10.Saeimas stenogramma - 13.01.2011

Latvijas Republikas 10.Saeimas
ziemas sesijas pirmā sēde
2011.gada 13.janvārī

Sēdi vada Latvijas Republikas 10.Saeimas priekšsēdētājas biedrs
Gundars Daudze.

 

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Frakciju viedokļi

Sēdes vadītājs. Labrīt, godātie kolēģi! Lūdzu, ieņemiet vietas!

Sākam Saeimas 2011.gada ziemas sesijas pirmo sēdi.

Un, pirms mēs sākam izskatīt apstiprināto šodienas sēdes darba kārtību, mums ir jālemj par iespējamiem grozījumiem šodienas sēdes darba kārtībā.

Saeimas Juridiskā komisija ir iesniegusi lūgumu Saeimas Prezidijam izdarīt grozījumu šodienas sēdes darba kārtībā un iekļaut sadaļā „Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem” šīs komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība ir grozīta.

Un ir saņemts arī piecu deputātu iesniegums ar lūgumu svītrot no šodienas sēdes darba kārtības jautājumu „Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātei Inesei Šleserei šā gada 13.janvārī”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība ir grozīta.

Godātie kolēģi! Sākam izskatīt apstiprināto sēdes darba kārtību. Tradicionāli sākam ar Prezidija ziņojumiem par iesniegtajiem likumprojektiem.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Latvijas un Šveices sadarbības programmas vadības likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”” nodot Sociālo un darba lietu komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Saeimas Juridiskās komisijas iesniegto likumprojektu „Par nekustamā īpašuma nodošanu Rīgas Grīziņkalna Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai” nodot Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (reģistrācijas numurs 183/Lp10) nodot Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”” nodot Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Imigrācijas likumā” nodot Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli... Ā, es saprotu, ka deputāte Circene vēlas vēl kādai komisijai nodot šo likumprojektu. Lūdzu ieslēgt mikrofonu deputātei Ingrīdai Circenei.

I.Circene (frakcija „Vienotība”).

Lūdzu nodot arī Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai kā līdzatbildīgajai.

Sēdes vadītājs. Vai deputātiem ir iebildumi pret to, ka šis likumprojekts tiek nodots arī Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai? Deputāti neiebilst. Tātad likumprojekts „Grozījumi Imigrācijas likumā” tiek nodots Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, nosakot, ka Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija ir atbildīgā komisija.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Par Nolīgumu, ar kuru otro reizi groza Partnerattiecību nolīgumu starp Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstu grupas locekļiem, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses, kas parakstīts Kotonū 2000.gada 23.jūnijā un pirmo reizi grozīts Luksemburgā 2005.gada 25.jūnijā” nodot Ārlietu komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Un Saeimas Prezidijs ierosina Saeimas Juridiskās komisijas iesniegto likumprojektu „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (reģistrācijas numurs 191/Lp10) nodot Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Godātie kolēģi! Nākamais darba kārtības punkts ir patstāvīgais priekšlikums, ko ir iesnieguši deputāti Dombrava, Dzintars, Cilinskis, Bērziņš, Laizāne, Lācis, Rasnačs, Parādnieks, Hirša un Liepiņa, - lēmuma projekts „Latvijas Republikas Saeimas paziņojums „Par izrēķināšanos ar opozīciju pēc Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām””. Vai kādam ir iebildumi pret to, ka šis lēmuma projekts tiek iekļauts šodienas sēdes darba kārtībā? Deputāti iebilst. Līdz ar to mums ir jālemj, vai šis lēmuma projekts tiek iekļauts nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā. Tas mums ir jāizlemj balsojot. Lūdzu zvanu! Balsosim par patstāvīgā priekšlikuma - lēmuma projekta „Latvijas Republikas Saeimas paziņojums „Par iekļaušanu nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 6, pret - 70, atturas - 8. Patstāvīgais priekšlikums nav iekļauts nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā.

Taču Saeimas Prezidijs ir saņēmis piecu deputātu iesniegumu ar priekšlikumu šo patstāvīgo priekšlikumu nodot izskatīšanai Ārlietu komisijai un noteikt par priekšlikumu iesniegšanas termiņu šā gada 24.janvāri.

Acīmredzot mums vispirms ar balsojumu ir jāizšķir tas, vai mēs nododam šo patstāvīgo priekšlikumu Ārlietu komisijai. Lūdzu zvanu! Balsosim par minētā patstāvīgā priekšlikuma nodošanu Ārlietu komisijai! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - 27, atturas - 1. Patstāvīgais priekšlikums nodots Ārlietu komisijai.

Un, kā jau es teicu, ir priekšlikums noteikt par priekšlikumu iesniegšanas termiņu šā gada 24.janvāri. Vai deputātiem ir citi priekšlikumi? Deputātiem nav citu priekšlikumu, deputātiem nav iebildumu pret šo termiņu. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 24.janvāris.

Nākamā darba kārtības sadaļa - „Par atvaļinājuma piešķiršanu”.

Deputāts Andris Šķēle bija lūdzis piešķirt atvaļinājumu viņam vēl pagājušā gada 23.decembrī. Saeimas Prezidijs šo atvaļinājumu ir piešķīris. Šim jautājumam līdz ar to ir tikai informatīva nozīme.

Tāpat Saeimas Prezidijs ir piešķīris neapmaksātu atvaļinājumu deputātei Dacei Reinikai no šā gada 11.janvāra līdz 13.janvārim.

Saeimas Prezidijs ir piešķīris neapmaksātu atvaļinājumu deputātei Silvai Bendrātei šā gada 13.janvārī.

