Ārlietu komisija: repatriācijas jautājums jārisina kompleksi

(23.03.2011.)
Gallery

Lai palīdzētu ārzemēs mītošajiem tautiešiem saglabāt saikni ar Latviju, tiem jāpiedāvā labi koordinētas izglītības un kultūras programmas, kā arī jāatļauj dubultpilsonība un jāstrādā pie elektroniskās vēlēšanu sistēmas ieviešanas. To Saeimas Ārlietu komisijas deputāti uzsvēra trešdien, 23.martā, diskutējot par iespējamo Repatriācijas apakškomisijas izveidi.

Deputāti bija vienisprātis, ka nepieciešams ne tikai aicināt latviešus atgriezties dzimtenē, bet arī visos iespējamos veidos palīdzēt viņiem saglabāt latvietību un saini ar Latviju. Ņemot vērā, ka Repatriācijas apakškomisijas izveides iniciators deputāts Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) šodienas sēdē piedalīties nevarēja, galīgo lēmumu par apakškomisijas izveidi Ārlietu komisija pieņems kādā no tuvākajām sēdēm. 

„Pēdējos gados uz Īriju, Apvienoto Karalisti un citām valstīm strādāt aizbraukušo latviešu atgriešanās Latvijā ir vitāli nozīmīga. Tomēr būsim godīgi, tas būs iespējams tikai, kad ekonomiskā situācija Latvijā uzlabosies un šie cilvēki šeit varēs atrast pienācīgu darbu, dzīvesvietu,” uzsvēra komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš.

„Pats galvenais, jārūpējas, lai viņi jau tagad nepazaudētu kontaktus ar Latviju, tādēļ repatriācijas jautājums jāskata plašāk. Beidzot jāpieņem tik nepieciešamie grozījumi Pilsonības likumā par dubultpilsonību, kā arī jāstrādā pie elektroniskās balsošanas sistēmas ieviešanas vēlēšanās, kas ļautu ārvalstīs mītošajiem pilsoņiem vieglāk iesaistīties politiskajos procesos,” pauda O.Kalniņš.

Savukārt deputāts Atis Lejiņš (Vienotība) un komisijas sekretārs Sergejs Mirskis pauda viedokli, ka Kultūras ministrijai un Izglītības un zinātnes ministrijai daudz aktīvāk jāstrādā pie dažādām kultūras un izglītības programmām ārzemēs dzīvojošajiem tautiešiem.

Patlaban Rietumeiropas valstīs, ASV un Austrālijā dzīvo aptuveni 200 tūkstoši pēc Otrā Pasaules kara izceļojušie latvieši un viņu pēcnācēji, sēdē darīja zināmu Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Juris Audariņš. Savukārt pēdējos gados uz Īriju, Apvienoto Karalisti un citām valstīm devušos Latvijas iedzīvotāju skaits varētu būt ap 100 tūkstošiem, tomēr šis skaitlis ir ļoti aptuveni. Vēstnieks prognozēja jaunu ekonomiskās emigrācijas vilni, ko varētu izsaukt gaidāmā Vācijas darba tirgus atvēršana. Jau tagad aizvien vairāk cilvēku kursos apgūst vācu valodu, atzīmēja J.Audariņš.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 8.janvārī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres, deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Vācijas parlamentu vadītājas Zandas Kalniņas-Lukaševicas un grupas locekļu tikšanās ar Latvijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Vācijas Federatīvajā Republikā V.E. Aldu Vanagu
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Brazīlijas parlamentu tikšanās ar Latvijas Republikas nerezidējošo ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Brazīlijas Federatīvajā Republikā V.E. Aldu Vanagu
18:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar ASV domnīcas "The Heritage Foundation" viceprezidenti Victoria Coates, "Hudson Institute" vecāko pētnieku Marshall Billingslea un "Atlantic Council" vecāko pētnieku Nathan Sales