot to, ka liels skaits Krievijas Federācijas Bruņoto spēku kontingentam piederošo personu joprojām izvairās no reģistrācijas, uzskatām, ka neatliekami uzsākamas tīri policejiska rakstura operācijas, lai piespiestu Krievijas Federācijas Bruņoto spēku kontingentam piederošās personas, kuru uzturēšanās Latvijas Republikā pieļaujama līdz 1994.gada 31.augustam, pārreģistrēties noteiktā kārtībā un uzsāktu nelegāli uzturošos personu piespiedu izraidīšanu.
Iekšlietu ministrija ir sagatavojusi vairākus dokumentus, lai šos uzdevumus veiktu, un līdz ar to mēs Satversmes 81.panta kārtībā jau esam pieņēmuši nepieciešamās izmaiņas likumā par ārvalstnieku un bezvalstnieku uzturēšanos un ieceļošanu Latvijas Republikā. Šobrīd ir uzsākta Migrācijas policijas veidošana, bet mēs saskaramies ar tīri praktiskām grūtībām, jo mums pietrūkst cilvēku šīs policijas izveidošanai un arī šobrīd nav atrasts finansējums. Bet darbs pie šā jautājuma rit. Migrācijas policijas izveidē ir arī dažas konceptuālas dabas problēmas, bet šis jautājums tiks atrisināts. Ir arī veikti pasākumi, lai tiktu pabeigta Pasu un vīzu daļas praktiskā iekļaušana Pilsonības un imigrācijas departamenta sastāvā, noņemtas spriedzes, kas šajā procesā ir veidojušās, un ir sagatavots Ministru kabineta lēmums, kura atsevišķus punktus es nolasīšu:
Iekšlietu Ministrijai veikt pasākumus, kas nodrošinātu personu dokumentu kontroli Krievijas Federācijas Bruņoto spēku dislokācijas vietu tiešā tuvumā, kā arī Krievijas Federācijas Bruņoto spēku kontingentam piederošo personu kompakti izvietoto dzīvesvietu rajonos.
Veicot dokumentu pārbaudi, izņemt pēc tās rīcībā esošām ziņām Krievijas Federācijas Bruņoto spēku kontingentam piederošo personu dokumentus ar nepamatoti izdarītām Iedzīvotāju reģistra atzīmēm, lai tās anulētu.
Veikt likumā noteiktos pasākumus pilsētās, rajonos un pagastos, no kuriem, pēc Krievijas Federācijas Bruņoto spēku izvešanas kontroles biroja ziņām, pabeigta šīs valsts Bruņoto spēku formējumu izvešana, lai panāktu šiem formējumiem piederošu, bet no valsts neizbraukušo personu izraidīšanu.
Kopā ar attiecīgajām pašvaldībām veikt pasu režīma kontroli Krievijas Federācijas Bruņoto spēku kontingentam piederošo personu nodotajās dzīvojamajās telpās.
Kopā ar Krievijas Federācijas Bruņoto spēku izvešanas kontroles biroju reizi mēnesī Ministru kabinetam iesniegt informāciju par veiktajiem pasākumiem un to rezultātiem.
Uzlikt par pienākumu valsts un pašvaldību institūcijām informāciju par Krievijas Federācijas Bruņoto spēku kontingentam piederošajām personām, kuras nav saņēmušas vai pagarinājušas pagaidu uzturēšanās atļaujas un turpina uzturēties Latvijas Republikā, kā arī nepamatoti saņēmušas civilpersonu dokumentus vai iekļautas Iedzīvotāju reģistrā, iesniegt Pilsonības un imigrācijas departamentam.
Minēšu dažus skaitļus. Uz 1994.gada 1.martu Pilsonības un imigrācijas departamenta rīcībā ir šādi dati, ka Krievijas Federācijas Bruņoto spēku militārpersonas un viņu ģimenes locekļi ir pagarinājuši pagaidu uzturēšanās atļaujas kopskaitā 13 974 personām. Turpretim 1993.gada 31.decembrī šādu personu skaits bija 35 166 personas. Kā jūs redzat, laikā no aizvadītā gada beigām jaunas pagaidu uzturēšanās atļaujas nav saņēmuši turpat 20 tūkstoši cilvēku. Tātad manis nosauktie pasākumi ir vērsti uz to, lai mēs konstatētu, kas noticis ar šīm 20 000 personām - vai tās likumīgā kārtībā, saskaņā ar Krievijas Federācijas karaspēka izvešanas plānu, ir atstājušas republiku vai tādā vai citādā veidā ir mēģinājušas šeit izvietoties.
Minēšu vēl vienu skaitli. Aizvadītajā
gadā (līdz 1994.gada martam) Pilsonības un imigrācijas
departaments ir izsniedzis 614 izbraukšanas rīkojumus
ārvalstniekiem un bezvalstniekiem sakarā ar dažādiem
vīzu un uzturēšanās dokumentu pārkāpumiem
Latvijas Republikā. Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Pieprasījumu
komisijas referāts par deputātu Čepāņa,
Leiškalna, Berklava, Bukovska, Grīnblata, Milberga,
Pētersona, Straumes, Puriņas un Lamberga pieprasījumu
Ministru prezidentam Birkavam un finansu ministram Osim par Ventspils
pilsētas veselības aizsardzības iestāžu
finansēšanu. Lūdzu!
R.Jonītis (Pieprasījumu komisijas priekšsēdētāja biedrs).
Pieprasījuma pamatdokumentu jūs varat
redzēt dokumentā nr.469. Tā ir Ventspils pilsētas
slimnīcas vēstule par naudas nesaņemšanu
no valsts budžeta līdzekļiem. Pieprasījumu
komisija bija spiesta sanākt vakar uz ārkārtas
sēdi un mainīt savu balsojumu sakarā ar to,
ka pirmdien Pieprasījumu komisija saņēma faksu
no Ventspils pilsētas slimnīcas, ka nauda tomēr
ir pārskaitīta, un šajā gadījumā,
izskatot šo deputātu pieprasījumu par līdzekļu
iedalījumu Ventspils pilsētas veselības aizsardzības
vajadzībām, Pieprasījumu komisija nolēma
šo pieprasījumu tālāk nevirzīt, tā
kā pieprasījums savu pamatuzdevumu ir veicis un nauda
ir pārskaitīta. Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Vārds
Saeimas sekretāram Daudišam pieprasījuma nolasīšanai.
I.Daudišs (Saeimas sekretārs).
"Latvijas Republikas Saeimas deputātu steidzams pieprasījums Latvijas Republikas Ministru prezidentam Valdim Birkavam. 1994.gada 10.martā nodibināts Latvijas-Vācijas kopuzņēmums "Berlat" SIA, uzņēmums reģistrēts šā gada 17.martā. Fakti liecina, ka, dibinot šo kopuzņēmumu, ir pārkāpti Latvijas Republikas likumi un Ministru kabineta noteikumi. Nav Spirta monopola padomes lēmuma par jauna ražošanas uzņēmuma izveidi, nav pašvaldības piekrišanas un tā tālāk. Iepazīstoties ar faktiskajiem apstākļiem un kopuzņēmuma tapšanas būtību, to konstatējusi arī Latvijas Republikas Valsts kontrole. Redzams, ka "Berlat" SIA nebūs orientēts uz vietējā spirta izmantošanu produkcijas ražošanā, bet to ievedīs. Tas negatīvi ietekmēs Latvijas lauksaimniecisko ražošanu, kā arī apdraudēs spirta ražošanu valstī. Vācijas partnerim piederēs kontrolpakete 60%, kā rezultātā tas varēs diktēt kvalitātes, cenu un realizācijas jautājumus. Valstij zaudējumi radīsies arī, dodot kopuzņēmumam nodokļu atvieglojumus. Valsts firmas "Latvijas balzams" analīze liecina, ka tās finansiālais stāvoklis ir stabils, rentabilitāte ir augsta. "Latvijas balzams" šobrīd ir viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem Latvijā. Firmā ir alternatīvs projekts, kā attīstīt ražošanu saviem spēkiem, sadarbojoties ar vietējām saimnieciskām struktūrām, piemēram, "Turību", kā izejvielu piegādātājiem, saglabājot alkoholisko dzērienu ražošanu Latvijā kā vienu no ienesīgākajām nozarēm. Mēs, apakšā parakstījušies deputāti, pieprasām: pirmkārt, sniegt paskaidrojumu par to, kāpēc notika šāda valsts intereses aizskaroša kopuzņēmuma veidošana un kas tiek darīts, lai šādu praksi izskaustu;
otrkārt, pārtraukt kopuzņēmuma "Berlat" SIA turpmāko izveidošanu un anulēt to Uzņēmumu reģistrā;
treškārt, saukt pie atbildības tās personas, kas pieļāvušas kopuzņēmuma pretlikumīgu tapšanu;
ceturtkārt, sniegt ieskatu par to, kas tiek darīts, lai valsts firma "Latvijas balzāms" veiksmīgi attīstītos, nepakļaujot to ārzemju firmas diktātam.
Saeimas deputāti Tabūns, Karnups, Berklavs,
Lambergs, Žīgurs, Kalniņš, Puriņa,
Seile, Kušnere, Stalts."
Priekšsēdētājs. Vispirms
būs balsojums par steidzamību. Zvanu, lūdzu!
Lūdzu, balsosim par nolasītā deputātu
pieprasījuma steidzamību! Rezultātu! Par - 36,
pret - 9, atturas - 23. Lēmums par steidzamību ir
pieņemts. Sākam debates. Pēteris Tabūns
- LNNK. Lūdzu!
P.Tabūns (LNNK).
Cienījamais Prezidij, cienījamie deputāti! Kāpēc LNNK iesniedza šo pieprasījumu un lūdza izskatīt to steidzami? Es personīgi esmu pietiekami pamatīgi iepazinies ar šo, nu jau jāsaka, "Latvijas balzama", lietu. Jāteic, ka šis ir bēdīgs un reizē pamācošs gadījums, kā ieinteresētas personas (diemžēl augsti stāvošas, šodien es nenosaukšu viņu vārdus) veic un nākotnē var veikt arī citur, teikšu skaidri, graujošu pretvalstisku darbību, lai iznīcinātu Latvijas ražošanu, pakļaujot to ārzemju kapitālam, dažādām ārzemju firmām. Un, kā šķiet, viņi to dara, personīgu interešu vadīti. Un zem ļoti skaista lozunga: "Ceļu ārzemju investīcijām!" Protams, tas ir ļoti labi, arī es personīgi un LNNK ir par ārzemju investīcijām, bet tam visam jābūt saprāta robežās, paturot kontroli pār šo procesu un paturot prātā galveno - valsts intereses. Man ir vesela materiālu pakete par šo lietu, arī jūsu rīcībā ir Valsts kontroles pārbaudes rezultāti, secinājumi par to, kas ir noticis un kas notiek valsts firmā "Latvijas balzāms". Šis kopuzņēmums ir oficiāli reģistrēts "Berlat" SIA, tātad - kopīgi ar vācu firmu. Kāpēc tas radies? Tikai tāpēc, ka "Latvijas balzamā" ir nepabeigta būve. Ar ieganstu, it kā "Latvijas balzams" pats nespējot to izmantot, tiek aicināta šī ārzemju firma. Faktiski jau tagad ir skaidri redzams, ka uzņēmuma nākotne tiek atdota viņu varā. Tas, kolēģi, izskatās, es gribētu sacīt, jau pēc kaitniecības. Tūdaļ jūs dzirdēsit, kā tas izskatās faktos un skaitļos.
Interesanta ir šīs kopfirmas tapšanas vēsture. Protokols datēts ar šā gada 10.martu, tātad tas ir pavisam svaigs notikums, un interesanti ir atzīmēt to, ka tieši šajā dienā Valsts kontrole ir ieradusies "Latvijas balzamā" un uzsākusi pārbaudi par visu šo notiekošo, un par to neviens tur nemaz nav ieminējies. Tātad tas viss darīts paslepus! Jaundibinātās sabiedrības "Berlat" pamatkapitāls ir 1 miljons latu, un tas ir 60%, tātad, kā paši saprotat, šī firma patur kontrolpaketi. Raksturīgi, ka nav Spirta monopola padomes lēmuma par jauna alkoholisko dzērienu ražošanas uzņēmuma izveidi, kas atbilstu Latvijas Republikas Ministru kabineta attiecīgiem noteikumiem. Nav pašvaldības piekrišanas, kuras administratīvajā teritorijā paredzēts uzsākt alkoholisko dzērienu ražošanu. Nav dokumentu par faktiski izdarīto mantisko ieguldījumu - un tā tālāk.
Izvērtējusi šos dokumentus, Valsts kontrole secina, ka "Berlat" SIA dibināšanas dokumentu analīze, kā šeit rakstīts, dod pamatu secināt, ka jaunizveidotais uzņēmums nav orientēts uz vietējā spirta izmantošanu produkcijas ražošanai. Jūs paši saprotat, ko tas nozīmē. Tātad dibinātāji paredz, ka nepieciešamības gadījumā ievedīs spirtu no ārzemēm (tas jau ir skaidri nojaušams). Tas ir arī paredzēts dibināšanas sapulces protokola attiecīgajā punktā. Ņemot vērā, ka Vācijas partnerim tātad, kā es jau sacīju, piederēs šī kontrolpakete, 60% kapitāla, nav grūti iedomāties, ka kvalitātes un cenu jautājumi, un ne tikai tas vien, tiks diktēti no šīs firmas puses.
Interesanti, ka "Berlat" SIA dibinātāji nav izstrādājuši turpmākās saimnieciskās darbības jeb, kā mēs sakām, biznesa plānu, kurā būtu atspoguļota ražošanas koncepcija, produkcijas veidi, ražošanas apjoms un tā tālāk, un, kad Valsts kontrole pieprasījusi sniegt šos datus, tad ir vienīgi pienācis telefakss vispārīgos vilcienos, no kā īsti nevar izdarīt pamatīgus secinājumus. Atbilstoši likumam uzņēmums tiek atbrīvots no peļņas nodokļa uz trim gadiem, sākot no peļņas ieguves pirmā gada, bet nākamajos piecos gados peļņas nodokli uzņēmumam tātad samazinās par 50%. Nu, tas ir attiecīgi paredzēts ar likumu, un ko tas nozīmē? Pavērtējot šā kopuzņēmuma darbību nākotnē, ir paredzēts, ka peļņu tas nesīs trešajā gadā, tad tā jau būs apmēram 700 tūkstoši latu, bet, lūk, uzņēmums tomēr saņems šādas milzīgas nodokļu atlaides! Un, lūk, ko raksta Valsts kontrole: ņemot vērā augšminētos nodokļu atvieglojumus, Latvijas budžets neiegūs peļņas nodokli vismaz 300 tūkstošus latu gadā, bet nākamajos piecos gados tikai 50% no aprēķināmā peļņas nodokļa, turklāt 60% no iegūtās peļņas saņems Vācijas puse.
Nedaudz par valsts firmas "Latvijas balzams" pašreizējo stāvokli, par tās darbību. Valsts firma "Latvijas balzams" ir sniegusi pārskatu par 1993.gadu, un, izanalizējot to, ir jāsecina, ka firmas finansiālais stāvoklis ir stabils, rentabilitāte ir augsta, un, kā jau minēts pieprasījumā, tā ir viena no lielākajām nodokļu maksātājām valstī. Firmas vadībai ir iespējas attīstīt ražošanu saviem spēkiem, bez ārzemju partneru palīdzības. Perspektīvā paredzēts alkoholisko dzērienu ražošanas attīstībā iesaistīt vietējās saimnieciskās struktūras, piemēram, "Turību", ar kuru jau ir vienošanās, ka tā būs izejvielu, pusfabrikātu piegādātāja. Latvijai tas būtu ļoti izdevīgi - attīstīt savu ražošanu, turēt šo alkoholisko dzērienu ražošanu savās rokās.
Es pavisam īsi vēl ieskatīšos dokumentos, kas ir manā rīcībā par alternatīvo projektu, ko izstrādājuši šā uzņēmuma cilvēki. Un šis minētais alternatīvais priekšlikums paredz, ka šā kopuzņēmuma "Berlat" veidošanas vietā varētu paplašināt liķiera ceha jaudas līdz 1 miljonam dekalitru gadā. Tie būtu augsti kvalitatīvi dzērieni - pārsvarā no dabīgām izejvielām. Ražošanai izmantotu, lūk, šīs telpas, kuras tagad ir paredzētas (un faktiski jau atdotas) šai firmai. Priekšlikuma realizācijas gadījumā "Latvijas balzama" peļņa palielināsies vairāk nekā par vienu miljonu latu, bet ienākums valsts budžetā pieaugs par 3 miljoniem latu. Kā jau es sacīju, ir panākta principiāla vienošanās ar "Turību", tātad šeit ir nosaukti precīzi skaitļi. Varētu izmantot Latvijā esošās izejvielas - ogas, ābolus un tā tālāk -, kuras cilvēki nezina, kur likt, jo nav attiecīgu pārstrādes uzņēmumu.
Nolasīšu vienu punktu no tā, kas rakstīts šajā alternatīvajā projektā. Gadījumā, ja Latvijas valsts uzņēmumā "Latvijas balzams" patiešām nevar tikt atrasti līdzekļi alternatīvā priekšlikuma realizācijai, ņemot vērā arī vajadzīgās izmaksas jaunās sulu un morsu nodaļas tehnoloģiskajai sasaistei ar liķieru cehu - kopsummā līdz 100 tūkstošiem latu, tādus līdzekļus ir gatavi ieguldīt šajā pasākumā vairāki "Latvijas balzama" produkcijas vairumizplatītāji. Par to arī ir panākta principiāla vienošanās.
Es domāju, ka man nevajag jūs sīkāk ar to iepazīstināt, jo jūs droši vien jau izlasījāt šo Valsts kontroles materiālu, kurā ir arī skaidri un gaiši rakstīts, ka šādas kopfirmas dibināšanai nav nekāda pamata, nav nekādas vajadzības, mēs varam iztikt paši. Un nolasīšu vēl citātu no Spirta monopola pārvaldes secinājuma, ko parakstījis direktors Roķa kungs. Lūk, viņa secinājums: "Uzskatu, ka jaunizveidotais uzņēmums "Berlat" SIA tieši un negatīvi ietekmēs valsts firmas "Latvijas balzams" darbību līdz pilnīgai tās paralīzei un valsts firmas bankrotam. Ar 60 procentu ārvalstu partneru daļu uzņēmuma pamatkapitālā un ar uzņēmuma vadības rīcībā esošās valsts firmas "Latvijas balzams" komercnoslēpumu līmeņa informācijas palīdzību kopuzņēmums viegli var panākt situāciju, ka arī pārējais valsts firmas "Latvijas balzams" îpašums pāriet kopuzņēmuma vai pat ārvalstu partneru īpašumā."
Tāpēc, kā jūs saprotat, LNNK iesniedza šo pieprasījumu, turklāt steidzamu, jo firma organizējas, top, un mēs uzskatām, ka tas ir jāpārtrauc, jādara gals šādai darbībai, un tāpēc mēs, LNNK deputāti, prasām sniegt paskaidrojumus, kāpēc notiek šāda valsts intereses aizskaroša kopuzņēmuma veidošana un kas tiek darīts, lai šādu praksi izskaustu - šādu praksi izskaustu valstī vispār. Prasām pārtraukt kopuzņēmuma "Berlat" SIA turpmāku izveidošanu un anulēt to Uzņēmumu reģistrā, saukt pie atbildības tās personas, kas pieļāvušas kopuzņēmuma pretlikumīgu tapšanu, un sniegt ieskatu par to, kas tiek darīts, lai valsts firma "Latvijas balzams" veiksmīgi attīstītos, nepakļaujot to ārzemju firmas diktātam, jo tas ir Latvijas valsts interesēs. Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Voldemārs
Novakšānovs - Zemnieku savienība.
V.Novakšānovs (LZS).
Cienījamais Prezidij, cienījamie deputāti! Tautsaimniecības, agrārās un reģionālās politikas komisijā ir nonākuši materiāli, bet vispirms bija sūdzība no "Rîgas balzama" darbiniekiem par šo kopuzņēmuma izveidi, un vēlāk mēs saņēmām tos pašus dokumentus, kurus tikko pieminēja deputāts Tabūns. Es biju aizbraucis divas reizes uz rūpnīcu, un pie mums trīs reizes uz pārrunām bija šā kolektīva vadība un arī ceha priekšnieks, tāpēc es vēlos izteikt mazliet precizējumus.
Lieta ir tāda, ka 60 procenti - tie vāciešiem pieder tikai attiecībā uz nenobeigto divstāvīgo cehu, kas ir tikai "Rîgas balzama" teritorijā iekšā, kur veidojas kopuzņēmums. Tātad veselā uzņēmumā iet iekšā kopuzņēmums. Un es gribu teikt, ka pamatā vislielākā kļūda ir bijusi administrācijai, kura neuztur tuvus kontaktus ar savu kolektīvu. Un ir jāsaka, ka 75 procenti strādājošo - gan inženiertehnisko darbinieku, gan arī strādnieku - ir pret šā kopuzņēmuma izveidi.
Un nākamais. Es neņemos šodien spriest, vai tas ir labi vai slikti. Jāsaka, ka šim jautājumam noteikti ir jāpieiet ļoti uzmanīgi, un ar lielo steidzamību, kā mēs darām šodien, es baidos, ka varam pieņemt pārsteidzīgu lēmumu. Mēs varam kļūdīties, jo, cienījamie, šeit ir jāvadās gan no ekonomiskām, gan arī no juridiskām lietām, kaut gan darbs tur tika paveikts ļoti pavirši - 17. martā ar lielu steigu tika reģistrēts uzņēmums, un, kaut gan Tieslietu ministrija saka, ka viss ir O.K., man parasti tā steiga diez cik lielu uzticību neievieš. Un es vēlreiz saku, ka nevajag šodien steigties un pieņemt rezumē vai kaut ko pārtraukt, jo bez ekonomiskiem un juridiskiem aprēķiniem es personīgi no balsošanas atsakos. Man vienīgi ir pārdomas, ka, lūk, spirta vai alkohola ražošanu atdot citai valstij.... Nu, mīļie mani! Es pat domāju, ka mums pašreiz tur veidojas ļoti labs liķiera ražošanas cehs, ka mums vajadzētu atjaunot Kalkūnes spirta rūpnīcu.
Nākamais. Aizvakar es braucu kopā ar šīs rūpnīcas direktoru, laboratorijas vadītāju un ceha priekšnieku pie "Rîgas stikla" ïaudīm. Mēs runājām, kā mums Latvijā ražot oriģinālas stikla gaišās pudeles eksportam, lai lietu liķierus un to citu alkoholu tur iekšā. Mums ir jāstrādā. Un ar pudelēm vien mēs varam nest milzīgu peļņu. Patlaban tās eksportē gan no Krievijas, gan no Lietuvas. Mums tur ir jāiegulda līdzekļi un jāatjauno pašiem sava stikla rūpniecība. Un šo kompleksu kopā veidojot, - man liekas, tie aprēķini parādīsies tādi, ka ir izdevīgi mums pašiem, latviešiem, turēt savu alkohola monopolu, attīstīt savu stikla rūpniecību un rezultātā ļaudīm dot darbu. Tāpēc es vēlreiz saku, ka ir jārēķina, bet ir jāskatās arī juridiski. Es ļoti baidos, ka vienā dienā mēs parakstām dokumentus par kopuzņēmuma izveidi, bet otrā dienā to graujam kopā. Es ļoti lūdzu izrēķināt un nesteigties. Un man vienīgi ir jāizsaka nožēla, ka tajā 17. martā - vismaz es tā uzskatu - divi punkti ir pārkāpti, kad ar lielu steigu tika šis kopuzņēmums reģistrēts.
Un vēl - par vietējo izejvielu ražošanu. Es jums teikšu tā: mums taču ir dzērvenes, mums ir brūklenes, mums tikai ir jāiet un ar rokām jāpaņem Dieva dāvanas no purva, bet mēs paši esam slinki, cilvēkiem būtu darbs. Nākamais. Mums ir arī aveņu audzētāji. Tajā pašā Višķu tehnikumā ir plantācijas priekš balzama, mums ir zemniekiem jādod darbs, un, ja mēs atdosim to vāciešiem, vai tas ir prāta darbs? Un tāpēc es domāju, ka jārīkojas ļoti uzmanīgi.
Vēl par peļņas sadali. Tajā līgumā ir divas jocīgas lietas, ka kvalitātei atbilst vai cenai. Nu ir fakts, ka uz šejieni ies vācu spirts. Es runāju arī ar viņu trešo kompanjonu -Virbu spirta rūpnīcu. Virbu spirta rūpnīcas vadība arī ir pret šā kopuzņēmuma izveidi, un jāsaka, ka mēs sakarā ar šo kopuzņēmumu faktiski ļoti slikti strādājam tirgus izveidē un tirgus apguvē, un es baidos, ka mēs līdz ar šo līgumu zaudēsim arī potenciālo Austrumu šņabja tirgu un atdosim to, ļausim rīkoties tur vāciešiem, kaut gan viņi tur jau ļoti efektīvi arī rīkojas, izmantojot mūsu, es ļoti laipnu teikšu vārdu - pasivitāti. Te vajadzētu stingrāku vārdu teikt.
Un man ir priekšlikums šo jautājumu atdot jaunizveidotās privatizācijas aģentūras kontrolē.
Es gribu teikt, ka šodien ar kopuzņēmumiem... Kāpēc es esmu tik uzmanīgs attiecībā uz kopuzņēmumiem? Ņemsim, piemēram, - es minēšu veco nosaukumu - "Parīzes komūnu". Kad es aizbraucu, tad redzēju, ka tur valsts daļa ir atstāta "Ritmam", kuram ir visi parādi un nesamaksātās pensijas un vēl daždažādi citi sociālie trūkumi. Cilvēki katru trešdienu stāv rindā un gaida no direktrises naudiņu un tajā pašā laikā"amerikāņu-latviešu kopuzņēmums" ir tikai šilte. Es neatradu ne direktoru, ne grāmatvedi, godīgi sakot, es nevienu pelīti neatradu tur. Tātad ir tikai šilte. Un patiesībā es baidos, lai nenonāk tādā pašā stāvoklī arī šodien diezgan labi strādājošais "Rîgas raugs". Es gribu teikt un brīdināt, lai mēs ar šiem kopuzņēmumiem nenokļūstam tādā situācijā, kādā ir "Rîgas tabakas fabrika". Tāpēc būsim ļoti uzmanīgi. Lūdzu ierēdņus strādāt, ļoti daudz rēķināt un aiztāvēt Latvijas ekonomiskās intereses. Bet ar steidzamību es lūdzu nepārcensties, jo pašreiz Valsts kontrole ir pieprasījusi ziņas par šīs firmas ekonomisko situāciju - kā tā ir situēta Vācijā.
Nākamais. Es vēlreiz lūdzu: mums
ir jāstrādā ar ārzemniekiem, jāstrādā
ar Rietumiem, bet jāstrādā godīgi, balstoties
uz līdzsvaru ... Un jāteic, ka mums ir jāskatās,
lai mūsu tautai būtu darbs un lai zemniekiem būtu,
kur likt produkciju. Un beigās es tomēr lūdzu
nodot šo jautājumu privatizācijas aģentūrai.
Priekšsēdētājs. Godātie deputāti, lūdzu uzmanību paziņojumam. Pie mums zālē viesu rindās atrodas Austrumu-Rietumu parlamentārās prakses projekta Baltijas konsultatīvās komitejas dalībnieki - Igaunijas un Lietuvas parlamenta deputāti un projekta direktore Džila Adlere.
Vārds deputātam Aristidam Lambergam.
Pēc tam - Jānis Kinna.
A.Lambergs (LNNK).
Godātais Prezidij, godātie deputāti!
Pilnīgi piekrītu Novakšānova kunga teiktajam,
ka mums ir jābūt uzmanīgiem, bet tomēr,
uzklausot materiālus, ko ir teikusi Spirta monopola pārvalde
un tās direktors I.Roķis, ka jaunizveidotā
SIA "Berlat" tieši un negatīvi ietekmē
valsts firmas "Latvijas balzams" darbību līdz
pat pilnīgai tās paralīzei un valsts firmas
bankrotam, kā arī zinot valsts kontroliera R.Černaja
dokumentus, lūdzu šo informāciju nodot prokuroram
tālākai darbībai un analīzei. Es domāju,
ka ar privatizācijas aģentūru šinī
brīdī nepietiks. Šie materiāli ir pārāk
spēcīgi, lai tos nodotu aģentūrai. Līdz
ar to es ierosinu nodot tos Prokuratūrai tālākai
rīcībai un darbībai.
Priekšsēdētājs. Ministrs
Jānis Kinna. Lūdzu! Ierosinājumus lūdzu
iesniegt rakstveidā.
J.Kinna (zemkopības ministrs).
Cienījamie deputāti! Tā tas ir vienmēr, ja kāds projekts realizējas, - tad ir apmierinātie un ir neapmierinātie. Tādas diskusijas mums bija par visiem kopuzņēmumiem, un es nezinu Latvijā praktiski nevienu izveidoto kopuzņēmumu vai kādu projektu, kur visas puses būtu apmierinātas. Un šobrīd es atgriezīšos nesenā vēsturē - laikā pirms 9 mēnešiem - un paskaidrošu situāciju, kāpēc Zemkopības ministrija saņēma šo uzņēmumu un kāpēc tika pieņemti šādi lēmumi.
Pirmkārt. Par "Latvijas balzama" dažādu struktūru izveidošanu Zemkopības ministrija saņēma nodomu protokolu ar zviedru monopola firmu "Vinsprit", nodomu protokolu ar somu monopola firmu "Alko" un par uzsākto sadarbību ar šo vācu firmu "Berliner Baren Siegel". Zviedru nodoma protokola būtība bija apmēram tāda, ka "Latvijas balzams" nevar runāt ne ar vienu citu, kamēr nav beidzis sarunas ar Zviedriju. Somu "Alko" nodomu protokola būtība bija tāda, ka tiek izveidots kopuzņēmums ar "Alko" dominējošo kapitālu attiecībā uz visu importu un eksportu, kā arī iekšējo tirgu. Un vēl šis vācu priekšlikums - no trīs gadus tukšā, stāvošā, nepabeigtā ražošanas ceha izveidot kopuzņēmumu liķiera un konjaka dzērienu ražošanai šeit, Latvijā. Zemkopības ministrija aizsūtīja visām trim firmām vēstules ar lūgumu līdz 1994. gada 1. februārim iesniegt konkrētus projektus par to, ko tās vēlas un kādi ir "Rîgas balzama" izpētes rezultātā viņu priekšlikumi. No "Alko" un no "Vinsprit" mēs šobrīd saņēmām pieklājīgu atteikumu, ka sakarā ar abu šo valstu iestāšanos Eiropas savienībā tiek likvidēts abu firmu monopolstāvoklis viņu valstī un ka šobrīd tās nevar iesaistīties projektā. Šī vācu firma atsūtīja savu piedāvājumu izveidot šo kopuzņēmumu - es vēlreiz atkārtoju - uz nepabeigta ceha bāzes, kuru vairāk nekā četrus gadus nav varējuši pabeigt. Tobrīd "Latvijas balzams" atradās diezgan smagās finansiālajās grūtībās un viens no tā centrālajiem izplatītājiem - centrālā savienība "Turība" - bija "Rîgas balzamam" parādā vairāk nekā vienu miljonu latu.
Protams, "Latvijas balzams" sāka izsniegt mazāk produkciju tiem, kas nebija maksājuši par izplatīšanu, un pakāpeniski šis parāds tika nodeldēts.
Tālāk par to, ka 10.martā nodibinātais kopuzņēmums neizmantos Latvijas spirtu. Es gribu teikt to, ka šie ir tikai pilnīgi teorētiski pieļāvumi, jo praktiski saskaņā ar mūsu pašreizējo likumdošanu, ar mūsu muitas tarifu lielumiem nav iespējams neizmantot vietējo spirtu, jo spirta ievedmuita ir tik augsta, ka, lai arī kāda būtu tā cena Latvijā, to tik un tā ir izdevīgāk pirkt mūsu republikā. Un tas bija pamatarguments, kāpēc Zemkopības ministrija piekrita šā kopuzņēmuma radīšanai, jo šī vācu firma nāk pie mums gan ar savām markām, gan ar savu ārējo tirgu. Bez tam dibināšanas līgumā ir paredzēta atsauce, ka ne mazāk kā 75 procenti no šajā cehā vai kopuzņēmumā saražotās produkcijas tiks eksportēta ārpus Latvijas. Tāpēc izteikumam, ka mēs, dibinot šo kopuzņēmumu, esam samazinājuši spirta patēriņu, es gribētu kategoriski nepiekrist. Un pamatjautājums, kāpēc mēs to dibinājām, ir tikai tāds - palielināt šo Latvijas zemnieku iespējamās ražotās produkcijas noietu.
Tālāk par to, par ko šeit Tabūna kungs ļoti ilgi stāstīja - par iespējamo peļņu. Alkohola ražotāju peļņas lielums nekad nesastāda peļņas nodokli, bet katra valsts izņem no alkohola ražotājiem peļņu ar akcīzes nodokli. Un, ja mēs salīdzinām pagājušā gada "Latvijas balzama" peļņas un akcīzes nodokļu sadalījumu, tad tās ir attiecības 1:10. Desmit reižu vairāk tiek izņemts ar akcīzes nodokli, un tikai viena desmitā daļa ir peļņas nodoklis.
Nākamais. Es gribu vēlreiz pateikt par alternatīvo projektu. Tas vienmēr ir rakaturīgi, ka pēc kāda lēmuma pieņemšanas parādās alternatīvie projekti. Diemžēl šo alternatīvo projektu, par kuru runāja Tabūna kungs, es ar Valsts kontroles mīļu gādību saņēmu vakardienas pastā. Kopuzņēmumu noslēgšanas brīdī nekāda alternatīvā projekta Zemkopības ministrijas rīcībā nebija.
Tālāk par priekšlikumu - pārtraukt kopuzņēmuma "Berlat" izveidošanu un anulēt to Uzņēmumu reģistrā. Valsts kontrole bija iesniegusi Tieslietu ministrijai prasību par reģistrācijas anulēšanu. Tieslietu ministra vadībā šis pieprasījums tika izskatīts un atzīts par nepamatotu, tātad tiek uzskatīts, ka reģistrācija ir veikta likumīgi. Šeit viens no inkriminētajiem pārkāpumiem bija par to, ka nav pašvaldības atļaujas. Tabūna kungs, ir šāda pašvaldības atļauja! Un es to esmu turējis savās rokās. Tālāk par to, ka nav Spirta monopola padomes lēmuma. Šobrīd nav šādas Spirta monopola padomes, tā šobrīd vēl nav izveidota. Nenoliedzami, jaunajam kopuzņēmumam no šīs padomes būs jāsaņem ražošanas licence. Par to nav ne mazāko šaubu, ka šāda ražošanas licence būs jāsaņem tieši no šīs padomes, un, ja šai padomei radīsies iespaids, ka nav iespējams tehnoloģiski norobežot uzņēmumus, lai kopuzņēmums būtu tehnoloģiski norobežots... Es šeit nedomāju ar augstu sētu un dzeloņstieplēm, bet lai tas būtu tehnoloģiski norobežots. Tad, protams, Monopola padome varēs atteikties šādu licenci zsniegt. Šobrīd tā vienkārši nevarēja būt izsniegta, jo šāda padome vēl līdz šim brīdim nav izveidota, bet saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu uz šo brīdi ir Ekonomikas ministrijas atzinums.
Tālāk par izveidošanu, reģistrāciju
un anulēšanu. Es gribu teikt tā: ja mēs
vieglprātīgi vienā dienā izveidosim, reģistrēsim,
bet otrā dienā kaut kāda spiediena rezultātā
anulēsim reģistru un pārtrauksim darbību,
tad tas mūsu normālam prestižam nebūt
nerunās par labu. Es piekrītu, ka varētu lūgt
prokuroru pārbaudīt visus lietas materiālus,
bet man šeit nav ne mazāko bažu, jo es gribu teikt,
ka pie Zemkopības ministrijas rokām nav pielipis ne
mazākais puteklis, kas pierādītu tās kaut
kādu materiālo ieinteresētību šāda
uzņēmuma veidošanā. Un varētu sniegt
arī pārskatu par to, kas tiek darīts, lai "Latvijas
balzams" attīstītos. Tātad šobrīd
ir sagatavota "Latvijas balzama" pāreja uz valsts
akciju sabiedrības statusu. Šajā gadījumā
tā nav pārejas forma uz privatizāciju. Valsts
akciju sabiedrība ir nepieciešama tādēļ,
lai demokratizētu šā valsts uzņēmuma
pārvaldi, lai nebūtu tādas situācijas
, kāda ir izveidojusies šobrīd, kad "Latvijas
balzama" direktors atbalsta vienu projektu, bet liķiera
ceha direktors pēc viena projekta realizācijas sāk
izstrādāt alternatīvo projektu utt. Tāpēc
pašreiz tiek izveidota valde un tiek izveidota padome, un
turpmāk firma funkcionēs kā valsts akciju sabiedrība.
Paldies. Tas man viss.
Priekšsēdētājs. Vai Sekretariātā ir pieteikušies vēl runātāji? Nav. Lūdzu zvanu! Atgādinu, godātie deputāti: ja Saeima atzīst pieprasījumu par steidzamu, - un to mēs esam izdarījuši, - tad tā tūlīt stājas pie apspriešanas pēc būtības un nobalsošanas par tā pieņemšanu.
Godātie deputāti! Balsosim par deputātu Tabūna, Karnupa, Berklava, Žīgura, Imanta Kalniņa, Veltas Puriņas, Annas Seiles, Kušneres un Stalta pieprasījuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 31, pret - 16, atturas - 24. Nav pieņemts.
Vārds Saeimas sekretāram Imantam Daudišam.
I.Daudišs (Saeimas sekretārs).
Godāti e kolēģi! Prezidijs ir
saņēmis 11 deputātu parakstītu jautājumu
Latvijas Republikas Zemessardzes štāba priekšniekam
Eihmanim. Saskaņā ar Kārtības ruļļa
99.pantu 5 deputāti var iesniegt Saeimas jautājumus
Ministru kabineta locekļiem. Tātad labākajā
gadījumā šo jautājumu Eihmaņa kungam
vienkārši varam nosūtīt, bet katrā
ziņā tas netiks pieņemts oficiāli saskaņā
ar Kārtības rulli kā jautājums Saeimas
sēdē.
Priekšsēdētājs. Tātad tas nav Saeimas kompetencē. Jūs varat uzdot jautājumus, pieprasīt un iepazīties ar lietas būtību, iesniegt savus priekšlikumus, bet tikai saskaņā ar Kārtības rulli. Un Kārtības rullis tiešām neparedz, ka Saeimai jālemj par tāda veida jautājumiem Vai, pareizāk sakot, par tādām amatpersonām.
Vai ir izskatīti visi jautājumi un pieprasījumi?
Saskaņā ar mūsu balsojumu izskatīsim grozījumus likumā "Par valsts budžetu 1994.gadam"... Tūlīt! Lūdzu, atvainojiet - vispirms par uzņēmējdarbību un tad būs grozījumi valsts budžetā.
Lūdzu - deputāts Jonītis!
R.Jonītis (LC).
Godātais priekšsēdētāj,
godātā Saeima! Mums ir jāizskata grozījumi
un papildinājumi likumā "Par uzņēmējdarbību".
Un šajā gadījumā mūsu komisija jau
ir apkopojusi visus šos iesniegtos priekšlikumus par uzņēmējdarbību.
Šie priekšlikumi pirmajam lasījumam velkas jau no
17.janvāra plenārsēdes. Es lūgtu godāto
Saeimu atbalstīt šos labojumus pirmajā lasījumā.
Te bez darba kārtībā uzrādītajiem
un ziemas sesijā izskatīt paredzētā dokumenta
nr. 75 vēl ir papildu dokumenti nr.278, 299, 321-a, 333
un vakar trīs nodotie no jauna. Visi šie labojumi skar
tikai atsevišķas uzņēmējdarbības
formas, kurām ir nepieciešama vai nu Ministru kabineta
vai pašvaldības licence darbības uzsākšanai.
Es aicinātu komisijas vārdā Saeimu atbalstīt
šos grozījumus likumprojektā "Par uzņēmējdarbību"
pirmajā lasījumā un visām komisijām,
kā arī Ministru kabinetam vēlreiz pārdomāt
un uz otro lasījumu iesniegt iespējamos labojumus
un papildinājumus par dažām citām uzņēmējdarbības
formām. Piemēram, es sapratu, ka saistībā
ar likumu "Par pastu" jau būs labojums arī
par pasta darbības veikšanu, par tās iekļaušanu
šajā likumprojektā. Tāpēc visām
pārējām komisijām, kuras uzskata, ka
vēl kāda uzņēmējdarbības
forma nav ietverta vai būtu svītrojama, lūdzu
pēc tam, otrajā lasījumā, šos apkopotos
sarakstus iesniegt Tautsaimniecības komisijai pēc
iespējas ātrāk.
Priekšsēdētājs. Vai kāds
vēlas runāt? Lūdzu zvanu! Vai mēs balsojam
par dokumentu nr. 299 ?
R.Jonītis. Jā. Par to, kas ir darba kārtībā.
Tur ir šie dokumenti nr. 75 un 299. Dokuments nr.75 ir Ministru
kabineta noteikumi nr.14, kas faktiski jau ir spēkā,
bet dokuments nr.299 ir papildinājumi. Tautsaimniecības
komisija uz otro lasījumu apkopos visus šos priekšlikumus
vienā dokumentā, kurā visas šīs uzņēmējdarbības
formas būs uzskaitītas secīgi - ar secīgu
numerāciju.
Priekšsēdētājs. Godātais
deputāt Jonīti! Protams, ka tas komisijai ir jādara,
bet mums ir jābalso par ļoti konkrētiem dokumentiem.
Jūs te vedinājāt mūs, lai mēs visus
papildinājumus akceptētu. Mēs nekādus
papildinājumus neakceptējam. Mēs akceptējam
iesniegtos dokumentus pirmajā lasījumā. Un kā
es saprotu, tie ir šie dokumenti nr.299 un nr.75. Mēs
katru atsevišķi akceptējam, un pēc tam
komisija var tos apvienot kopā un pievienot vēl ļoti
daudzus citus papildinājumus vai grozījumus. Jūs
tam piekrītat?
R.Jonītis. Šajā gadījumā
mums būtu jābalso tikai 299.dokuments, jo šeit
šis 75.dokuments ir ietverts tabulas veidā, salīdzinot
to ar līdzšinējo redakciju. Tikai 299.dokuments
būtu balsojams.
Priekšsēdētājs. Paldies. Lūdzu, balsosim par papildinājumiem un grozījumiem 1990.gada 26.septembra likumā "Par uzņēmējdarbību". Dokuments nr.299.
Deputāt Kostanda, rupjības izteica amatpersonām!
Lūdzu rezultātu! Par - 62, pret - nav, atturas - 5.
R.Jonītis. Paldies. Es lūgtu visus priekšlikumus...
Priekšsēdētājs. Pieņemts
pirmajā lasījumā, un tālāk pārejam
uz lasīšanu pa pantiem.
R.Jonītis. Es lūgtu visus priekšlikumus
otrajam lasījumam iesniegt līdz 10.maijam.
Priekšsēdētājs. Pieņemam zināšanai. Paldies.
Tagad par labojumiem budžetā. Ziņos
Andris Piebalgs - Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas
priekšsēdētājs.
A.Piebalgs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāja kungs, cienījamie deputāti! Jūsu uzmanībai tiek piedāvāts likumprojekts "Grozījumi likumā "Par valsts budžetu 1994.gadam". Kādi tad bija galvenie iemesli, kāpēc šāds likums ir sagatavots? Runa ir par dokumentiem nr.443 un 443a. Tātad, pieņemot budžetu 1994.gadam, palika virkne problēmu, ko neizdevās atrisināt šajā budžetā. Šīs problēmas tika uzdots Ministru kabinetam risināt laika gaitā. Un galvenā no tām bija bērnu pabalstu problēma, jo, protams, to 10 miljonu, kas tika ielikti pamatbudžetā, pietiek tikai pāris mēnešiem, bet cerība uz to, ka varbūt izdosies atrast efektīvāku un lētāku sistēmu, kā palīdzēt īpaši mazturīgajiem, neattaisnojās. Tā rezultātā mēs esam nonākuši viennozīmīgā situācijā, ka ir jāpaliek gan pie bērnu pabalsta, gan arī pie nodokļu atvieglojumiem, bet, tā kā eksistē abas sistēmas, ir vajadzīgi papildu līdzekļi, un tie jau ir vajadzīgi maijā, jo pretējā gadījumā nevar izmaksāt bērnu pabalstus, tā kā aprobācija ir izsmelta, bet Finansu ministrija var rīkoties tikai aprobācijas ietvaros. Tātad pamatā izdevumu postenis ir šie bērnu pabalsti.
Otra lielā pozīcija ir saistīta ar spēku struktūru algām. Līdz šim spēku struktūru algas (es te domāju - visā iepriekšējā gadā) bija ļoti cieši saistītas ar minimālo algu, un, automātiski mainoties minimālajai algai, veidojas krass lēciens, kur faktiski nauda ir vajadzīga ārkārtīgi daudz. Ministru kabinets pieņēma lēmumu, sakārtoja šo algu jautājumu, bet tas arī prasa 5,1 miljonu latu. Tomēr tajā iekšpolitiskajā un ārpolitiskajā situācijā, kāda ir Latvijā, es domāju, ka šī nauda bija vajadzīga šajā sfērā. Un ir skaidrs, ka, kaut arī tas ir neliels ieguldījums, tas tomēr kaut kādā mērā garantē iekšējo un ārējo drošību.
Trešā lieta ir nedaudz citādāka. Tā saistīta ar valsts garantijām. Savā laikā tika dotas valsts garantijas firmai "LATA" (faktiski šodien tā ir SIA "Latinternational") par kredītiem Somijas graudu iegādei un Kanādas sojas pupu iegādei. Tajā situācijā tas izskatījās pareizs lēmums, jo bija nepieciešama lopbarība, turklāt bija skaidrs, ka vecās saimnieciskās saites ar bijušajām PSRS republikām ir ierobežotas. Tāpēc izskatījās, ka tas lēmums būtu pareizs. Taču tajā pašā laikā, realizējot šo biznesa plānu, notika būtiskas atkāpes, un faktiski neizdevās realizēt šo biznesa plānu. Tādēļ mēs praktiski nonācām situācijā, ko mēs apspriedām jau janvārī, - ka SIA "Latinternational" ar nomaksu ir problēmas. Un tādā gadījumā kreditori, protams, griežas pie garantētāja, šajā gadījumā - pie valsts. Tāpēc šajā pirmajā etapā, lai atrisinātu šo problēmu, mēs rakstām gan ieņēmumos šo summu, gan izdevumos, tātad uzdodam Finansu ministrijai piedzīt šos 5,4 miljonus latu. Vai tas būs reāli - to faktiski mēs varēsim zināt jau tuvākā mēneša vai tuvāko pāris mēnešu laikā, cik tad lielu summu varēsim piedzīt šajā pozīcijā. Taču citas iespējas vienkārši nav, jo, ja nevarēs atrast optimālu variantu, kā SIA "Latinternational" varētu iemaksāt šo naudu, lai varētu nokārtot kredītsaistības, tad, protams, var izskatīt šīs firmas bankrota procedūru, kuras rezultātā, protams, saņem naudu, bet es nedomāju, ka tik lielu, kāda būtu vajadzība. Es ceru, ka šeit tiks atrasts kaut kāds optimāls risinājums.
Tālāk. Šā budžeta projekts ierosina arī daudz izmaiņu savstarpējās pozīcijās. Šīs pozīcijas tātad ir vienas ministrijas ietvaros, un, protams, tās ir saskaņojusi gan Finansu ministrija, gan attiecīgā resoru ministrija ir ierosinājusi, tāpēc šajā pozīcijā mums, teiksim, nekādu izcilu iebildumu nav.
Protams, ne visas vajadzības ir atspoguļotas budžetā. Mēs esam saņēmuši diezgan daudz priekšlikumu, kas saistīti atkal ar izdevumu daļas palielināšanu, bet es gribētu ļoti precīzi nodefinēt situāciju, kādā mēs esam šobrīd - aprīlī. Valsts ieņēmumi marta mēnesī, bet tikai marta mēnesī, izgāja uz plānoto. Cerības par aprīli un maiju ir viegli optimistiskas, tas ir, ka būs nedaudz varbūt vairāk par 1/12, bet ne krass lēciens. Tas nozīmē, ka visu pusgadu mēs faktiski dzēsīsim to naudas trūkumu, kas bija janvāra un februāra ieņēmumos, kas principā bija tipiski. Līdz ar to palielinātā ieņēmumu daļa virs tā, kas te būs piedāvāta projektā, izskatās šobrīd pilnīgi avantūriski un nenopietni.
Otra pozīcija ir deficīts. Attiecībā uz defīcītu parlaments ir nolēmis maksimālo deficītu - 40 miljoni latu un izskatās, ka tas ir arī maksimālais lielums. Tas nozīmē, ka turpmākie grozījumi var būt tikai uz iekšējo izdevumu rēķina - tātad, samazinot izdevumus vienā sfērā, var tos palielināt citā sfērā, Cita ceļa šobrīd vairs nav. Un tāpēc rodas jautājums: kur tad valdība šajā gadījumā projektā piedāvā naudu, lai segtu deficītu, jo pat manā uzskaitījumā tagad iznāca 23 miljoni latu, kas vajadzīgi automātiski, lai atrisinātu šīs problēmas. Pirmais - ir jāatsakās no dažām izmaiņām peļņas nodoklī. Šīs nodokļu izmaiņas bija saistītas ar vienotu peļņas nodokļa likmi, ar nodokļu kredītiem, taču diemžēl šobrīd ekonomiskā situācija neļauj to realizēt. Valdība realizēs arī virkni pasākumu, lai samazinātu tiešos nodokļus, bet katrā ziņā ne pilnā kompleksā. Un tādā veidā mēs varētu cerēt, ka valsts budžetā ienāks 9,182 miljoni latu. Tā ir viena pozīcija.
Otra pozīcija ir saistīta ar iedzīvotāju ienākumu nodokli. Mainot neapliekamo minimumu no 25 latiem uz minimālās algas lielumu - 22,5 latiem, protams, reāli katram tā izmaiņa it kā ir ļoti neliela, bet, tā kā nodokļu maksātāju skaits ir ļoti liels, tad tam ir būtisks iespaids kopējā nodoklī. Un otrs - samazināt summu par apgādājamo no 20 latiem uz 15 latiem. Šeit, protams, grupa ir mazāka, bet jārēķinās ar to, ka mēs velkam divas atvieglojumu sistēmas. Tātad viena saistās ar ienākumu nodokli un vēl pabalstu sistēma. Protams, valsts budžets to pilnā apmērā, tā, kā bija agrāk, nevar pavilkt, un tādējādi veidojas vēl 11 miljoni latu. Tātad kopumā šajā projektā, kas ir iesniegts, saskan visi ieņēmumi un izdevumi, bet maksimālais deficīts ir precīzi 40 miljoni latu. Mēs meklējam iespējas, kurus izdevumus samazināt, tāpēc tos priekšlikumus, kurus esam saņēmuši Budžeta komisijā un kurus mēs principā akceptējam, lūdzam piedāvāt Saeimai otrajā lasījumā, lai varētu sabalansēt budžetu tajos rāmjos, kādi ir šeit.
Vēl, protams, es neesmu minējis to, ka ir paredzēts arī sociālā nodokļa ienākums lielāks par 565 tūkstošiem latu, bet tas ir saistīts ar izmaiņām minimālajā algā, un, dabiski, nevajag arī ļoti optimistiski skatīties šajā brīdī uz sociālo nodokli. Tas pildās normāli šajā situācijā, bet katrā ziņā es nevarētu teikt, ka ir kaut kāds milzīgs optimisms, ka tas varētu pildīties fantastiski labi.
Ja mēs apkopojam šo priekšlikumu pašu būtību, tad es domāju, ka likumprojekts pirmajā lasījumā noteikti ir akceptējams, jo tā ir visnesāpīgākā izeja no reālās situācijas, kurā mēs atradāmies. Tā faktiski ir visvienkāršākā. Protams, varētu analizēt, kādas tad ir alternatīvas. Alternatīvas bija ļoti vienkāršas - atteikties vai nu no nodokļu atvieglojuma, vai no pabalstiem, bet ir skaidrs, ka sociāli ģimenes ar bērniem ir viszemākā grupa, jo viņu ieņēmumi uz vienu ģimenes locekli, protams, atrodas pašā apakšā. Un tādā gadījumā, protams, ir jāatstāj divas sistēmas, vai arī, protams, būtu loģiskāk tās sasummēt un mēģināt šo palīdzību sniegt atbilstoši ienākumiem. Tāda sistēma, es domāju, uz nākamo gadu tiks radīta, bet šajā gadā mums ir jāpaliek pie tādas sistēmas, kāda ir. Tātad ir dubultā sistēma, jo tā ir vienīgā izeja. Un tāpēc es ierosinu akceptēt likumprojektu pirmajā lasījumā.
Otra lieta, ko es gribēju teikt. Es gribētu lūgt un arī ierosināt komisijas vārdā izlemt par steidzamību. Protams, tas nenozīmē, ka mēs šos grozījumus otrajā lasījumā skatīsim šodien vai rīt. Otro lasījumu Budžeta komisija piedāvā nākamajā nedēļā, bet steidzamība ir saistīta ar izsludināšanu, jo, protams, steidzamu likumprojektu izsludināšanai ir paredzētas trīs dienas. Un tā rezultātā šie budžeta grozījumi, ja tos pieņems, stātos spēkā jau maijā, un tad nevarētu būt aizture ar bērnu pabalstu izmaksu. Pretējā gadījumā var būt aizture. Un es domāju, ka tiem cilvēkiem, kuri lielā mērā ir atkarīgi no šā bērnu pabalsta, tās dažas dienas ir ārkārtīgi būtiskas. Varbūt tas nav būtiski no likumdošanas procesa, bet šajā gadījumā tas ir būtiski.
Un trešā lieta tātad ir saistīta
ar Budžeta un finansu komisijas sagatavoto likumprojektu
(dokumentu nr.443-a). Tas neatšķiras attiecībā
uz skaitļu materiālu no tā, ko iesniedza valdība.
Skaitļi ir tieši tie paši, bet tam, manā skatījumā,
ir korekta juridiskā slodze, ja mēs balsojam par
galējo aprobāciju, nevis par kaut kādiem starprezultātiem.
Tātad likums pasaka, kāda ir galīgā aprobācija
kaut kādai pozīcijai. Finansu ministrija neiebilda,
tātad arī valdība neiebilda pret to, ka mēs
pirmajā lasījumā kā apskatāmo dokumentu
izmantotu 443-a dokumentu, bet tajā pašā laikā
kā paskaidrojošais dokuments tiktu izmantots valdības
iesniegtais projekts. Paldies.
Priekšsēdētājs. Vai debatēs
ir pieteikušies runātāji? Nav. Lūdzu zvanu!
Debatēs tomēr piesakās. Vārds deputātei
Kuprijanovai. Lūdzu!
L.Kuprijanova (SL).
Cienītā Saeima! Pirmais lasījums, protams, nav izšķirošs. Es gribētu, pirmkārt, informēt, ka arī mūsu komisija pieņēma lēmumu - lūgt atlikt otro lasījumu vismaz uz nedēļu. Es ar to gribētu pievērst jūsu uzmanību tam, ka atkārtojas janvāra situācija, jo valdība budžeta izmaiņas iesniedz pēdējā mirklī, tā ka deputātiem un komisijām nav iespējas ar tām iepazīties. Un kārtējo reizi - es gribēju pievērst jūsu uzmanību tam - galvenais motīvs ir tāds: ja jūs nenobalsosit, tad bērniem nebūs pabalstu. Jūs man piedodiet! Ar tiem bērnu pabalstiem mēs ņemamies trīs mēnešus. Ir absolūti zināms un skaidrs, ka tie ir maksājami. Kādēļ nevarēja to projektu jeb to aprobāciju tikai par bērnu pabalstiem dot, teiksim, mēnesi agrāk, lai mēs šodien atkal nebūtu iedzīti sprukās ar termiņiem. Tā kārtējo reizi ir nekorekta rīcība no valdības puses. Toreiz mēs it kā sapratām, ka ir jāpieņem, bet nu atkārtojas tas pats, un man ir tādas lielas aizdomas, ka mēs visu gadu strādāsim tādā tempā un 1995.gada budžetu mēs atkal pieņemsim uz Ziemassvētkiem, turklāt steidzamā kārtā divās stundās.
Tagad pēc būtības. Es uzskatu, ka visiem deputātiem būtu jāpaskatās ļoti precīzi šīs izmaiņas, jo, pirmkārt, man rada šaubas, vai ir pareizi šobrīd pašvaldībām atņemt naudu, kas tām ir drusciņ vairāk ienākusi, jo jūs ļoti labi atceraties, kādas sfēras šobrīd ir nodotas pašvaldību finansēšanā. Kad mēs pieņēmām valsts budžetu, mums teica, ka mēs nevaram vairāk iedot ne skolām, ne slimnīcām, ne, teiksim, sociālajiem pasākumiem, tāpēc ka vairāk līdzekļu nav. Un tagad to ir parādījies vairāk no ienākuma nodokļa. Kādēļ mums tagad tas būtu jāatņem? Vai tad vietējām pašvaldībām visas problēmas šobrīd ir izrisinātas? Mēs taču nolēmām to vienīgo nodokli tām atstāt, tāpēc es domāju, ka šis ir ļoti spēcīgi apspriežams jautājums. Tas ir viens.
Otrs jautājums - bērnu pabalsti. Toreiz ļoti kritizēja manu un arī jūsu vairākuma nostāju, kurš mani atbalstīja attiecībā uz bērnu pabalstiem, sakot, ka būs cita sistēma. Nekādas citas sistēmas šobrīd nebūs, un to Piebalga kungs apstiprināja. Un es pievērsīšu jūsu uzmanību nākamajam faktam. Jūs atceraties, kas notika ar 1.martu, kad pieprasīja labklājības ministra demisiju. Nākamais termiņš bija 1.aprīlis. Kungi, kāds šodien ir datums? Kur ir tie likumi, kas bija solīti? Mēnesis jau ir pagājis, bet kārtējo reizi nav koncepcijas, kārtējo reizi automātiski tiek izmainīts tikai budžets. Es uzskatu, ka tas ir jautājums, par kuru būtu jārunā komisijās un pēc tam plenārsēdē. Es šobrīd negribētu apstāties pie konkrētiem skaitļiem, es vienkārši gribu saasināt jūsu uzmanību uz šo momentu.
Par tiem pašiem kredītiem. Es, atklāti
runājot, nezinu, kad ir dota valdības garantija "Latinternational",
bet to būtu ļoti interesanti zināt tieši
attiecībā uz datumu, jo, starp citu, Godmaņa
valdībā tie cilvēki, kuri parakstīja
tās garantijas, arī šobrīd ir valdībā.
Tad varbūt tas jautājums būtu citādi jāizskata
un no viņiem jāpieprasa arī atbildība.
Priekšsēdētājs. Godātie deputāti, mēs turpināsim debates pēc pārtraukuma. Pirms reģistrācijas mums, Prezidijam, un, es domāju, arī visiem deputātiem ir ļoti patīkams paziņojums. Lūdzu uzmanību, deputāt Kide un Zaščerinski! Šodien, tas ir, 28.aprīlī, Ivaram Silāram ir 56. dzimšanas diena, bet rīt brāļiem Pavlovskiem - Oļģertam un Valdim - 60 gadu jubileja. (Aplausi.)
Bet tagad es lūdzu zvanu reģistrācijai.
Reģistrācija! Priekšsēdētāja
biedru Aivaru Berķi lūdzu nolasīt izdruku.
A.Berķis (Saeimas priekšsēdētāja biedrs).
Nav reģistrējušies: Andris Ameriks,
Romāns Apsītis...
Priekšsēdētājs. Apsītis
ir zālē.
A.Berķis. Gundars Bērziņš,
Māris Budovskis, Imants Daudišs, Oskars Grīgs,
Andris Gūtmanis, Aleksandrs Kiršteins, Andrejs Krastiņš,
Vilis Krištopans, Egils Levits, Jānis Lucāns,
Andrejs Panteļējevs, Aleksandrs Pētersons,
Jānis Ritenis... Ritenis ir zālē. Anta Rugāte,
Zigurds Tomiņš, Joahims Zīgerists.
Priekšsēdētājs. Pārtraukums.
(Pārtraukums)
Sēdi vada Latvijas Republikas 5.Saeimas priekšsēdētājs
Anatolijs Gorbunovs.
Priekšsēdētājs. Godātie
deputāti, turpinām sēdi. Lūdzu, ieņemiet
vietas! Apspriežam grozījumus budžetā.
Vārds deputātam Uldim Osim - finansu ministram. Lūdzu!
U.Osis (finansu ministrs).
Cienījamais Prezidij, godājamie kolēģi! Mani patiešām pārsteidza, pat šokēja, deputātes kolēģes Kuprijanovas uzstāšanās, kurā viņa minēja, ka valdība rīkojusies nekorekti, it kā steigā, iesniedzot šos budžeta grozījumus, un ka nav bijis laika izanalizēt un izpētīt šo grozījumu būtību un pamatotību. Es atļaušos atgādināt, ka, apstiprinot 1994.gada budžetu, tika steigā un nekorekti, bez pamatojumiem, bez koncepcijas, bez analīzes iebalsoti grozījumi iedzīvotāju ienākuma nodoklī. Tas noveda pie budžeta izdevumu divkāršošanās 1994.gadā. Pretēji apstiprinātajam budžetam mums draudēja daudz lielāks budžeta deficīts. Kā jūs atminaties, maksimālā robeža tad bija noteikta 40 miljoni latu. Ja neko negrozītu šajā budžetā, tad līdz gada beigām šis deficīts sasniegtu vairāk nekā 80 miljonus latu, tas ir, būtu vairāk nekā 2 reizes lielāks. Protams, valdībai bija daudz vienkāršāk atlikt peļņas nodokļa reformas ieviešanu, tādējādi panākot ekonomiju, bet, cienījamie kolēģi, jau toreiz valdība iesniedza Saeimas Budžeta komisijai un citām komisijām fiskālās reformas programmu un, stājoties amatā, pat deklarēja, ka nodokļu politika, ko realizēs valdība, būs saistīta ar tiešo nodokļu samazināšanu, to skaitā iedzīvotāju ienākuma nodokļu un peļņas nodokļu samazināšanu un netiešo nodokļu nelielu pieaugumu. Diemžēl šā balsojuma rezultātā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas radīja divkāršu izmaksas sistēmu bērnu pabalstiem, mēs bijām spiesti, vismaz daļēji, atteikties no šīs politikas, un bija nepieciešams atrast kompromisa variantu, kā to izdarīt. Valdība atrada šo kompromisa variantu. Vajadzēja izstrādāt un pieņemt vismaz modernākus amortizācijas nosacījumus, un tas arī tika izdarīts. Tā rezultātā tika panākts tas, ka mēs vismaz nākotnē dotu iespēju uzņēmējiem vairāk investēt, vismaz uz amortizācijas rēķina, ja ne uz investīciju rēķina, straujāk attīstīties ražošanai, radīt darbavietas, lai nodrošinātu nodokļu ieņēmumus nākotnē. Tādēļ arī bija tik sarežģīti, nebija viegli atrast kompromisa variantu, kā sabalansēt budžetu. Pēc valdības viedokļa, šis praktiski šodien ir vienīgais variants, kā to varētu izdarīt. Protams, ir nepieciešama radikāla pensiju un pabalstu sistēmas reforma. Pagājušajā nedēļā valdībā tika izskatīta daļa no gatavojamās likumu paketes par sociālās apdrošināšanas sistēmu, pie kuras vēl turpinājās darbs.
Kādēļ ir nepieciešama šī reforma? Es minēšu tikai dažus skaitļus. Visiem zināms ir fakts, ka maznodrošināto ģimeņu (par tādām varētu uzskatīt tās, kurām vidējais ienākums mēnesī ir zem 15 latiem) finansiālais stāvoklis 1993.gadā ir ievērojami pasliktinājies. Visparadoksālākais ir tas, ka 1993.gada laikā maznodrošināto ģimeņu finansiālais stāvoklis uz pensiju rēķina, tas ir, palielinot pensijas, ir palielinājies par 111%, bet uz pabalstu rēķina, tas ir, palielinot pabalstus, - par 195%. Toties relatīvi labāk nodrošinātajās ģimenēs, kurās vidējais ienākums uz vienu cilvēku ir 55 lati un vairāk, šie skaitļi ir pavisam savādāki. Pensijas šajās ģimenēs ir palielinājušās par 173% pret 110% maznodrošinātajās, bet uz pabalstu rēķina - par 309% pret maznodrošināto ģimeņu, kā es jau minēju, 195%. Līdz ar to mūsu sociālā politika, ja mēs tādā veidā turpināsim, es atvainojos par izteicienu, iet galīgi šķērsām. Un, lūk, šis balsojums, kas bija par iedzīvotāju ienākuma nodokli, šo tendenci tikai vēl vairāk pastiprināja. Lūk, kur ir koncepcija un, lūk, kur ir analīze. Protams, ka, kā jau es minēju, ir veicama radikāla sociālās nodrošināšanas un apdrošināšanas sistēmas reforma, ko nevar izdarīt ļoti ātri. Šeit priekšnosacījumi ir likumu paketes pieņemšana par sociālo apdrošināšanu, pensiju fondiem un tā tālāk. Tāpat - sociālā budžeta nodalīšana no valsts budžeta. Precīza funkciju nodalīšana starp valdības, starp kabineta atbildīgajām institūcijām, respektīvi, starp Finansu ministriju un Labklājības ministriju. Visi šie jautājumi tiek gatavoti, un tie varētu tikt realizēti, ātrākais, šā gada otrajā pusgadā. Bet šobrīd, kā jau Piebalga kungs minēja, mums ir jāatrod pietiekami ātrs un operatīvs veids, kā sabalansēt budžetu, lai vismaz šajā neracionālajā sistēmā, lai kā mēs to nekritizētu un lai kā tā mums nepatiktu, mums tomēr būtu nauda, ko maksāt cilvēkiem. Jo, ja nu reiz mēs esam pieņēmuši labus vai sliktus lēmumus, mums ir politiska atbildība pret saviem iedzīvotājiem, un mums šī atbildība ir jānes un jānodrošina ar nepieciešamajiem izdevumiem. Tāds ir viens no galvenajiem šo budžeta grozījumu mērķiem.
Protams, uz otro lasījumu varētu meklēt
vēl dažādus citus variantus, pārskatīt
atsevišķas pozīcijas vai nu ieņēmumos,
vai izdevumos - un tā tālāk, bet šobrīd
es aicinu cienījamos kolēģus atbalstīt
šo likumprojektu - "Grozījumi likumā "Par
valsts budžetu 1994.gadam"" pirmajā lasījumā
un turpināt darbu, gatavojot tā otro lasījumu.
Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Būs divi balsojumi. Pirmais būs balsojums par
likuma steidzamību, otrais - par likumprojekta akceptu pirmajā
lasījumā un par pāreju uz lasīšanu
pa pantiem. Lūdzu, balsosim par grozījumu likumā
"Par valsts budžetu 1994.gadam" steidzamību!
Lūdzu rezultātu! Par - 57, pret - 2, atturas - 2.
Steidzamība pieņemta. Tagad, lūdzu, balsosim
par akceptu pirmajā lasījumā un par pāreju
uz lasīšanu pa pantiem! Balsojam par pieņemšanu
pirmajā lasījumā un par pāreju uz lasīšanu
pa pantiem. Rezultātu, lūdzu! Par - 61, pret - nav,
atturas - 4. Pirmajā lasījumā ir pieņemts.
Vai deputāts Piebalgs sniegs kādu informāciju?
A.Piebalgs (LC).
Cienījamie kolēģi, mēs
gribētu nākamnedēļ skatīt šo
likumprojektu otrajā lasījumā, un, ja nu tiešām
vēl ir kādam priekšlikumi gan par ieņēmumiem,
gan par izdevumiem, tad vajadzētu šonedēļ
tomēr vēl mums tos iedot, jo pretējā
gadījumā mēs nevaram apkopot un sagatavot projektu
izskatīšanai Saeimas plenārsēdē.
Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Nākamais ir likumprojekts "Grozījumi likumā "Par bankām"", otrais lasījums.
Vārds Andrim Piebalgam - Budžeta un finansu
(nodokļu) komisijas priekšsēdētājam.
A.Piebalgs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāja kungs, cienījamie kolēģi! Dokuments, ar kuru būtu visvieglāk strādāt, ir dokuments nr. 231-a. Jāsaka, ka, likumprojektu "Grozījumi likumā "Par bankām"" sagatavojot, mēs saskārāmies ar to problēmu, ka likumprojekts gan bija pieņemts pirmajā lasījumā, bet par atsevišķiem pantiem, kuri nebija grozīti, ir izdoti Ministru kabineta noteikumi. Tiesa, tie ir formāli un saistīti ar Valsts kontroles iesaistīšanu. Bet tabulā ir apkopots, kāds ir bijis teksts pirms grozījumiem un kādi grozījumi ir pieņemti Satversmes 81. panta kārtībā. Ir parādīta redakcija, ir norādīts autors un komisijas attieksme.
Pirmais priekšlikums ir par 8. pantu. Vispilnīgāko
priekšlikumu ir iesniegusi Sociālo un darba lietu komisija,
- ka vajag izteikt pantu šādā redakcijā:
ziņas par juridisko personu kontiem un veiktajām
operācijām iesniedzamas pašām juridiskajām
personām, to augstākajām institūcijām,
kā arī tiesām, prokuratūrai, Valsts ieņēmumu
dienestam, Valsts kontrolei un Valsts sociālās apdrošināšanas
fondam Latvijas Republikas likumdošanas aktos paredzētajos
gadījumos. Un ziņas par aizdevuma kontiem izsniedzamas
Latvijas Bankas pilnvarotām personām. Tas bija vispilnīgākais
apkopojums, un Budžeta un finansu komisija atbalsta tieši
šo. Pārējos priekšlikumus es nemaz nerakstīju,
jo tie automātiski ietver šo plašāko formulējumu.
Priekšsēdētājs. Vai deputātiem
ir kādas iebildes? Nav. Pieņemts.
A.Piebalgs. Nākamie grozījumi ir 9. pantā.
Tātad pirmais grozījums ir tīri formāls,
- ka vajag aizvietot 4. punktā vārdus "Finansu
inspekcija" ar vārdiem "Valsts ieņēmumu
dienests". Tātad šis ir tīri formāls
grozījums.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
A.Piebalgs. Otrs grozījums ir - papildināt
pantu ar jaunu punktu šādā redakcijā: Valsts
sociālās apdrošināšanas fondam sociālā
nodokļa nemaksas gadījumos... Saistīts tas ir
ar to, ka sociālā nodokļa iekasēšana
ir saistīta tieši ar funkciju, kas ir Valsts sociālās
apdrošināšanas fondam, un, protams, tam rodas tādas
pašas problēmas, un principā savā sfērā
tam ir jādod tādā gadījumā tādas
pašas pilnvaras kā Finansu inspekcijai. Budžeta
un finansu komisija atbalstīja šo priekšlikumu.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes?
Nav. Tālāk!
A.Piebalgs. Tālāk. Latvijas Banka iesūtīja
priekšlikumu - papildināt ar jaunu rindkopu šādā
redakcijā: ziņas par aizdevumu kontiem izsniedzamas
Latvijas Bankas pilnvarotām personām. Šī
norma ir līdzīga tai, kura ir 8.pantā, un Budžeta
un finansu komisija to atbalstīja.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes?
Nav. Tālāk!
A.Piebalgs. Attiecībā uz 10. pantu ir pēc būtības divas versijas. Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikums principā sakrīt ar Ministru kabineta priekšlikumu, tikai tas ir paplašināts tieši ar to pašu daļu. Tātad šis priekšlikums ir faktiski atbalstīts. Tāds pats kā Ministru kabineta priekšlikums, tikai ir nedaudz paplašināta redakcija. Budžeta un finansu komisija atbalstīja šo priekšlikumu.
Ir arī frakcijas "Lîdztiesība"
priekšlikums, kura šo pantu ierosina izteikt tādā
redakcijā, ka juridisko personu naudas līdzekļiem
un citām vērtībām, kas atrodas komercbankās
un citās kredītiestādēs, var uzlikt arestu
tikai ar tiesas lēmumu. Uz juridisko personu naudas līdzekļiem
un citām vērtībām piedziņu var
vērst tikai saskaņā ar tiesas izpildrakstiem.
Lai gan šis priekšlikums skan ļoti vilinoši un
ir ļoti demokrātisks, tomēr jārēķinās
ar to, ka faktiski šiem grozījumiem, tiem pamatgrozījumiem
šajā likumā ir viens mērķis - padarīt
nodokļu iekasēšanu efektīvāku tajos
gadījumos, kad notiek ļaunprātīga izvairīšanās
no nodokļu maksāšanas. Tāpēc šis
"Lîdztiesības" priekšlikums neguva atbalstu
Budžeta komisijā, jo tas, lai gan ir ļoti demokrātisks
pēc savas būtības, nepalīdz mums risināt
to problēmu, kuru mēs gribam atrisināt.
Priekšsēdētājs. Vai frakcija "Lîdztiesība" uzstāj, ka vajag balsojumu? Lūdzu, balsosim par frakcijas "Lîdztiesība" iesniegto 10. panta redakciju! Dokuments nr. 231-a. Rezultātu! Par - 6, pret - 25, atturas - 16. Nav kvoruma.
Lūdzu atkārtot balsojumu! Balsosim par frakcijas "Lîdztiesība" iesniegto 10. panta redakciju! Balsojam! Rezultātu! Par - 9, pret - 31, atturas - 21. Nav pieņemts.
Līdz ar to mums būtu jānobalso
arī par Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikumu,
kuru atbalsta Budžeta un finansu komisija. Balsojam! Rezultātu!
Par - 52, pret - nav, 8 - atturas. Pieņemts. Tālāk!
A.Piebalgs. Nākamais grozījums ir 16.
pantā. Tas ir tīri formāls grozījums.
Vārdus "Latvijas Republikas Ministru padome" vajag
aizstāt ar vārdiem "Ministru kabinets".
Priekšsēdētājs. Tālāk!
A.Piebalgs. Faktiski visgrūtākā izšķiršanās (un mēs pie īsti laba varianta tā arī nenonācām) ir saistīta ar 19. pantu. Ministru kabinets iesaka izteikt pantu šādā redakcijā: banku prasība apmierināma pēc alimentu un nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu piedziņas.
Līdzšinējā sistēmā banku prasības bija pirms nodokļiem. Protams, tas nav pareizi. Nodokļiem ir jābūt virs banku prasībām. Tajā pašā laikā ir vesela virkne likumdošanas aktu, kas tomēr regulē - bet ļoti pretrunīgi regulē - šo situāciju. Teiksim, likumā par uzņēmējdarbību ir sava sistēma, bet tā ir budžeta parāda prioritāte pēc uzņēmējsabiedrības vai uzņēmuma likvidācijas.
Tālāk. Latvijas Civilprocesa kodeksa
427. pantā (prasījumi par nodokļiem un nenodokļu
maksājumiem) arī ir noteikta hierarhija - tiesa, jau
ar otrās kārtas piedziņu, bet tikai pēc
tiesas sprieduma. Un Civillikums faktiski šo jautājumu
neregulē, Civillikums regulē jautājumu par
hipotēkām. Tāpēc, manā skatījumā,
šobrīd, otrajā lasījumā, vislabāk
ir palikt pie Ministru kabineta iesniegtā varianta un vēl
pirms trešā lasījuma atrast optimālo formu
šim pantam. Jo mērķis jau ir ļoti skaidrs,
kāpēc Valsts ieņēmumu dienests grib
šo ierakstu. Tādā gadījumā, ja Valsts
ieņēmumu dienests var no nodokļu nemaksātāja
konta paņemt attiecīgo nenomaksāto summu, tam
ir ļoti nepatīkami, ka to pirms viņa izdara
banka, un protams, ka Valsts ieņēmumu dienests nedabūs
šo naudu. Tātad šeit tā loģika ir pareiza.
Tajā pašā laikā kopējā parādu
hierarhija nav sakārtota, jo katrā likumā ir
savas normas, un, protams, vissarežģītākais
ir jautājums par hipotēku šajā procesā.
Tāpēc es lūdzu palikt otrajā lasījumā
pie Ministru kabineta piedāvātās redakcijas.
Lai gan Budžeta komisija ir par šo pantu lauzījusi
galvu jau vairākas sēdes pēc kārtas,
tomēr mums vēl būs divas nedēļas
laika, lai atrastu optimālo šā panta formulējumu.
Priekšsēdētājs. Godātie
deputāti, kāds ir jūsu viedoklis par šo
priekšlikumu? Viedokļi netiek izteikti. Līdz ar
to tas ir atbalsts. Lūdzu zvanu! Lūdzu, balsosim par
likumprojekta "Grozījumi likumā "Par bankām""
pieņemšanu otrajā lasījumā! Rezultātu!
Par - 57, pret - nav, 5 - atturas. Pieņemts. Kad veiksim
trešo lasījumu?
A.Piebalgs. Es lūdzu noteikt trešo lasījumu
pēc divām nedēļām, tas ir, 12.
maijā.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildumi? Nav. Pieņemts.
Nākamais ir likumprojekts "Par grozījumu
Augstākās padomes 1992. gada 14. aprīļa
lēmumā "Par neatliekamiem pasākumiem iedzīvotāju
sociālajā aizsardzībā"". Pirmais
lasījums. Sociālo un darba lietu komisijas vārdā
runās deputāts Resnais - Zemnieku savienības
frakcija.
G.Resnais (LZS).
Prezidij, kolēģi! Grozījumu būtība ir tāda, ka sakarā ar budžeta struktūras izmaiņām un izlīdzināšanas fonda izveidošanu jeb esamību ir radusies pretruna starp iepriekš pieņemtajiem likumiem un šodienas situāciju. Šajā sakarībā ir izstrādāts dokuments nr. 233, kurā ir izteikts šis labojums. Es to nolasīšu.
Latvijas Republikas Augstākās padomes
lēmums "Par neatliekamiem pasākumiem iedzīvotāju
sociālajā aizsardzībā" sastāv
no 4 pantiem, un tiek ierosināts 3. punkta nobeiguma daļu
svītrot: "Atzīt par spēku zaudējušu
Latvijas Republikas Augstākas padomes 1992. gada 14. aprīļa
lēmuma "Par neatliekamiem pasākumiem iedzīvotāju
sociālajā aizsardzībā" (Latvijas
Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs,
1992. gada 18., 19. nr. ) 3. punkta otrā apakšpunkta
otro teikumu." Es komisijas vārdā lūdzu
nobalsot pirmajā lasījumā par šīm
izmaiņām.
Priekšsēdētājs. Vai kāds
vēlas runāt debatēs? Anna Seile - LNNK.
A.Seile (LNNK).
Cienījamie deputāti, gribu pievērst jūsu uzmanību tai rindiņai, kuru mēs svītrojam no spēkā esošā likuma teksta. Tātad: Augstākās padomes lēmuma "Par neatliekamiem pasākumiem iedzīvotāju sociālajā aizsardzībā" 3. punktā teikts - "uzdot pilsētu, pilsētas rajonu un pagastu pašvaldībām izveidot sociālās palīdzības dienestu...". Un tālākajā punktā ir noteikts, ka vajag ieviest sociālās palīdzības pabalstus personām, kuru ģimenēs ienākumi, rēķinot uz vienu ģimenes locekli, nesasniedz krīzes iztikas minimumu un kuru rīcībā nav eksistencei nepieciešamo līdzekļu. Bet tālāk seko tieši tā rindiņa, kuru mēs svītrojam. Es jums to nolasīšu: "paredzēt, ka 50 procenti no pabalstos izmaksātajām summām tiek segtas no valsts budžeta". Ja mēs šo rindiņu izsvītrojam, tādā gadījumā mēs vispār neparedzam maznodrošinātajiem kaut kādu atlīdzību no valsts budžeta. Viss paliek no pašvaldību budžeta. Jā, šeit var būt iebildums, ka budžetā, kā jau skaidroja Resnā kungs, šie līdzekļi savstarpējās izlīdzināšanas fondā pašvaldībām tiek it kā paredzēti, bet, izsvītrojot no šā likuma šo rindiņu, ka arī valstij daļa līdzekļu... Es nesaku, ka te būtu jāsaglabā 50 procenti, un tādēļ acīmredzot uz otro lasījumu LNNK frakcija iesniegs kādu savu labojumu. Varētu būt arī citādāks šis procents, varētu būt tajos apmēros, kādos tiek ieskaitīts no valsts budžeta šo pašvaldību budžetu izlīdzināšanas fondā. Tādā apmērā varētu šo summu kompensēt no valsts budžeta. Bet, izsvītrojot šo rindiņu, praktiski mēs uzdodam pašvaldībām segt visus izdevumus maznodrošinātajiem.
Es atļāvos izteikt savas šaubas, un
man gribētos dzirdēt ziņotāja komentāru,
lai varētu izprast, kā balsot šajā jautājumā.
Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Vai ir pieteikušies
runātāji? Nav. Lūdzu, deputāts Resnais!
G.Resnais. Es faktiski negribētu komentēt
šo situāciju, jo izlīdzināšanas fonds
jau nosaka šo kārtību, kas daļēji
pāriet pašvaldību pārziņā un
tā tālāk. Tāpēc es uzstāju
balsot par pirmo lasījumu, un debates pēc tam varētu
būt arī otrajā lasījumā.
Priekšsēdētājs. Andris Piebalgs
- "Latvijas ceļš". Lūdzu!
A.Piebalgs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāja
kungs, cienījamie kolēģi! Skaidrs, ka tas
princips, kas agrāk bija, - ka vienu procentuālo attiecību
ieliek valsts, otru ieliek pašvaldība, - tas vienkārši
nav normāls princips. Normāls princips ir, ka likumā
par budžetu paredz konkrētu summu. Un mūsu
likumā par 1994. gada budžetu ir precīza summa,
cik ir jāizmaksā maznodrošinātajiem. Tas
nozīmē, ka valsts nevar aiziet no šā, budžets
ir tas, kas nosaka. Tikko mēs rakstām procentus,
tā jau notiek tās nepatikšanas. Un te jau tas
sāk parādīties pretējā virzienā.
Tas, man šķiet, arī nav pareizi, ka mēs
sakām - pašvaldībām mēs iedodam 60
procentus, jums noteikti jāpieliek 40 procenti. Tā
ir pašvaldību nauda, pašvaldības budžets,
pašvaldībai jārīkojas ar savu naudu pilnīgi
patstāvīgi. Mēs nevaram diktēt procentuālās
attiecības. Jā, valstij ir jāpalīdz maznodrošinātajiem.
Nav jautājumu. To mēs darām caur budžetu,
bet ne procentuālajās attiecībās, jo skaidrs,
ka tā neko nenosaka. Valsts nevar aiziet prom no savām
saistībām, ja tas ir ierakstīts budžetā,
un te ir pilnīga precizitāte. Tāpēc es
lūdzu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā
lasījumā. Tas, ka pie šīs normas mums ir
jāstrādā un tā ir jāpilnveido, -
tas ir cits jautājums, bet lūdzu nenoraidīt
pirmajā lasījumā šo likumprojektu. Paldies
par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Zvanu, lūdzu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par grozījumu Augstākās padomes 1992. gada 14. aprīļa lēmumā "Par neatliekamiem pasākumiem iedzīvotāju sociālajā aizsardzībā"" pieņemšanu pirmajā lasījumā un par pāreju uz lasīšanu pa pantiem! Lūdzu rezultātu! Par - 60, pret - 1, atturas - nav. Pieņemts.
Deputāts Resnais sniegs informāciju.
Lūdzu!
G.Resnais (LZS).
Ņemot vērā šo situāciju,
būtu priekšlikums - pāriet uz balsošanu pa
pantiem. Lai gan deputātes Seiles runa mani mazliet mulsina,
es piedāvāju tādu priekšlikumu.
Priekšsēdētājs. Vārds
deputātei Annai Seilei.
A.Seile (LNNK).
Cienījamie deputāti! Es varētu
ļoti ātri sagatavot šo priekšlikumu, un aptuvens
tā skanējums varētu būt tāds,
ka valsts garantē savu ieguldījuma daļu valsts
budžetā noteiktajos apmēros, bet tomēr
ir jāparedz, ka maznodrošinātajiem daļu sedz
valsts, atstājot tikai budžeta summu, nebūs
pareizi šajā likumā visu atbildību uzlikt
tikai uz pašvaldībām. Es varētu to iesniegt,
un balsojumu mēs varētu veikt pēc pusdienām.
Priekšsēdētājs. Godātie deputāti! Tāda prakse ir visai problemātiska. Es personīgi tādās reizēs iestājos katrā ziņā par to, lai likumprojektu izskatītu steidzamības kārtībā, tas ir, ar normāliem diviem lasījumiem, ar starplaiku, un tad, man liekas, to rezultātu var ātrāk sasniegt un tas būs kvalitatīvāks. Jo, ja teksts nav pavairots un izsniegts deputātiem un tagad mēs sāksim apspriest, tad būs ļoti grūti.
Jūs runāsiet par procedūru? Lūdzu!
Andris Piebalgs.
A.Piebalgs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāja
kungs, cienījamie deputāti! Varbūt šoreiz
vajadzētu izmantot Seiles kundzes priekšlikumu, ka
tagad derētu pāriet pie cita darba kārtības
punkta, bet pie šā likumprojekta otrā lasījuma
atgriezties pēc pusdienām, kad priekšlikums būs
pavairots un izdalīts deputātiem. Un tad mēs
varētu to izskatīt arī otrajā lasījumā,
ņemot vērā arī šo priekšlikumu.
Priekšsēdētājs. Lūdzu, balsosim par priekšlikumu - likumprojektu "Par grozījumu Augstākās padomes 1992. gada 14. aprīļa lēmumā "Par neatliekamiem pasākumiem iedzīvotāju sociālajā aizsardzībā"" otrajā lasījumā izskatīt pēc pusdienām! Tāds bija priekšlikums. Balsosim! Lūdzu rezultātu! Par - 57, pret - nav, 1 - atturas. Paldies, lēmums pieņemts. Lūdzu, iesniedziet savu priekšlikumu Sekretariātā. To vajag pavairot un izsniegt deputātiem.
Nākamais jautājums ir likumprojekts "Par
grozījumiem un papildinājumiem 1993. gada 30. marta
likumā "Par īpašuma tiesību atjaunošanu
uzņēmumiem un citiem īpašuma objektiem"".
Pirmais lasījums. Tautsaimniecības, agrārās
un reģionālās politikas komisijas vārdā
runās deputāts Jonītis.
R.Jonītis (LC).
Godātais priekšsēdētāj,
godātā Saeima! Izskatāmi ir divi dokumenti -
ziemas sesijas dokuments nr. 73 un ziemas sesijas dokuments nr.239.
Es šā jautājuma izskatīšanā ieteiktu
izmantot dokumentu nr.239, kurā jums ir redzams gan likuma
vecais teksts, gan ar Satversmes 81.panta noteiktajā kārtībā
pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem nr.12 izdarītās
izmaiņas (blakus lappusītē). Īss komentārs
par šīm izmaiņām būtu šāds:
visas šīs izmaiņas ir radušās sakarā
ar to, ka ir izveidotas jaunas valsts institūcijas, kas
pārvalda valsts īpašumu un nodarbojas ar šā
īpašuma privatizāciju. Tās ir Valsts īpašuma
fonds, Privatizācijas aģentūra. Ir arī
veikti redakcionālas dabas labojumi sakarā ar Saeimas
ievēlēšanu un likuma "Par Ministru kabinetu"
pieņemšanu. Tātad ir precizētas šīs
institūcijas, kas veic visas darbības, kas saistītas
ar bijušā īpašnieka vai viņa mantinieku
īpašuma tiesību atjaunošanu. Šīs
institūcijas ir nosauktas vārdā. Nevis tā,
kā likuma tekstā bija iepriekš - nozaru ministrijas
un attiecīgā rajona dažādas institūcijas.
Nākamais būtiskais labojums ir tas, ka ir arī
precīzi pateikts, kas pieņem lēmumu par īpašuma
tiesību atjaunošanu. Es lūdzu Saeimu akceptēt
šo likumprojektu pirmajā lasījumā, iepriekš
ievērojot, ka tie ir Ministru kabineta 81.panta kārtībā
izdotie noteikumi, kas pašreiz ir spēkā. Paldies
par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Vai kāds
vēlas runāt debatēs? Nē, neviens. Lūdzu
zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par grozījumiem
un papildinājumiem 1993.gada 30.marta likumā "Par
īpašuma tiesību atjaunošanu uzņēmumiem
un citiem īpašuma objektiem"" pieņemšanu
pirmajā lasījumā un par pāreju uz lasīšanu
pa pantiem! Rezultātu! Par - 52, pret - nav, atturas - 2.
Pieņemts.
R.Jonītis. Paldies. Es lūdzu visus deputātus,
kam būtu priekšlikumi par izmaiņām šajā
likumprojektā, šos priekšlikumus iesniegt Tautsaimniecības
komisijā līdz 10.maijam. Paldies.
Priekšsēdētājs. Tālāk.
Izskatām likumprojektu "Par kompensāciju izmaksu
personām, kuras atbrīvo dzīvojamo platību
Latvijas Republikā" (otrais lasījums). Deputāts
Karnups - Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas
vārdā.
V.P.Karnups (LNNK).
Godājamie kolēģi! Mēs
skatāmies dokumentus nr.240. un 240-a. Sakarā ar pirmo
lasījumu komisija saņēma vairākus priekšlikumus.
Mēs nodevām likumprojektu īpaši zinošam
juristam, kurš veica tā ekspertīzi un arī
ieteica vairākas izmaiņas. Sakarā ar to komisija
visus līdz tam brīdim iesniegtos priekšlikumus
izskatīja un pieņēma attiecīgo slēdzienu.
Gribu piebilst, ka šis likumprojekts otrajā lasījumā
ir bijis kopš ziemas sesijas vidus, un tādā ziņā
mēs esam arī saņēmuši, kopš
šie dokumenti tika izdalīti, dažas papildu izmaiņas,
kuras mēs skatīsim vēlāk, kas būs
trešais lasījums. Tātad dokumentā nr. 240-a
ir tabula. Es domāju, ka mēs varam sākt.
Priekšsēdētājs. Raiti pa
punktiem uz priekšu.
V.P.Karnups. Jā. Pirmais bija deputāta
Oša priekšlikums - mainīt nosaukumu, un, ņemot
vērā gan likuma saturu, gan citus ierosinājumus,
komisija precizēja nosaukumu, un likuma nosaukums ir -
"Par kompensāciju izmaksu izceļotājiem,
kuri atbrīvo dzīvokļus".
Priekšsēdētājs. Vai deputātiem
ir iebildes? Nav. Paliek komisijas redakcija.
V.P.Karnups. Par 1.pantu bija iesniegusi priekšlikumu
frakcija "Saskaņa Latvijai". Tas tika noraidīts,
toties 1.pants tika precizēts, lai būtu skaidrs likuma
mērķis un arī likuma subjekts.
Priekšsēdētājs. "Saskaņa
Latvijai" pastāv uz to, ka vajadzīgs balsojums?
Neuzstāj. Tālāk!
V.P.Karnups. 2.pants. "Saskaņa Latvijai"
ir iesniegusi priekšlikumu, kā arī komisijai pašai
bija daži papildinājumi, un tie tika pieņemti.
Priekšsēdētājs. Vai deputātiem
ir iebildes? Nav. Tālāk, lūdzu!
V.P.Karnups. 2.pantā bija arī deputāta
Elferta iesniegumi, un man vajag atvainoties deputātam,
ka teksts, kas parādās dokumentā, nav tieši,
precīzi pārrakstīts pēc viņa iesnieguma,
bet princips ir, ka, ja cilvēks izsolē samaksā
par īres tiesībām, tad šo summu vajadzētu
ieskaitīt pilnībā vai daļēji dzīvokļa
izpirkšanas maksā tad, kad tiks pieņemts dzīvokļu
privatizācijas likums un kad radīsies iespēja
privatizēt attiecīgo dzīvokli. Komisija to
noraidīja, balstoties uz to, ka šo normu varētu
iestrādāt likumā par dzīvokļu privatizāciju.
Likumā mēs nevaram atsaukties uz neesošu likumu,
un tādā ziņā komisija to noraidīja.
Priekšsēdētājs. Deputāts
Elferts - "Latvijas ceļš". Lūdzu!
P.Elferts (LC).
Manā priekšlikumā vajadzētu
izsvītrot vārdu "arī", kā tas
bija iesniegts Valsts pārvaldes un pašvaldības
komisijā. Tekstam vajadzētu būt šādam:
"Pašvaldībām ir tiesības izsolīt
iedzīvotāju atbrīvoto dzīvokļu īres
tiesības, kā īres ar izpirkumu tiesības,
iemaksāto izsoles summu ieskaitot dzīvokļa izpirkuma
maksā. Kārtību, kādā notiek dzīvokļu
izpirkšana, regulē likumdošana par valsts un pašvaldības
dzīvokļu privatizāciju Latvijas Republikā."
Kāpēc vajag ierakstīt šādu normu?
Lieta ir tāda, ka ļoti drīz sāksies valsts
dzīvokļu privatizācija. Dzīvokļu sakārtošanai
un privatizācijas sakārtošanai šajā
jomā būtu nepieciešams ievērot tirgus ekonomiku
un to, cik tirgus diktē dzīvokļu vērtību
tādā ziņā, ka, ja mēs izsolām
īres tiesības, tā būs viena cena, bet,
ja mēs liktu uz izsoli īpašumā, būtu
cita cena. Un, ja mēs atbalstām šo formu, ka
izsolē var iegūt īres tiesības, tas nozīmē,
ka es pēc tam, kad būšu piedalījies šādā
izsolē, nonākšu vienā dzīvoklī
ar kaimiņu, kurš nav maksājis neko. Tad, privatizējot
dzīvokli, man būs jāmaksā sava izsoles
maksa, kā arī sertifikāti, bet mans kaimiņš
par savu dzīvokli maksās tikai sertifikātus.
Mums ir arī likums par valsts un pašvaldību uzņēmumu
nomu un nomu ar izpirkumu. Šeit mēs ierakstām
normu -"îres ar izpirkumu tiesības". Tā
būtu līdzīga norma. Tādā ziņā
mēs, liekot dzīvokli uz izsoli, varam noteikt tirgus
diktētu, reālāku cenu. Tātad izceļotājs
būtu drīzāk ar mieru izvēlēties
šādu variantu, nekā nelegāli mainīt
dzīvokli, jo būs augstāka cena. Cilvēks,
kurš grib piedalīties izsolē, zina, ka tas nonāks
agri vai vēlu viņa īpašumā, jo viņš
būs iemaksājis šo summu daļēji jau
tagad, piedaloties izsolē, un vēlāk, dzīvokli
izpērkot, attiecīgi šo summu papildinās
ar sertifikātiem vai ar naudu. Tātad arī pašvaldība
iegūs no tā, ka arī dzīvoklis tiek likts
uz izsoli, ne tikai īres tiesības. Tātad arī
pašvaldība iegūs vairāk līdzekļu.
Es aicinu atbalstīt priekšlikumu - ierakstīt normu,
ka liek uz izsoli nevis īres tiesības, bet īres
ar izpirkumu tiesības.
Priekšsēdētājs. Deputāt
Karnup, jūs runāsiet par šo pantu? Lūdzu!
V.P.Karnups. Es varu tikai vēlreiz atkārtot,
ka mums pašlaik nav likumdošanas par dzīvokļu
izpirkšanu, respektīvi, valsts un pašvaldību
dzīvokļu fondā esošo dzīvokļu.
Es atkārtoju komisijas viedokli, ka šo normu vajadzētu
ierakstīt atsevišķā likumā par dzīvokļu
privatizāciju.
Priekšsēdētājs. Jānis
Lagzdiņš - Valsts pārvaldes un pašvaldības
komisijas priekšsēdētājs. "Latvijas
ceļš".
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi
deputāti! Es gribu runāt nevis kā komisijas
priekšsēdētājs, bet kā deputāts,
jo komisijā es iestājos par deputāta Elferta
priekšlikuma pieņemšanu. Es neatkārtošu
tos motīvus, kurus šeit minēja kolēģis
Elferts, bet, manuprāt, pats galvenais ir tas, ka, ja mēs
pieņemtu šo priekšlikumu pēc būtības,
tas radītu pircējiem drošības sajūtu.
Un tas ir pats galvenais! Tas stimulētu tirgus veidošanos,
stimulētu vēlēšanos iegādāties
šos dzīvokļus, un visbeidzot jāsaka, ka šāda
norma būtu taisnīga norma. Jo šī nauda,
kas tiktu iemaksāta par izsolītajiem dzīvokļiem,
tiktu ieskaitīta izpirkuma maksā. Un tādējādi
šīs personas, kas iegādājas dzīvokli
likumā noteiktajā kārtībā, netiktu
kaut kādā veidā nostādītas sliktākā
stāvoklī nekā citas personas. Tādēļ
es aicinu tomēr deputāta Elferta priekšlikumu
pieņemt un uz trešo lasījumu precizēt
šā priekšlikuma otro teikumu, - kaut gan šeit
nav atsauces uz kādu konkrētu normatīvo aktu,
ir tikai atsauce uz to, ka kārtību noteiks likumdošana,
tātad tie likumi, kurus mēs pieņemsim tuvākajā
laikā. Aicinu pieņemt šo priekšlikumu!
Priekšsēdētājs. Deputāt
Elfert, ja es pareizi sapratu, jūs precizējāt
un svītrojāt vārdu "arī"? Lūdzu
zvanu! Godātie deputāti, mēs balsosim par deputāta
Elferta priekšlikumu. Runa ir par otro pantu. Es atvainojos,
- papildināt ar jaunu pantu, aiz otrā panta ieraksts.
Esiet tik laipni, izsvītrojiet vārdu "arī"!
Tātad: "Pašvaldībām ir tiesības
izsolīt iedzīvotāju atbrīvoto dzīvokļu
īres tiesības, kā īres ar izpirkumu tiesības,"
- un tālāk kā tekstā. Vai varam balsot?
Balsosim! Jūs, Karnupa kungs, varat balsot. Lūdzu
rezultātu! Par - 55, 1 - pret, 5 - atturas. Deputāta
Elferta priekšlikums ir akceptēts. Tālāk,
lūdzu!
V.P.Karnups. 3.pants. Budžeta un finansu komisijas
priekšlikums tika daļēji pieņemts, un otrā
lasījuma teksts tika attiecīgi izmainīts, un
arī Sociālo un darba lietu komisijas iesniegtais priekšlikums
tika pieņemts. Tā nav sazvērestība,
ka 3.pantā tehniskas kļūdas dēļ diemžēl
nav iekļauts Elferta kunga priekšlikums, kas skan šādi:
"Pašvaldībām ir tiesības 25% no izsoles
summas ieskaitīt pašvaldību palīdzības
fondā palīdzības sniegšanā dzīvokļu
jautājumu risināšanā sociāli mazaizsargātām
un maznodrošinātām personām (ģimenēm)
likumdošanā noteiktā kārtībā,
bet pārējo izsoles summas daļu izmaksāt
izceļotājiem." Ðeit var tikai piebilst, ka
viņa priekšlikums tika pieņemts un iestrādāts
jaunā redakcijā.
Priekšsēdētājs. Tātad
3.pantā komisijas izstrādātā redakcijā
tas ir iekļauts, deputāt Elfert? Jā vai nē?
Vismaz ar galvu pamājiet! Paldies. Tālāk!
V.P.Karnups. Par 4.pantu bija frakcijas "Saskaņa
Latvijai" priekšlikums, un tas tika pieņemts.
Redakcija ir precizēta.
Priekšsēdētājs. Paldies.
Es atvainojos, stenogrammas precizitātes labad paziņoju
- tātad deputāts Elferts piekrita. Es ļoti atvainojos.
Par procedūru. Acīmredzot Prezidijam būtu jāpadomā,
ka citu valstu parlamentos zālē ir viens vai divi
stenogrāfisti vai stenogrāfistes. Var iznākt
visai jocīgi, ja lasām stenogrammas, kurās sēdes
vadītājs kaut ko komentē, kaut ko saka, kaut
kādas piezīmes izsaka, bet tas, kas notiek zālē,
ne vienmēr tiek fiksēts mikrofonos un līdz
ar to netiek fiksēts stenogrammā. Un tāpēc
stenogramma var būt visai nepilnīga. Jo faktiski stenogrammā
būtu jāiekļauj pat deputātu skaļākas
nopūtas par neapmierinātību, par balsojumu,
- nerunājot nemaz par izteiktajām replikām.
Tālāk, lūdzu!
V.P.Karnups. 5.pantam komisija tikai precizēja
redakciju.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes?
Tālāk!
V.P.Karnups. Kas attiecas uz 6.pantu, atbildīgā
komisija 6.pantu faktiski pārcēla uz 2.pantu kā
2.panta otro daļu, kuru mēs varam tagad redzēt
jaunā redakcijā. Bija arī frakcijas "Saskaņa
Latvijai" priekšlikums, kurā bija uzskaitīta
attiecīgā likumdošana. Komisija šo priekšlikumu
noraidīja, jo uzskatīja, ka piedāvātā
redakcija sašaurina ietverto normu.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes?
Nav. Tālāk!
V.P.Karnups. 7.panta 9.punkts, komisija to izslēdza.
Priekšsēdētājs. Vai deputātiem
ir iebildes? Nav. Tālāk!
V.P.Karnups. Bija 8.pants. Frakcija "Saskaņa
Latvijai" ierosināja izsvītrot šo pantu,
komisija piekrita.
Priekšsēdētājs. Vai deputātiem
ir iebildes ? Tālāk!
V.P.Karnups. 9.pants. No Budžeta un finansu
komisijas bija divi ierosinājumi, lai šo pantu izslēgtu.
Frakcijai "Saskaņa Latvijai" bija priekšlikums
izlabot 9.pantu. Komisija pieņēma Budžeta
un finansu komisijas ierosinājumu un šo pantu vispār
izsvītroja.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes?
Nav. Tālāk!
V.P.Karnups. 10.pants. Šeit šis ierosinājums
nav deputātes Birznieces personīgais viedoklis. Tas
faktiski ir Cilvēktiesību komisijas viedoklis, bet,
tā kā tehniskas kļūmes dēļ
Birznieces kundze parakstīja to kā šīs komisijas
priekšsēdētāja, tad tas vienkārši
tika ierakstīts kā viņas priekšlikums,
lai gan faktiski visur, kur ir deputātes Birznieces vārds,
tie ir Cilvēktiesību komisijas ierosinājumi.
Sakarā ar 10.pantu tātad Cilvēktiesību
komisija ir ierosinājusi vārdus "vai pašvaldības
bezpeļņas organizācijas (uzņēmumus)",
un tas tika pieņemts.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
V.P.Karnups. 11.pants. Bija ierosinājums no
Sociālo un darba lietu komisijas - šo pantu izslēgt
-, un tas tika pieņemts.
Priekšsēdētājs. Paldies.
Tālāk!
V.P.Karnups. 12.pants. Bija ierosinājums no
Sociālo un darba lietu komisijas - šo pantu izslēgt
-, un tas tika pieņemts.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
V.P.Karnups. Komisija ierosināja mainīt
otrās nodaļas nosaukumu, un to mēs otrajā
lasījumā esam izdarījuši.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
V.P.Karnups. 13.pants. Sakarā ar iepriekšējo
pantu izsvītrošanu 13.pants tagad ir izteikts kā
6.pants, bez tam tas ir papildināts un precizēts.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
V.P.Karnups. Par veco 14.pantu bija ierosinājums
no Budžeta un finansu komisijas - šo pantu izslēgt
- un priekšlikums no frakcijas "Saskaņa Latvijai"
- šo pantu izlabot. Komisija pieņēma Budžetu
un finansu komisijas priekšlikumu un šo pantu izslēdza.
Priekšsēdētājs. Vai "Saskaņa
Latvijai" nepieprasa balsojumu? Paldies. Tālāk!
V.P.Karnups. 15.pants, kas tagad jaunajā redakcijā
ir kļuvis par 7.pantu. Tas ir precizēts un izteikts
jaunā redakcijā.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
V.P.Karnups. 16.pants. Cilvēktiesību
komisija, frakcija "Saskaņa Latvijai" un Sociālo
un darba lietu komisija bija vienisprātis, ka vajag izslēgt
vārdus "divkāršā apmērā"
un vēl papildus Cilvēktiesību komisija vēlas
to... Komisija pieņēma šo divu komisiju un frakcijas
"Saskaņa Latvijai" ierosinājumu un apvienoja
16.pantu un 17.pantu, izteica to precizētā redakcijā
kā 8.pantu. Sakarā ar 17.pantu Cilvēktiesību
komisija vēlējās papildināt to ar jaunu
daļu, bet komisija, apsvērusi šo priekšlikumu,
tomēr to noraidīja un atstāja tādu, kā
ir uzrādīts jaunajā redakcijā.
Priekšsēdētājs. Vai ir kādam
iebildes? Nav. Tālāk!
V.P.Karnups. 18.pants. Bija ierosinājums no
frakcijas "Saskaņa Latvijai" - izslēgt
šo pantu -, un tas tika pieņemts.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
V.P.Karnups. Komisija papildināja projektu
ar jaunu 9.pantu, kas skan tā: "Pçc izsoles
attiecīgā pašvaldība pieņem lēmumu,
kas ir pamats dzīvokļa īres līguma noslēgšanai
ar personu, kura nopirkusi dzīvokļa īres tiesības."
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes?
Nav. Akceptēts.
V.P.Karnups. 19.pants. Par to bija ierosinājums
no Sociālo un darba lietu komisijas - šo pantu izslēgt.
Komisija to noraidīja, pants tika saglabāts, bet kā
9.panta pēdējā daļa.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes? Nav. Vai esam visu izskatījuši? Paldies deputātam Karnupam. Zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par kompensāciju izmaksu personām, kuras atbrīvo dzīvojamo platību Latvijas Republikā" pieņemšanu otrajā lasījumā. Balsojam. Rezultātu! Par - 66, pret - nav, atturas - 1. Pieņemts.
Deputāt Karnup, lūdzu par trešo lasījumu!
V.P.Karnups. Ierosinu trešajā lasījumā
skatīt pēc divām nedēļām.
Lūdzu ierosinājumus un priekšlikumus uz trešo
lasījumu iesniegt līdz nākamajai trešdienai.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes? Nav. Paldies.
Nākamais ir likumprojekts "Par labojumiem
un papildinājumiem Latvijas Republikas Augstākās
padomes 1992.gada 17.decembra lēmumā "Par Latvijas
Republikas likuma "Par zemes privatizāciju lauku apvidos"
spēkā stāšanās kārtību"
atsevišķu pantu piemērošanu"",
pirmais lasījums. Tautsaimniecības, agrārās
un reģionālās politikas komisijas vārdā
deputāts Rozentāls - Zemnieku savienība.
A.Rozentāls (LZS).
Cienījamais Prezidij, godājamie kolēģi! Ir jāpaņem dokumenti nr.90 un nr.267. Dokumentā nr.90 ir frakcijas "Tçvzemei un brīvībai" priekšlikums Latvijas Republikas Augstākās padomes 1992.gada 17.decembra lēmumam "Par Latvijas Republikas likuma "Par zemes privatizāciju lauku apvidos" atsevišķu pantu piemērošanu". Šis labojums attiecas uz 7.punktu, un tā būtība ir šāda. Šeit, 7.punktā ir runāts par zemes rezervēšanu līdz 1996.gada 1.novembrim, un, kā jūs zināt, zeme tiek rezervēta tām juridiskajām personām, faktiski paju sabiedrībām, kuras to apsaimniekojušas iepriekšējā periodā. Šī rezervēšana gan lielākoties skar likumīgos zemes īpašniekus, arī represētos, bet situācija laukos ir dinamiski veidojusies pavisam atšķirīga, un šobrīd jau nav vairs jautājuma par rezervēšanu, bet par zemes apsaimniekošanu, jo paju sabiedrību likvidēšanās ir daudz straujāka, un šopavasar mēs visi būsim liecinieki tam, ka zeme Latvijā paliks neapstrādāta ārkārtīgi lielos apjomos. Bet tas jau ir cits temats, nevis juridisks temats, jo tas ir saimniecisko jautājumu loks, kuru mums diemžēl, šeit, Saeimā, darbojoties, iznāk skart ļoti maz, jo jautājumi, kurus mēs risinām, vairāk ir politiski un tīri likumdošanas jautājumi, bet ļoti mazā mērā saimnieciski.
Šo jautājumu varētu drīzāk
attiecināt uz saimniecisko jautājumu, jo šobrīd
Latvijā zemes reforma notiek pēc mūsu nupat
nesen pieņemtā likuma "Par zemes reformu lauku
apvidos". Tur optimālā variantā ir atrisināti
visi zemes jautājumi - no lietotāja pārejot
uz īpašnieku un atjaunojot likumīgo īpašnieku
tiesības, kā arī atrisinot situāciju laukos,
kāda bija izveidojusies pēdējos 50 gados,
jo dzīve tomēr ir gājusi uz priekšu, un
par to mēs esam gari diskutējuši plenārsēdēs,
kurās bija runa par likumu "Par zemes reformu lauku
apvidos". Šis labojums izraisa zināmas neskaidrības
un ir pretrunā ar tiem mūsu likuma pantiem, kurus
mēs pieņēmām un kuri šobrīd
ir spēkā attiecībā uz zemes reformu lauku
apvidos. Tur ir atrisināti, kā jau teicu, visi šie
jautājumi, un, ja mēs gribam kaut ko labot šajā
lēmumā par atsevišķu pantu piemērošanu,
tad var iznākt, ka atkal jāķeras klāt
pie labojumiem pašreiz spēkā esošajā
likumā, pie atsevišķiem tā pantiem, tāpēc
Tautsaimniecības, agrārās un reģionālās
politikas komisija uzskata, ka nav lietderīgi izdarīt
šādu labojumu lēmumā "Par Latvijas
Republikas likuma "Par zemes privatizāciju lauku apvidos"
atsevišķu pantu piemērošanu" un atstāt
tā, kā ir. Es domāju, ka lielākajai daļai
deputātu, kuri sekoja arī Zemes reformas likuma gaitai,
mani paskaidrojumi nav vajadzīgi, jo viņi saprot,
par ko ir runa, un atbalstīs Tautsaimniecības, agrārās
un reģionālās politikas komisijas pieņemto
lēmumu šajā jautājumā.
Priekšsēdētājs. Godātie deputāti, mēs balsosim par iesniegto likumprojektu "Par labojumiem un papildinājumiem Latvijas Republikas Augstākās padomes 1992.gada 17.decembra lēmumā "Par Latvijas Republikas likuma "Par zemes privatizāciju lauku apvidos" atsevišķu pantu piemērošanu"". Un šeit ir divi labojumi. Pirmais - svītrot 7.punkta pēdējo palīgteikumu: "...vai rezervēt piešķiršanai pastāvīgā lietošanā", un otrs - papildināt lēmuma 7.punktu aiz vārdiem "...bet ne ilgāku laiku par 1996.gada 1.novembri" ar vārdiem "tâdā platībā, kādā zemes lietotājs līdz 1992.gada 1.septembrim bija iesācis zemes apstrādāšanu". Es sapratu, ka frakcija "Tçvzemei un brīvībai" neatsauc šo priekšlikumu. Vai kāds vēlas runāt debatēs? Tad balsosim par frakcijas "Tçvzemei un brīvībai" iesniegtā likumprojekta, kuru es jums nolasīju, akceptu pirmajā lasījumā un par pāreju uz lasīšanu pa pantiem. Balsosim! Lūdzu rezultātu! Par - 11, pret - 26, atturas - 18. Nav pieņemts.
Nākamais ir likumprojekts "Par papildinājumiem
1992.gada 16.jūnija likumā "Par valsts un pašvaldību
īpašuma objektu (uzņēmumu) privatizācijas
kārtību"". Pirmais lasījums. Tautsaimniecības,
agrārās un reģionālās politikas
komisijas vārdā ziņos deputāts Jonītis.
R.Jonītis (LC).
Godātais priekšsēdētāj,
godātā Saeima! Es jau pagājušajā plenārsēdē
informēju par Tautsaimniecības komisijas viedokli
attiecībā uz šiem papildinājumiem 1992.gada
16.jūnija likumā. Komisijas viedoklis bija neatbalstīt
to tālāku izskatīšanu Saeimā pēc
pirmā lasījuma, jo ir pieņemts jauns likums
par privatizāciju. Bez tam šie labojumi ir tik veci,
ka tie vairs nav spēkā, jo nepastāv vairs šis
likums. Saeimai vienīgi būtu jānobalso par šā
likumprojekta nevirzīšanu tālāk.
Priekšsēdētājs. Te būtu
jākonsultējas ar Juridiskās komisijas vadītāju
deputātu Endziņu. Kā es saprotu, mums nav tāda
formulējuma - neatbalstīt izskatīšanu Saeimā
pēc pirmā lasījuma, jo mums ir jānobalso
"par" vai "pret" vai arī jānodod
Ministru kabinetam atpakaļ. Lūdzu!
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj,
tā kā ir pieņemts, ka likumprojektu, kas ir
sagatavots, vajadzētu izskatīt otrajā lasījumā,
tad šī problēma ir atrisināta. Tas ir par
likuma spēkā stāšanās kārtību
utt. Šobrīd mums nav neviena tāda akta, un tāpēc
vienīgais ceļš, lai mēs varētu to
problēmu atrisināt, ir formāli noraidīt
to pirmajā lasījumā, un līdz ar to tam
būtu pielikts punkts.
Priekšsēdētājs. Es ceru, ka deputāti saprata, kas te veidojas. (Starpsauciens no zāles: Jā!") Bet, protams, sēdes vadītājs formulēs tādējādi, ka lūgs balsot par likumprojekta "Par papildinājumiem 1992.gada 16.jūnija likumā "Par valsts un pašvaldību īpašuma objektu (uzņēmumu) privatizācijas kārtību" pieņemšanu pirmajā lasījumā un par pāreju uz lasīšanu pa pantiem. Balsojam. Rezultātu! Par - 3, pret - 44, atturas - 12. Nav pieņemts.
Nākamais ir likumprojekts "Par grozījumiem
1991.gada 5.marta likumā "Par pašvaldību
uzņēmumu"". Pirmais lasījums. Tautsaimniecības,
agrārās un reģionālās politikas
komisijas vārdā deputāts Jonītis.
R.Jonītis (LC).
Godātais priekšsēdētāj,
godātā Saeima! Izskatot šos grozījumus 1991.gada
5.marta likumā "Par pašvaldības uzņēmumu",
mums ir jāizmanto ziemas sesijas dokuments nr. 87. Tas ir
Ministru kabineta noteikums nr.31, kas izdots Satversmes 81.panta
noteiktajā kārtībā, un pavasara sesijas
dokuments nr.269a, kur tabuliņas veidā jūs
varat redzēt vienu vienīgu izmaiņu likuma
3.pantā par pašvaldības un tās uzņēmuma
atbildību. Pašreizējā brīdī
šis likumprojekts ir spēkā, bet, kā mani
informēja Valsts un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs,
šī komisija ir sagatavojusi jaunu likumprojektu par
pašvaldības uzņēmumu, un es nezinu, kāda
šajā gadījumā varētu būt procedūra.
Vai mēs pašreiz varētu noņemt šo
izskatīšanu pirmajā lasījumā un izskatīt
to kopā ar šo jauno likumprojektu vai arī mums
būtu jābalso šis pirmais lasījums Ministru
kabineta noteikumiem?
Priekšsēdētājs. Kam jūs
to prasāt?
R.Jonītis. Es faktiski prasu Valsts pārvaldes
un pašvaldības komisijas vadītāja komentāru.
Es lūgtu to, ja var.
Priekšsēdētājs. Godātais
deputāt Jāni Lagzdiņ, komisijas vadītāj,
pie jums griežas ar jautājumu.
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi
deputāti! Tik tiešām komisija ir izstrādājusi
likumu "Par pašvaldības uzņēmumu"
jaunā redakcijā. Tas būtu viens iemesls, kāpēc
varbūt vajadzētu atlikt šā likumprojekta
izskatīšanu, bet otrs iemesls ir tas, ka Ministru kabinets
šā gada janvāra sākumā 81. panta kārtībā
ir pieņēmis grozījumus likumā "Par
pašvaldību uzņēmumu". To, kāda
ir šī redakcija, jūs redzat jums izsniegtajā
tabulā, un faktiski šie grozījumi jau ir spēkā,
jo tie ir pieņemti Satversmes 81.panta kārtībā.
Un šā iemesla dēļ, godātie kolēģi,
es pievienojos ziņotāja viedoklim - atlikt šā
likumprojekta izskatīšanu šo divu iemeslu dēļ.
Priekšsēdētājs. Zvanu!
R. Jonītis. Ja drīkst, Tautsaimniecības
komisijas vārdā. Tātad mūsu komisija lūgtu
pašreiz noņemt šā jautājuma izskatīšanu,
un tad balsojums laikam nebūtu nepieciešams.
Priekšsēdētājs. Kā es saprotu, pret deputātiem, pārējiem kolēģiem, būtu korekti, ja jūs atliktu tā izskatīšanu. Jūs aizņēmāt mūsu laiku un beidzot paši noskaidrojāt. Un par atlikšanu ir jābalso. Lūdzu, balsosim par šā likumprojekta izskatīšanas atlikšanu. Rezultātu! Par - 71, pret - nav, 3 - atturas. Pieņemts.
Nākamais ir likumprojekts "Par grozījumiem
un papildinājumiem 1991.gada 5.novembra likumā "Par
pašvaldību īpašumā esošo tirdzniecības,
sabiedriskās ēdināšanas un sadzīves
pakalpojumu objektu privatizāciju" (pirmais lasījums).
Deputāts Jonītis - komisijas vārdā.
R.Jonītis (LC).
Godātais priekšsēdētāj,
godātā Saeima! Arī šis ir Ministru kabineta
noteikums, kas izdots saskaņā ar Satversmes 81.pantu.
Tas ir ziemas sesijas dokuments nr.69. Tautsaimniecības
komisija, izskatot kopumā šos ziemas sesijas dokumentus,
arī nr. 69, un pieņemot jauno likumu par privatizāciju
Latvijas Republikā, nolēma, ka arī šos
pašvaldību īpašumus varētu privatizēt
pēc tiem pašiem noteikumiem kā valsts īpašumu,
jo šie uzņēmumi ne ar ko neatšķiras.
Bez tam Tautsaimniecības komisija jau šā likuma
labojumos, kas sagatavoti otrajam lasījumam, par valsts
un pašvaldību īpašuma privatizāciju
ir sagatavojusi priekšlikumu par pārejas noteikumiem
- atcelt gan šos Kabineta noteikumus nr.8, gan pašu likumu
"Par pašvaldību īpašumā esošo
tirdzniecības, sabiedriskās ēdināšanas
un sadzīves pakalpojumu objektu privatizāciju".
Tāpēc mēs lūgtu deputātus, kā
ir rakstīts komisijas ziņojumā, neatbalstīt
šā jautājuma tālāku izskatīšanu
Saeimā pēc pirmā lasījuma. Tātad
būtu jābalso par tā noraidīšanu pirmajā
lasījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par grozījumiem un papildinājumiem 1991.gada 5.novembra likumā "Par pašvaldību īpašumā esošo tirdzniecības, sabiedriskās ēdināšanas un sadzīves pakalpojumu objektu privatizāciju"" pieņemšanu pirmajā lasījumā un pāreju uz lasīšanu pa pantiem. Lūdzu rezultātu! 7 - par, pret - 61, atturas - 7. Nav pieņemts.
Lūdzu zvanu reģistrācijai. Lūdzu,
reģistrēsimies! Reģistrācija! Priekšsēdētāja
biedru Aivaru Berķi lūdzu nolasīt izdruku!
Vai ir kādi paziņojumi? Lūdzu, palieciet vietās
un uzklausiet izdruku! Pēc tam saskaņā ar
mūsu balsojumu mēs apspriedīsim priekšlikumus
likumprojektam "Par grozījumu Augstākās
padomes 1992.gada 14.jūnija lēmumā "Par
neatliekamiem uzdevumiem iedzīvotāju sociālajā
aizsardzībā"". Un konkrēti tas būs
deputātes Annas Seiles priekšlikums. Līdz ar to
tas būs šā likumprojekta otrais lasījums.
A.Berķis (Saeimas priekšsēdētāja biedrs).
Nav reģistrējušies:
Andris Ameriks,
Gundars Bērziņš,
Māris Budovskis,
Imants Daudišs,
Oskars Grīgs,
Aleksandrs Kiršteins,
Andrejs Krastiņš,
Vilis Krištopans,
Egils Levits,
Gunārs Meierovics,
Andrejs Panteļējevs,
Aleksandrs Pētersons,
Anta Rugāte,
Zigurds Tomiņš,
Jānis Vaivads,
Joahims Zīgerists.
Priekšsēdētājs. Pārtraukums.
Priekšsēdētājs. Mums ir laiks turpināt plenārsēdi. Jau 4-5 minūtes ir pat pāri. Lūdzu, ieņemiet savas vietas.
Izskatām likumprojektu "Par grozījumu
Augstākās padomes 1992. gada 14. jūnija lēmumā
"Par neatliekamiem uzdevumiem iedzīvotāju sociālā
aizsardzībā"". Apspriedīsim 3. punkta
otrā apakšpunkta otrā teikuma redakciju, ko iesaka
deputāte Seile. Vai jūs vēlētos komentēt,
deputāte Seile?
A.Seile (LNNK).
Izskatot šo likumprojektu otrajā lasījumā,
es esmu iesniegusi labojumu. Labojuma būtība: paredzēt,
ka daļa no pabalstos izmaksātajām summām
tiek segta no valsts budžeta vietējo budžetu
izlīdzināšanas fondā iedalītajām
mērķdotācijām un dotācijām.
Tas atbilst apgalvojumam, ko izteica referents, ka daļa tiks
segta, bet šis ieraksts nodrošina šo dotāciju
iedalīšanu arī nākamā un aiznākamā
gada budžetā, ja likumdošana nemainās. Ja
likums paliek tādā redakcijā, kā ir, tad
pašvaldībām vienām pašām pēc
šā likuma ieraksta ir jāsedz visas dotācijas
un pabalsti maznodrošinātajiem cilvēkiem. Paldies
par uzmanību! Es uzturu spēkā savu labojumu.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
deputāt Resnais, komisijas vārdā!
G.Resnais (LZS).
Komisija atbalsta šo priekšlikumu otrajam
lasījumam, un līdz ar to šajā likumprojektā
citu piedāvātu izmaiņu un grozījumu nav.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Lūdzu, balsosim par 3. punkta 2.apakšpunkta otrā
teikuma šādu redakciju: "Paredzēt, ka daļa
no pabalstos izmaksātajām summām tiek segta
no valsts budžeta vietējo budžetu izlīdzināšanas
fondā iedalītajām mērķdotācijām
un dotācijām." Lūdzu, balsosim! Tas ir
deputātes Seiles iesniegtais priekšlikums. Rezultātu!
Par - 52, pret - 2, atturas - 2. Pieņemts.
G.Resnais. Paldies kolēģiem par aktivitāti,
un ir lūgums Prezidijam trešo lasījumu noteikt
pēc divām nedēļām, tas ir, ja nemaldos,
12.maijā.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes? Nav. Paldies.
Izskatīsim likumprojektu "Par Latvijas
Republikas 1935. gada Konsulārā reglamenta spēka
atjaunošanu un grozījumiem un papildinājumiem
tajā". Pirmais lasījums. Ārlietu komisija.
Komisijas vārdā deputāts Juris Sinka.
J.Sinka (TB).
Dāmas un kungi! Ārlietu komisija piedāvā
jums pirmajam lasījumam tikko minēto likumprojektu,
par kuru referēt mēs esam lūguši valsts
sekretāra vietnieku juridiskajās un konsulārajās
lietās Sjanīša kungu. Bet es tagad viņu
neredzu šeit.... Jā, lūdzu! Piedošanu!
A.Sjanītis (Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks).
Cienījamie deputāti! Pavisam īsi, piecās minūtēs, par likumprojekta koncepciju. Šāda atsevišķa likuma nepieciešamību nosaka Konsulārā dienesta specifika. Pagājušajā gadā pieņemtais likums "Par diplomātisko un konsulāro dienestu" noteica vispārīgos vilcienos konsulārā dienesta vietu kopējā ārlietu dienesta struktūrā, kā arī regulēja diplomātiskajam un konsulārajam dienestam kopīgos jautājumus, turpretī Konsulārais reglaments pamatā ir veltīts tam, lai dotu konsulārajām amatpersonām pilnvaras specifisku un atbildīgu juridisko darbību veikšanai. Proti, tas, pirmkārt, nosaka, kas tad ir šīs konsulārās amatpersonas, kas līdz šim vispār nav reglamentētas, lai gan konsuls veic ļoti atbildīgas juridiskās darbības.
Otrkārt, tas nosaka Latvijai tik ļoti svarīgā goda konsula institūta vietu un lomu. Šeit gan ir nepieciešami daži labojumi un papildinājumi, kuri tiks izdarīti saskaņā ar Juridiskās komisijas norādījumiem.
Treškārt, tas dod pilnvaras to juridisko darbību veikšanai, kuras mūsu konsuli nevar veikt bez likumiska pilnvarojuma, proti, notariālās darbības, dokumentu legalizāciju, civilstāvokļa aktu reģistrāciju, kā arī citus pilnvarojumus.
Ceturtkārt, reglaments mums dod likumisko pamatu finansiālo jautājumu sakārtošanai saistībā ar konsulārā dienesta ieņēmumiem, kas varētu būt ļoti nozīmīgs impulss, lai paplašinātu un uzlabotu Latvijas konsulāro tīklu pasaulē un tādējādi daudz labāk nodrošinātu mūsu pilsoņu konsulāro aizsardzību ārvalstīs.
Piektkārt, un visbeidzot. Reglaments pilnvaro ārlietu ministru apstiprināt instrukcijas šā reglamenta piemērošanai, kur konsulārā dienesta funkcijas tiks detalizēti regulētas. Šīs instrukcijas projekts ir jau gatavs, un interesenti var ar to iepazīties.
Viss iepriekš minētais ir tas būtiskais, kas nosaka šā likumprojekta nepieciešamību. Analogi likumi pastāv arī vairākumā ārvalstu, piemēram, Vācijā. Tā kā konsulārās funkcijas un pats konsula institūts ir, tā teikt klasisks, jo konsulārie uzdevumi būtībā palikuši nemainīgi, tad mēs uzskatījām par iespējamu atjaunot 1935. gada Konsulāro reglamentu, tādējādi savā ziņā arī turpinot mūsu ārlietu dienesta tradīcijas. Protams, vecajā reglamentā ir izdarīti diezgan daudzi būtiski labojumi un papildinājumi, taču mēs centāmies saglabāt tā būtību.
Nopietni labojumi un papildinājumi tika izteikti
no Juridiskās komisijas puses. Tie visi tiks ņemti
vērā un iestrādāti likumprojektā,
ja jūs akceptēsit šo likumprojektu šodien
pirmajā lasījumā. Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Vai deputāti
debatēs ir pieteikušies? Nav. Lūdzu zvanu! Vai
Juridiskā komisija uztur savu balsojumu, jo tas tad būtu
jābalso pirmais? Aivars Endziņš - Juridiskās
komisijas vadītājs.
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Ņemot vērā
Sjanīša kunga teikto, kā arī iepriekšējo
sarunu un apņemšanos, ka šīs pretrunas tiks
novērstas, es atsaucu Juridiskās komisijas priekšlikumu.
Priekšsēdētājs. Balsošanas režīmu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par Latvijas Republikas 1935. gada Konsulārā reglamenta spēka atjaunošanu un grozījumiem un papildinājumiem tajā" pieņemšanu pirmajā lasījumā un pāriešanu uz lasīšanu pa pantiem. Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - nav, atturas - nav. Pieņemts pirmajā lasījumā.
Nākamais - likumprojekts "Par 1966. gada
16. decembra Starptautiskā līguma par civilajām
un politiskajām tiesībām fakultatīvo protokolu".
Trešais lasījums.
J.Sinka (TB).
Uz otro lasījumu bija pāris grozījumu,
bet uz trešo tādi vairs nav iesniegti. Viss likumprojekts
sastāv no 14 pantiem (dokuments nr. 264). Vai jūs
vēlaties, lai es to visu nolasu? Nekādu iebildumu
nevienam vairs nav bijis, un es ierosinu par to nobalsot kopumā,
ja jūs nevēlaties, lai es nolasu visus pantus.
Priekšsēdētājs. Deputātiem
iebildumu nav. Līdz ar to es lūdzu zvanu! Balsosim
par likuma "Par 1966. gada 16. decembra Starptautiskā
līguma par civilajām un politiskajām tiesībām
fakultatīvo protokolu" pieņemšanu visumā.
Balsojam. Rezultātu! Par - 54, pret - nav, atturas - nav.
Likums pieņemts.
J.Sinka. Priekšsēža kungs, par iepriekšējā
likuma otro lasījumu. Tas varētu būt pēc
divām nedēļām - 12. maijā.
Priekšsēdētājs. Pieņemam
zināšanai.
J.Sinka. Paldies.
Priekšsēdētājs. Nākamais
likumprojekts - "Grozījumi Latvijas Darba likumu kodeksā".
Pirmais lasījums. Sociālo un darba lietu komisijas
vārdā deputāts Elferts.
P.Elferts (LC).
Godātais Prezidij, cienījamie deputāti!
Likumprojektu "Grozījumi Latvijas Darba likumu kodeksā"
sastāda viens punkts. Un tā būtība ir
tāda: ja atlaida kādu no darba, tad Darba likumu kodeksā
bija norma - izmaksāt 3 mēnešu algu. Izdarot
šos grozījumus, tiek noteikts, ka atlaišanas pabalsts
tiek izmaksāts ne mazāk kā viena mēneša
vidējās izpeļņas apmērā
vai apmērā, kāds paredzēts darba koplīgumā
vai darba līgumā, pusēm vienojoties. Tātad
šī norma tiek mainīta no 3 mēnešiem
uz 1 mēnesi, saglabājot arī iespējas
koplīgumā iestrādāt citas normas.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
godātie deputāti, kādi ir jūsu priekšlikumi?
Nav priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta
"Grozījumi Latvijas Darba likumu kodeksā"
pieņemšanu pirmajā lasījumā. Balsojam.
Lūdzu rezultātu! 44 - par, pret - 2, 10 - atturas.
Pieņemts.
P.Elferts. Tā kā komisijā nav saņemts
neviens priekšlikums un arī... (Starpsaucieni no zāles:
"Nevar būt, tas tikai pirmais lasījums. Priekšlikumu
vesela jūra!"). Labi, mēs lūgsim jūsu
priekšlikumus uz otro lasījumu iesniegt Sociālo
un darba lietu komisijā. Paldies.
Priekšsēdētājs. Paldies arī jums par izpratni. Nākamais ir likumprojekts "Par papildinājumiem un grozījumiem 1990. gada 26. septembra likumā "Par uzņēmējdarbību"".
Es gan neesmu izsvītrojis, bet mēs to esam jau izskatījuši kā pašu pirmo no likumprojektiem.
Nākamais ir likumprojekts "Par spirta
un alkoholisko dzērienu monopolu Latvijas Republikā".
Pirmais lasījums - Tautsaimniecības, agrārās
un reģionālās politikas komisija. Komisijas
vārdā deputāts Graudiņš. Lūdzu!
M.Graudiņš (LC).
Cienījamie kolēģi! Likums "Par
spirta un alkoholisko dzērienu monopolu Latvijas Republikā"
principā piešķir valstij ekskluzīvas tiesības
noteikt kārtību, kādā Latvijas Republikā
veicama jēlspirta, spirta un alkoholisko dzērienu
ražošana, izmantošana, izvešana, ievešana,
vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība. Daudzējādā
ziņā šis deputātu Kreitusa, Gravas, Čepāņa,
Leiškalna un Dreģes likumprojekts ir agrīna versija
no vēlāk pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem,
bet praksē likuma būtība ir līdzīga.
Es ierosinātu to pieņemt pirmajā lasījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par spirta un alkoholisko dzērienu monopolu Latvijas Republikā" pieņemšanu pirmajā lasījumā un par pāriešanu uz lasīšanu pa pantiem. Lūdzu rezultātu! Par - 49, pret - nav, atturas - 6. Pieņemts.
Graudiņa kungs, atstājot tribīni, lūdza pateikt, ka pēc divām nedēļām viņš lūgtu izskatīšanu otrajā lasījumā. Pieņemam zināšanai viņa lūgumu.
Tālāk ir likumprojekts "Par grozījumiem likumā "Par valsts tehnisko uzraudzību"" pirmajā lasījumā. Tautsaimniecības, agrārās un reģionālās politikas komisija. Komisijas vārdā deputāts Bartaševičs.
A.Bartaševičs (L).
Godātais priekšsēdētāj, godātā Saeima! Tautsaimniecības, agrārās un reģionālās politikas komisija iesniedz uz pirmo lasījumu likumprojektu "Par grozījumiem likumā "Par valsts tehnisko uzraudzību"" (dokuments nr. 294).
Grozījumi iesniegti komisijā kā
Satversmes 81. panta noteiktajā kārtībā
izdotie Ministru kabineta noteikumi. Piedāvātie likuma
labojumi attiecas tikai uz vienu šā likuma "Par
valsts tehniskās uzraudzības normatīvo aktu
apstiprināšanu un izstrādi" pantu. Tas ir
2. pants. Jaunajā redakcijā ir paredzēts, ka
normatīvos aktus apstiprina Ministru kabinets vai Ministru
kabineta uzdevumā kāda cita valsts institūcija.
Šāda kārtība paredz vienkāršu
un paātrina tehniskās uzraudzības aktu pieņemšanas
procedūru, kas pašreizējā situācijā,
kad tiek rakstīts no jauna un izmainīts tik liels
normatīvo dokumentu daudzums, ir vienīgā iespēja,
kā tuvākajā laikā ievest zināmu
kārtību ražošanā. Komisijas vārdā
piedāvāju atbalstīt likumprojektu un virzīt
to uz otro lasījumu kā steidzamu.
Priekšsēdētājs. Paldies.
Deputāts Aivars Endziņš - Juridiskā komisija.
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj, cienījamie deputāti! Tas ir normatīvais akts, kas izdots Satversmes 81.panta kārtībā, tas ir spēkā, un šeit nekāda steidzamība līdz ar to nav. Tā ir viena lieta.
Otra lieta. Šeit ir jāapsver arī
tas labojums, kas ir izdarīts 81.panta kārtībā
un kas attiecas uz to, ka Ministru kabineta uzdevumā to
veic cita valsts institūcija. Šeit ir jautājums
par atbilstību pašam likumam "Par Ministru kabineta
iekārtu", jo normatīvos aktus ministrija var
izdot tikai sev padotajām iestādēm, bet šajā
gadījumā tehniskā uzraudzība iziet jau
ārpus viena resora ietvariem, tāpēc, ja arī
Saeima atbalsta steidzamību, tad katrā ziņā
to nevar izskatīt tūlīt, jo šeit ir nopietni
jāpadomā par precīzāku formulējumu.
Priekšsēdētājs. Jūs
vēlaties komentēt? Bet, godātais deputāt
Bartaševič, kur šeit ir rakstīts, ka vajag
steidzami?
A.Bartaševičs. Jā, to ierosināja
komisija.
Priekšsēdētājs. Bet komisijas
sekretārs Graudiņa kungs, kurš ir parakstījis,
šeit nav to norādījis vai es vienkārši
nevaru atrast to. Komisijas priekšsēdētājs
esot teicis, ka neesot vajadzīga steidzamība. Dokumentos
tiešām nav pieprasīta steidzamība. Jūs
acīmredzot no komisijas sēdes atceraties. (No zāles
deputāts V.Novakšānovs: "Nav vajadzīga
steidzamība!") Tad, ja mēs varam uzskatīt,
ka Voldemārs Novakšānovs kā komisijas priekšsēdētājs
ir paziņojis komisijas vārdā, tad mēs
balsosim par pieņemšanu pirmajā lasījumā
un par pāreju uz lasīšanu pa pantiem. Balsošanas
režīmu! Balsojam. Lūdzu rezultātu! Par
- 52, pret - nav, atturas - 1. Pieņemts. Lūdzu!
A.Bartaševičs. Un tad es piedāvāju
izskatīt šo jautājumu otrajā lasījumā
12.maijā.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes? Paldies.
Likumprojekts "Par grozījumiem likumā
"Par akciju sabiedrībām"". Tautsaimniecības,
agrārās un reģionālās politikas
komisija, komisijas vārdā deputāts Jonītis.
R.Jonītis (LC).
Godātais priekšsēdētāj,
godātā Saeima! Šie labojumi ir redzami ziemas
sesijas dokumentā nr.298. Tur tabuliņas veidā
ir parādīts likuma teksts pirms Ministru kabineta
noteikumu pieņemšanas un Ministru kabineta noteikumiem
nr.20 "Par grozījumiem likumā "Par akciju
sabiedrībām"", kas pieņemti 81.panta
kārtībā kā esošā redakcija,
kas redzama tabulas labajā ailītē. Šie
noteikumi paredz palielināt banku dibināšanas
pamatkapitāla lielumu, kā arī izmaina visu iepriekš
minēto akciju sabiedrību pamatkapitāla lieluma
definējumu, kas bija dots Latvijas rubļos, bet tagad
ir nosaukts latos. Es aicinātu Saeimu atbalstīt šo
likumprojektu pirmajā lasījumā, jo šis likumprojekts
paredz to, ka bankas varēs kļūt aizvien drošākas
ieguldītājiem un arī tiem uzņēmējiem,
kas darbojas ar banku starpniecību.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par grozījumiem
likumā "Par akciju sabiedrībām""
pieņemšanu pirmajā lasījumā un par
pāreju uz lasīšanu pa pantiem. Rezultātu!
Par - 60, pret - nav, atturas - 1. Pieņemts.
R.Jonītis. Es komisijas vārdā lūdzu
iesniegt priekšlikumus un papildinājumus šim likumprojektam
līdz 4.maijam.
Priekšsēdētājs. Paldies. Pieņemam zināšanai.
Nākamais likumprojekts "Par diplomātisko
pasi". Ārlietu komisijas vārdā Juris Sinka
- frakcija "Tçvzemei un brīvībai".
J.Sinka (TB).
Dāmas un kungi! Tas ir dokuments nr.319 un
tas ir otrā lasījuma variants, tikai te 380.dokumentā,
kā norādījis Lagzdiņa kungs, trūkst
3.pantā viena punkta, ko otrā lasījuma laikā
pieņēma. Taču tā ir tikai tehniska
kļūda, tā jau parādījās stenogrammā,
un tas tiks iestrādāts šajā likumā.
Un šis pants, vai, pareizāk sakot, šis punkts skan:
"Personām, kurām (tas nāk zem 3.panta)
diplomātisko pasi izsniedz..." Tur ir septiņas
kategorijas, tad vēl ir viena tām personām,
kurām saskaņā ar likumu ir tiesības pārstāvēt
Latvijas valsti ārzemēs. Tas bija arī otrā
lasījuma laikā kā vienīgais iebildums
jeb papildinājums. Un varētu teikt, ka tagad šis
likumprojekts ir nobeigts, un es piedāvāju to pieņemt
trešajā lasījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu zvanu! Balsosim par likuma "Par diplomātisko pasi" pieņemšanu visumā. Balsojam. Rezultātu! Par - 52, pret - 2, atturas - 1. Likums pieņemts.
Nākamais ir likumprojekts par pievienošanos
Starptautiskās darba organizācijas konvencijām.
J.Sinka. Priekšsēža kungs, dāmas
un kungi! Ja jums ir šis dokuments, tad es būtu ļoti
priecīgs, ja jūs varētu pieņemt to pirmajā
lasījumā, jo man šā dokumenta nav. Bet mēs
jau esam... Paldies, Karnupa kungs, tas ir ļoti laipni no
jums.
Priekšsēdētājs. Es ļoti
atvainojos, vai ir kas sakāms par procedūru? Vai ir
jāpārtrauc ziņotājs? Kaut kas ir noticis.
(Smiekli zālē.)
P.Elferts. Ja nemaldos, Ārlietu komisija ar
savu lēmumu ir uzdevusi par šo jautājumu ziņot
Sociālo un darba lietu komisijai.
J.Sinka. Tādā gadījumā man
absolūti nav nekādu iebildumu, ka kāds cits
pārņem šo jautājumu. Te ir kāds pārpratums,
jo acīmredzot...
Priekšsēdētājs. Deputāt
Elfert, ja es nemaldos, - vai jūs nepretendējat uz
ziņojumu? Deputāts Elferts.
P.Elferts. Godātais Prezidij! Cienījamie
deputāti! Man nav iebildumu, ka Ārlietu komisija ziņo,
bet es arī esmu gatavs ziņot par šo likumprojektu.
Priekšsēdētājs. Lūdzu!
P.Elferts. Tā. Lūdzu, izņemiet
dokumentu nr.320! Tas ir likumprojekts "Par Latvijas Republikas
pievienošanos Starptautiskās darba organizācijas
konvencijām nr.81, 129, 144, 154, 155, 158, 173". Konvencijas
attiecas uz darba inspekciju ražošanā un tirdzniecībā,
darba inspekciju lauksaimniecībā, trīspusējām
konsultācijām starptautisko darba normu pielietošanas
sekmēšanai, kolektīvo pārrunu atbalstīšanu,
darba drošību, veselību, darba vidi, darba attiecību
pārtraukšanu pēc uzņēmēju
iniciatīvas, strādājošo prasību aizsardzību
uzņēmēju maksātnespējas gadījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par Latvijas Republikas pievienošanos Starptautiskās darba organizācijas konvencijām nr.81, 129, 144, 154, 155, 158, 173" pieņemšanu pirmajā lasījumā un par pāriešanu uz lasīšanu pa pantiem! Rezultātu! Par - 58, pret - nav, atturas - nav. Pieņemts.
P.Elferts. Godātais Prezidij! Tā kā
nav bijuši nekādi priekšlikumi nedz mūsu komisijā,
nedz, cik man ir zināms, arī Ārlietu komisijā,
piedāvāju pāriet uz lasīšanu pa pantiem.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu?
(Starpsauciens no zāles: "Nç!") Lūdzu!
P.Elferts. 1.pants. Te ir ar šo likumu pieņemtas,
apstiprinātas šādas Starptautiskās darba
organizācijas konvencijas. Konvencija nr.81 - Konvencija
par darba inspekciju ražošanā un tirdzniecībā...
Priekšsēdētājs. Es atvainojos,
ko jūs tagad mums piedāvājat?
P.Elferts. Pieņemt 1.pantu. (No zāles
deputāts I.Silārs: "Vai ir labojumi, papildinājumi?")
Priekšsēdētājs. Bet, ja nav
labojumu un papildinājumu, tad nav jābalso par katru
pantu. Ja mēs esam sākuši izskatīt likumprojektu
otrajā lasījumā un ja nav labojumu un papildinājumu.
Jo, kā es saprotu, ir loģiski, ka pie konvencijām
ar papildinājumiem un labojumiem ir grūtāk.
Vārdu lūdz Aivars Endziņš - Juridiskās
komisijas vadītājs.
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Es tomēr lūdzu nepāriet
tūlīt un nesākt otro lasījumu pa pantiem,
jo acīmredzot ir jāpaskatās, vai pēc
Konvencijas nr.158.teksta mēs varam vai nevaram dot atrunas,
jo tas ir saistīts šajā gadījumā,
ja mēs pievienojamies, ar nepieciešamību izdarīt
izmaiņas mūsu iekšējā likumdošanā,
proti, Darba likumu kodeksā. Un jāizdara ir izmaiņas
tādā gadījumā Darba likumu kodeksa 33.panta
5.punktā, jo tas pašreiz ir pretrunā ar šo
Konvenciju nr.158. Konvencija nosaka, ka darba devējs nav
tiesīgs atbrīvot no darba darbinieku pārejošas
darba nespējas gadījumā. Vispār nav tiesīgs
to darīt. Pārejoša darba nespēja nevar
būt par iemeslu atbrīvošanai no darba. Turpretim
Darba likumu kodeksā ir skaidri un gaiši ierakstīts,
ka šādas tiesības ir, ja pārejošā
darba nespēja ilgst četrus mēnešus pēc
kārtas, un ir vēl slimību saraksts, kas paredz,
ka šis termiņš var būt garāks - līdz
12 mēnešiem. Tātad acīmredzot ir jāpadomā,
- es nezinu, neesmu tik kompetents šajā brīdī
atbildēt, - vai mēs varam ar atrunu pievienoties
šai konvencijai jeb mums ir jāizdara izmaiņas
Darba likumu kodeksā, jo mēs esam arī deklarējuši,
ka kolīzijas gadījumā ir jāvadās
pēc starptautisko tiesību normas. Tā ka varbūt
vispirms izdomāsim un tad risināsim šo jautājumu
tālāk!
Priekšsēdētājs. Godātie
deputāti, mūsu situācija ir tāda, ka mēs
pirmajā lasījumā esam to pieņēmuši,
un tas, ko teica Endziņa kungs, vienlīdz attiecas
arī uz pirmo lasījumu, jo nu šie panti jau ir
šeit. Mēs esam uzsākuši otro lasījumu.
Deputātiem nebija iebilžu. Tagad likumprojekts ir
otrajā lasījumā, un mums ir divas iespējas
- vai nu atlikt tā izskatīšanu (tas gan netika
ierosināts), vai akceptēt otrajā lasījumā
un starp otro un trešo lasījumu komisijās un pēc
tam šeit, plenārsēdē, lemt vēl
par atsevišķiem pantiem. Aivars Endziņš
- Juridiskā komisija.
A.Endziņš. Cienījamo priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Es atvainojos, ka es nepaspēju
savlaicīgi noreaģēt. Es uzskatu, ka var to
pieņemt otrajā lasījumā un tik tiešām
šo jautājumu atrisināt laika posmā starp
otro un trešo lasījumu, tāpēc aicinu nobalsot
"par".
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par pievienošanos
Starptautiskās darba organizācijas konvencijām"
pieņemšanu otrajā lasījumā! Balsojam!
Rezultātu! Par - 50, pret - nav, atturas - 4. Pieņemts.
P.Elferts. Tā. Gribētu to skatīt
trešajā lasījumā 12.maijā.
Priekšsēdētājs. Pieņemam
zināšanai. Nākamais ir likumprojekts "Par
pastu". Vides un sabiedrisko lietu komisijas vārdā
runās Aivars Berķis - Zemnieku savienības frakcija.
A.Berķis (LZS).
Vai neviens neapstrīd manas ziņotāja
tiesības? Tā. Mums ir vajadzīgi dokumenti nr.321,
nr.189 un nr.321-a dokuments. Labojumus ir iesniegusi tikai pati
Vides un sabiedrisko lietu komisija, neviens cits labojums nav
iesniegts. Mūsu labojums ir 18.pantā - "Pasta
materiālās atbildības apmērs par iekšzemes
sūtījumiem", kura 3.punktā pirmajā
lasījumā bija teikts:"Par neapdrošinātas
pakas nozaudēšanu pasts izmaksā atlīdzību
iekasētā tarifa trīskāršā apmērā."
Mūsu komisijas viedoklis ir, ka šī summa ir pārāk
maza, jo, piemēram, ja mēs sūtām kaut
grāmatas tādā sūtījumā (grāmatas
ir diezgan dārgas, sacīsim, viena grāmata maksā
divus latus), - sūtām 10 grāmatas, sūtījuma
vērtība 20 lati, svars 2kg, tarifs 80 santīmi
par kilogramu, tātad jūs par šo sūtījumu
saņemsiet 1 latu un 60 santīmus. Neskaitot neērtības,
kādas cēlušās, un neskatoties uz to, ka
pastam tomēr ir jārūpējas arī
par to, kā strādāt atbildīgāk un
nesagādāt saviem klientiem neērtības.
Tā ka mūsu priekšlikums ir - 18.panta trešo
punktu izteikt šādā redakcijā: "Par
neapdrošinātas pakas nozaudēšanu pasts izmaksā
atlīdzību iekasētā tarifa trīsdesmitkārtīgā
apmērā." Vai ir kādi iebildumi?
Priekšsēdētājs. Nav.
A.Berķis. Paldies. 4.punkts:"Apdrošināta
sūtījuma vai neapdrošinātas pakas satura
bojājuma vai iztrūkuma gadījumā pasts
izmaksā bojāto vai iztrūkstošo mantu faktisko
vērtību saskaņā ar satura sarakstu."
It kā būtu pareizi - par to, kas pazaudēts,
tādā vērtībā arī samaksā.
Bet es jau kādreiz minēju šādu piemēru:
iedomājieties, ka jums sūta kādu motorzāģa
detaļu, kura jums ir ļoti vajadzīga! Jūs
esat sasaucis strādniekus, sarīkojis talku, sūtījums
pienāk, un izrādās, ka šī detaļa
ir sabojāta vai arī sūtījums ir pazaudēts
un jums veltīgi nostāv visu dienu talcinieki un darbu
nav iespējams uzsākt, un par to jums samaksā
šīs iztrūkstošās detaļas vērtību.
Vai arī, piemēram, es esmu nolēmis sarīkot
kāzas un mans kāzu uzvalks, ko man sūta drēbnieks,
ir pazaudēts, un man izmaksā šo uzvalka vērtību,
bet manas kāzas ir pagalam! (Smiekli zālē.)
Tāpēc mūsu komisijas ierosinājums ir
- izteikt 18.panta 4.punktu šādā redakcijā:
"Apdrošināta sūtījuma vai neapdrošinātas
pakas satura bojājuma vai iztrūkuma gadījumā
pasts izmaksā trīskārtīgu bojāto
vai iztrūkstošo mantu faktisko vērtību
saskaņā ar satura sarakstu." Vai ir iebildumi?
Priekšsēdētājs. Vai jūsu
komisijas balsojums bija vienbalsīgs?
A.Berķis. Vienbalsīgs. (Smiekli zālē.)
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
A.Berķis. Tālāk ir 19.pants -
gadījumi, kuros pasts atbrīvots no materiālās
atbildības. 3.punkts: "Pasts neatbild par neapdrošināta
sūtījuma nozaudēšanu, ja izrādās,
ka sūtītājs ļaunprātīgi noteicis
sūtījuma vērtību augstāku par patieso."
Mums ir jautājums - kā ir iespējams noteikt,
vai nozaudētam sūtījumam sūtītājs
vērtību noteicis augstāku par patieso vērtību?
Mēs uzskatām, ka tas nav iespējams, un tāpēc
iesakām šo punktu izsvītrot, attiecīgi izmainot
tālāko numerāciju. Vai ir iebildumi?
Priekšsēdētājs. Tālāk!
A.Berķis. Līdz ar to attiecīgi
23.pantam ir jāpiešķir 24.numurs - un tā
tālāk. Latvijas pasta attiecības ar pasta pārvadātāju.
Likumā papildus vajag iestrādāt jaunu pantu,
kas bija likuma pirmajā variantā, bet kas bija pazudis
otrajā variantā. Un līdz ar to 23.pants būtu
tāds: "Latvijas pasta iestādes". Pirmais
apakšpunkts: "Latvijas pasta pakalpojumu tīkla
funkcionēšanai tiek iekārtotas pasta iestādes.
Vietējām pašvaldībām savā teritorijā
jānodrošina Latvijas pasta iestādes ar atbilstošām
telpām vai ēkām. Lauku sakaru nodaļu vajadzībām
šīs telpas pašvaldības piešķir
uz sava rēķina." Vai ir iebildumi pret šo
punktu? (Starpsauciens no zāles: "Nav!")
Priekšsēdētājs. Nav.
A.Berķis. Tālāk 23.panta otrais apakšpunkts: "Latvijas pastam ir tiesības bez atlīdzības izvietot pie juridiskām un fiziskām personām piederošām ēkām vēstuļu un citu sūtījumu kastes, saskaņojot to izvietošanu ar ēku īpašniekiem." Vai ir iebildumi? Nav. Paldies.
Šis pasta likuma projekts ir saistīts ar
viena punkta papildinājumu 1990.gada 26.septembra likumā
par uzņēmējdarbību. Šo papildinājumu
šim likumam mēs iesniegsim. Un līdz ar to es
lūdzu atbalstīt šo likumprojektu "Par pastu"
otrajā lasījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par pastu" pieņemšanu
otrajā lasījumā! Balsojam. Lūdzu rezultātu!
Par - 51, pret - nav, atturas - 1. Pieņemts otrajā
lasījumā.
A.Berķis. Man ir lūgums trešo lasījumu
paredzēt 12.maijā.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu? Pieņemts.
Nākamais ir likumprojekts "Par pārvadājumiem
ar autotransportu" (pirmais lasījums). Atbildīgā
ir Juridiskā komisija. Vārds Aivaram Endziņam
- Juridiskās komisijas vadītājam!
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj, cienījamie deputāti! Es lūgtu vadīties pēc dokumenta nr.326, kas ir likumprojekts "Par pārvadājumiem ar autotransportu". Likumprojekts ir pieņemts, kā jūs zināt, Satversmes 81.panta kārtībā un tagad tiek nodots cienījamajai Saeimai pirmajam lasījumam.
Juridiskā komisija izskatīja šos
Ministru kabineta noteikumus un uzskata, ka šis likumprojekts
ir konceptuāli atbalstāms, un lūdz to darīt
arī cienījamo Saeimu. Tajā pašā laikā
gribu jūs informēt, ka esam jau saņēmuši
priekšlikumus par šo likumprojektu gan no Valsts pārvaldes
un pašvaldības komisijas, gan arī no Tautsaimniecības,
agrārās un reģionālās politikas
komisijas. Ir priekšlikumi arī Juridiskajai komisijai.
Un tos visus mēs iestrādāsim, gatavojot likumprojektu
otrajam lasījumam. Lūdzu atbalstīt Juridiskās
komisijas viedokli un akceptēt likumprojektu pirmajā
lasījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par pārvadājumiem ar autotransportu" pieņemšanu pirmajā lasījumā un pāriešanu uz lasīšanu pa pantiem! Rezultātu! Par - 45, pret - nav, atturas - arī nav. (Troksnis zālē.) Vēlreiz balsosim! Ieslēgsim balsošanas režīmu! Balsojam vēlreiz. Rezultātu! Par - 53, pret - nav, atturas - 1. Pieņemts.
Nākamais ir likumprojekts "Grozījumi
likumā "Par Latvijas labības tirgu un valsts
labības rezervi"(pirmais lasījums). Deputāts
Janeks - Tautsaimniecības, agrārās un reģionālās
politikas komisijas vārdā.
J.Janeks (SL).
Šeit ir divi dokumenti. Pirmais ir Tautsaimniecības
komisijas iesniegtais pirmajam lasījumam, tas ir dokuments
nr.323, un tas ir radies no frakcijas "Saskaņa Latvijai"
iesniegtā dokumenta nr.217. Redziet, būtība
ir tāda, ka, 1993.gada 20.oktobrī palielinot apgrozījuma
nodokļa likmi labībai un labības produktiem līdz
10 procentiem, vēl palika pieņemtais 3 procentu
nodoklis, kurš ir 3 procentu apmērā no izlietotā,
tas tiek ieskaitīts šajā Zemkopības ministrijas
fondā. Kā Zemkopības ministrija paskaidroja,
šis fonds izveidots it kā diferenciālā rente,
lai līdzekļus pārdalītu par labu tiem,
kas strādā ar sliktākām iespējām
(kā tas varētu būt Latgalē). Bet jāsaka
atklāti, ka mēs komisijā nesaņēmām
tādu iesniegumu, kurā Zemkopības ministrija
būtu atšifrējusi, kādā veidā
sadalās šie 3 procenti. Man gribētos iebilst,
ka, ja attiecībā uz pārtikas produktiem apgrozījuma
nodoklis no labības ir noteikts 10 procentu apmērā,
tad, šim "3" nākot klāt, tas ir 13,
bet pārstrādājumiem jeb izstrādājumiem,
teiksim, kombikormam, tas palielinās. Tur šis apgrozījuma
nodoklis ir 18 procenti, un 3 procenti nāk klāt, tas
ir 21. Un būtībā arī tanī pašā
nelabvēlīgajā zonā, kuru mēs gribētu
no šā fonda it kā atbalstīt, viņi
maksā šo lielo cenu par labības izstrādājumiem.
Un "Saskaņa Latvijai" ir iesniegusi divus priekšlikumus.
Pirmais ir, ka vajag izsvītrot 8.panta piekto daļu,
tas ir, nepārskaitīt 3 procentus no pārstrādes
Zemkopības ministrijas fondā. Un otrais ir - 11.panta
trešo daļu svītrot, tas ir, to, kur paredzēts
reģionālās izlīdzināšanas fondu
veidot no šiem trim procentiem. Man būtu ierosinājums
pieņemt šo likumprojektu pirmajā lasījumā,
pašreiz atklāt debates un visus tos priekšlikumus,
kādi ir arī Zemkopības ministrijai, skatīt
tad, kad būs nākamais - otrais lasījums. Paldies
par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Atklājam
debates. Igors Bukovskis - Tautas saskaņas partijas frakcija.
I.Bukovskis (SL).
Es vispār tagad negribētu runāt,
bet, ja runā, tad ir jārunā. Vispār tā:
3 procenti - tas ir slēptais apgrozījuma nodoklis,
kurš ir augstāks par kopējo apgrozījuma
nodokļa likmi un kurš būtiski sadārdzina
mūsu labības produktu cenu. Tas nozīmē,
ka, ja mēs piekrītam šim piedāvājumam,
mēs praktiski varam teikt, ka mēs beidzot, pirmo
reizi savā valstī esam pazeminājuši cenas
maizei, lauksaimniecības produktiem un tā tālāk.
Es domāju, ka Saeimai vienreiz tomēr ir jāizšķiras
un jāizdara kaut kas labs. Ja mēs deklarējam
par lauksaimniecības prioritāti, tad tiešām
nevajag raut no lauksaimniekiem tos 3 procentus, bet tomēr
ir "jâsturmē" pie tā, ka tas neaiziet
budžetā un nesadalās ne starp pensionāriem,
ne vēl kaut kur, aiziet tieši Zemkopības ministrijai
- bez kaut kāda sadales mehānisma, bez vēl
kaut kā. Kādi ir "caurumi" Zemkopības
ministrijai, mēs ļoti labi zinām. Šobrīd
viens no lielākajiem caurumiem - tie ir tie iepriekš
izdotie kredīti "Latinternational", kuri jāsedz,
un beidzot jāsauc pie atbildības tie, kas ir ņēmuši
to valsts naudu (un tās, starp citu, ir privātstruktūras),
un tomēr no viņiem jāprasa tā nauda
atpakaļ, un lai viņi norēķinās
par to naudu, ko viņi ir paņēmuši. Pietiek
Latvijas nodokļu maksātājiem atbildēt
par kaut kādu atsevišķu privātpersonu iedzīvošanos!
Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Es ļoti
atvainojos deputātam Bukovskim, bet es nolasīju tā,
kā jūs pats bijāt šeit uzrakstījis.
Es tā arī pieteicu jūs, bet jūs mani pārlabojāt
un teicāt, ka jūs esat no frakcijas "Saskaņa
Latvijai". Es jūs pieteicu kā runātāju,
bet jūs manu teikto labojāt. (No zāles deputāts
I.Bukovskis: "Tad vēl nebija, kad priekšlikums
bija iesniegts.")
I.Bukovskis. Es atvainojos. (Troksnis zālē.)
Priekšsēdētājs. Nē,
nē, tikai skaidrības labad. Citu neko. Lūdzu
- deputāts Zaščerinskis! (Zālē troksnis.)
J.Zaščerinskis (SL).
Cienījamais Prezidij, cienījamie kolēģi! Es šo jautājumu gribētu apskatīt no trijiem aspektiem, tas ir, no likumības aspekta un ekonomiskās lietderības aspekta un trešais aspekts ir - vai pašlaik spēkā esošā likuma norma atbilst tam mērķim, kuram tā ir domāta.
Likuma "Par Latvijas labības tirgu un valsts rezervi" 8.panta piektā daļa kuru ir ierosināts izslēgt, nosaka, ka labības pārdevējiem par jebkuru pārdoto graudu partiju, kā arī no graudiem ražoto lopbarības miltu, putraimu partiju ir jāpārskaita trīs procenti no darījuma summas reģionālās izlīdzināšanas fondā. Turklāt tas neattiecas uz pašu ražotāju, bet tikai uz labības kombinātiem jeb starpniekiem. No likumības viedokļa: "jumta" likumā par nodokļiem un nodevām 8.pantā ir noteikti visi iespējamie nodokļu veidi, ar kādiem var aplikt mūsu valstī, bet tāds nodokļu veids šajā likumā nav paredzēts. Tātad te jau ir zināma pretruna starp likumu par nodokļiem un nodevām un pašlaik apskatāmo normu likumā "Par Latvijas labības tirgu un valsts labības rezervi". Nolikumā par šīs normas piemērošanu, ko izdevusi Zemkopības ministrija, ir noteikts, ka atskaitījums 3 procentu apmērā no pirkuma vērtības norēķinu dokumentos jāuzrāda atsevišķi, praktiski tāpat kā apgrozījuma nodoklis. Tātad faktiski, kā jau šeit tika atzīmēts, mēs apgrozījuma nodokli palielinām par 3 procentiem un tātad nosakām 21 procenta apmērā. Vienlaicīgi likumā par apgrozījuma nodokli mums ir noteikts, ka apgrozījuma nodoklis tiek noteikts vienots - 18 procentu apmērā. Tātad no likumības viedokļa šeit ir otra pretruna.
Tagad, cienījamie kolēģi, - vismaz
tie, kam ekonomika kaut cik interesē, -es gribētu
pakavēties pie šā panta lietderības no
ekonomiskā viedokļa. (Zālē liels troksnis,
deputāti sarunājās savā starpā.)
Priekšsēdētājs. Deputāt
Zaščerinski! Es ļoti atvainojos, ir vajadzīgs
laiks, lai izteiktu piezīmes.
J.Zaščerinskis. Cienījamie kolēģi! Acīmredzot ar likumdošanu un citādiem visāda veida pasākumiem mums būtu jādara viss, lai samazinātu mūsu ražotās produkcijas izmaksas, padarītu mūsu ražoto produkciju konkurētspējīgāku salīdzinājumā ar Rietumu produkciju. Kas mums pašlaik praktiski notiek? Nosakot 3 procentu papildu samaksu par kombikormu, mēs sadārdzinām savu ražoto produkciju. Jo dārgāk pērkam kombikormu, jo dārgāka ir mūsu produkcija. Un situācijā, kad, no vienas puses, iekasējam par 3 procentiem lielāku summu par lopbarību, bet, no otras puses, atdodam to pašu naudiņu, kā saka, tam pašam lauksaimniekam varbūt atpakaļ, mēs faktiski, lauksaimniecībā neizmainot kopējo naudas summu, ražošanas izmaksas palielinām. Tātad produkcija paliek mazāk konkurētspējīga.
No otras puses, sadārdzinot iepirkto lopbarību, mēs spiežam zemnieku izbarot lopiem savus graudus, nevis kombikormu. Bet, izbarojot savus graudus, mēs patērējam par 20 - 25 procentiem lielāku daudzumu vienas produkcijas ražošanai. Tātad atkal mēs sadārdzinām savu produkciju. Un faktiski ar šādu neapdomātu likuma normu, neko neiegūstot, mēs pazaudējam konkurences spējas un nevajadzīgi sadārdzinām savu produkciju.
No lietderības viedokļa. No tā mērķa viedokļa, kam tas ir domāts. Doma varbūt sākotnēji ir normāla un saprotama. Lai varētu iekasēt noteiktu summu reģionālās izlīdzināšanas fondā un pēc tam to izmaksāt, teiksim, sliktākos apstākļos strādājošajiem. Bet, cienījamie kolēģi, kombikormu pērk kā Zemgalē strādājošais zemnieks, tā arī Latgalē strādājošais zemnieks! Turklāt, tā kā Latgalē strādājošais zemnieks iegūst mazāku ražu, viņam jāpērk vairāk spēkbarības, lai saražotu tādu pašu produkcijas daudzumu. Tātad viņš faktiski nevis iegūst, bet samaksā vairāk no saviem līdzekļiem. Un galarezultātā šī likuma norma neko nedod, bet notiek tieši pretēji - varbūt tieši tas, kas strādā sliktākos apstākļos un kam sava raža ir mazāka, spiests vairāk iepirkt, lai saražotu tādu pašu produkcijas daudzumu. Tātad viņš ir spiests arī samaksāt vairāk.
Un beigās, kolēģi, es gribētu
rosināt jūs uz pārdomām: kam vajadzīga
tāda likuma norma, kas nonāk pretrunā ar citiem
likuma pantiem, neko nedod no ekonomiskā viedokļa,
bet dod mīnusu un arī nekalpo tam mērķim,
kas ir izvirzīts? Šāda norma varbūt var
interesēt vienīgi ierēdnim, kas ir tiesīgs
pēc tam šo iekasēto naudiņu mēģināt
pārdalīt. Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Voldemārs
Novakšānovs - Latvijas Zemnieku savienība. Ir
brīži, kad zālē ir liels troksnis un
grūti pat šeit dzirdēt runātāju.
Esiet tik laipni, un esiet uzmanīgi pret tiem deputātiem,
kuri vēlas klausīties!
V.Novakšānovs (LZS).
Cienījamais Prezidij, cienījamie kolēģi!
Pašreiz atkal ir tas moments, kad jāsaka tā paruna,
ka mēs laužamies atvērtos vārtos. Un
pašreiz ir tas moments, kas parāda, kā mūsu
ierēdņi strādā jau jaunajā Latvijas
sistēmā. Mums taču ir Latvijas attīstības
aģentūra, kura pēdējā laikā
ļoti spēcīgi strādā tieši attiecībā
uz reģionālo novadu attīstību. Un, izejot
no šīs situācijas, es uzskatu, ka ir jau pavisam
cita valsts pārvaldes struktūra, un jāsaka godīgi,
ka es kā Tautsaimniecības komisijas vadītājs,
ar ļoti lielām cerībām skatos tieši
uz Ulda Vītoliņa vadīto aģentūru
- Latvijas attīstības aģentūru, redzu,
ka tieši ar viņu palīdzību mēs varēsim
visātrākajā laikā pārkonstruēt
un vadīt tautsaimniecību. Bet, ņemot vērā
šo dokumentu, šos trīs procentus, man ir jautājums.
Jāatceras vēsture: arī toreiz, kad Latvijā
bija "miņisterstvo zagotovok",Rīga centās
koncentrēt savās rokās varu. Vara ir nauda.
Un lasīja jau toreiz tos procentus. Man ir interesanti.
Šodien Jānis Kinna man teica: "Ja tu šo likumu
nolaidīsi no 3 procentiem, kā sacīt, tad tu
Latgalē būsi ienaidnieks." Es gribu teikt, ka,
lai es nepaliktu par ienaidnieku, vajag šā likumprojekta
lasījumā... Bet man ir pieprasījums Madonas,
Liepājas, Daugavpils un Rēzeknes labības produktu
pārstrādes kombinātu ekonomistiem - sniegt Saeimai,
mūsu komisijai, rakstisku atskaiti un norādīt
ceļus, no kurienes viņi to naudu, tos 3 procentus,
ņēma un kā viņiem Rīga deva atpakaļ,
un kur viņi to izlietoja - savām mašīnbūvēm
vai atkal zemnieku kreditēšanā. Lūk, ja
šāda atskaite būs pa reģioniem, mēs
varēsim spriest, vai tas der vai ne. Bet patiesībā
es šajos trijos procentos redzu tikai varas koncentrāciju
vienās rokās - Rīgas rokās. Un tāpēc
mans priekšlikums ir - turpināt līdz otrajam lasījumam
Tautsaimniecības komisijā, bet skatīt, kādi
ir tieši dzīvē šie rezultāti - šie
3 procenti. Es baidos, ka liela taisnība ir Zaščerinska
kungam. Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Grozījumi
likumā "Par Latvijas labības tirgu un valsts
labības rezervi"" pieņemšanu pirmajā
lasījumā un par pāriešanu uz lasīšanu
pa pantiem! Rezultātu! Par - 54, pret - nav, atturas - 6.
Pieņemts pirmajā lasījumā.
J.Janeks (SL).
Tas nav sarežģīts, es domāju,
ka to varētu paveikt līdz nākamajai plenārsēdei.
Ja iespējams. Kā, lūdzu? Priekšsēdētājs
grib, lai tas tiktu izdarīts līdz 11.maijam.
Priekšsēdētājs. Pasakiet,
kāds priekšsēdētājs!
J.Janeks. Tautsaimniecības, agrārās
un reģionālās komisijas priekšsēdētājs.
Priekšsēdētājs. Stenogrammai vajag precizitāti. Nav iebilžu? Paldies.
Likumprojekts "Par papildinājumiem 1990.gada 12.decembra likumā "Par valsts uzņēmumu"".
Voldemārs Novakšānovs - Tautsaimniecības,
agrārās un reģionālās politikas
komisijas priekšsēdētājs.
V.Novakšānovs (LZS).
Cienījamais Prezidij, cienījamie kolēģi!
Lai darbotos ar šo likumprojektu, jāpaņem ziemas
sesijas dokumenti nr. 72, nr.329 un nr.329a. Likumprojekts - papildinājumi
likumā "Par valsts uzņēmumu". Ministru
kabinets 81.pantā ir ielicis priekšlikumu par valsts
uzņēmuma pamatkapitāla izmantošanu. Mūsu
komisija šo jautājumu izskatīja, atbalstīja
un lūdz to izskatīt pirmajā lasījumā
un atbalstīt. Mums ir ļoti vajadzīgs šis
likums, un ir jau iestrādāti arī daži
priekšlikumi no arodbiedrībām par valsts uzņēmumu
pamatkapitāla izmantošanu, tāpēc lūdzam
jūs aktīvi darboties otrajā lasījumā.
Un it sevišķi es aicinu arodbiedrības atbalstīt
šo likumprojektu pirmajā lasījumā un nobalsot
par to, lai mēs pārietu uz otro lasījumu. Komisija
to vienbalsīgi atbalstīja.
Priekšsēdētājs. Paldies.
Zvanu, lūdzu! Balsosim par likumprojekta "Papildinājumi
1990.gada 12.decembra likumā "Par valsts uzņēmumu""
pieņemšanu pirmajā lasījumā un par
pāreju uz lasīšanu pa pantiem! Balsojam! Rezultātu!
Par - 51, pret - 1, atturas - nav. Pieņemts.
V.Novakšānovs. Lūdzu otrajam lasījumam
priekšlikumus iesniegt līdz 10.maijam. Paldies par darbu,
kas tika veikts, sagatavojot pirmo lasījumu.
Priekšsēdētājs. Pieņemam
zināšanai. Tālāk. Likumprojekts "Par
pilsētas domes, rajona padomes un pagasta padomes deputātu
atsaukšanas kārtību". Pirmais lasījums.
Jānis Lagzdiņš - Valsts pārvaldes un pašvaldības
komisijas priekšsēdētājs.
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi deputāti! Vispirms dažos vārdos par to, kādēļ vispār nepieciešams likums par vietējo pašvaldību deputātu atsaukšanu. Atbilde, kolēģi, ir pavisam vienkārša. Ja likumdošanā būs šāds mehānisms, tad mēs disciplinēsim domju un padomju deputātus. Viņi strādās labāk, viņi strādās čaklāk, viņi nemainīs savu politisko piederību, frakcijas piederību, un gadījumā, ja viņi pieļaus (vai nu kā deputāti, vai kā cilvēki) kādus likumpārkāpumus, bet netiks saukti pie kriminālatbildības, tad tā partija un tie cilvēki, kuri ir iesnieguši attiecīgo kandidātu sarakstu, varēs ierosināt šā slinkā, negodīgā deputāta atsaukšanu. Manuprāt, šāds likums palielinātu deputātu politisko atbildību savas frakcijas, savas partijas priekšā un savu vēlētāju priekšā. Kāds likumprojektā ir ielikts atsaukšanas mehānisms? Tātad: ierosināt deputātu atsaukšanu var tie vēlētāji, kas parakstījuši attiecīgo kandidātu sarakstu. Tas ir noteikts likumprojekta pirmajā pantā. Atsaukšanu var ierosināt, ja līdz kārtējām vēlēšanām - nākamajām vēlēšanām ir atlikuši ne mazāk kā 9 mēneši. Ja šis periods ir mazāks, atsaukšanu ierosināt nav iespējams. Iesniegumu par attiecīgā deputāta atsaukšanu iesniedz attiecīgās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam - vai tā būtu pagasta vēlēšanu komisija, rajona vēlēšanu komisija vai pilsētas vēlēšanu komisija. Šis iesniegums ir jāparaksta ne mazāk kā divām trešdaļām to vēlētāju, kas parakstījuši attiecīgo deputātu kandidātu sarakstu. Tātad tie ir tie cilvēki, kas ir iesnieguši kandidātu sarakstu. Ir iesniegts priekšlikums, ka deputātu atsaukšanu varētu ierosināt arī attiecīgās politiskās organizācijas lēmējinstitūcijas. Tas ir ļoti apsverams priekšlikums.
Lai politiskās organizācijas vai kandidātu sarakstu parakstītāji pārsteidzīgi neizmantotu šādu tiesību, likumprojekta 4.pantā ir noteikts, ka vēlēšanu komisijas pieņem tikai tādus iesniegumus par deputātu atsaukšanu, kuru iesniedzēji ir iemaksājuši drošības naudu šādā apmērā: ja tiek atsaukts Rīgas pilsētas domes deputāts - 500 latu, ja tiek atsaukts republikas pilsētas domes vai rajona padomes deputāts - 250 lati, bet, ja tiek atsaukts rajona pilsētas domes vai pagasta padomes deputāts, - 100 latu. Šī drošības nauda ir iemaksājama attiecīgās pašvaldības depozītā.
Tālāk. Tad, kad ir iesniegts iesniegums, attiecīgā vēlēšanu komisija pārbauda, vai atsaukšanas ierosinātāji ir tās pašas personas, kas parakstījušas attiecīgo kandidātu sarakstu. Ja dokumenti ir kārtībā, tad vēlēšanu komisija izsludina atsaukšanu. Balsošana par deputātu atsaukšanu notiek sestdienā vai svētdienā, bet ne ātrāk kā 40 dienas un ne vēlāk kā 50 dienas pēc tam, kad vēlēšanu komisija ir pieņēmusi lēmumu par deputātu atsaukšanas izsludināšanu.
Tālāk. Atsaukšanai tiek izveidoti vēlēšanu iecirkņi, pareizāk sakot, tiek izmantoti tie vēlēšanu iecirkņi un tās vēlēšanu komisijas, kas ir izveidotas attiecīgās pašvaldības vēlēšanām, tātad nav jāveido kādas jaunas komisijas vai kādas jaunas struktūras, to veic vēlēšanu komisijas. Balsošana un šī vēlēšanu organizācija lielā mērā atbilst tai organizācijai, kāda ir paredzēta likumā par domes (padomes) deputātu vēlēšanām. To nosaka likumprojekta 10., 11., 12. un 13.pants. Arī balsu skaitīšanas mehānisms ir līdzīgs, un balsošanas rezultātu aprēķināšanas kārtība ir analoga.
Tālāk. Kolēģi, es gribu vērst jūsu uzmanību, ka balsošanas un vēlēšanu, un deputātu atsaukšanas finansēšana notiek no attiecīgās pašvaldības budžeta līdzekļiem. To nosaka likumprojekta 18.pants. Savukārt likumprojekta 20.pantā ir noteikts, ka tad, ja deputātu atsaukšana tiek atzīta par nenotikušu, atkārtoti to var ierosināt tikai pēc gada.
Vēl pāris vārdos, godātie kolēģi, par to, kādā gadījumā deputāts tiek uzskatīts par atsauktu. Deputāts tiek uzskatīts par atsauktu tad, ja par viņa atsaukšanu attiecīgās pašvaldības teritorijā ir nobalsojusi ne mazāk kā puse no tā vēlētāju skaita, kas iepriekšējās vēlēšanās ir nobalsojuši par attiecīgo deputātu kandidātu sarakstu. Tātad: ja par "Latvijas ceļu" kādas pašvaldības teritorijā nobalsojuši, teiksim, 1000 vēlētāju un "Latvijas ceļš" ierosina šā nepaklausīgā deputāta atsaukšanu, tad, lai viņš tiktu uzskatīts par atsauktu, ir jānobalso 501 vēlētājam.
Godātie kolēģi, es gribu uzsvērt,
ka šo likumprojektu nevarētu izmantot kaut kādās
savtīgās interesēs citas politiskās organizācijas,
jo atsauktā deputāta vietā taču nāk
nākamais no attiecīgā saraksta (tātad
manis minētā piemēra gadījumā
- nākamais deputāta kandidāts no "Latvijas
ceļa" saraksta). Tādēļ ieinteresēti
šādā atsaukšanā būtu tieši
attiecīgās partijas piekritēji un attiecīgie
vēlētāji, un to nevar izmantot citas partijas
piekritēji. Ļaunprātīgi. Un šī
sistēma ir piemērojama tikai proporcionālā
vēlēšanu sistēmā. Tādēļ,
godātie kolēģi, es lūdzu šo likumprojektu
atbalstīt un pieņemt to pirmajā lasījumā.
Un lūdzu jūs iesniegt savus priekšlikumus.
Priekšsēdētājs. Atklājam
debates. Vārds Jurim Sinkam - "Tçvzemei un brīvībai".
Lūdzu! Septiņas minūtes.
J.Sinka (TB).
Cienījamie kolēģi! Es iesaku
šo likumprojektu noraidīt. Proti, es uzskatu to par
mūsu demokrātiskās brīvības ierobežošanu.
Pat ja Lagzdiņa kungs tik augstsirdīgi saka, ka tikai
attiecīgā (un "attiecīgais" ir lillā
vārdiņš) - tikai attiecīgā partija
var deputātu atsaukt, tad arī tajā attiecīgajā
partijā (vienalga, kā mēs to nosaucam) var
izveidoties politiski pretinieki šai personai, vīrietim
vai sievietei, viena vai otra iemesla dēļ, un šie
iemesli ne vienmēr var būt godīgi. Ja nu kāds
ir ievēlēts pagasta, pilsētas vai apriņķa
domē, tad viņam (vai viņai) jāļauj
darboties līdz nākamajām vēlēšanām,
jo kas tad nu noteiks (te nu ir epiteti lietoti!), vai šis
pārstāvis ir slinks, negodīgs, nepaklausīgs?
Nepaklausīgs kam, es gribētu zināt? Šis
likums sagādā iespēju pat centrālajai
valdībai un dažādām personām, grupām,
organizācijām pielietot nelegālas... Nu gan
jau, es domāju, (No zāles deputāts J.Lagzdiņš:
"Kâdā veidā?") atradīsies gudri
cilvēki un to izgudros, bet man nepienākas ar jums
te argumentēt, Lagzdiņa kungs! Pēc visiem
Kārtības ruļļa noteikumiem, jūs varat
iebilst šeit, no šīs vietas. Es uzskatu šo likumu
par tādu, kas ir vērsts pret demokrātiju. Un,
jā, - ievēlēts pārstāvis līdz
nākamajām vēlēšanām. Un, ja
viņš ir kaut ko noziedzies pret likumu, tad, protams,
pret viņu vērsīsies likuma bardzība
- lielākā vai mazākā mērā.
Es tiešām jūs lūdzu apdomāt šo
likumu! Deputātu atsaukšanu, cita starpā, pielietoja
okupācijas režīms, šā režīma
vadošā partija. Kad viņiem kāds neiepatikās,
proti, kāds, kas nebija laikam pieturējies komunistu
partijas līnijai, tad šis bija skaists veids, kā
iespaidot vēlētājus un pateikt: tagad, lūdzu,
atsauciet! Un par to atsaukšanu es esmu dzirdējis no
visām Padomju Savienības malām. Un es nedomāju,
ka mums tagad šeit, brīvajā Latvijā, vajadzētu
to tādā veidā ierobežot, jo mēs
pakaram Damokla zobenu pār katra vēlēta pārstāvja
galvu. Un viņš nevar zināt pat, kā viņam
ir jāuzvedas. Es domāju, tāda kritērija
nemaz nevarētu būt. Kura tad ir tā autoritāte,
kas novērtēs, vai viņš ir negodīgs,
slinks, par daudz ilgi guļ vai par maz guļ, tā
ka viņam nākamajā dienā nav skaidra domāšana,
vai šis vai tas, varbūt par daudz dzer?! Jā, nu,
tur ir variantu bez gala, bet tas vienkāršākais
būtu, ka vēlētāji ir viņu ievēlējuši,
tāpat kā šī Saeima, šī valdība
ir pagājušo gadu ievēlēta, un laikam pagaidām
tie vēlētāji to ir nopelnījuši.
Lūdzu, padomājiet par to! Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Andris Piebalgs
- "Latvijas ceļš". Es atvainojos, ir atlikušas
divas minūtes, un tad ir pārtraukums. Pēc pārtraukuma
ir pieteicies runāt Andris Saulītis. Tagad vārds
Andrim Piebalgam - paziņojumam.
A.Piebalgs (LC).
Es gribu lūgt "Latvijas ceļa"
frakciju sapulcēties frakcijas telpās uz īsu
apspriedi. Paldies.
Priekšsēdētājs. Pārtraukums.
(Pārtraukums)
Sēdi vada Latvijas Republikas 5.Saeimas priekšsēdētājs
Anatolijs Gorbunovs.
Priekšsēdētājs. Reģistrācija
kvoruma noteikšanai! Rezultātu! Reģistrējušies
ir 59 deputāti. Turpinām izskatīt likumprojektu
"Par pilsētas domes, rajona padomes un pagasta padomes
deputātu atsaukšanas kārtību". Vārds
Andrim Saulītim - pie frakcijām nepiederošam deputātam.
(Zālē troksnis.)
A.Saulītis (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Šis, es domāju, ir viens no pašiem svarīgākajiem jautājumiem un arī viena no tām kļūdām, ko cilvēce jau izdara 50 vai 60 gadu tūkstošus. Pirmās pārdomas, kas manī sāka izraisīties attiecībā uz šā jautājuma svarīgumu, bija: kāpēc, nostrādājot zināmu laika posmu, zināmu savas dzīves daļu, mans darbs cieta fiasko? Man bija daudz vieglāk izdarīt savas kļūdas, jo es strādāju patiesi, un tad es atsēdos pie sasistas siles un mierīgi, soli pa solim, sāku domāt, kāpēc tā ir noticis. Tas bija ilgs ceļš, tas bija mokošs ceļš, tas bija ceļš starp maldiem, ilūzijām, un viena no tādām robežšķirtnēm šajā ceļā bija tad, kad mēs, rīkojoties saskaņā ar personisko iniciatīvu, sarīkojām aptauju. Un tā aptauja bija šāda. Mēs uzdevām sabiedrībā vairākus jautājumus, un mēs prasījām vienkāršiem cilvēkiem, lietojot elementāras socioloģiskas metodes, ko viņi saprot ar vārdu "liberālisms", ko viņi saprot ar vārdiem "kristīgā demokrātija", "konservatīvisms" vai kādiem citiem jēdzieniem. Un, mīļie, tā šausminošā patiesība bija tā, ka no 85 līdz 90% visu to cilvēku šos jēdzienus nemaz nesaprata, viņi nemācēja atšķirt, ko nozīmē, teiksim, liberālisms, ko nozīmē kritīgā demokrātija! Es gribu teikt, ka tā ir zināmā mērā mūsu sabiedrības izvēles ierobežošana, vislielākā ierobežošana. Tā ir ierobežošana caur nezināšanu. Un tad es gāju vienu soli tālāk, un tas secinājums bija vēl skaudrāks. Un tas bija, ļoti tēlaini izsakoties, tāds. Ja paņem uzlīmi ar vārdu "mersedess" un uzlīmē šo uzlīmi zaporožecam, tad, saprotiet, šīs mersedesa īpašības nezin kādā brīnumainā kārtā nepāriet uz to zaporožecu. Bija virsū uzlīmēts vārds "mersedess", bet zaporožecs kā bija, tā palika zaporožecs. Tā bija tikai acīm redzama patiesība, ka cilvēks, kas mēģina domāt, - viņš vienkārši nevarēja... cilvēks, kas ierauga tādu patiesību, - vienkārši viņa gars tajā brīdī ir satriekts no atklāsmes stipruma. Bez šaubām, es runāju līdzībās, bet es domāju, ka te ir kompetenti un cienoši cilvēki un viņi saprot, par ko es runāju. Es speciāli izvēlos tādus bezpersoniskus piemērus, lai parādītu lietas būtību, kas attiecas uz visiem, jo mēs visi esam, vai mums tas patīk vai nepatīk, cilvēki. Domājoši cilvēki, personas! Un, lūk, es spēru nākamo soli, - ļoti svarīga ir personas loma, personiskā atbildība un personas vieta sabiedrībā. Un, iedziļinoties šajā jautājumā, bija skaidri redzams disbalanss jēdzienos, kas šodien notiek mūsu sabiedrībā. Mēs runājam vienādiem terminiem, bet katrs ieliekam šajos terminos savu personiski domāto jēgu. Tas ir tāpat kā pie Bābeles: visi runāja vienā valodā, bet viens otru nesaprata. Bet es negribu ieiet tādās filozofiskās lietās. Analizējot citu valstu pieredzi, Eiropas valstu pieredzi, analizējot tiešos kontaktus, draudzīgos, tuvos kontaktus ar Beļģijas, Vācijas, Holandes, Norvēģijas, Zviedrijas, Igaunijas, Lietuvas kolēģiem, kristiešiem, tuvās attiecībās bija redzams, ka visu šo laiku notiek disbalanss starp personu un sabiedrību. Sabiedriskās intereses visu laiku tiek stādītas augstāk nekā personas brīvās gribas un gara izpausmes. Šeit nav runa par galējībām, runa ir par to procesu, - ka šīm attiecībām jābūt harmonijā, līdzsvarā. Un, lūk, viena no galvenajām valsts īpašībām sabiedrībā vai tautā ir tas, ka valstī ar likumdošanu ir jānodrošina šis līdzsvars. Un šī līdzsvara, šī balansa precizitāte kā tāda, arī ir zināmā mērā viens no demokrātijas mērauklas identifikācijas momentiem, tāpat kā, teiksim, mērvienības etalons, kas atrodas kaut kur Francijā. Tas ir ļoti svarīgs elements! Šī ignorance attiecībā uz šo elementu ir novedusi pie ļoti lielām kļūdām cilvēkus, kas tiešām ir domājoši un daudz zinošāki un profesionālāki par mani. Es vēlos, lai viņi atgriežas Platona laikos, tas ir 4.gadsimts pirms mūsu ēras, tie ir grieķu kultūras, demokrātijas sasniegumi un krahs, kas izgaismoja jeb iesvētīja šīs totalitārās varas, kurus augļus mēs plūcam līdz šai dienai, un genocīdu pār mūsu tautu. Tā bija viena ideālistiska mācība, viena gaiša, skaista mācība, ka skaisti likumi, skaista sabiedrība, viena skaista Saules pilsēta pati par sevi izmainīs sabiedrības locekļus. Tā ir tā utopija! Un, jo skaistāka tā bija, jo nežēlīgāki bija paņēmieni, kā mēģināja cilvēkiem - indivīdiem, personām - uzspiest šo patiesību.
Un tagad par konkrēto. Ja nolaižamies uz zemes, tad arī šeit redzam, ka sabiedrībā sākas disbalanss, un tagad, paskatīsimies, kas notiek ar partiju, ar partiju kā vienu institūciju normālā sabiedrībā. Par ko pārvēršas partija? Ja mēs pieņemam, ka kolektīvā atbildība jeb kolektīvs spēj ietekmēt indivīda izvēli kā tādu, tad partijas faktiski uzurpē varu - likumdošanas varu un izpildvaru -, un notiek tas, ka mēs pārvēršamies par tā saucamo leļļu teātra sabiedrību, un mēs, kas šeit sēžam, vairs neesam mēs, bet mēs esam zināmu grupējumu ietekmes sfēru sabiedrības daļas marionetes. Ar mums var izrīkoties jebkura griba jebkurā mirklī, kā varas nesēji to vēlas. Un tad šeit arī rodas tā transformācija. Partijas kā tādas, ko normālā Rietumu civilizācija saprot, pirmām kārtām, kā izglītošanas un identifikācijas institūtu, pārvēršas par varas nesēju un varas iedvesmotāju institūciju. Un, lūk, te ir šī pretruna, par kuru varētu runāt ilgi jo ilgi, bet es domāju, ka tas ir pietiekams arguments, lai vienreiz uz visiem laikiem atteiktos no kolektīva diktāta pār personisko izvēli un pār personisko atbildību. Jāatceras, ka katra partija kā tāda, sastāv no konkrētiem dzīviem cilvēkiem, un, ja mēs runājam par cilvēku, tad Rietumu tradīcija humānu cilvēku izprot kā cilvēku, kā personu, kas ir apveltīta ar brīvu gribu un izvēli, kas seko šai brīvajai gribai.
Un ir vēl viena lieta, kas neattiecas uz šo tēmu. Mīlestība kā tāda, ir brīva cilvēka brīvas gribas izpausme. Ierobežojot brīvu gribu, mēs nespējam vairs runāt par tām kategorijām, uz kurām mēs mēģinām būvēt savu Latvijas valsti.
Un noslēgumā vēl viens mīts,
no kura jātiek drošsirdīgi vaļā. Mīļie
cilvēki! Tieša, maģiska Eiropas savienības
vai citu likumu pārnešana uz Latviju, neizmainot cilvēka
personu, personas izglītības līmeni kā
tādu, būs viena no lielākajām traģēdijām
Latvijas tautai. To varētu salīdzināt ar pašu
izsmeļošāko un skaidrāko pierādījumu,
ko dod pasaules vēsture, - kas notiek tad, kad jaunu vīnu
mēģina liet vecos maisos. Paldies.
Priekšsēdētājs. Vārds
deputātam Andrim Grotam - Kristīgo demokrātu
savienība.
A.Grots (KDS).
Cienījamais Prezidij, cienījamie kolēģi!
Mēs šeit runājam vairāk par to jēdzienu,
kuram tad īsti ir teikšana sabiedrībā. Sabiedrībā
ir likumi, kuri regulē demokrātisko procesu, regulē
ievēlēšanas procesu. Un ir gadījumi, kad
ievēlētais cilvēks tiešām uzvedas
tā, ka viņam mandāts ir jāatņem,
"jâiesaldē" vai kaut kā citādi
ar šo cilvēku ir jātiek galā. Bet, ja nav
šādu īpašu gadījumu, kurus regulē
likums, tad nevar pieļaut, ka cilvēku brīvi
izteiktā griba kaut kādu jaunu politisku vēju
dēļ tiktu mainīta. Tas arī ievēlēto
cilvēku savā ziņā liktu ķīlā.
Un, ja arī būtu atsaukšanas kampaņa, tad
kā varētu pierādīt, ka šie cilvēki
balsojuši par šo listi, par šo kandidātu? Tātad
es domāju, ka, ja mēs cenšamies būvēt
sabiedrību, kas ir vairāk orientēta uz Rietumiem
un uz demokrātiju, tad šāds likums, kāds
tas pašreiz te ir, nav pieņemams. Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Jānis
Lagzdiņš - Valsts pārvaldes un pašvaldības
komisijas priekšsēdētājs.
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi deputāti! Es biju ļoti gandarīts par kolēģu runām, it īpaši par kolēģa Saulīša runu, jo mēs savās runās ļoti bieži esam pārāk piezemēti un lietišķi. Tiešām kolēģis Saulītis runāja par lietu, tikai viņš runāja simbolos.
Tagad par dažiem iebildumiem. Galvenais iebildums bija tas, ko izteica Sinkas kungs, - ka likums nav demokrātisks, jo tas pieļauj ievēlētā cilvēka atsaukšanu pirms termiņa. Godātie kolēģi, demokrātijai ir divas puses: pirmā - ka tauta mums uzticas, tauta par mums balso, tauta mūs ievēlē, un tad mēs strādājam. Bet, manuprāt, augstāka demokrātija ir tad, ja tautai mēs dodam tiesības gadījumā, ja es esmu nelikumīgi vai nelietderīgi valkājis tautas uzticību, ka tā var teikt savu vārdu un teikt tā: godāto Jāni, godāto Pēteri, tev ir jāiet mājās, jo tu slikti strādā! Un šo vārdu saka nevis kāda partija vai valdība, Sinkas kungs, vai kaut kādas amatpersonas, bet to saka tieši tie paši cilvēki, kuri ir ievēlējuši. Tieši tie paši cilvēki saka šos vārdus!
Un tagad, godātie kolēģi, es vēršos pie nacionālā bloka. Pieņemsim tādu situāciju: Rīgā jūs iegūsit 31 deputāta vietu, bet pēc trijām vai četrām sēdēm jūs pēkšņi konstatējat, ka viens deputāts ir pārdevies un ka jums vairs nav vairākuma Rīgas domē, ka jūs vairs nelemjat par Rīgas domi. Ko jūs darīsit? Un trīs gadus jūs sēdēsit. Jūsu vēlētāji jūs aicinās un teiks: "Ko jūs darāt, kāpēc jūs netiekat galā?" Jūs teiksit: "Nav likuma!"
Saulīša kungs runāja par harmoniju. Manuprāt, harmonija un līdzsvars ir tad, ja mēs tautai dodam ne vien tiesības pašvaldību deputātus ievēlēt, bet arī viņus atsaukt. Tātad, manuprāt, šajā likumā ir tieši harmonija.
Un vēl. Godātie kolēģi,
es gribētu uzsvērt, ka šis likums nav par Saeimas
deputātu atsaukšanu, bet gan par vietējo pašvaldību
deputātu atsaukšanu. Es aicinātu jūs, kolēģi,
pieņemt šo likumu pirmajā lasījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par pilsētas domes, rajona padomes un pagasta padomes deputātu atsaukšanas kārtību" pieņemšanu pirmajā lasījumā un par pāriešanu uz lasīšanu pa pantiem. Lūdzu rezultātu! Par - 47, pret - 10, atturas - 9. Pieņemts pirmajā lasījumā.
Likumprojekts "Par Latvijas Republikas tiesu
tiesnešu disciplināro atbildību". Pirmais
lasījums. Juridiskās komisijas priekšsēdētājs
Aivars Endziņš.
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj, cienījamie deputāti! Lūdzu, paņemiet dokumentu nr. 4! Tas ir Ministru kabineta iesniegtais likumprojekts "Par Latvijas Republikas tiesu tiesnešu disciplināro atbildību". Vēl Augstākās padomes laikā, pieņemot likumu "Par tiesu varu", radās nepieciešamība pēc šāda likuma. Diemžēl šā likumprojekta izskatīšana ir iekavējusies, jo Kabinets to iesniedza jau pagājušā gada decembrī, kaut arī gan Augstākā padome, gan Saeima jau agrāk gaidīja šo likumprojektu. Tas ir nepieciešams, jo praksē mums jau rodas gadījumi, kad nav iespējams izmantot disciplinārās sankcijas tad, kad ir reāla nepieciešamība to darīt.
Juridiskā komisija ļoti uzmanīgi iepazinās ar šo projektu. Mums jau ir izstrādāti savi priekšlikumi par šā likumprojekta pilnveidošanu. Mēs esam saņēmuši arī Aizsardzības un iekšlietu komisijas atsauksmi, kura konceptuāli atbalsta šo likumu un ierosina to akceptēt pirmajā lasījumā. Esam saņēmuši arī iekšlietu ministra Ģirta Kristovska kunga priekšlikumus šim likumprojektam, kurus visus mēs iestrādāsim uz otro lasījumu.
Es aicinātu cienījamos kolēģus
akceptēt šo likumprojektu pirmajā lasījumā,
un, ja kādam tādi ir, dot savus priekšlikumus
par šā likumprojekta pilnveidošanu Juridiskajai
komisijai. Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par Latvijas Republikas tiesas tiesnešu disciplināro atbildību" pieņemšanu pirmajā lasījumā un par pāriešanu uz lasīšanu pa pantiem. Balsojam. Rezultātu! Par - 52, pret - nav, atturas - 3. Pieņemts.
Likumprojekts "Par Latvijas Republikas Augstākās
padomes Prezidija un Latvijas Republikas Ministru padomes 1993.
gada 21. janvāra lēmuma "Par Latvijas Republikas
Aizsardzības spēku, Zemessardzes, Iekšlietu ministrijas
bruņoto formējumu un Drošības dienesta
amatu sadalījumu pēc kvalifikācijas kategorijām
un dienesta pakāpēm un par piemaksu pie amatalgas"
atzīšanu par spēka zaudējušu".
Otrais lasījums. Aizsardzības un iekšlietu komisijas
priekšsēdētājs Ivars Silārs.
I.Silārs (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj, cienījamie kolēģi! Ar jūsu laipnu atļauju es gribētu tikko kā priekšsēdētāja nosaukto un mūsu izskatīšanai nodoto likumprojektu paketē skatīt kā pēdējo, jo mums vispirms ir jāizdara grozījumi likumos "Par policiju", "Par Zemessardzi", "Par Aizsardzības spēkiem" un tikai tad mēs varētu atcelt spēkā esošos likumus.
Tādēļ es lūgtu vispirms skatīt darba kārtības 25. punktā ietverto projektu "Par grozījumiem un papildinājumiem likumā "Par policiju"" otrajā lasījumā. Tādēļ paņemiet, lūdzu, ziemas sesijas dokumentus nr. 66, nr. 139 un nr. 366, par pamatu ņemot dokumentu nr. 366, kurā ir redzama tabula, kādā kārtībā mēs esam izskatījuši Latvijas Republikas Ministru kabineta Satversmes 81. panta noteiktajā kārtībā pieņemtos noteikumus nr. 19 un atbilstoši iesniegtajiem labojumiem sagatavojuši tos parastajā likumdošanas kārtībā kā likumprojektu otrajam lasījumam.
Tātad vispirms, pateicoties Saeimas Juridiskajam
birojam, mēs esam konstatējuši, ka bija nepieciešams
sakārtot likuma 1. un 15. pantu, jo šeit ir pretruna
jau esošajā likumā starp 1. un 15. pantu, kas
noteica, ka Latvijas Republikas policija ir reizē valsts
un pašvaldības policija. Šeit ir sakārtots
tā, ka pašreiz nav pretrunu starp 1. un 15. pantu. Tātad
tagad 1. pants mūsu piedāvātajā redakcijā
skan tā: "Policija ir apbruņota militarizēta
valsts vai pašvaldības institūcija, kuras pienākums
ir aizsargāt personu dzīvību, veselību,
tiesības un brīvības, īpašumu, sabiedrības
un valsts intereses no noziegumiem un citiem prettiesiskiem apdraudējumiem."
15. pants ir izteikts tā, ka policija sastāv no valsts
policijas un pašvaldības policijas. Pēc vecās
redakcijas iznāca tā, ka pašvaldības policija
ir arī valsts policija. Tātad tagad ir skaidri un
strikti nodalīts, ka valstī ir valsts policija un
ir pašvaldības policija.
Priekšsēdētājs. Vai deputātiem
ir kādas iebildes? Nav. Tālāk, lūdzu!
I.Silārs. Tālāk ir Ministru kabineta
piedāvātais grozījums 15. panta 3. daļā,
kas principā ir pieņemts ar sīkiem redakcionāliem
labojumiem, ko būtībā ir izdarījuši
latviešu valodas redaktori, nevis komisija. Komisija ir akceptējusi
šos labojumus.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. Par 19. pantu. Šeit komisija
ir ņēmusi vērā konceptuālo piedāvājumu,
taču, apspriežot komisijā redakciju, to ir
papildinājusi. Šā panta būtība ir
tāda, ka Latvijas valstij rodas problēmas ar to,
ka dažādu rajonu municipālajām policijām
ir dažādas formas, un, pārbraucot no viena rajona
otrā, pretī nāk bruņoti cilvēki
atkal jaunā formas tērpā, un nav saprotams,
kas tie īsti ir. Tādēļ mūsu uzskats
ir tāds, ka arī municipālajai policijai Latvijas
valstī ir jābūt vienotai formai, protams, ar
atšķirības zīmēm. Katram rajonam
vai katrai pilsētai var būt sava īpatnība,
kas raksturo tieši tās ģerboni vai kādu
citu īpatnību. Bet tam ir jābūt vienotam
formas tērpam. Un tādēļ mēs to
redakciju, ko piedāvāja Ministru kabinets, ka pašvaldības
policija savus pienākumus pilda formas tērpā,
mēs mainām un piedāvājam tādu redakciju,
ka pašvaldības policija savus pienākumus pilda
vienota parauga formas tērpā, ko apstiprina Latvijas
Republikas iekšlietu ministrs, jo šeit tomēr tai
ir jābūt saskaņotai un atbilstošai. Tāds
ir mūsu piedāvājums, ko ierosina komisija.
Priekšsēdētājs. Deputātiem
nav iebildumu? 21. pants.
I.Silārs. Attiecībā uz 21. pantu
mēs arī konceptuāli pieņēmām
Ministru kabineta piedāvāto, tikai atkal mainījām
redakciju un tagad ierosinām, ka pašvaldības policijas
priekšnieku un viņu vietnieku ieceļ amatā
iekšlietu ministrs saskaņā ar pašvaldības
ieteikumu, bet atbrīvo iekšlietu ministrs. Šeit
tomēr ir jābūt lielai saskaņotībai.
Un mēs uzskatām, ka par iekšējo kārtību
valstī galu galā atbild iekšlietu ministrs. Un
viņam ir jāzina, ko ieceļ par attiecīgā
ranga, attiecīgā līmeņa un attiecīgās
sagatavotības policijas priekšnieku.
Priekšsēdētājs. 26. pants.
I.Silārs. 26. pantā komisija pilnībā
ir akceptējusi Ministru kabineta piedāvāto
26. panta otrās daļas redakciju.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. Attiecībā uz 28. pantu
komisija tāpat pilnībā atbalsta piedāvātās
izmaiņas, proti, tātad mēs akceptējam
tos noteikumus, kuri jau faktiski ir spēkā kā
Ministru kabineta noteikumi, - ka no šā gada valstī
pieņemt policijā var tikai Latvijas pilsoņus.
Priekšsēdētājs. 34. pants.
I.Silārs. 34. pants. Man ir jālūdz
komisija atvainot, jo te ir mazliet jālabo pati redakcija.
Nevis panta, bet piedāvājuma, jo šeit vajag nevis
izteikt 34. panta trešo daļu šādā redakcijā,
bet gan papildināt 34. pantu ar trešo daļu šādā
redakcijā, tā kā šim pantam ir tikai divas
daļas, un šeit tiek piedāvāta trešā
daļa. Šeit jāsaka, ka mēs, pamatā
pašu būtību atbalstot, nevarējām
pieņemt Ministru kabineta piedāvāto redakciju.
Mēs saskaņojām ar Saeimas Juridisko biroju,
kā būtu šie papildu izmantojamie līdzekļi
tīri juridiski sakārtojami, lai nerastos pretrunas
ar spēkā esošo Administratīvo pārkāpumu
kodeksu, Kriminālprocesa kodeksu un Kriminālkodeksu.
Tātad, kā redzat, pati būtība ir palikusi,
tikai divreiz īsākā- lakoniskākā
- redakcijā.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. Tālāk. Pārejas
noteikumu norma Ministru kabineta piedāvātajā
redakcijā ir pieņemta visā pilnībā.
Tā tātad attiecas uz to, ka tagad drīkst pieņemt
policijā tikai Latvijas valsts pilsoņus, bet neattiecas
uz tiem, kuri tur ir palikuši, nav aizgājuši uz
privātstruktūrām, bet kas atbilst visiem citiem
Latvijas valsts likumiem, kā šeit ir īpaši
uzsvērts, arī citiem likumiem - to skaitā,
Valodas likuma prasībām. Ja viņi atbilst citām
likumu prasībām, viņi var turpināt pildīt
savu darbu, jo tam nav atpakaļejoša spēka.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Nav.
I.Silārs. Līdz ar to es aicinātu
šo piedāvāto likumprojektu nobalsot otrajā
lasījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par grozījumiem
un papildinājumiem likumā "Par policiju""
pieņemšanu otrajā lasījumā. Balsojam.
Rezultātu! Par - 62, pret - nav, atturas - 2. Pieņemts.
I.Silārs. Paldies. Ja kādam ir priekšlikumi,
lūgums iesniegt tos tā, lai mēs varētu
trešajā lasījumā nobalsot pēc divām
nedēļām, proti, 12. maijā.
Priekšsēdētājs. Pieņemam
zināšanai. Tālāk, lūdzu!
I.Silārs. Tālāk, kolēģi, lūdzu izskatīsim likumprojektu "Par grozījumiem likumā "Par Latvijas Republikas Zemessardzi" otrajā lasījumā, tāpēc lūdzu paņemt dokumentu nr. 369, kurā, kā jūs redzat, ir mūsu komisijas viedoklis par šiem Ministru kabineta noteikumiem.
Tātad pirmais piedāvājums, kas
attiecas uz likuma par Zemessardzi pirmo daļu, tiek pieņemts
visā pilnībā bez iebildumiem.
Priekšsēdētājs. Deputātiem
nav iebildumu? Nav. Tālāk, lūdzu!
I.Silārs. Attiecībā uz 45. panta
ceturto daļu šeit ir rakstīts, ka tā ir noraidīta.
Gribētu teikt, ka ir noraidīts šis piedāvājums
Ministru kabineta ieteiktajā redakcijā. Mēs
šo pamatdomu esam izteikuši savā, komisijas piedāvātajā,
redakcijā, proti, ka piemaksa par izdienu ir jāpiešķir
atkarībā no virsnieka atestācijas rezultātiem.
Un izdienas pensija tiek izmaksāta tikai tām personām,
kas nesaņem citu valstu pensiju. Jo, kā mēs
zinām, līdz šim prakse bija tāda, ka automātiski
tika maksāta izdiena neatkarīgi no tā, vai viņš
ir labs vai slikts, viņam bija šī piemaksa, bet
nu tā ir jāsaista ar atestāciju - vai viņš
ir derīgs un vai viņš ir papildinājis savas
zināšanas šajā laikā, kad viņš
ir strādājis. Bez tam otrs noteikums nevarētu
būt tāds, ka reizē mēs maksājam
piemaksas no savas valsts budžeta tiem, kuri saņem
pensiju vēl no citas valsts, un pamatā tas, protams,
ir no Krievijas Federācijas. Šeit nu cilvēkam
būtu jāizvēlas. Ja viņš strādā
mūsu valstij, tad viņam vajadzētu atteikties
no pensijas saņemšanas no citas valsts. Nevar reizē
ēst divu kungu maizi.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes?
Nav. Paldies. Līdz ar to arī šo likumprojektu
es lūdzu, kolēģi, atbalstīt otrajā
lasījumā. Lūdzu zvanu! Lūdzu, balsosim
par likumprojekta "Par grozījumiem likumā "Par
Latvijas Republikas Zemessardzi"" pieņemšanu
otrajā lasījumā. Balsojam. Rezultātu!
Par - 53, pret - 1, atturas - 3. Pieņemts.
I.Silārs. Paldies. Un arī attiecībā
uz šo likumprojektu, ja kādam kolēģim
ir papildinājumi, lūdzu iesniegt tos nedēļas
laikā, kā arī lūdzu iekļaut šo
likumprojektu izskatīšanai trešajā lasījumā
12.maija plenārsēdē.
Priekšsēdētājs. Pieņemam
zināšanai. Tālāk, lūdzu!
I.Silārs. Tālāk, kolēģi,
lūdzu, izskatīsim likumprojektu "Par grozījumiem
likumā "Par Aizsardzības spēkiem"".
Lūdzu, paņemiet ziemas sesijas dokumentu nr. 368,
kur ir apkopoti gan priekšlikumi kā Ministru kabineta
noteikumu normas, gan arī mūsu komisijas viedoklis.
Pirmais attiecas uz 16.pantu. Šeit man ir jāpaskaidro,
ka diemžēl es esmu spiests atzīt, ka mēs
esam pieļāvuši kļūdu, jo mēs
pieņēmām viena kolēģa piedāvājumu
- ierakstīt šajā normā tekstu "ârvalstu
Bruņoto spēku militārā vai speciālā
dienesta pakāpes". Kā redzat, tas pēc
kārtas ir pirmais numurs pēdējā sadaļā
- komisijas sagatavotajā otrā lasījuma redakcijā.
Šeit tā norma par ārvalstu Bruņoto spēku
militārpersonām ir svītrojama ārā
gluži vienkārši tā iemesla dēļ,
ka par to runā jau cits likuma pants, proti, 40. pants,
kas paliek negrozīts. Tādēļ tā norma
nav jāpārliek uz šo pantu. Tātad bez tas
normas paliek tā, kā ir šajā redakcijā,
es nolasu: "Virsnieku amatos var iecelt Aizsardzības
spēkos iesauktās personas, kam iepriekš ir piešķirtas
Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas, Zemessardzes, Prokuratūras,
Drošības dienesta pakāpes. Šādos gadījumos
karavīru dienesta pakāpes piešķir Latvijas
Republikas Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.
"
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Tālāk, lūdzu!
I.Silārs. Tālāk ir 45.panta pirmās
daļas grozījumi, ko Aizsardzības un iekšlietu
komisija ir pieņēmusi. Šeit ir runa par virsniekiem
un virsdienesta instruktoriem - ka virsnieki, virsdienesta instruktori
un kareivji par dienestu saņem atalgojumu un bezmaksas
formas tērpu. Atalgojumā ietilpst pamatalga, piemaksas
par dienesta pakāpi, piemaksas par izdienu un citas piemaksas,
kuru apmērus nosaka Ministru kabinets.
Priekšsēdētājs. Arī
nav iebildes.
I.Silārs. Par 45.panta otro daļu komisijai
ir nedaudz atšķirīgs viedoklis, nekā bija
Ministru kabinetam. Un, proti, mūsu komisijas viedoklis
ir tāds, ka obligātā dienesta karavīri
dienesta laikā atrodas valsts apgādībā,
viņi saņem bezmaksas formas tērpu un atalgojumu,
arī piemaksu par amata un dienesta pakāpi Ministru
kabineta noteiktajā apmērā.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. Attiecībā uz 45.panta
ceturto daļu mēs Ministru kabineta piedāvāto
normu noraidām, un mūsu noraidījuma pamatojums
ir tāds, ka mēs tomēr nevaram vienādot
tos apstākļus, kādos savu dienestu pilda robežsargi
uz robežas, kuri cauru diennakti ir kaujas gatavībā,
tāpat arī jūras karaspēki, gaisa spēki,
ar tiem, kuri pilda savu dienestu galvaspilsētā vai
tās tuvumā. Tātad mēs uzskatām,
ka jau šodien, vismaz tuvākajā laikā, mūsu
valstī tiem, kuri strādā uz robežas, pienākas
piemaksa par īpaši smagiem darba, konkrēti -
dienesta, apstākļiem. Un mēs nevaram svītrot
to, ko piedāva Ministru kabinets. Mūsu komisija to
konceptuāli noraida.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Pieņemts. Tālāk!
I.Silārs. Attiecībā uz 46.panta
sesto daļu mēs šeit esam iestrādājuši
gluži to pašu normu, ko jūs atbalstījāt
jau tad, kad mēs spriedām par Zemessardzi, proti,
ka piemaksa par izdienu tiek piešķirta atkarībā
no virsnieka atestācijas rezultātiem. Izdienas pensija
tiek izmaksāta tikai tām personām, kuras nesaņem
citu valstu pensiju.
Priekšsēdētājs. Arī
pieņemts.
I.Silārs. Līdz ar to man ir lūgums
balsojot atbalstīt šo likumprojektu otrajā lasījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par grozījumiem
likumā "Par Aizsardzības spēkiem""
pieņemšanu otrajā lasījumā. Lūdzu
rezultātu! Par - 58, pret - nav, atturas - 3. Pieņemts.
I.Silārs. Paldies. Arī šeit man ir
lūgums: ja kādam ir papildinājumi, lūdzu,
iesniegt komisijai tos nedēļas laikā un iekļaut
likumprojektu izskatīšanai trešajā lasījumā
12.maija plenārsēdē.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes.
I.Silārs. Šeit man tūdaļ ir jāpaskaidro: es gribu, lai tas izskanētu šeit, ka jau šodien mēs saņēmām Latvijas Republikas Valsts prezidenta priekšlikumus "Par grozījumiem likumos "Par Latvijas Republikas Zemessardzi" un "Par Aizsardzības spēkiem"". Mēs tos izskatīsim tātad uz trešo lasījumu, un tie būs iekļauti trešajā lasījumā.
Bet tagad lūdzu, kolēģi, izteikt
savu viedokli par darba kārtības 24. punktu, kuru
Saeimas priekšsēdētājs jau nolasīja.
Proti, mums nav nekādu iebildumu pret Ministru kabineta
piedāvājumu, kāds ir ierakstīts likumprojektā
"Par Latvijas Republikas Augstākās padomes Prezidija
un Latvijas Republikas Ministru padomes 1993.gada 21.janvāra
lēmuma "Par Latvijas Republikas Aizsardzības
spēku, Zemessardzes, Iekšlietu ministrijas bruņoto
formējumu un Drošības dienesta amatu sadalījumu
pēc kvalifikācijas kategorijām un dienesta
pakāpēm un par piemaksu pie pamatalgas" atzīšanu
par spēku zaudējušu" (otrais lasījums).
Lūdzu balsot!
Priekšsēdētājs. Balsosim!
Rezultāts: par - 55, 1 - pret, 1 - atturas. Pieņemts
otrajā lasījumā.
I.Silārs. Paldies. Un arī šo likumprojektu
lūdzu iekļaut trešajā lasījumā
12.maija plenārsēdē.
Priekšsēdētājs. Paldies. Pieņemam zināšanai.
Nākamais ir likumprojekts "Par grozījumiem atjaunotajā Latvijas Republikas Civillikumā"(Ministru kabineta noteikumi nr. 15).
Aivars Endziņš - Juridiskās komisijas
priekšsēdētājs.
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj, cienījamie deputāti! Juridiskā komisija ļoti uzmanīgi iepazinās ar Satversmes 81.panta kārtībā pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem nr.15, kuru būtība ir tāda, ka tika izdarīti grozījumi Latvijas Republikas Civillikumā. Un jāsaka tā, ka, mūsuprāt, tie grozījumi, kas tika izdarīti, zināmā mērā radīja haosu. Civillikuma 1100.pantā bija skaidri un gaiši rakstīts, ka mežos, kas pieder vairākiem īpašniekiem, katram no tiem jāapzīmē sava robeža ar stigu 1,5 metru platumā un pēc tam jātur tīra. Skaidri un precīzi. Katram īpašniekam - 1,5 metri. Noteikumos šis pants ir izteikts jaunā redakcijā, kur ir rakstīts, ka mežos un ar krūmiem aizaugušās platībās starp zemesgabaliem zemes īpašniekiem ir jāierīko un jātur tīras līdz diviem metriem platas robežstigas, kurām jānodrošina redzamība starp divām blakusesošām robežzīmēm. Man kā juristam un droši vien arī jums uzreiz rodas jautājums: divi metri katram īpašniekam, vai par abiem īpašniekiem kopā? Varbūt vienam pusmetrs, bet otram - pusotra metra? Un vēl papildinājums, kas ir dots pie šā panta, - ka robežstigas ierīkojamas, izcērtot tajās augošos kokus vai arī iezīmējot ar noturīgu krāsu robežstigas norobežojošos augošos kokus.
Pirmajā daļā tātad ir jāizcērt un jātur tīras, bet otrajā - ka var izcirst, bet var arī neizcirst, tikai iezīmē ar noturīgu krāsu. Būtībā šīs abas daļas runā pretī viena otrai. It sevišķi, ja tas ir jaukts mežs, kur ir augoši lieli koki, bet ir arī krūmāji, un arī tad šī redzamība acīmredzot ir jānodrošina. Tāpēc Juridiskā komisija, izskatot šo priekšlikumu, ierosina izteikt to citā redakcijā.
Tajā pašā laikā gribu jūs informēt, ka mēs saņēmām priekšlikumus šajā sakarībā jau par mūsu projektu, kas tika nosūtīts uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kura iesaka mazliet citādu redakciju. Juridiskā komisija šos priekšlikumus noteikti izskatīs un dos savu slēdzienu. Savas iebildes par mūsu redakciju ir atsūtījis arī mežu valsts ministrs Šļakotas kungs. Arī šos priekšlikumus un iebildumus mēs uzmanīgi izskatīsim Juridiskās komisijas sēdē un uzaicināsim arī pārstāvjus no šīm ministrijām. Mūsu mērķis ir, lai mūsu likumi būtu skaidri, lai tie būtu saprotami jebkuram, nevis vienīgi juristam.
Tajā pašā laikā Juridiskā komisija, tā kā mēs vienlaicīgi izskatām grozījumus Civillikumā, ierosina izdarīt arī precizējumus jeb, pareizāk sakot, papildināt Civillikuma 172.pantu ar otro daļu, proti: ja adoptējamā vārds neatbilst adoptētāja tautībai vai vārds ir grūti izrunājams, adoptējamā vārdu atļauts mainīt. Es vienkārši jūs pašreiz tikai informēju, jo mums ir pirmais lasījums, bet sevišķi par šo otro papildinājumu Civillikumā saistībā ar vārda maiņu ir ļoti daudz iesniegumu, kas lūdz atrisināt šo jautājumu likumdošanas ceļā, jo, atjaunojot Civillikumu, šis jautājums par adoptējamā bērna vārda maiņu netika savlaicīgi atrisināts.
Kopumā es lūdzu atbalstīt šo
likumprojektu "Par grozījumiem atjaunotajā Latvijas
Republikas Civillikumā" pirmajā lasījumā.
Lūdzu iesniegt arī savus priekšlikumus par šā
1100.panta redakciju, kā arī par Civillikuma 172.panta
redakciju. Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Debatēs
ir pieteikušies Voldemārs Novakšānovs un Aivars
Berķis. Voldemārs Novakšānovs - lūdzu!
Latvijas Zemnieku savienība.
V.Novakšānovs (LZS).
Cienījamais Prezidij, cienījamie deputāti!
Man tāda jocība: vai tad mūsu Saeimā jau
bezdarbība sākusies? Tikko kā par mežiem
runājām, tikko kā ministrs Šļakota
mani nosauca par rupuci... (Zālē smiekli.) tikai
tāpēc, ka mēs Saeimā dabūjām
tādu likumu, ka Saeima tomēr kontrolē mežu
izmantošanas vienu ceturto daļu. Un es viņam atbildēju:
"Ko tad tu gribi, ja mēs par vienu teļa ādu
plēšamies, nosakot izvedmuitu, bet tu gribi viens pats
Mežu ministrijā komisārēt, kā vadīsi
vienu ceturto daļu Latvijas teritorijas? Un Latvija lai to
nezina, lai atkal iziet cauri un apkārt, kā sacīt,
no Tautsaimniecības komisijas laukā, no meža
speciālistiem laukā, kur strādā arī
juristi?" Es jau esmu pateicīgs par to, ka man Tieslietu
ministrija risina jautājumus, vai analītiskajai stacijai
būt vai nebūt. Paldies par labo darbu!
Priekšsēdētājs. Aivars Berķis
- Zemnieku savienība.
A.Berķis (LZS).
Godātais priekšsēdētāj, godātie deputāti! Vides un sabiedrisko lietu komisija arī izskatīja šo jautājumu par mežiem un grib paskaidrot, kādā sakarībā radās tāds ieraksts, ka var arī iezīmēt kokus, nevis tikai cirst, tātad iezīmēt arī gar šīm stigām ar noturīgu krāsu. Tas ir tāpēc, ka daudzi zemnieki nāca pie mums un sūdzējās, ka tas viņiem, pirmkārt, maksā lielu naudu - celmu naudu, ka viņi nespēj samaksāt šo naudu šobrīd par tiem kokiem, kuri viņiem uz robežām ir jāizcērt.
Otrkārt, ja šos kokus nav tajā brīdī, kur likt, vai ja nav ar ko izvest, tad šie koki uz stigām sapūs. Un tāpēc ir arī paredzēta tā rīcība, ka varētu ne tikai cirst, bet arī necirst. Tātad varētu izcirst tikai šauru vizūriņu, bet tālāk tos kokus iezīmēt ar krāsu. Tā, mūsuprāt, likās ārkārtīgi loģiska rīcība. Starp citu, man ir gadījies būt arī Zviedrijas mežos, un arī viņiem ir ļoti šaura vizūriņa, un ir arī tikai tādi krāsaini metāla mietiņi, kur šī robeža ir redzama. Tā ka nav šie koki jācērt, un tāpēc es domāju, ka to var izteikt. Mēs to jau iesniedzām, jo to var izteikt, manuprāt, ļoti nepārprotami. Un viss būtu skaidrs, ka diviem īpašniekiem mežos starp viņiem piederošajām platībām, viņiem ir jāizveido un jāuztur kārtībā divus metrus plata robežstiga, iezīmējot ar noteiktu krāsu stigu norobežojošos augošos kokus vai arī tos izcērtot, lai būtu nodrošināta redzamība starp divām blakusesošām robežzīmēm. Paldies.
Vārds deputātam Gorbunovam - "Latvijas
ceļš".
A.Gorbunovs (LC).
Godātie deputāti! Deputāts Endziņš tiešām īpaši paskaidroja juridisko pusi šai meža lietai, un arī es uzmanīgi izlasīju, tāpēc tagad, gribot negribot, dienas beigās gribas drusciņ pajokot, jo Vides un sabiedrisko lietu komisija arī izskatīja un konstatēja, ka mežā var būt stiga, kura iezīmēta, ar krāsu iezīmējot kokus. Endziņa kungs teica, kas tas ir pilnīgi nepieļaujami no likuma viedokļa, bet es turpretī varu piedāvāt citu gadījumu, ja godātie deputāti mežā ir bijuši. Tā stiga jau var iet tādā veidā, ka tur kādu gabalu nemaz koku nav. (No zāles deputāts A.Endziņš: "Es neteicu!") Ko tad cirtīsit, Endziņa kungs? Jo jūs teicāt: kā tā var būt, ka mežinieki, tas ir, mežsargi ir ierakstījuši - "robežu stigas ierīkojuma, izcērtot tajās augošos kokus vai arī iezīmējot ar noturīgu krāsu robežstigas norobežojošos augošos kokus". Tiešām - ja nav ko cirst, ko tad tur darīs? Un tāpat ar tiem metriem arī. Man pilnīgi nav saprotams, ka mežos, kas pieder vairākiem īpašniekiem, katram no tiem ir jāapzīmē sava robeža ar stigu viena metra platumā un pēc tam tā jātur katram tīra sava viena metra platumā. Ja jau šeit paši mežinieki ir labojuši, tad laikam viņi jau zina labāk, ka mežos un ar krūmiem aizaugušās platībās starp zemes gabaliem to īpašniekiem ir jāierīko un jātur tīras līdz diviem metriem platas robežstigas, kurām jānodrošina redzamība starp divām blakus esošām robežzīmēm. Es saprotu, ka tas droši vien arī nav pareizi, bet, ka komisija tādēļ vien ir izstrādājusi speciāli savu likumprojektu un to iesniegusi, tad man arī, protams, rodas jautājums. (Zālē sarunājās.)
Aivars Endziņš - Juridiskās komisijas
priekšsēdētājs.
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Acīmredzot ir viegli ironizēt,
jo mežu jautājumos mēs visi esam lieli speciālisti
- vai nu kā mednieki, vai kā sēņotāji,
vai ogotāji, vai vienkārši tāpat klaiņojot
pa mežu. Bet tajā pašā laikā, ja mēs
paskatāmies Latvijas laika Civillikuma 1100.pantu, tad redzam,
ka tur bija skaidrs un ka tur acīmredzot pēc tam
nevajadzēja nekādu skaidrojumu, kā ir jārīkojas.
Juridiskā komisija vadījās pēc tā,
lai pēc tam nebūtu tā, ka vai nu mežu
ministrs, vai Novakšānova kungs, vai Gorbunova kungs
katrs saprot pa savam un tulko, kā ienāk prātā.
Es jau teicu, ka varbūt arī tas, ko mēs devām,
būtu precizējams, ņemot vērā,
teiksim, tās iebildes, kas nāk no Valsts mežu
dienesta, no Vides aizsardzības un reģionālās
attīstības ministrijas, paredzot arī iespēju,
ka tik tiešām ne vienmēr ir jāizcērt,
bet ka varētu būt arī iezīmējums,
taču normai ir jābūt formulētai tā,
lai tas būtu skaidrs katram. Un, otrkārt, es jau teicu,
ka šī nepieciešamība radās tāpēc,
ka ir jāizdara izmaiņas vēl vienā Civillikuma
pantā, jo mums jau darba kārtībā pirmajā
lasījumā ir bijis un mēs gatavojam tagad otrajam
lasījumam likumprojektu par vārda, uzvārda un
tautības ieraksta maiņas iespējām, lai
arī šie likumi būtu sabalansēti, un tāpēc
ir, lūk, šis priekšlikums par izmaiņām
Civillikuma 172.pantā. Tāpēc es tomēr
lūdzu cienījamos deputātus akceptēt šos
grozījumus un aicinu visas ieinteresētās personas
dot savus priekšlikumus. Pārdomāsim vēlreiz
šos formulējumus, un es katrā ziņā
gribētu, lai šie formulējumi būtu precīzi
un visiem skaidri saprotami. Paldies. (Zālē troksnis,
deputāti sarunājās.)
Priekšsēdētājs. Godātie
deputāti! Kā es saprotu, mums tomēr vajadzēja
atsevišķi balsot, jo šeit ir iesniegts Juridiskās
komisijas likumprojekts, bet tas neizslēdz iespēju
deputātiem balsot arī par, kā es saprotu, mežu
ministra iesniegto redakciju - par stigu. Tātad šeit,
protams, juridiski mēs varam strīdēties, bet
es tomēr nevaru piekrist tam, ka Juridiskā komisija
meža stigām pievieno klāt grozījumus attiecībā
uz adoptēšanas lietām. Līdz ar to rodas
jauns likumprojekts, un par mežu ministra ieteikto redakciju
par stigām mēs tad vairs balsot atsevišķi
nevaram. Es domāju, ka mēs varam to darīt,
un tāpēc būtu jābalso 1100.pants divās
redakcijās un 172.pants - vienā redakcijā, jo
komisijai faktiski tas ir jauns projekts, kur pievienots pants
par adoptējamo klāt pie meža stigām.
Lūdzu - Aivars Endziņš.
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj!
Tāpēc jau šeit darba kārtības 28.punktā
ir divi likumprojekti. Viens ir par grozījumiem atjaunotajā
Civillikumā, un tur jau pats nosaukums, ko devis Kabinets,
nav precīzs. Mums nav vis atjaunotais Latvijas Republikas
Civillikums, bet ir Latvijas Republikas Civillikums. Tas ir dokuments
nr.76, un tie ir Ministru kabineta noteikumi nr.15, kas ir pieņemti
Satversmes 81.panta kārtībā. Pret to, ka šī
norma būtu precizējama, mēs neiebilstam, bet,
tā kā ir nepieciešamība izdarīt izmaiņu
arī otrajā vietā, lai mums nebūtu desmit
likumprojektu par grozījumiem vienā pantā, kā
tas mums pašreiz arī ir, kad mums ir vairāki likumprojekti,
kas ir iesniegti par grozījumiem Administratīvo pārkāpumu
kodeksā vai citos likumos, un tad mēs katru skatām
pa daļām. Tāpēc mēs šeit arī
pievienojām un ierosinām skatīt tos kopā,
skatīt kā alternatīvu likumprojektu. Un par
to būtu jābalso. Tātad deputātiem ir jāizšķiras,
jo Juridiskajai komisijai tik un tā paliek izvēles
brīvība. Mēs varam arī uz otro lasījumu
iestrādāt šo te normu par grozījumiem Civillikuma
172.pantā, ja cienījamā Saeima neatbalsta mūsu
projektu kā tādu. Šeit Saeimai ir pašai jāizvēlas.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
mēs varam balsot kā alternatīvo, taču,
ja jūs pievienojat adoptēšanu klāt, tad
tas nav vis alternatīvs, bet ir jauns pants. Lūdzu
- Anna Seile!
A.Seile (LNNK).
Mans uzskats šajā jautājumā
ir tāds: Tautsaimniecības komisija ir atbalstījusi
Ministru kabineta iesniegtos noteikumus nr.15 "Par robežstigu
grozīšanu", un tādēļ šajā
sēdē mums vajadzētu nobalsot par to, kas
tika iesniegts izskatīšanai Juridiskajā komisijā.
Šie noteikumi nr.15 ir redzami mums izsniegtās lapiņas
otrajā ailītē. Ja mēs par to nobalsojam,
tad nevienam nav nekādu iebildumu, ja kāds iesniedz
priekšlikumus - nedaudz parediģēt šo tekstu.
Te, piemēram, tiešām varētu būt
precizējums par to, kuru stigas pusi cirtīs, kā
arī var iesniegt priekšlikumus par grozījumiem
citos Civillikuma pantos. Bet to visu var balsot konkrēti
otrajā lasījumā. Tādēļ mans
priekšlikums ir atbalstīt noteikumus nr.15, kurus Ministru
kabinets ir iesniedzis pagaidām tādā redakcijā,
kāda te ir. Es gribu nedaudz piebilst par šā iesnieguma
būtību. Redzat, nelaime bija tāda, ka Civillikumā
ir noteikta ļoti plata robežstiga - 3 m plata, un par
šīs robežstigas izciršanu zemniekam bija jāmaksā
celma nauda. Zemnieki nespēja šo celma naudu samaksāt.
Tādēļ Meža ministrija jeb tagad - Valsts
mežu dienests nāca pretī šiem cilvēkiem
un samazināja robežstigas platumu, taču bija
nepieciešamas šīs izmaiņas Civillikumā.
Un tā tika pieņemti šie Ministru kabineta noteikumi,
visi bija ļoti priecīgi, bet pēc tam zemnieki
aptvēra, ka Šļakotas kungs ir izdevis vienu atvieglinājumu
- ka vairs nav jāmaksā celma nauda, ja tā labi
palūdz; ka celma naudas maksāšanu var arī
atlikt. Un tagad viens otrs zemnieks jau sāk pieprasīt
- labāk jau bija šī vecā - 3 m platā
stiga. Kopš šiem labajiem Latvijas laikiem zemes īpašumi
ir tik ļoti aizauguši ar mežiem, ka gandrīz
katram cilvēkam pusi no šā īpašuma
aizņem mežs vai krūmāji... Tagad īsi
pirms tam, kad cilvēks vēl nav izšķīries,
vai viņam paliks mūžīgā lietošanā
uz paaudzēm šī viņa zeme vai arī
viņš tūlīt to kādam pārdos,
varbūt mēs mākslīgi pārāk
saraibināsim savus Latvijas mežus ar 3 m platām
stigām. Es uzskatu, ka Mežu ministrijas jeb Valsts
mežu dienesta ierosinājums - samazināt šo
stigas platumu līdz diviem metriem, kopjot katram īpašniekam
viena metra platu stigas daļu, - ir ļoti normāls,
un tādam tam acīmredzot vajadzētu palikt uz
otro lasījumu, varbūt vienīgi nedaudz to precizējot.
Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Godātie
deputāti! Es pilnīgi piekrītu deputātes
Seiles kundzes izteiktajam priekšlikumam, un mēs to
darīsim, arī balsosim. Bet, redzat, te mums parādās
jauna kolīzija, kura teorētiski acīmredzot
ir jārisina arī Kārtības rullī,
jo Juridiskā komisija bija pirmā no komisijām,
kura sāka praktizēt praksi, kura tiešām
ātrāk veic grozījumus, jau pirmajā lasījumā
izvirzot no komisijas alternatīvu likumprojektu. Un tāda
prakse tiešām ir atbalstāma, taču veidojas
situācija, ka tiek izdarītas izmaiņas likumos.
Tagad izmaiņa ir iesniegta par vienu konkrētu pantu
un šis konkrētais pants nonāk komisijās
un tiek apspriests, bet Juridiskā vai kāda cita komisija
izdara izmaiņas arī vēl citā pantā.
It sevišķi tas attiecas uz tādiem "jumta"
likumiem, kāds, piemēram, ir Civillikums, un tad
te sanāk tā, ka viens pants ir par adoptēšanu,
otrs - par meža stigām. Un tagad, ja mēs sekojam
komisijas vadītāja ieteikumam un balsojam kā
par alternatīvu projektu, tad tas nav pareizi. Mēs
varam balsot par alternatīvu tikai konkrētajam pantam.
Pareizāk būtu uzskatīt, ka komisija ir iesniegusi
divus likumprojektus. Viens - alternatīva 1100.pantam, bet
otrs - patstāvīgs likuma labojums 172.pantā.
Aivars Endziņš!
A.Endziņš (LC).
Cienījamais priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Mēs, protams, varam filozofēt,
vai tā var vai tā nevar rīkoties. Lai atsvabinātu
jūs no problēmas un atbrīvotu arī cienījamo
Saeimu no tās, es varu atsaukt Juridiskās komisijas
izstrādāto likumprojektu kā alternatīvu.
Nobalsosim par šiem Ministru kabineta noteikumiem nr.15 kā
par likumprojektu pirmajā lasījumā. Gribat vai
negribat, bet mums ir tādas tiesības, to pieļauj
Kārtības rullis, un to neviens nevar apšaubīt,
ka mēs varam izskatīt vēl vienu likumprojektu
pie ierosinātā. Tad kāpēc vispār
priekšlikumi nāk? Bez tam Civillikums ir tāds
universāls likums, kas aptver daudzas sfēras. Bet
es uzskatu tieši otrādi - mums pēc maksimuma
principa vajadzētu rīkoties tā: ja ir vairāki
labojumi, tad ir jāmēģina tos apkopot vienā
likumā, nevis sadrumstalot pa desmit labojumiem Administratīvo
pārkāpumu kodeksā, Civillikumā vai Kriminālkodeksā.
Tātad, ja ir vairāki šie priekšlikumi ienākuši,
tad tie ir jāapkopo. Un to mēs varam izdarīt
arī tā. Tātad es aicinu cienījamo Saeimu
nobalsot pirmajā lasījumā par šiem Ministru
kabineta noteikumiem, bet Juridiskā komisija savu alternatīvo
variantu atsauc, jo mēs tik un tā to iestrādāsim
un ierosināsim Saeimai otrajā lasījumā.
Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Bet tas taču ir ģeniāli vienkārši! Jo otrajā lasījumā tiešām to var darīt, - izvirzīt nevis kā alternatīvu, bet kā papildinājumu, kā jaunu pantu un tā tālāk. To var darīt starp otro un trešo lasījumu, jo, ja tagad alternatīvi balso, tad tiešām. Es jau atkārtojos, es pārāk daudz dienas beigās runāju. Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par grozījumiem Latvijas Republikas Civillikumā" pieņemšanu pirmajā lasījumā un par pāreju uz lasīšanu pa pantiem. Runa ir par Ministru kabineta noteikumiem nr.15. Lūdzu balsot. Nav vairs signāla. Esat nobalsojuši? Lūdzu rezultātu! Par - 66, pret - nav, 2 - atturas. Pieņemts.
Vai par otro lasījumu nebūs informācijas?
Lūdzu - Aivars Endziņš!
A.Endziņš (LC).
Cienījamie deputāti, kuram ir priekšlikumi, lūdzu piecu dienu laikā savus priekšlikumus iesniegt Juridiskajai komisijai. Kā jau es teicu, virkne priekšlikumu mums ir par to redakciju, kuru mēs likām priekšā, arī no Šļakotas kunga, kura ierosinājumi tik tiešām ir precizējoši.
Priekšsēdētājs. Un līdz ar to, ņemot vērā mūsu filozofisko diskusiju, es saprotu, ka mēs varam iesniegt priekšlikumus otrajam lasījumam par jebkuru pantu. Paldies.
Likumprojekts "Par Latvijas Republikas rajonu
(pilsētu) un apgabaltiesu piesēdētāju
vēlēšanām". Lūdzu, Aivars Endziņš
- Juridiskās komisijas priekšsēdētājs.
A.Endziņš (LC).
Cienījamie deputāti! Lūdzu paņemiet
dokumentu nr.486. Tas ir Ministru kabineta iesniegtais likumprojekts
"Par Latvijas Republikas rajonu (pilsētu) un apgabaltiesu
piesēdētāju vēlēšanām",
ko ir izstrādājusi Tieslietu ministrija. Juridiskā
komisija rūpīgi iepazinās ar šo likumprojektu,
un mums ir virkne iebildumu. Esam saņēmuši arī
jau priekšlikumus otrajam lasījumam no Valsts pārvaldes
un pašvaldības komisijas, tomēr es ļoti
lūgtu, neskatoties uz nepilnībām, akceptēt
šo likumprojektu pirmajā lasījumā, kā
arī iesniegt savus priekšlikumus, jo jautājums
par piesēdētājiem un piesēdētāju
jaunajām vēlēšanām ir ļoti
aktuāls. Diemžēl bieži vien tiesas process
nevar notikt tāpēc, ka trūkst piesēdētāju,
jo vairākās vietās daudzi piesēdētāji
ir izbeiguši savas funkcijas. Tas ir ļoti aktuāli
un nepieciešami, un it sevišķi juridiski jāatrisina
šis jautājums par piesēdētāju vēlēšanām
sakarā ar apgabaltiesu veidošanu. Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par Latvijas Republikas rajonu (pilsētu) un apgabaltiesu piesēdētāju vēlēšanām" akceptu pirmajā lasījumā. Balsojam. Esat nobalsojuši? Lūdzu rezultātu! Par - 71, pret - nav, atturas - 3. Pieņemts.
Vārds Saeimas sekretāram Imantam Daudišam
par jautājumiem un pieprasījumiem.
I.Daudišs (Saeimas sekretārs).
Godātie kolēģi! Ir ienākuši
divi jautājumi. Tātad ir jautājums Latvijas
Republikas iekšlietu ministram, ko parakstījuši
deputāti Čepānis, Grava, Lakševics, Prēdele,
Grots: "Kâdas Latvijas valsts institūcijas bez
Iekšlietu ministrijas un Drošības dienesta un uz
kādu normatīvo aktu pamata un kādiem autovadītājiem
ir izsnieguši agrāk un dara to vēl tagad speciālas
apliecības, kuras atļauj neievērot satiksmes
noteikumus? Cik un kādām personām šādi
dokumenti ir izsniegti, uz cik ilgu laiku? Kur autovadītājiem
jāgriežas, lai šādus dokumentus saņemtu?
Kas un pēc kādiem kritērijiem pieņem
lēmumu par to izsniegšanu? Vai par to ir jāmaksā
un cik? Kur nonāk šie līdzekļi? Kuri Saeimas
deputāti šādas atļaujas saņēmuši
un cik bijušās Augstākās padomes deputātu
turpina tās lietot?"
Priekšsēdētājs. Jautājums
tiek nodots Latvijas Republikas iekšlietu ministram Ģirtam
Kristovskim. Tālāk, lūdzu!
I.Daudišs. Jautājums Latvijas Republikas
aizsardzības ministram Pavlovskim un Zemessardzes štāba
priekšniekam Eihmanim: "Lûdzam jūs atbildēt
uz šādiem jautājumiem: kādus pasākumus
ir veikusi Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija,
lai iegādātos nepieciešamo bruņojumu Latvijas
Republikas Zemessardzei 1993./1994.gadā? Kurš Zemessardzes
štāba darbinieks 1993.gada sākumā no zemessargiem
iekasēja 80 dolārus no katra karabīņu
iegādei? Kāpēc solītie ieroči
netika iegādāti? Kas veselu gadu notika ar šo
naudu? Kāpēc tā joprojām nav atdota zemessargiem?
Vai, atsaucoties vairāku Zemessardzes bataljonu aicinājumam,
tiks sasaukta Zemessardzes konference? Kad paredzēts to
sasaukt? Deputāti Kostanda, Seile, Kušnere, Tabūns,
Žīgurs, Bukovskis, Grots, Lakševics, Saulītis,
Prēdele."
Priekšsēdētājs. Jautājums tiek nodots aizsardzības ministram Valdim Pavlovskim.
Lūdzu zvanu reģistrācijai! Reģistrēsimies!
Vai visi ir reģistrējušies? Lūdzu Saeimas
sekretāru Imantu Daudišu nolasīt izdruku, bet
jums, godātie kolēģi, lūdzu mazu uzmanību.
I.Daudišs (Saeimas sekretārs).
Nav reģistrējušies: Andris Ameriks,
Romāns Apsītis...
Priekšsēdētājs. Romāns
Apsītis ir zālē.
I.Daudišs. Gundars Bērziņš,
Oskars Grīgs, Edvīns Kide, Aleksandrs Kiršteins,
Vilis Krištopans, Valdis Pavlovskis...
Priekšsēdētājs. Valdis Pavlovskis
ir zālē.
I.Daudišs. Aleksandrs Pētersons, Pauls
Putniņš, Jānis Ritenis, Andris Rozentāls...
Priekšsēdētājs. Andris Rozentāls
ir zālē.
I.Daudišs. Anta Rugāte, Zigurds Tomiņš,
Jānis Vaivads...
Priekšsēdētājs. Jānis
Vaivads ir zālē.
I.Daudišs. Joahims Zīgerists.
Priekšsēdētājs. Nākamā
plenārsēde 5.maijā pulksten 9.00.
Redaktores: L.Bumbura, J.Kravale
Mašīnrakstītājas-operatores: B.Strazdiņa, S.Bērziņa, M.Ceļmalniece, I.Kuzņecova
Korektores: D.Kraule, J.Kurzemniece, S.Stikute