Saeimas Prezidijs ir piešķīris neapmaksātu atvaļinājumu deputātam Aināram Šleseram šā gada 13.janvārī.

Godātie kolēģi! Pirms mēs sākam izskatīt nākamo sadaļu „Likumprojektu izskatīšana”, mums ir jālemj par vēl diviem iespējamiem grozījumiem šodienas sēdes darba kārtībā.

Juridiskā komisija lūdz iekļaut šodienas sēdes darba kārtības sadaļā „Likumprojektu izskatīšana” šīs pašas komisijas izstrādāto likumprojektu „Par nekustamā īpašuma nodošanu Rīgas Grīziņkalna Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai” bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā un izskatīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība grozīta.

Un Juridiskā komisija lūdz izdarīt vēl vienu grozījumu šodienas sēdes darba kārtībā - bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā izskatīt šodien pirmajā lasījumā šīs pašas komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība grozīta.

Godātie kolēģi! Sākam izskatīt sadaļu „Likumprojektu izskatīšana”.

Likumprojekts „Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā”, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts Ņikita Ņikiforovs.

Ņ.Ņikiforovs (SC frakcija).

Labdien, cienījamie kolēģi! Strādāsim ar dokumentu Nr.171 - likumprojektu „Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā”. Pavisam saņemti ir 42 priekšlikumi.

1. - atbildīgās komisijas priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.

Ņ.Ņikiforovs. 2. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 3. - Juridiskā biroja priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. Arī 4. ir Juridiskā biroja priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 5. - Juridiskā biroja priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 6. - Juridiskā biroja priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 7. - Juridiskā biroja priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 8. - Juridiskā biroja priekšlikums, kurš ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 9. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 10. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 11. - arī Juridiskā biroja priekšlikums. Arī ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 12. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts, iekļauts komisijas 13.priekšlikumā.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 13. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 14. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 15. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 16. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 17. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Godātie kolēģi! Es lūdzu ievērot klusumu zālē.

Ņ.Ņikiforovs. 18. - Juridiskā biroja priekšlikums. Daļēji atbalstīts un iekļauts komisijas 19.priekšlikumā.

Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.

Ņ.Ņikiforovs. 19. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 20. - Juridiskā biroja priekšlikums. Daļēji atbalstīts un iekļauts komisijas 21.priekšlikumā.

Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.

Ņ.Ņikiforovs. 21. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 22. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 23. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 24. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 25. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 26. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 27. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 28. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 29. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 30. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 31. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 32. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 33. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 34. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 35. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 36. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 37. - Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 38. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 39. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 40. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. 41. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. Un 42. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

Ņ.Ņikiforovs. Līdz ar to visi priekšlikumi ir izskatīti un atbalstīti. Lūdzu balsot par iepriekš minēto likumprojektu otrajā un galīgajā lasījumā.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā” pieņemšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret un atturas - nav. Likums pieņemts.

Ņ.Ņikiforovs. Paldies.

Sēdes vadītājs. Likumprojekts „Grozījumi Elektronisko sakaru likumā”, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Jānis Tutins.

J.Tutins (SC frakcija).

Labrīt, cienījamie kolēģi! Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija savā pagājušā gada 22.decembra sēdē izskatīja likumprojektu „Grozījumi Elektronisko sakaru likumā” un pieņēma lēmumu neatbalstīt minēto likumprojektu pirmajā lasījumā.

Tās normas, kas ir jūsu priekšā, ir iestrādātas jau 2011.gada valsts budžetu pavadošo likumprojektu paketes likumprojektā „Grozījumi Elektronisko sakaru likumā”, kas Saeimā jau tika atbalstīts un pieņemts pagājušā gada 16.decembrī.

Tāpēc komisijas vārdā aicinu šo likumprojektu neatbalstīt un balsojot noraidīt.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījumi Elektronisko sakaru likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 2, pret - 79, atturas - nav. Likumprojekts noraidīts.

Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā”, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Jānis Tutins.

J.Tutins (SC frakcija).

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir izskatījusi Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā”.

Būtībā ir paredzētas trīs izmaiņas.

Pirmkārt, likumprojekts paredz samazināt administratīvās procedūras starp iestādēm, efektivizējot to darbu, tas ir, nodrošinot informācijas apmaiņu elektroniskā formā.

Otrkārt, likumprojekts paredz sakārtot jautājumu par transportlīdzekļu vadītāju apliecību izņemšanu no apgrozības un to iznīcināšanu, un šo kārtību noteiks Ministru kabineta noteikumi.

Treškārt, likumprojekts paredz samazināt sabiedriskā transporta vadītājiem un D kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem pieļaujamo alkohola koncentrāciju asinīs no 0,5 uz 0,2 promilēm.

Cienījamie kolēģi! Aicinu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

J.Tutins. Ierosinām par termiņu noteikt šā gada 30.janvāri.

Sēdes vadītājs. 30.janvāris... 30.janvāris gan ir svētdiena.

J.Tutins. Nu, nekas.

Sēdes vadītājs. 30.janvāris. Principā kalendārs ir kalendārs... Deputāti neiebilst. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 30.janvāris.

J.Tutins. Paldies.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts „Grozījumi Enerģētikas likumā”, otrais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Klāvs Olšteins.

K.Olšteins (frakcija „Vienotība”).

Labrīt, augsti godātais Prezidij! Labrīt, cienījamie deputāti! Strādāsim ar likumprojektu „Grozījumi Enerģētikas likumā”.

Iesniegti četri priekšlikumi.

1. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 2. - ekonomikas ministra Arta Kampara priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. 3. - ekonomikas ministra Arta Kampara priekšlikums. Daļēji atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.

K.Olšteins. 4. - atbildīgās komisijas priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.

K.Olšteins. Lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījumi Enerģētikas likumā” otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

K.Olšteins. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam - 24.janvāris.

Sēdes vadītājs. 24.janvāris. Deputāti neiebilst.

K.Olšteins. Paldies.

Sēdes vadītājs. Likumprojekts „Par nekustamā īpašuma nodošanu Rīgas Grīziņkalna Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Ilma Čepāne.

I.Čepāne (frakcija „Vienotība”).

Labrīt, godātie kolēģi! Šim likumprojektam ir ļoti sena vēsture. Šī biedrība jau kopš 8.Saeimas laikiem ir cīnījusies par šo īpašumu iegūšanu savā īpašumā. Proti, sākumā šīs īpašuma tiesiskās attiecības nebija sakārtotas. Biedrībai nebija arī pierādīta tiesību pēctecība, un, ja mēs skatāmies vēsturiski, tad redzam, ka Saeimā šis likumprojekts šādu iemeslu dēļ tika noraidīts.

Tagad šīs īpašuma tiesiskās attiecības, pateicoties valsts akciju sabiedrībai „Valsts nekustamie īpašumi”, ir sakārtotas. Biedrība savulaik ir vērsusies pēc palīdzības arī Valsts kontrolē. Valsts kontroles kontrolieres atzinums ir bijis pozitīvs. Tā kā arī akciju sabiedrības „Valsts nekustamie īpašumi” atzinums ir bijis pozitīvs, es jūs aicinu, ņemot vērā arī anotāciju, kas pievienota, kādēļ ir nepieciešams šāds likums... Kā jūs redzat, savulaik, pirms 18 gadiem, Augstākā padome nebija izpildījusi vienu savu uzdevumu, proti, netika pieņemts speciāls likums, kas paredzētu, kādā kārtībā sabiedriskajām organizācijām un to apvienībām atjauno īpašuma tiesības, un tāpēc, kā Saeimas prakse liecina, mēs šādus gadījumus risinām, pamatojoties uz atsevišķu likumu.

Līdz ar to es aicinu jūs šo likumprojektu atbalstīt pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Par nekustamā īpašuma nodošanu Rīgas Grīziņkalna Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

I.Čepāne. Es piedāvāju par priekšlikumu iesniegšanas termiņu noteikt 21.janvāri.

Sēdes vadītājs. 21.janvāris. Deputāti neiebilst.

I.Čepāne. Paldies.

Sēdes vadītājs. Nākamais darba kārtības punkts - likumprojekts „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Laimis Šāvējs.

L.Šāvējs (ZZS frakcija).

Godātais Prezidij! Godātie kolēģi! Strādāsim ar likumprojektu „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (dokuments Nr.191/Lp10).

Šo likumprojektu izstrādāja Juridiskā komisija. Un situācija ir šāda. Tātad 2010.gada decembrī Saeimā tika iesniegta ar 2011.gada valsts budžetu saistīto likumprojektu pakete, to skaitā arī likumprojekts „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”, kas paredzēja atlikt spēkā stāšanās termiņu tām normām, kas noteica, ka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa sevišķajā daļā paredzētie naudas sodi ieskaitāmi tikai valsts budžetā. Taču šis Ministru kabineta iesniegtais likumprojekts tika izņemts no budžeta likumprojektu paketes, tam tika noņemta steidzamība un pagarināts priekšlikumu iesniegšanas termiņš. Līdz ar to...

Sēdes vadītājs. Es atvainojos, Latkovska kungs! Sēde tūlīt beigsies. Tad jūs varēsiet pilnīgi droši parunāt ar savām frakcijas biedrenēm, kuras, neapšaubāmi, ir ļoti simpātiskas.

Turpiniet, Šāvēja kungs!

L.Šāvējs. Līdz ar to no 2011.gada 1.janvāra ir spēkā princips, ka visi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa sevišķajā daļā paredzētie naudas sodi ieskaitāmi tikai valsts budžetā. Ja pašvaldībai ir tiesības uzlikt sodus par administratīvajiem pārkāpumiem, tad ir jāparedz arī finansējums pašvaldībām valsts pārvaldes funkciju veikšanai. Atbilstoši Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības 2011.gada domstarpību un vienošanās protokola projektam Ministru kabinets un Latvijas Pašvaldību savienība vienojās, ka vēl līdz 2012.gada 1.janvārim naudas sodi tiek ieskaitīti gan valsts budžetā, gan pašvaldību budžetos, kā tas atbilstoši ir noteikts likumā.

Līdz ar to likumprojekts paredz līdz 2011.gada 31.decembrim pagarināt termiņu principam, ka naudas sodus, kas uzlikti par Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa sevišķajā daļā paredzētajiem administratīvajiem pārkāpumiem, ieskaita gan valsts budžetā, gan pašvaldību budžetos.

Tāpēc, godātie kolēģi, ņemot vērā šā likumprojekta būtību, Juridiskās komisijas vārdā lūdzu jūsu atbalstu, lai atzītu šo likumprojektu par steidzamu.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par steidzamības piešķiršanu likumprojektam „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret un atturas - nav. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

L.Šāvējs. Paldies.

Godātie kolēģi! Juridiskās komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

L.Šāvējs. Paldies par atbalstu.

Kā jau ziņojumā teicu, ņemot vērā likumprojekta nozīmi, ir svarīgi, lai tajā ietvertās normas stātos spēkā pēc iespējas ātrāk. Tāpēc, ja jūs neiebilstat, tad Juridiskās komisijas vārdā saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 92.pantu aicinu atbalstīt likumprojektu uzreiz arī otrajā, galīgajā, lasījumā. (No zāles: „Nav iebildumu!”, „Ir iebildumi!”)

 

Sēdes vadītājs. Deputātiem ir iebildumi. Tādā gadījumā mums ir jānosaka priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam.

L.Šāvējs. Šodien līdz pulksten 17.00.

Sēdes vadītājs. Un otrā lasījuma datums?

L.Šāvējs. 20.janvāris.

Sēdes vadītājs. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 13.janvāris pulksten 17.00. Un otrais, galīgais, lasījums - 20.janvārī. Deputāti neiebilst.

Paldies.

Godātie kolēģi! Līdz ar to visi šodienas sēdes darba kārtības jautājumi ir izskatīti.

Pirms mēs reģistrējamies, gribu mūsu visu vārdā sveikt mūsu kolēģi Ansi Saliņu, kuram tieši šodien ir dzimšanas diena! (Aplausi.)

 

Un tagad vārds deputātiem, kuri pieteikušies sniegt paziņojumus.

Vārds deputātam Andrim Bērziņam (Zemgales vēlēšanu apgabals).

A.Bērziņš (ZZS frakcija, Zemgales v/a).

Kolēģi! Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde pēc 10 minūtēm 106.auditorijā.

Sociālo un darba lietu komisija savukārt pulcējas pulksten 10.00 Sociālo un darba lietu komisijas telpās.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Sergejam Dolgopolovam.

S.Dolgopolovs (SC frakcija).

Cienījamie kolēģi! Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde notiks pēc 10 minūtēm komisijas telpās.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātei Ingrīdai Circenei.

I.Circene (frakcija „Vienotība”).

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde pulksten 10.00 komisijas telpās.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Vitālijam Orlovam.

V.Orlovs (SC frakcija).

Cienījamie Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas locekļi! Pēc 15 minūtēm komisijas telpās notiks komisijas sēde.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Ainaram Latkovskim.

A.Latkovskis (frakcija „Vienotība”).

Deputātu grupas sadarbībai ar Kirgīzijas parlamentu dibināšana uzreiz pēc sēdes, tepat.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Dzintaram Zaķim.

Dz.Zaķis (frakcija „Vienotība”).

Godājamie kolēģi, kas darbojas deputātu grupā sadarbībai ar Gruzijas parlamentu! Šodien pulksten 10.30 Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas telpās būs tikšanās ar Gruzijas vēstnieku. Aicinu visus piedalīties. Tātad pulksten 10.30 grupas dalībnieki pulcējas Tautsaimniecības, agrāras, vides un reģionālās politikas komisijas telpās.

Paldies.

Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu reģistrācijai! Lūdzu reģistrācijas režīmu! Lūdzu reģistrācijas rezultātu!

Dz.Rasnačs (10.Saeimas sekretāra biedrs).

Godātie kolēģi! Nav reģistrējušies divpadsmit deputāti: Solvita Āboltiņa, Silva Bendrāte, Aleksejs Burunovs, Andis Caunītis, Raivis Dzintars, Igors Pimenovs, Dace Reinika, Jānis Reirs, Edvards Smiltēns, Vitauts Staņa, Andris Šķēle un Ainārs Šlesers.

Paldies.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Līdz ar to Saeimas 2011.gada 13.janvāra sēdi pasludinu par slēgtu.

 

 

 

SATURA RĀDĪTĀJS
10.Saeimas ziemas sesijas 1. sēde
2011. gada 13. janvārī

 

Par darba kārtību
   
Par likumprojektu  „Grozījumi Latvijas un Šveices sadarbības programmas vadības likumā” (Nr. 180/Lp10)
(Dok. Nr. 324, 324A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”” (Nr. 181/Lp10)
(Dok. Nr. 328, 328A)
   
Par likumprojektu „Par nekustamā īpašuma nodošanu Rīgas Grīziņkalna Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai” (Nr. 182/Lp10)
(Dok. Nr. 329, 329A)
   
Par likumprojektu „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr. 183/Lp10)
(Dok. Nr. 330, 330A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”” (Nr. 184/Lp10)
(Dok. Nr. 331, 331A)
   
Par likumprojektu „Grozījumi Imigrācijas likumā” (Nr. 185/Lp10)
(Dok. Nr. 332, 332A)
   
Par likumprojektu „Par Nolīgumu, ar kuru otro reizi groza Partnerattiecību nolīgumu starp Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstu grupas locekļiem, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses, kas parakstīts Kotonū 2000. gada 23. jūnijā un pirmo reizi grozīts Luksemburgā 2005. gada 25. jūnijā” (Nr. 186/Lp10)
(Dok. Nr. 333, 333A)
   
Par likumprojektu „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr. 191/Lp10)
(Dok. Nr. 353)
   
Par darba kārtību
   
Par lēmuma projektu „Latvijas Republikas Saeimas paziņojums „Par izrēķināšanos ar opozīciju pēc Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām”” (Nr. 72/Lm10)
(Dok. Nr. 323)
   
Informācija „Par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātam Andrim Šķēlem 2010. gada 23. decembrī”
(Dok. Nr. 335)
   
Informācija „Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātei Dacei Reinikai no šā gada 11. janvāra līdz 13. janvārim”
(Dok. Nr. 339)
   
Informācija „Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātei Silvai Bendrātei šā gada 13. janvārī”
(Dok. Nr. 340)
   
Informācija „Par neapmaksāta atvaļinājuma piešķiršanu deputātam Aināram Šleseram šā gada 13. janvārī”
(Dok. Nr. 342)
   
Par darba kārtību
   
Likumprojekts „Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā” (Nr. 171/Lp10) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 287B)
   
Ziņo - dep. Ņ.Ņikiforovs
   
Likumprojekts „Grozījumi Elektronisko sakaru likumā” (Nr. 167/Lp10) (1.lasījums) (Noraidīts)
(Dok. Nr. 277, 325)
   
Ziņo - dep. J.Tutins
   
Likumprojekts „Grozījumi Ceļu satiksmes likumā” (Nr. 41/Lp10) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 90, 326)
   
Ziņo - dep. J.Tutins
   
Likumprojekts „Grozījumi Enerģētikas likumā” (Nr. 21/Lp10) (2.lasījums)
(Dok. Nr. 327)
   
Ziņo - dep. K.Olšteins
   
Likumprojekts „Par nekustamā īpašuma nodošanu Rīgas Grīziņkalna Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai” (Nr. 182/Lp10) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 329, 329A)
   
Ziņo - dep. I.Čepāne
   
Likumprojekts „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr. 191/Lp10) (1.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 353)
   
Ziņo - dep. L.Šāvējs
   
Paziņojumi
  - dep. A.Bērziņš (Zemgales v/a)
  - dep. S.Dolgopolovs
  - dep. I.Circene
  - dep. V.Orlovs
  - dep. A.Latkovskis
  - dep. Dz.Zaķis
   
Reģistrācijas rezultāti
Nolasa - Saeimas sekretāra biedrs Dz.Rasnačs

Balsojumi

Datums: 13.01.2011 09:06:26 bal001
Par - 6, pret - 70, atturas - 8. (Reģistr. - 86)
Balsošanas motīvs: Par izmaiņām darba kārtībā. Latvijas Republikas Saeimas paziņojums “Par izrēķināšanos ar opozīciju pēc Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām” (72/Lm10)

Datums: 13.01.2011 09:07:18 bal002
Par - 59, pret - 27, atturas - 1. (Reģistr. - 88)
Balsošanas motīvs: Par nodošanu komisijai. Latvijas Republikas Saeimas paziņojums “Par izrēķināšanos ar opozīciju pēc Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām” (72/Lm10)

Datums: 13.01.2011 09:14:46 bal003
Par - 82, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā (171/Lp10), 2.lasījums, steidzams

Datums: 13.01.2011 09:16:01 bal004
Par - 2, pret - 79, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Elektronisko sakaru likumā (167/Lp10), 1.lasījums

Datums: 13.01.2011 09:17:30 bal005
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 88)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Ceļu satiksmes likumā (41/Lp10), 1.lasījums

Datums: 13.01.2011 09:19:20 bal006
Par - 87, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Enerģētikas likumā (21/Lp10), 2.lasījums

Datums: 13.01.2011 09:21:39 bal007
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Par nekustamā īpašuma nodošanu Rīgas Grīziņkalna Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai (182/Lp10), 1.lasījums

Datums: 13.01.2011 09:24:59 bal008
Par - 84, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (191/Lp10), 1.lasījums

Datums: 13.01.2011 09:25:30 bal009
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 89)
Balsošanas motīvs: Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (191/Lp10), 1.lasījums




Frakciju viedokļi
2011.gada 13.janvārī

 

 

Vadītāja. Labrīt, cienījamie radioklausītāji! Ir noslēgusies Saeimas šāgada ziemas sesijas pirmā sēde, un turpmākajās „Frakciju viedokļu” minūtēs Saeimas deputāti jums pastāstīs par šodienas sēdē skatītajiem jautājumiem un citām aktualitātēm.

Pirmā runās politisko partiju apvienības „Vienotība” frakcijas deputāte Ingrīda Circene. Lūdzu!

 

I.Circene (frakcija „Vienotība”).

Labrīt, cienījamie radioklausītāji! Jāsaka: „Laimīgu Jauno gadu!”, jo šis ir pirmais raidījums pēc tam, kad ir beigušās šīs ziemas brīvdienas.

Šī bija pirmā Saeimas ziemas sesijas sēde, taču komisiju darbs bija atsācies jau ātrāk un daudzi jautājumi, kas bija ļoti steidzami risināmi, ir tikuši diskutēti un apspriesti jau šajā gadā.

Un viens no tiem, ko gribu pieminēt mūsu frakcijas vārdā, ir bijis saistīts ar reģionālajām un vietējām televīzijām, jo mums ir ļoti svarīgi un būtiski nodrošināt tieši šo mazo raidorganizāciju pilnvērtīgu darbību. Ja runājam par virszemes televīzijas reitingiem, ko bieži mēdz pieminēt, sakot, ka šī apraides forma ir mazinājusi savu vērtību, tad ir iebilde. Kaut arī reitingi samazinās, kopumā ņemot, virszemes apraidei un sabiedriskajai raidorganizācijai šis reitings ir ap 20 procentiem, un tieši vietējām un reģionālajām raidorganizācijām reitingi sasniedz pat 70–80 procentus. Tas norāda, cik svarīgs ir šis informācijas avots tieši lauku iedzīvotājiem un mazpilsētu iedzīvotājiem, lai uzzinātu par notikumiem savā vidē.

Lai pilnvērtīgi turpinātu strādāt, ir jāņem vērā vairāki faktori. Un pats svarīgākais faktors, kas ierobežo pašreizējo iespēju normāli strādāt, ir šis līgums ar „Lattelecom”, kurš nosaka dominējošu stāvokli. Tas pats par sevi varbūt arī nebūtu nekas dramatisks, taču diemžēl astoņas frekvences, ko Ženēvas vienošanās ir paredzējusi vietējām un reģionālajām televīzijām, pašreiz netiek izmantotas un netiek nodotas šo vietējo un reģionālo televīziju lietošanā.

