Saeima pilnveido patvēruma procedūru

(24.10.2013.)
Galerie

Lai pilnveidotu patvēruma procedūru, Saeima ceturtdien, 24.oktobrī, steidzamības kārtā galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patvēruma likumā, kas paredz ieviest patvēruma meklētāju reģistru, noteikt atbalstu personām ar alternatīvo statusu valsts valodas apguvei, kā arī virkni citu izmaiņu.

Ar likuma grozījumiem paredzēts uzdot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei izveidot, uzturēt un aktualizēt patvēruma meklētāju reģistru. Tajā iekļaujamo ziņu apjomu, iekļaušanas un izmantošanas kārtību, kā arī institūcijas, kurām piešķirama piekļuve reģistra ziņām, noteiks Ministru kabinets.

Grozījumi arī nosaka, ka alternatīvo vai bēgļu statusu varēs piešķirt arī nepilngadīgam bērnam, ja tas dzimis pēc tam, kad viņa mātei vai tēvam piešķirts šāds statuss.

Tāpat likumprojekts paredz, ka turpmāk Valsts robežsardze varēs aizturēt patvēruma meklētāju uz laiku līdz septiņām diennaktīm arī tad, ja nepieciešams noskaidrot faktus, uz kuriem tiek pamatots iesniegums un kurus var noskaidrot, tikai veicot aizturēšanu, īpaši, ja pastāv bēgšanas iespējamība. Likumā noteikta arī aizturēto patvēruma meklētāju izmitināšanas kārtība.

Taču, ja patvēruma meklētājs var droši un likumīgi ceļot uz izcelsmes valsti vai tās daļu, tikt uzņemts un uzturēties tajā, patvēruma meklētājam bēgļa vai alternatīvo statusu nepiešķir, nosaka jaunā likuma redakcija. Savukārt, ja personai ar Latvijā iegūtu bēgļa vai alternatīvo statusu ir pastāvīgā iedzīvotāja statuss kādā citā Eiropas Savienības dalībvalstī, Latvijai būs pienākums uzņemt šo personu atpakaļ.

Likumprojekts arī precizē patvēruma meklētāju aizsardzības kārtību.

Ar likuma grozījumiem tiek pārņemtas Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas par standartiem, lai trešo valstu valstspiederīgos vai bezvalstniekus kvalificētu kā starptautiskās aizsardzības saņēmējus, par bēgļu vai personu, kas tiesīgas saņemt alternatīvo aizsardzību, vienotu statusu un piešķiramās aizsardzības saturu.





Saeimas Preses dienests

Trešdien, 15.janvārī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde