Saeimas un pilsoniskās sabiedrības sadarbība
Liela loma Saeimas darbā ir pilsoniskās sabiedrības iesaistei. Vērtējot likumdošanas iniciatīvas un sniedzot priekšlikumus to uzlabošanai, pilsoniskā sabiedrība ietekmē Saeimas lēmumus. Komisijas, izlemjot jautājumus, kā ekspertus pieaicina arī pilsoniskās sabiedrības pārstāvjus.
Informācija par komisiju koordinatoriem sadarbībai ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām ir pieejama šeit.
Saeimas Prezidijs 2024. gada 22. februārī apstiprināja jaunu deklarāciju Saeimas un pilsoniskās sabiedrības sadarbībai. Jauna deklarācija apstiprināta, lai nodrošinātu pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā un uzlabotu Saeimas un pilsoniskās sabiedrības sadarbību, balstoties uz savstarpēju izpratni, cieņu un atbalstu, kā arī stiprinātu pilsoniskās sabiedrības nozīmi demokrātiskas valsts un cilvēku drošumspējas attīstībā.
Deklarācija noteic, ka ikdienā abu pušu sadarbību vada, koordinē un to pilnveido sadarbības grupa. Tāpat deklarācija noteic ikgadēja Saeimas un pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvju foruma rīkošanu, lai apspriestos par Saeimai un pilsoniskajai sabiedrībai aktuāliem tematiem, izvērtētu līdzšinējās sadarbības rezultātus, kā arī noteiktu turpmākās sadarbības jautājumus. Līdztekus ikgadējam Saeimas un pilsoniskās sabiedrības forumam deklarācija noteic arī atvērto durvju dienas organizēšanu Saeimas komisijās.
Deklarācija par Saeimas sadarbību ar pilsonisko sabiedrību
2025. gada Saeimas un NVO forums
Piektdien, 23.maijā, parlamentā norisinājas mūsu valsts nākotnes redzējumam veltīts Saeimas un NVO forums “Latvija 2050 – veidojam kopā!”
Pilsoniskās sabiedrības pārstāvji kopā ar parlamentāriešiem izvērtēja, ko esam mācījušies no straujajām izmaiņām pasaulē un dažādajām krīzēm, ko esam pieredzējuši pēdējo gadu laikā, un kā jaunās zināšanas un pieredze var padarīt mūs stiprākus un noturīgākus. Foruma dalībnieki sprieda, kādu vēlamies redzēt Latvijas nākotni pēc 25 gadiem un ko var darīt kopīgi jau tagad, lai nodrošinātu Latvijas nepārtrauktību, latviešu valodas, identitātes un kultūras attīstību un iedzīvotāju labklājības pieaugumu.
Pasākumu atklāja Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa un Latvijas Pilsoniskās alianses padomes locekle, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore Regita Zeiļa.
Ar iedvesmas stāstiem par sabiedrības iesaistes lomu valsts ilgtspējai dalījās vēsturnieks, Vidzemes Augstskolas vadošais pētnieks Gatis Krūmiņš, Latvijas Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja, Latvijas Universitātes profesore Inna Šteinbuka un fonda atvērtai sabiedrībai DOTS izpilddirektore Ieva Morica.
Pēc tam vairākās paralēlās tematiskās sarunās foruma dalībnieki dalījās savā skatījumā par nozīmīgiem tematiem “Latvija – 2050” kontekstā, piemēram, ekonomika, ilgtspējīga uzņēmējdarbība, drošība, izglītība, sociālie jautājumi, tautas ataudze, veselība, demokrātija, saliedētība un kultūra.
Savukārt pasākuma otrajā daļā norisinājās tematisko sarunu kopsavilkums. Foruma noslēgumā klātesošos uzrunāja Saeimas priekšsēdētājas biedre Antoņina Ņenaševa un Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga.
Saeimas un NVO forumam tiešraidē Saeimas tīmekļvietnē www.saeima.lv, parlamenta Facebook kontā un Youtube kanālā ikviens varēja sekot līdzi foruma programmai no Baltiešu zāles.
Saeimas ikdienas darbā pilsoniskās sabiedrības iesaistei ir būtiska loma, vērtējot likumdošanas iniciatīvas un sniedzot priekšlikumus to pilnveidei. Forums ir kļuvis par parlamenta tradīciju, un Saeima to organizē ciešā sadarbībā ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām.
Foruma materiāli:
Vēsturnieka, Vidzemes Augstskolas vadošā pētnieka Gata Krūmiņa prezentācija
Latvijas Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājas, Latvijas Universitātes profesores Innas Šteinbukas prezentācija
Fonda atvērtai sabiedrībai DOTS izpilddirektores Ievas Moricas prezentācija
Foruma atklāšanas un iedvesmas stāstu videoieraksts
Foruma tematisko sarunu kopsavilkuma un noslēguma videoieraksts
Iepriekšējie NVO forumi:
2024. gada Saeimas un NVO foruma materiāli
2023. gada Saeimas un NVO foruma materiāli
2021. gada Saeimas un NVO foruma materiāli
2019. gada Saeimas un NVO foruma materiāli
2018. gada Saeimas un NVO foruma materiāli
2017. gada Saeimas un NVO foruma materiāli
2016. gada Saeimas un NVO foruma materiāli
2015. gada Saeimas un NVO foruma materiāli
2014. gada Saeimas un NVO foruma materiāli
2013. gada Saeimas un NVO foruma materiāli