„Lattelecom” piedāvā frekvenču izmantošanu par nesamērīgu samaksu, kas rada apdraudējumu raidorganizāciju turpmākajai pastāvēšanai. Ilgstošās diskusijas ar vēlmi panākt tarifu mazināšanu nav devušas rezultātu, un tāpēc mūsu komisija, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, un Ekonomikas ministrija kā „Lattelecom” daļu turētāja pašreiz izskata iespēju atslepenot konkursa noteikumus, kā arī līguma ar „Lattelecom” saturu. Tas dotu iespēju arī redzēt, kā šie tarifi, kā šī cena tiek veidota.

Valsts budžets tiek veidots no nodokļu maksātāju naudas, un tas nevar tikt izlietots slepeni saistībā ar necaurskatāmu tarifu veidošanu. Tieši šī slepenības noņemšana dotu iespēju pārskatīt līguma nosacījumus, kā arī varētu dot iespēju veikt grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, dodot iespēju vietējām un reģionālajām televīzijām veikt apraidi ar saviem raidītājiem. Tas ir ļoti svarīgi, jo pašreiz panāktā vienošanās par tā saukto logu izmantošanu TV7 kanālā ir diezgan mazs mierinājums, jo raidlaiki raidorganizācijas neapmierina. Turklāt blakusnosacījumi paredz: ja šajā laikā ir sporta spēļu translācija, tad reģionālo televīziju sagatavotās programmas netiek pārraidītas.

Šis ir tikai viens no būtiskajiem jautājumiem, kas pašreiz tiek skatīti Saeimā.

Mūs, protams, uztrauc arī pārējie jautājumi – arī tas, kā mēs varēsim panākt šo nākamo budžeta konsolidāciju, jo, protams, 50 miljoni ir pietiekami liela summa. Šīs diskusijas notiek gan frakcijā, gan koalīcijā, gan arī apspriedēs kopā ar mūsu visiem sadarbības partneriem. Līdz ar to, protams, mums ir jāizvērtē, kā panākt katra budžeta lata efektīvu izmantošanu.

Paldies jums! Lai veicas, un lai laba veselība!

 

Vadītāja. Paldies Circenes kundzei no „Vienotības” frakcijas.

Nākamais runās partiju apvienības „Par Labu Latviju” frakcijas priekšsēdētājs Edgars Zalāns. Lūdzu!

 

E.Zalāns (PLL frakcija).

Labrīt, godātie klausītāji! Es, tāpat kā kolēģe, vēlu visiem laimīgu šo atnākušo gadu. Gribētos, lai šis gads mums nenestu negaidītus pārsteigumus un mēs savu dzīvi varētu plānot normāli, protams, arī krīzes laikā, jo krīze vēl nav pārgājusi; lai varētu plānot normāli, bez dažādiem pārsteigumiem no valdības un Saeimas puses. Un tā arī centīsimies strādāt.

Jāteic, ka gads ir iesācies ar to, ko mēs redzam veikalos, – ar to, ka aug cenas. Ir noticis tas, ko mēs teicām pagājušajā gadā, tad, kad mēs balsojām pret šo budžetu, — ka tie nodokļi, kuru paaugstināšanu paredzēja šīs koalīcijas pieņemtais budžets, jau sāk ar janvāri atspoguļoties cenās. Februārī mēs jau maksāsim vismaz par 10 procentiem dārgāk par elektrību un par citām lietām. Un tas ir tas, kas, manuprāt, Latvijas sabiedrībai agri vai vēlu kaut kādā veidā kļūs nepieņemami.

Tāpēc, kā jau kolēģe Circenes kundze teica, ir pēc iespējas ātri jāsāk strādāt pie nākamā gada budžeta un, iespējams, arī pie šā gada budžeta grozījumiem, ar kuriem jau būtu tomēr jālabo tās lietas, kuras, kā mēs redzam, notiek nepareizi jau šobrīd.

Par šodienas sēdi. Mēs iebildām pret likumprojekta „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” pieņemšanu šodienas sēdē, jo uzskatām, ka tā norma, ko ir paredzējusi valdība, nav īsti pareiza. Es paskaidrošu sīkāk.

Līdz šim pašvaldību iekasētie administratīvie sodi nonāca pašvaldību budžetā. Saskaņā ar likuma grozījumiem, kuri tika pieņemti pagājušā gada beigās, šie sodi... šī nauda nonāktu valsts kasē jeb valsts budžetā, un tas, mūsuprāt, nav pareizi. Valdība jau daļēji... faktiski ir nākusi ar šīs kļūdas labojumu un saka, ka pie vecās kārtības jāatgriežas vismaz līdz gada beigām. Savukārt mēs uzskatām, ka jāatgriežas kopumā ir pie vecās kārtības, un tāpēc mēs šodien iebildām un iesniegsim savu priekšlikumu par to, lai pašvaldības tomēr tiktu pie tās naudas, kura tām vienmēr ir bijusi saistībā ar administratīviem sodiem, šo sodu administrēšanu, iekasēšanu un pārējām lietām. Es ceru, ka pārējie kolēģi mūs atbalstīs.

Lai jums veiksmīgs šis gads!

 

Vadītāja. Paldies partiju apvienības „Par Labu Latviju” priekšsēdētājam Edgaram Zalānam.

„Frakciju viedokļus” turpina Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputāte Iveta Grigule. Lūdzu!

 

I.Grigule (ZZS frakcija).

Labdien, mīļie Latvijas iedzīvotāji! Tāpat kā abi divi mani kolēģi es jūs gribu sveikt Jaunajā gadā. Pirmām kārtām es jums gribētu novēlēt veselību, jo veselība – tā ir tā lieta, ko neviens par naudu nopirkt nevar, un tā mums ir visvissvarīgākā. Tāpēc es teikšu dažus vārdus tieši par veselības aprūpes sistēmas reformu un par tiem sasteigtajiem tempiem, kādos tas viss ir gada beigās noticis.

Lai gan Veselības ministrija ir it kā Zaļo un Zemnieku savienības pārraudzībā esoša ministrija, jau pagājušā gada beigās frakcijā vairāki cilvēki iesniedza pretenzijas pret budžetu un pret līdzekļu samazinājumu tieši veselības nozarē. Diemžēl šos priekšlikumus neizskatīja. Bet jebkurā gadījumā es un mani kolēģi – Andris Bērziņš no Līgatnes un Jānis Klaužs no Līvāniem... mēs pulcējām gan pašvaldību vadītājus, gan slimnīcu vadītājus un pārliecinājām ministru, ka šīs lokālās slimnīcas, kuras ir Latvijas rajonos un kuras ir lauku iedzīvotājiem vitāli svarīgas un nepieciešamas, tomēr ar 1.jūliju varētu netikt pārprofilētas par dienas aprūpes centriem. Tās turpinās darbu. Protams, apjoms varētu nedaudz samazināties, bet pie tā tiks strādāts, nopietni diskutējot ar visām iesaistītajām pusēm. Tā ka šī ātrā rīcība... cik ātri tā sākās, tikpat ātri tā arī ir beigusies.

Tāpat ir runa arī par tā dēvētajiem traumpunktiem. Mēs zinām, ka gada beigās bija paziņojums, ka traumpunkti ar 1.janvāri strādāšot tikai naktīs. Paldies Dievam un paldies Zatleram, ka šie traumpunkti vismaz līdz maijam turpinās strādāt, kā strādājuši līdz šim! Mums vakardien frakcijā bija liela diskusija tieši ar veselības ministru un ar ministrijas pārstāvjiem, un mēs, deputāti, sapratām, ka ministrija tomēr atzīst šo savu kļūdu – pārsteidzīgo reformas sākšanu. Un turpmāk tas tā noteikti nenotiks, jo mēs, deputāti, iesaistāmies darba grupā, brauksim uz slimnīcām, brauksim pie jums, skatīsimies, kā tas notiek uz vietām, un ar prātu, nevis tikai, tā teikt, ar latu un santīmu patiesību, kas nu... Visnotaļ ir situācija grūta, un visur ir jāekonomē, bet medicīna nav tā nozare, kurā ir jāgriež aritmētiski, jo, aritmētiski nogriežot, mēs zaudējam gan pacientu, gan kvalitāti un Latvijas lauki paliek ļoti, ļoti apdalītā stāvoklī. Rīgā tomēr tās iespējas ir lielākas – Austrumu slimnīca, Stradiņa slimnīca –, turpretim laukos attālumi starp slimnīcām tomēr ir 70, 100 un pat vēl vairāk kilometru un cilvēkiem tās izvēles iespējas tik lielas nav.

Tā ka gribu vēlreiz vēlēt veselību. Un esiet droši: mēs noteikti skatīsimies līdzi un stāvēsim līdzās turpmāk Veselības ministrijai katrā solī, un ļoti uzmanīgi kopā ar slimnīcu vadītājiem, pašvaldību vadītājiem pieļausim šīs reformas gaitu.

Paldies jums! Lai jums veicas!

 

Vadītāja. Paldies Ivetai Grigulei no Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas.

Nākamajam vārds politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputātam Jānim Tutinam. Lūdzu!

 

J.Tutins (SC frakcija).

Labdien, dārgie radioklausītāji! Arī man gribas sveikt jūs Jaunajā gadā, novēlēt visu to labāko. Un gribu informēt par vienu no aktualitātēm, ko jau ir veikuši politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputāti šajā gadā.

2010.gada 20.decembrī Saeima ir pieņēmusi likuma „Par valsts sociālo apdrošināšanu” grozījumus, kuri stājās spēkā ar šā gada 1.janvāri. Politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputāti lūdz Satversmes tiesu vērtēt 5.panta ceturto daļu un 21.panta divdesmit pirmo daļu likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu”. Pēc mūsu domām, šo normu piemērošana praksē novedīs pie tā, ka godīgs nodokļu maksātājs, tas ir, fiziska persona, tas ir, jūs, darba devēja vainas dēļ var zaudēt sociālās garantijas.

Praksē situācija ir šāda: darbinieks godīgi maksā nodokļus, tajā skaitā sociālos maksājumus, taču starp darbinieku un valsti ir starpnieks, tas ir, darba devējs. Un tieši no darba devēja ir atkarīgs, vai līdz valsts kasei nonāks darbinieka sociālie maksājumi – gan tā daļa, kuru maksā darbinieks pats, gan tā, kuru maksā darba devējs.

Laiki tagad ir sarežģīti, un daudziem uzņēmumiem krājas parādi valstij. Darbinieks, tikai sasniedzot pensijas vecumu, var uzzināt, ka par viņu pēdējā laikā sociālie maksājumi nav veikti. Protams, tas automātiski samazina apdrošināšanas stāžu, un tas noved pie galīgā aprēķinātās pensijas apjoma samazināšanās. Tas dažkārt varētu būt ļoti būtiski.

Tāda situācija, mūsu skatījumā, nav pieļaujama.

Cilvēks ir godīgi strādājis, godīgi maksājis nodokļus un paļaujas uz to, ka saņems atbilstošu pensiju. Nav darbinieka vaina, ka darba devējs nav veicis sociālās iemaksas, kādas noteiktas likumā un darba līgumā. Mēs uzskatām, ka likuma normas, kas pieļauj šādu situāciju, ir pretrunā ar Satversmes 1., 91. un 109.pantu.

Satversmes tiesa jau 2001.gadā savā spriedumā vienā no izskatāmajām lietām būtībā atzina to faktu, ka darbiniekam nav jācieš darba devēja vainas dēļ. 2001.gada 13.marta spriedumā teikts, ka veikt sociālās iemaksas par katru darbinieku ir pienākums, kurš uzlikts katram darba devējam. Ja darba devējs neizpilda šo pienākumu, tad tieši valstij ir jāiejaucas un jāpiespiež darba devējs veikt savus pienākumus. Atbilstoši Satversmes tiesas viedoklim tas ir nepieciešams, lai aizsargātu darbiniekus. Tādējādi jau 2001.gadā Satversmes tiesa ir izskatījusi praktiski analoģisku lietu un pietiekami skaidri formulējusi savu attieksmi. Tas dod mums lielas cerības, ka Satversmes tiesa pieņems izskatīšanai mūsu prasību un spriedums būs pozitīvs.

Pašlaik valsts ir norobežojusies un nevēlas uzņemties atbildību, kaut gan jau Satversmes tiesas 2010.gada 13.marta spriedumā ir teikts, ka valstij šādās situācijās ir jāiejaucas.

Paldies par uzmanību. Lai jums veiksme un veselība! Visu labu!

 

Vadītāja. Paldies politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputātam Jānim Tutinam.

Un „Frakciju viedokļos” pēdējais šodien runās nacionālās apvienības „Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas deputāts Jānis Dombrava. Lūdzu!

 

J.Dombrava (VL–TB/LNNK frakcija).

Sveicināti, godātie radioklausītāji! Vēlos arī es sveikt jūs Jaunajā gadā! Novēlu būt stipriem un saredzēt, ka otrs latvietis ir uzlūkojams kā jūsu ģimenes loceklis!

Šodien, šā gada pirmajā Saeimas sēdē, izskatāmo jautājumu nebija daudz. Bija vairāki tehniska rakstura jautājumi, arī jautājums par nekustamā īpašuma nodošanu Rīgas Grīziņkalna Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai (šis jautājums tiek izskatīts jau kopš 8.Saeimas), kā arī vairāki citi, piemēram, jautājums par to, ka administratīvie naudas sodi, kurus iekasē pašvaldību institūcijas, ir ieskaitāmi pašvaldību budžetos.

Diemžēl arī šajā sēdē netika izskatīti Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa grozījumi, kuri saistīti ar valsts valodas lietošanu un kurus ir iesniegusi nacionālā apvienība. Šis jautājums tiek pārcelts no sēdes uz sēdi jau kopš decembra vidus.

Šodien viens no, manuprāt, būtiskākajiem bija jautājums saistībā ar lēmuma projektu „Latvijas Republikas Saeimas paziņojums „Par izrēķināšanos ar opozīciju pēc Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām””. Šo lēmuma projektu iesniedza nacionālā apvienība Saeimas 23.decembra sēdē. Toreiz tika pieņemts lēmums tā izskatīšanu pārcelt uz šīsdienas sēdi. Pa šīm divdesmit dienām ir norisinājušies daudzi notikumi. Baltkrievijā ir atbrīvoti vairāki no tiem, kas tika ieslodzīti pēc milicijas vardarbīgas izrēķināšanās ar demonstrantiem pēc prezidenta vēlēšanām. Bet joprojām Baltkrievijā dažādos cietumos, dažādās kamerās tiek turēti vismaz 22 politiskie ieslodzītie, tajā skaitā prezidenta amata kandidāti. Un, kā atzina Latvijas vēstnieks Baltkrievijā, diplomātiem nav iespējas satikties ar viņiem, uzzināt viņu veselības stāvokli.

Tā ka vēl šis jautājums ir aktuāls un ir nepieciešama viennozīmīga Latvijas Republikas pozīcija attiecībā uz savu kaimiņvalsti. Atgādināšu, ka Lietuva, Polija un citas valstis savu pozīciju pauda jau 20., 21., 22., 23.decembrī. Diemžēl Latvijas parlaments vilcinās.

Šobrīd tika pieņemts lēmums, ka lēmuma projekts tiek nodots Ārlietu komisijai, kura līdz 24.janvārim sagaidīs priekšlikumus, un tad šis jautājums tiks virzīts izskatīšanai Saeimā. Ceru, ka Latvija nostāsies konsekventā pozīcijā un paudīs savu attieksmi pret nedemokrātiskiem notikumiem Baltkrievijā, kur notiek izrēķināšanās ar nacionāli noskaņotiem baltkrievu demonstrantiem.

Nacionālā apvienība arī jaunajā gadā nāks ar daudzām jaunām iniciatīvām, un es varu jums teikt tikai vienu: latviešu intereses tiks pārstāvētas parlamentā.

Paldies par uzmanību.

 

Vadītāja. Paldies nacionālās apvienības „Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas deputātam Jānim Dombravam.

Līdz ar to šodienas pārraide „Frakciju viedokļi” ir izskanējusi.

No Saeimas nama Sēžu zāles to vadīja Saeimas Preses dienesta konsultante Dace Laipa.

Paldies, ka klausījāties, un visu labu!

Ceturtdien, 21.novembrī
09:00  Saeimas 2024.gada 21.novembra kārtējā sēde
10:30  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Austrālijas parlamentu darba sanāksme- grupas vadītāja vietnieka vēlēšanas
11:25  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)
16:45  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Ukrainas prezidenta kancelejas delegāciju un Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol