Ināra Mūrniece ar Īrijas parlamenta spīkeru pārrunā Latvijas diasporai svarīgās tēmas

(28.05.2018.)
VideoGalerie

“Īrijā dzīvo nozīmīgs skaits Latvijas valstspiederīgo, kas dod ieguldījumu Īrijas sabiedrībā un ekonomikā. Vienlaikus mums ir svarīgi, lai mūsu valstspiederīgie saglabātu saikni ar dzimteni, savu latvisko identitāti un kultūru. Mūsu pilsoņu ārvalstīs interešu aizsardzība ir viena no parlamenta darba prioritātēm,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, pirmdien, 28.maijā, tiekoties ar Īrijas parlamenta Pārstāvju palātas priekšsēdētāju Šonu O’Fērgilu (Seán Ó Fearghaíl).

I.Mūrniece teica, ka Saeima patlaban izstrādā jaunu Diasporas likumu. Savas diasporas politikas veidošanā Latvija ir arī ņēmusi vērā Īrijas labo praksi, kā saglabāt stingru saikni ar valstspiederīgajiem.  

Saeimas priekšsēdētāja pateicās Īrijai par atsaucību un atbalstu, risinot ar mūsu diasporu saistītus praktiskos jautājumus. Ļoti būtisks ir jautājums par bērnu interešu aizstāvību, teica I.Mūrniece un uzsvēra, ka joprojām aktuāla ir sadarbības uzlabošana starp Īrijas un Latvijas iestādēm bērnu ārpusģimenes aprūpes jautājumos.

I.Mūrniece sacīja, ka vienlīdz svarīgs jautājums ir latviešu valodas mācīšana Īrijas skolās, un aicināja rast iespēju nodrošināt, ka Īrijas skolās bērni var apgūt arī latviešu valodu. Īrijas parlamenta spīkers pauda gatavību meklēt risinājumu latviešu valodas apguvei Īrijas skolās.

Pārrunājot Eiropas Savienības (ES) aktualitātes, I.Mūrniece un Š.O’Fērgils bija vienisprātis, ka Apvienotās Karalistes izstāšanās ES, jo īpaši Īrijas robežjautājuma risinājums, nedrīkst negatīvi ietekmēt Latvijas un pārējās ES pilsoņus. “Latvija pauž solidaritāti Īrijai Apvienotās Karalistes izstāšanās līguma jautājumos, tostarp Īrijas-Ziemeļīrijas robežjautājumā, lai nākotnē saglabātu daudzpusīgo pārrobežu sadarbību,” teica Saeimas priekšsēdētāja.

Attiecībā uz nākamo ES daudzgadu budžetu Latvijas prioritātes būs kohēzijas politika un konverģence, atbalsts lauksaimniekiem, kā arī svarīgiem pārrobežu infrastruktūras projektiem, uzsvēra I.Mūrniece. Latvija iebilst pret finansējuma samazinājumu kohēzijas politikai, kā arī iestājas par vienlīdzīgiem tiešajiem lauksaimniecības maksājumiem. Tāpat mums Latvijā ir svarīgi, lai ES budžetā saglabātu finansējumu ātrgaitas dzelzceļa projektam Rail Baltica. Š.O’Fērgils atzīmēja, ka Īrija un Latvija līdzīgi izprot ES daudzgadu budžeta mērķus, tostarp konverģenci un nepieciešamību saglabāt kohēzijas politiku.

Saeimas priekšsēdētāja ar Š.O’Fērgilu pārrunāja arī situāciju Ukrainā. I.Mūrniece atsaucās uz savu maija vidū notikušo vizīti Ukrainā, kur apmeklēja arī militārā konflikta skarto Doņeckas apgabalu. Ņemot vērā nerimstošo konfliktu un tā postošās sekas, I.Mūrniece uzsvēra, ka ES ir jāsaglabā sankcijas pret Krieviju līdz pilnīgai Minskas vienošanos izpildei. Šajā kontekstā ļoti svarīgi ir saglabāt ES vienotību.

 

 

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72157695630645771
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 27.novembrī
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde