Latvijas Republikas 14. Saeimas
rudens sesijas ceturtā (ārkārtas) sēde
2023. gada 20. septembrī

Sēdi vada Latvijas Republikas 14. Saeimas priekšsēdētājs
Edvards Smiltēns.

Sēdes vadītājs. Labrīt, cienījamie kolēģi! Pulkstenis ir jau 9.00, bet, ņemot vērā to, ka es neredzu parlamenta centrālajos krēslos frakciju JAUNĀ VIENOTĪBA, vēl mazliet uzgaidīsim, lai sāktu ārkārtas sēdi. (Pauze.)

Pulkstenis ir jau gandrīz 9.05. Cienījamie kolēģi, lūdzu, ieņemiet savas darba vietas Sēžu zālē! Sāksim Latvijas Republikas Saeimas 20. septembra ārkārtas sēdi.

Sākam izskatīt sadaļu “Saeimas deputātu pilnvaru apstiprināšana un izbeigšana”.

Darba kārtībā – Paziņojums par Ilzes Indriksones 14. Saeimas deputātes pilnvaru atjaunošanu.

Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vārdā – deputāts Raivis Dzintars.

R. Dzintars (NA).

Labrīt, godātais Saeimas priekšsēdētāj, godātie kolēģi! Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 5. panta otro daļu un Ilzes Indriksones 2023. gada 15. septembra iesniegumu ar lūgumu atjaunot Saeimas deputātes mandātu, kuru viņa bija nolikusi uz ministres amata pienākumu pildīšanas laiku, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija paziņo, ka tiek atjaunotas Ilzes Indriksones 14. Saeimas deputātes pilnvaras.

Līdz ar to 14. Saeimas deputāta pienākumus beidz pildīt Normunds Dzintars, kura mandātu Saeima apstiprināja uz laiku, kamēr no Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” kandidātu saraksta Kurzemes vēlēšanu apgabalā ievēlētie deputāti pilda ministru pienākumus.

Sēdes vadītājs. Lūdzu deputāti Ilzi Indriksoni ieņemt vietu Saeimas Sēžu zālē. (Aplausi.)

___

Nākamais darba kārtībā – Paziņojums par Jāņa Vitenberga 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu.

R. Dzintars (NA).

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 5. panta otro daļu un Jāņa Vitenberga 2023. gada 15. septembra iesniegumu ar lūgumu atjaunot Saeimas deputāta mandātu (Aplausi.), kuru viņš bija nolicis uz ministra amata pienākumu pildīšanas laiku, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija paziņo, ka tiek atjaunotas Jāņa Vitenberga 14. Saeimas deputāta pilnvaras.

Līdz ar to 14. Saeimas deputāta pienākumus beidz pildīt Arnolds Jātnieks, kura mandātu Saeima apstiprināja uz laiku, kamēr no Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” kandidātu saraksta Zemgales vēlēšanu apgabalā ievēlētie deputāti pilda ministru pienākumus.

Sēdes vadītājs. Aicinu deputātu Jāni Vitenbergu ieņemt vietu Saeimas Sēžu zālē. (Aplausi.)

___

Nākamais darba kārtībā – Paziņojums par Naura Puntuļa 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu.

R. Dzintars (NA).

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 5. panta otro daļu un Naura Puntuļa 2023. gada 15. septembra iesniegumu ar lūgumu atjaunot Saeimas deputāta mandātu (Aplausi.), kuru viņš bija nolicis uz ministra amata pienākumu pildīšanas laiku, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija paziņo, ka tiek atjaunotas Naura Puntuļa 14. Saeimas deputāta pilnvaras.

Līdz ar to 14. Saeimas deputāta pienākumus beidz pildīt Ģirts Lapiņš, kura mandātu Saeima apstiprināja uz laiku, kamēr no Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” kandidātu saraksta Rīgas vēlēšanu apgabalā ievēlētie deputāti pilda ministru pienākumus.

Sēdes vadītājs. Aicinu deputātu Nauri Puntuli ieņemt vietu Saeimas Sēžu zālē. (Aplausi.)

___

Nākamais darba kārtībā – Paziņojums par Ināras Mūrnieces 14. Saeimas deputātes pilnvaru atjaunošanu.

R. Dzintars (NA).

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 5. panta otro daļu un Ināras Mūrnieces 2023. gada 15. septembra iesniegumu ar lūgumu atjaunot Saeimas deputātes mandātu, kuru viņa bija nolikusi uz ministres amata pienākumu pildīšanas laiku, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija paziņo, ka tiek atjaunotas Ināras Mūrnieces 14. Saeimas deputātes pilnvaras.

Līdz ar to 14. Saeimas deputāta pienākumus beidz pildīt Jurģis Klotiņš, kura mandātu Saeima apstiprināja uz laiku, kamēr no Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” kandidātu saraksta Rīgas vēlēšanu apgabalā ievēlētie deputāti pilda ministru pienākumus.

Sēdes vadītājs. Aicinu deputāti Ināru Mūrnieci ieņemt vietu Saeimas Sēžu zālē. (Aplausi.)

___

Nākamais darba kārtībā – Paziņojums par Raimonda Čudara 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu.

R. Dzintars (NA).

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 5. panta otro daļu un Raimonda Čudara 2023. gada 15. septembra iesniegumu ar lūgumu atjaunot Saeimas deputāta mandātu, kuru viņš bija nolicis uz ministra amata pienākumu pildīšanas laiku, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija paziņo, ka tiek atjaunotas Raimonda Čudara 14. Saeimas deputāta pilnvaras.

Līdz ar to 14. Saeimas deputātes pienākumus beidz pildīt Viktorija Baire, kuras mandātu Saeima apstiprināja uz laiku, kamēr no partijas Jaunā VIENOTĪBA kandidātu saraksta Vidzemes vēlēšanu apgabalā ievēlētie deputāti pilda ministru pienākumus.

Sēdes vadītājs. Aicinu deputātu Raimondu Čudaru ieņemt vietu Saeimas Sēžu zālē. (Aplausi.)

___

Nākamais darba kārtībā – Paziņojums par Didža Šmita 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu.

R. Dzintars (NA).

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 5. panta otro daļu un Didža Šmita 2023. gada 15. septembra iesniegumu ar lūgumu atjaunot Saeimas deputāta mandātu, kuru viņš bija nolicis uz ministra amata pienākumu pildīšanas laiku, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija paziņo, ka tiek atjaunotas Didža Šmita 14. Saeimas deputāta pilnvaras.

Līdz ar to 14. Saeimas deputātes pienākumus beidz pildīt Ieva Brante, kuras mandātu Saeima apstiprināja uz laiku, kamēr no partijas “APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija” kandidātu saraksta Rīgas vēlēšanu apgabalā ievēlētie deputāti pilda ministru pienākumus.

Sēdes vadītājs. Aicinu deputātu Didzi Šmitu ieņemt vietu Saeimas Sēžu zālē. (Aplausi.)

___

Nākamais darba kārtībā – Paziņojums par Māra Kučinska 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu.

R. Dzintars (NA).

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 5. panta otro daļu un Māra Kučinska 2023. gada 15. septembra iesniegumu ar lūgumu atjaunot Saeimas deputāta mandātu, kuru viņš bija nolicis uz ministra amata pienākumu pildīšanas laiku, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija paziņo, ka tiek atjaunotas Māra Kučinska 14. Saeimas deputāta pilnvaras.

Līdz ar to 14. Saeimas deputāta pienākumus beidz pildīt Edgars Putra, kura mandātu Saeima apstiprināja uz laiku, kamēr no partijas “APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija” kandidātu saraksta Kurzemes vēlēšanu apgabalā ievēlētie deputāti pilda ministru pienākumus.

Sēdes vadītājs. Aicinu deputātu Māri Kučinski ieņemt vietu Saeimas Sēžu zālē. (Aplausi.)

___

Nākamais darba kārtībā – Paziņojums par Māra Sprindžuka 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu.

R. Dzintars (NA).

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 5. panta otro daļu un Māra Sprindžuka 2023. gada 15. septembra iesniegumu ar lūgumu atjaunot Saeimas deputāta mandātu, kuru viņš bija nolicis uz ministra amata pienākumu pildīšanas laiku, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija paziņo, ka tiek atjaunotas Māra Sprindžuka 14. Saeimas deputāta pilnvaras.

Līdz ar to 14. Saeimas deputāta pienākumus beidz pildīt Andrejs Svilāns, kura mandātu Saeima apstiprināja uz laiku, kamēr no partijas “APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija” kandidātu saraksta Vidzemes vēlēšanu apgabalā ievēlētie deputāti pilda ministru pienākumus.

Sēdes vadītājs. Es aicinu Saeimas deputātu Māri Sprindžuku ieņemt deputāta vietu Sēžu zālē. (Aplausi.)

Pateicos Raivim Dzintaram par ziņojumu. (Dep. R. Dzintars: “Paldies, kolēģi! Veiksmīgu dienu!”)

___

Saeimas vārdā vēlos pateikt paldies deputātiem Normundam Dzintaram, Arnoldam Jātniekam, Ģirtam Lapiņam, Jurģim Klotiņam, Viktorijai Bairei, Ievai Brantei, Edgaram Putram un Andrejam Svilānam par godprātīgu darbu Latvijas labā, strādājot kā Saeimas deputātiem šo laiku. Paldies. (Aplausi.)

Nākamā sadaļa – “Amatpersonu ievēlēšana, apstiprināšana, iecelšana, atbrīvošana vai atlaišana no amata, uzticības vai neuzticības izteikšana”.

Darba kārtībā – deputātu Janas Simanovskas, Viktora Valaiņa, Ainara Latkovska, Ata Labuča, Antoņinas Ņenaševas, Harija Rokpeļņa, Kaspara Meļņa, Jāņa Vucāna, Edmunda Jurēvica un Edmunda Cepurīša iesniegtais lēmuma projekts “Par Edvarda Smiltēna atsaukšanu no 14. Saeimas priekšsēdētāja amata”.

Uzsākam debates.

Z. Kalniņa-Lukaševica (Saeimas priekšsēdētāja biedre).

Godātie kolēģi, cienītās kolēģes! Kā pirmajam debatēs vārds Saeimas deputātam Edvardam Smiltēnam.

E. Smiltēns (AS).

Es vēlētos apvienot debašu laikus.

Z. Kalniņa-Lukaševica. Vai kolēģiem nav iebildumu pret debašu laiku apvienošanu? Iebildumu nav.

Lūdzu, jums ir septiņas minūtes.

E. Smiltēns. Cienījamie kolēģi! Kopš pagājušā gada 1. novembrī man uzticējāt Latvijas parlamenta vadību, esam kopā nostrādājuši 52 Saeimas sēdes, šajā zālē diskutējot un lemjot esam pavadījuši 354 stundas, un gribu teikt, ka laiks nav bijis izmantots velti: ir pieņemti 155 likumi, komisijām nodoti 227 likumprojekti, kopumā ir vērtēti 1958 priekšlikumi, esam strādājuši gana raiti

un, es pat varētu teikt, gana dinamiski. Un piedodiet, ja kādam likās, ka priekšsēdētāja āmurs ir bijis par daudz dzirdams un redzams, taču, manuprāt, mums kopā izdevies šai namā radīt konstruktīvu un ļoti lietišķu gaisotni, veidot civilizētas un korektas debates un ļoti civilizētas savstarpējās attiecības. Es esmu centies vadīt sēdes objektīvi un neitrāli, dodot vienlīdzīgas iespējas paust savu viedokli gan pozīcijas, gan opozīcijas pārstāvjiem. Cieņpilnas attiecības deputātu starpā ir arī viena no pamatlietām, kas veido sabiedrības priekšstatu par mūsu darbu.

Es esmu pateicīgs par iespēju šajā laikā pārstāvēt mūsu valsti un parlamentu arī starptautiski, gan dodoties ārzemju vizītēs, gan uzņemot viesus šajā namā, un gribu apliecināt, ka Latvijas drošības un ekonomiskās attīstības jautājumi, atbalsts Ukrainai ir skanējuši skaidri un nepārprotami – bez locīšanās un bez jebkādiem kompromisiem. Tas balstās manā pārliecībā un, kolēģi, arī spēcinošajā sajūtā, ka šajos jautājumos pārstāvu mūsu parlamenta un sabiedrības absolūti nospiedošo vairākumu.

Es esmu gandarīts, ka kopējas vērtības un nostāja ļāvušas man izveidot ciešus personiskus kontaktus ar kolēģiem citu valstu parlamentu vadībā. Tas ir nodrošinājis ātru un efektīvu komunikāciju un kopīgu lēmumu pieņemšanu, īpaši – paužot vienotu atbalstu Ukrainai un mūsu Baltijas reģiona drošībai.

Mēs janvārī Varšavā izveidojām 3 + 1 formātu – Baltijas valstis un Polija – un cieši sadarbojāmies līdz pat šim brīdim. Vasarā pirms Viļņas NATO samita mums Rīgā tiešām izdevās radīt vēl plašāku domubiedru grupu mūsu reģiona drošības stiprināšanai – Baltijas valstis, Polija, Vācija un, bez šaubām, arī Ukraina. Protams, īpaši svarīga ir arī sadarbība NB8, tātad Baltijas un Ziemeļvalstu formātā. Un es tiešām ļoti ceru, ka šīs iestrādnes netiks pazaudētas, bet tieši otrādi – turpinātas, stiprinātas un plašāk attīstītas.

Esam parlamentāra valsts, un tas ir tas pamats, kas likts pirms vairāk nekā simts gadiem... 18. novembrī dibinot mūsu valsti, mūsu domāšanas un demokrātijas, un brīvības kods – parlamentārā demokrātija. Arī tagad, mūsdienās, ir nepārtraukti jāatgādina, cik tas ir svarīgi. It kā pašsaprotami, taču par parlamentāro demokrātiju, tās nozīmi un vērtību mums ir īpaši svarīgi atcerēties tieši šajos laikos, kad redzam, cik milzīgu postu pasaulei nodara autoritāri režīmi. Lai gan kādam parlamentārā demokrātija var šķist nestabila un ievainojama, es gribu teikt, kolēģi, ka ir tieši otrādi.

Pēdējā gada laikā esam svinējuši nozīmīgus mūsu parlamentārisma svētkus, kopuši tradīcijas un godājuši tā vēsturi. Un, kolēģi, tas ir svarīgi! Tā ir lieta, kas stāv pāri vienam sasaukumam, vienam vai otram koalīcijas modelim.

Trīs lietas, ko īpaši gribu izcelt, atskatoties uz padarīto: konstruktīvāks, lietišķāks Saeimas darbs; skaidra, aktīva, nelokāma Latvijas nostāja un tās paušana starptautiski, stingrs un nelokāms atbalsts Ukrainai un parlamentārisma tradīciju pēctecības un tā nozīmes kopšana. Gribu cerēt, ka šajā mūsu kopīgajā darbā ir arī mans ieguldījums.

Cienījamie kolēģi, gribu jums pateikt paldies par sadarbību, par lietām, ko esmu no jums arī, godīgi sakot, mācījies, par darbiem, ko kopā esam izdarījuši. Gribu īpaši pateikt paldies Saeimas darbiniekiem. Aiz mūsu, politiķu, karstajām debatēm, spilgtajām runām bieži neredzams palicis ir viņu

profesionālais, nopietnais un atbildīgais darbs, nodrošinot likumdošanas procesa raitu norisi un nepārtrauktību.

Arī šis dienaskārtības jautājums, kolēģi, ir daļa no parlamentārās demokrātijas. Nevērtējot tā lietderību, 10. maija slavenā darījuma kontekstu un sekas, tas pieder pie parlamentārās prakses. Un gribu novēlēt jaunajam Saeimas priekšsēdētājam un Prezidija locekļiem turēt augstu parlamenta pašcieņu. Tieši parlamentam jābūt tam ideju un rīcības centram, kas virza valsti uz priekšu, faktiski varas centram mūsu valstī. Parlamenta lomas stiprināšana nav kampaņveidīgs process, un tas prasa pacietību un konsekvenci. Un to arī, cienījamie kolēģi, es novēlu. Novēlu arī pēctecības un tradīciju stiprināšanu un, protams, stingru un skaidru valodu arī starptautiski, stingru un skaidru iestāšanos par demokrātiju, par tiesiskumu, stingru un skaidru iestāšanos par tām vērtībām, uz kurām mēs esam būvējuši Latvijas valsti.

Tautas vēlēta Saeima, kolēģi, ir vienīgā, kam dots pilns Latvijas sabiedrības mandāts rīkoties viņu vārdā un interesēs. Tikai un vienīgi Saeima bauda šādu privilēģiju. Tādēļ es no sirds aicinu: turiet godā pie šī nama durvīm granītā kaltās vērtības, kas Latvijai ir tik ļoti svarīgas, – brīvību, neatkarību un demokrātiju! Un, protams, neaizmirstiet arī par tiesiskumu!

Kolēģi, paldies par līdzšinējo sadarbību un arī, protams, par kopā paveikto! (Aplausi.)

Z. Kalniņa-Lukaševica. Paldies Smiltēna kungam.

Nākamajai vārds debatēs Saeimas deputātei Inārai Mūrniecei.

I. Mūrniece (NA).

Godātais Saeimas priekšsēdētāj! Godātais Prezidij! Godātie kolēģi! Mēs esam parlamentā, un parlaments jebkurā parlamentārā iekārtā ir demokrātijas centrs, ideju centrs, politisko norišu un politisko konsultāciju centrs. Katra diena šeit, parlamentā... tai ir jābūt tādai, kas stiprinātu demokrātiju.

Viena no demokrātijas pamatvērtībām ir cieņa – savstarpējā cieņa –, var teikt arī – uzticēšanās, jo, ja pietrūkst savstarpējās cieņas un uzticēšanās gan politisko partiju starpā, gan politiķu saziņā ar vēlētājiem, tad demokrātijas attīstība ir apdraudēta. Jā, mēs varam piedzīvot arī kritumus atpakaļ demokrātijas attīstībā. Parlamentārisms, demokrātija ir jāveido katru dienu. Vai cieņa būs pret partijām un politiķiem, kuri pēc pāris mēnešiem aizmirst vēlētājiem dotos solījumus? Tas ir jautājums, uz kuru ir jāatbild konkrētām politiskajām partijām un arī to vēlētājiem. Tas ir jautājums, uz kuru atbildi meklē arī mūsu sabiedrība, ikdienā vērojot jaunās koalīcijas veidošanu un to, kā notiek ministru un citu līderu izvirzīšana, kas saistīta ar jaunās koalīcijas veidošanu.

Un, ja, runājot par ministru izvirzīšanu, katram bija vēl arī iespēja aizslēpties aiz premjerministres un teikt, ka tā jau ir viņa, kura virza šos ministru kandidātus (un, kā mēs jūtam, – pēdējā brīdī, un debates ar ministru kandidātiem ir izpalikušas pēc būtības), tas ir vēl viens simptoms mūsu demokrātijas attīstībā. Godātie kolēģi, vai nekrītam atpakaļ? Vai nekrītam uz leju?

Otra lieta, par ko vēlos šodien runāt, – būs katra deputāta atbildība šajā balsojumā (katra deputāta atbildība!), un nevarēs aizbildināties ar premjerministres nominētiem kandidātiem. Katram deputātam vēlētāji uzdos jautājumu: “Par ko jūs šodien balsojāt?” Kā jūs to paskaidrosiet vēlētājiem?

Es šodien vēlos uzrunāt gan visus kolēģus kopumā, bet visvairāk – Jauno VIENOTĪBU. Jūs, vadot valdību, esat runājuši par tādām lietām kā savstarpējā uzticēšanās, cieņa, taisnīgums. Kur tas viss paliek?

Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns nosauca trīs lietas: brīvība, neatkarība, demokrātija. Jā, tās ir trīs lietas, par kurām lūdz diskutēt jauniešus, kad runā par demokrātijas attīstību. (Mēs visi zinām, ka to “Aučos” dara Kristīne Čakste – Čakstu dzimtas turpinātāja un arī Jāņa Čakstes tradīciju turpinātāja.) Nav viegli pateikt, kura no tām ir pati būtiskākā. Laiki mainās, bet tās visas kopā veido mūsu valsti stipru.

Es novēlu Jaunajai VIENOTĪBAI turēties pie jēdzieniem, kurus jūs kādreiz izvirzījāt par svarīgiem. Es novēlu jums nemētāties, jo, ja ir principi, tad turēties pie principiem ir viegli; ja ir vērtības, tad turēties pie vērtībām ir viegli. Bet, ja ir mirkļa izdevīgums, tad principi un vērtības, kā izskatās no malas, tiek mīdītas kājām.

Novēlu jums šodien neizvairīties no balsojuma un pateikt godīgi savu pozīciju – “par” vai “pret”. Bez atturēšanās.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Aleksejam Rosļikovam.

A. Rosļikovs (ST!).

Labrīt, kolēģi!

Smiltēna kungs, es pateicos jums par jūsu darbu. Deviņu mēnešu laikā jums sanāca labi, atzīme ir ļoti augsta no manas puses.

Kolēģi, bet mēs par Smiltēna kungu neesam balsojuši, tāpēc mūsu balsojums par viņa noņemšanu izskatīsies kā tāds neglīts spēriens cilvēkam, kurš tāpat jau krīt. Frakcija “Stabilitātei!” ir par godu. Tāpēc, piedodiet, augsti godātā Nacionālā apvienība, šeit ir jautājums par to, kas visu šo putru... Nu lai tie cilvēki, kuri savārījuši, arī paši to ēd! Tas ir ļoti svarīgi.

Mums, opozīcijai, ir svarīgi uz šo momentu izveidot tādus apstākļus, lai putras pavāram (VIENOTĪBAI) būtu nenormāli sarežģīti to visu sagatavot un pasniegt. Tāpēc, kolēģi, es uzskatu, ka mums... visiem tiem, kas ir palikuši ārpus “52 plus Burovs” skaita, vajadzētu kaut kādā veidā mobilizēties un strādāt. Un tas ir svarīgi.

Un es ļoti ceru, ka šodien jūs nekritīsiet tik milzīgā kaunā un nevirzīsiet nevienu no savējiem uz Prezidiju, jo, manā skatījumā, ideja par to, ka Smiltēna kungs tagad būs sekretārs, – tas ir apkaunojums, Apvienotais sarakst. Katru reizi, kad Šlesers nāks uz tribīni... Šeit ir videokamera, un visi redzēs, kur Smiltēna kungs sēž. Tātad ZZS – augšā, uzvarējuši, a jūs esat blakām – zaudējuši. Katru reizi – katru reizi! –, kad šeit būs kaut kāda tiešraide, katru reizi, kad šeit būs kaut kādas... fotogrāfijas, tas būs īsts, dzīvs atgādinājums par zaudējumu, un tas nav pieļaujami.

Tāpēc man ir liels lūgums. Augsti godātie apvienotais sarakst un Nacionālā apvienība, nu mobilizēsimies! Mums šodien jāparāda, ka mēs esam īsta opozīcija; mums jāizdara tā, lai Vienotībai nebūtu iespējams šeit dzīvot ar “52 plus Burovs”. Tas ir ļoti svarīgi.

Smiltēna kungs, vēlreiz paldies jums par padarīto darbu. Mēs nevarējām jūs atbalstīt, nevarēsim jūs arī atbrīvot, bet ļoti novēlam jums izdarīt pareizus secinājumus no tā, kas šodien ir noticis.

Augsti godātā frakcija “Stabilitātei!”, es lūdzu jūs pieņemt pareizu lēmumu un šodien neiet Vienotības pavadā, ZZS pavadā, progresīvo pavadā un nesist cilvēku, kurš diemžēl šodien krīt. Vienkārši dosim viņam iespēju aiziet ar godu!

Paldies, kolēģi. (Aplausi.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Jurim Viļumam.

J. Viļums (AS).

Augsti godātais Saeimas priekšsēdētāj! Dāmas un kungi! Man vispirms jums ir jautājums: vai jūs atceraties, vai jūs zināt, cik daudz Saeimas priekšsēdētāju mums ir bijis no 1922. gada līdz 1936. gadam – pirmo četru Saeimu laikā? Ir kādi minējumi? (Starpsauciens.) Divi. Divi Saeimas priekšsēdētāji. Pirmais bija Frīdrihs Vesmanis, kurš bija pirmās Saeimas laikā. Un Pauls Kalniņš – otrajā, trešajā un ceturtajā Saeimā.

Kolēģi, Saeimas darbu nosaka arī Satversme. Proti, Satversmē ir pateikts, ka “Saeima ievēlē savu prezidiju, kurš sastāv no priekšsēdētāja, viņa diviem biedriem un sekretāriem. Saeimas prezidijs darbojas nepārtraukti pa visu Saeimas pilnvaru laiku”.

Kā jau Saeimas priekšsēdētājs pieminēja, mēs patiešām, es ceru, esam parlamentāra republika, un parlamentam jālemj arī par to, kas vada mūsu sēdes, kas ir Prezidijā un kā tiek organizēts mūsu darbs Saeimā.

Kolēģi, ar 82 balsīm pret 11 Rosļikova frakcijas balsīm jūs pirms nepilna gada apstiprinājāt Saeimas priekšsēdētāju Edvardu Smiltēnu. Kas šobrīd Saeimas darbā ir mainījies?

Kolēģi, valdībai, protams, ir jāstrādā, un valdības... Valsts prezidenta izvirzītā premjera amata kandidāte izvēlējās savus ministrus – un lai viņai veicas darbā! –, bet lūgums patiešām nejaukt šīs divas lietas – kas ir valdība, un kas ir Saeimas darbs.

Starp citu, pagājušajā gadsimtā, no 1922. gada līdz 1936. gadam, kopumā bija 14 valdības, tātad mainījās 14 valdības, bet pie katras valdības maiņas netika mainīts Saeimas priekšsēdētājs.

Kolēģi, tas ir mūsu, parlamenta, pašcieņas jautājums. Vai tiešām, ja mums atkal šīs Saeimas laikā mainīsies... Galu galā valdība varētu mainīties vēl – nezin cik reižu, pat 10 reizes, pie katra nākamā darījuma. Vai tiešām katru reizi jūs mainīsiet Saeimas priekšsēdētāju?

Sēdes sākums aizkavējās. JAUNĀS Vienotības frakcija acīmredzot domāja. Es tā ceru, ka jūs arī... kā jau iepriekšējā sēdē teicu... ka jūs tiešām uzdevāt jautājumus. Vai tiešām jūs gribat mainīt Saeimas priekšsēdētāju? Un vai tiešām jūs gribat mainīt... nu, acīmredzot uz Kūtra kungu? Jo, cik saprotu, vēl šodien bija runas, ka varbūt varētu ZZS izvirzīt kādu citu – Mieriņas kundzi, Rokpeļņa kungu. Rokpeļņa kungs budžeta pieņemšanas laikā tiešām pierādīja sevi kā ļoti labu oratoru, vai ne? Ar izteiksmi izlasītu visus lēmumu projektus, likumprojektus.

Par Kūtra kungu jau ir izteikusies pilsoniskā sabiedrība, tai skaitā arī “Sabiedrība par atklātību – Delna”. Es domāju, ka daudziem kolēģiem, kas šeit, Saeimā, strādā, “Delnas” (Dep. A. Šlesera starpsaucieni.)... nu, Šlesera kungam nav, protams, bet es domāju, ka tiem deputātiem, kam ir svarīgs pilsoniskās sabiedrības viedoklis, katrā ziņā būtu jāieklausās tajā.

Kolēģi, es tiešām uzskatu – ņemot vērā to, ka tikai viens Prezidija loceklis dodas strādāt valdībā –, ka mums ar parlamenta balsojumu būtu jāmaina tikai viens Prezidija loceklis. ZZS, protams, varētu izvirzīt savu kandidātu, kāds nu viņiem būtu tas labākais, bet tas būtu arī godīgi pret mums, jo citādi mēs šodien atkal visu dienu veltīsim tikai tam kā staigāsim un balsosim ar tām lapiņām. Tas viss aizņem laiku. Šodien daudzas komisijas vēl varēja paspēt veikt savus darbus. Manuprāt, mēs ļoti bezatbildīgi attiecamies pret visu šo procesu.

Un visbeidzot. Visbeidzot – es gribu teikt paldies sabiedrībai, kas tomēr aktīvi iesaistās un pauž savu viedokli par to, kas notiek parlamentā. Kā redzat, jūsu viedoklī dažreiz ieklausās, dažreiz vēl ne. Tāpēc, cienījamā sabiedrība, jums jābūt vēl skaļākiem.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Česlavam Batņam.

Č. Batņa (AS).

Augsti godātais Saeimas priekšsēdētāj! Prezidij! Kolēģi! Šis jautājums ir cieši saistīts ar nākamo jautājumu. Un, pirms pieņemat konkrēto... balsojumu, koalīcijas partneri, es gribētu akcentēt dažas lietas.

Manuprāt, šis ir kārtējais maksājums Aivaram Lembergam 10. maija darījuma kontekstā. Plus – mani bišķiņ dara bēdīgu tas, ka mēs kā bijušie koalīcijas partneri nākam un diskutējam par šo jautājumu, bet frakcija JAUNĀ VIENOTĪBA – tieši tāpat kā Krišjānis Kariņš pirms vēlēšanām – izvairās no debatēm, nenāk un nepamato savu viedokli, kāpēc jūs tā rīkojaties.

Es gribu akcentēt frakcijas JAUNĀ VIENOTĪBA un frakcijas PROGRESĪVIE viedokli, kas nu jau ir izskanējis publiskajā telpā. Šodien lasot ziņas “Delfos” – JAUNĀ VIENOTĪBA un PROGRESĪVIE nav sajūsmā par iespējamā nākamā Saeimas priekšsēdētāja Kūtra kunga izteikumiem sabiedriskajos medijos, tāpēc tiek gaidīta ZZS rīcība. Konkrēti – politiķis Andris Šuvajevs pastāstīja, ka partijai šodien no rīta paredzētas konsultācijas ar ZZS, jo Kūtra izteikumi sabiedriskajos medijos PROGRESĪVAJIEM nav pieņemami. Tas nozīmē – ja šie izteikumi nav pieņemami, tad jums nav pieņemams arī konkrētais cilvēks šajā amatā, es tā vismaz noprotu, tāpat Saeimas frakcijai priekšsēdētāja vietnieks... droši vien jūs... atzina, ka viņam liela daļa no Kūtra izteikumiem nešķiet pieņemama un rada izbrīnu.

Līdz ar to es negribu šobrīd analizēt Kūtra kunga personību. Es viņu cienu kā speciālistu arī administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, kad viņš pretnostatījās iepriekšējās valdības politikai... iepriekšējās iepriekšējās... tāpat arī saistībā ar viņa argumentāciju pret Stambulas konvenciju, bet acīmredzot šobrīd, kā Mūrnieces kundze teica, vērtības un godaprāts liek tomēr mirkļa izdevīgumu mainīt.

Līdz ar to es aicinu frakciju JAUNĀ VIENOTĪBA un frakciju PROGRESĪVIE nākt un pamatot savu lēmumu, kāpēc jūs balsosiet “par” Saeimas priekšsēdētāja atsaukšanu un kāpēc pēc tam jūs balsosiet “par” jaunā Saeimas priekšsēdētāja apstiprināšanu.

Es noteikti aicinu jūs domāt ar sirdi, ar godaprātu, ar sirdsapziņu un balsot “pret” šo lēmumu.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Aināram Šleseram.

A. Šlesers (LPV).

Godājamais Saeimas priekšsēdētāj! Godājamie kolēģi! It kā būtu jābūt tādai svētku sajūtai, bet ir sajūta, ka te ir puņķi un asaras. Nevaru saprast, vakar it kā gatavojāmies tādām kāzu svinībām, teica – nāciet, viss notiks, valsts attīstīsies, šodien visi tā kā sapūcējušies, apjukuši, bet vēl jau šai Saeimai it kā trīs gadi jāstrādā, ja tauta to nenolems atlaist.

Ziniet, man ir tāda sajūta... man jau paliek skumīgi, ka Smiltēna kunga šeit vairs nebūs. Mums tāds labs tandēms izveidojās – es runāju, Smiltēna kungs nodrošināja “mūziku” ar āmurīti. Vismaz bija labs tandēms, nezinu, kā būs ar nākamo spīkeru. Paliek skumīgi, bet ne jau par to, ka Smiltēna kungs nebūs Saeimas priekšsēdētājs, bet par to, kas notiek šajā zālē. Kāpēc notiek šī maiņa? Es atbildēšu – tā ir cīņa par varu.

APVIENOTAIS SARAKST, jūs neizmantojāt savu iespēju reformēt šo valsti, aiz jums nav palikusi neviena reforma, ar ko jūs varētu lepoties, ko jūs esat izdarījuši gada laikā. Tā ir realitāte. Vai tāpēc, ka Pīlēna kunga šeit nav vai nebija valdībā, es nezinu. Tāpēc teikt, ka jūs met ārā, jo, redziet, jūs bijāt labāki... Es domāju, ka jūs nebijāt labāki. Vai viņi būs labāki? Es nezinu, to parādīs laiks.

Nacionālā apvienība, arī jums visādi nesmukumi ir palikuši, par kuriem atbildes joprojām nav sniegtas. Es šodien neuzskaitīšu tos nesmukumus. Bet stāsts ir par kaut ko citu. Vakar, kad mēs, četru opozīcijas partiju pārstāvji, tikāmies “Delfi TV”, mēs runājām par visām šīm lietām, un es uzdevu jautājumu... ja jūs esat opozīcijas pārstāvji – Nacionālā apvienība un APVIENOTAIS SARAKSTS –, tad jautājums ir tāds: kāpēc presē parādās informācija, ka Latkovska kungs kļūs par Nacionālās drošības komisijas vadītāju? Ir četras opozīcijas frakcijas, šajā komisijā ir septiņi pārstāvji. Ar kurām balsīm tiks nomainīts Dombravas kungs? Uz ko Dombravas kungs arī nevarēja atbildēt. Viņš teica, ka it kā nebalsos par savu nomaiņu. Sanāk tā, ka tā nodevība būs no APVIENOTĀ SARAKSTA vai arī Nacionālā apvienība atsauks Dombravu. (Starpsauciens.) Tad rodas tāds jautājums: mēs nebalsosim “par” Dombravas noņemšanu, jo mēs nepiedalīsimies šajā varas nomaiņā.

Bet stāsts ir par kaut ko citu. Mēs zinām to, ka it kā ir opozīcija, bet patiesībā jūs tāpat dalāt amatus, tāpat jūs Smiltēna kungu virzīsiet šajā blakus man esošajā krēslā, tāpat Nacionālā apvienība arī pārbīdīs šeit kādus krēslus. Jūs jau tāpat paliksiet daļa no šīs varas, jūs jau nebūsiet tā opozīcija, kas cīnīsies par idejām un mērķiem.

Es teikšu tā, ka šodien varētu būt kaut kāds pavērsiena punkts un jūs varētu nodemonstrēt, ka opozīcijā tiešām ir četras partijas. Nevirziet savus pārstāvjus, lai paliek trīs cilvēki šeit, lai viņi strādā! Parādām to! Neatstājiet savus cilvēkus komisiju vadībā, parādiet to, ka pozīcijai ir tik balsu, cik ir. Lai viņi strādā, mokās. Nodemonstrējam to! Savādāk šīs spēles ir tādas, ka atnāk tribīnē, paraud, noslauka puņķus un saka: mēs tūlīt dosim kārtīgi... un virza savus cilvēkus uz amatiem. Nu tad nespēlējiet pēc šiem dubultmorāles principiem, jo iepriekš ir bijis tā, ka šeit atnāk kāds, nolamā kaut ko un iet un nobalso “par” cerībā, ka neviens nepamanīs, ka viņš tajā lielajā listē kopā ar deputātiem nospiež šo pogu.

Mūsu pozīcija ir ļoti vienkārša: mēs kā partija balsojām “par” Smiltēna kungu, un mēs šodien nebalsosim par viņa nomaiņu. Ko mēs darīsim nākamajos balsojumos? Visdrīzāk, mēs nepiedalīsimies. Bet mums ir skaidra pozīcija, ko mēs arī pasakām mūsu vēlētājiem.

Tā ka es aicinu šajā reizē nerunāt par to “ārprāts, ārprāts, kas te notiek”. Būsim konsekventi. Ja Nacionālā apvienība un apvienotais saraksts ir gatavi būt tiešām stingrā opozīcijā, tad nodemonstrējam to šodien.

Paldies.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Raivim Dzintaram.

R. Dzintars (NA).

Labdien vēlreiz, kolēģi! Jautājums, par ko mēs šobrīd lemjam, ir esošā spīkera iespējamā atsaukšana. Tātad... un īstenībā, ja mēs atsaucam esošo spīkeru, tad droši vien katram no mums būtu jāpieņem lēmums kontekstā ar to, ko tad mēs redzam kā labāku otro valsts amatpersonu – otro valsts amatpersonu! –, bet, būsim godīgi, reizēm otrā valsts amatpersona kļūst par pirmo valsts amatpersonu ļoti lielā mērā. Tātad tā arī ir valsts seja un persona, kas mūs visus reprezentēs.

Ja mēs uz mirkli distancējamies no visām koalīcijas vai partiju vienošanām, politiskās loģikas, tad patiesībā šeit ir tikai 100 – vai, es nezinu, neesmu saskaitījis, varbūt mazāk, bet katrs individuāli – deputātu kopums, kam būs jāizdara izvēle, vai tas Saeimas priekšsēdētājs, otrā valsts amatpersona, par ko mēs grasāmies nobalsot, ir labāks un veiksmīgāks Latvijas reprezentētājs, otrā valsts amatpersona, nekā tas, kas šo uzdevumu pilda šodien.

Premjerministre Evika Siliņas kundze nesen izteicās, ka topošā spīkera izteikumi publiskajā telpā esot bijuši neatbilstoši otrās valsts amatpersonas statusam. Un tāpēc tāda... nu, mēģinājumi nodemonstrēt, kurš te ir saimnieks koalīcijā... Pieprasīja līdz šodienas balsojumam šim kandidātam atvainoties. Mīļā miera labad atvainošanās tiešām notika, un kandidāts apsolījās turpmāk runāt īsāk. It kā šķita, ka tas jautājums jau ir atrisināts. Bet tie, kas vakar (Daži deputāti aplaudē.)... tie, kas vakar bija pietiekami pacietīgi un vakarā veltīja laiku nevis ģimenei, bet noskatījās raidījumu ar Bērtules kundzi “Šodienas jautājums”, redzēja, ka kandidāts, teiksim tā, ne gluži ir sācis runāt īsāk. (Smiekli.)

Protams, vēl mums nav noticis balsojums par topošo Saeimas priekšsēdētāju, viss var mainīties, bet katram, kurš tagad balsos par Smiltēna kunga atsaukšanu, vēlāk – par jauno spīkeru, es gribētu uzdot jautājumu: vai jūs esat pārliecināts, ka pēc tam, kad atpakaļceļa vairs nebūs un jaunais Saeimas priekšsēdētājs būs ievēlēts, viņš vienmēr izteiksies īsāk? Vai tad viņš izteiksies īsāk? Vai ir kaut mazākā pazīme tā uzskatīt? Un tajā brīdī tās vairs nebūs mūsu tādas iekšējās politiskās aktualitātes, tad faktiski uz spēles būs likts Latvijas valsts vārds.

Un katrs, kurš šodien balsos, ar šo balsojumu un nākamo balsojumu par šo scenāriju personīgi uzņemsies atbildību par visiem izteikumiem no nākamā Saeimas priekšsēdētāja... kas būs izteikti gandrīz īsākā, gan ne tik īsā formā.

Paldies. (Aplausi.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Edgaram Tavaram.

E. Tavars (AS).

Cienījamais Saeimas priekšsēdētāja kungs! Godātie kolēģi! Dāmas un kungi! Es aicinu balsot “pret” Edvarda Smiltēna atsaukšanu no 14. Saeimas priekšsēdētāja amata.

Kādēļ? Es domāju, ka ne tikai opozīcijas... Mēs vakar dzirdējām visu opozīcijas kolēģu viedokli, kuri atzina, ka Edvards Smiltēns ir viens no visu laiku labākajiem Saeimas priekšsēdētājiem. Es līdzīgus vārdus esmu dzirdējis arī no topošās koalīcijas kolēģiem par Edvarda Smiltēna darbu parlamentā, sadarbību ar Administrāciju, ar Saeimas darbiniekiem, par proporcijas ievērošanu starp pozīciju un opozīciju, par godīgu attieksmi, tai skaitā Edvarda Smiltēna spēju reprezentēt mūsu valsti ārpolitiski. Es domāju, kolēģi, nevienam par to šaubu nav.

Šī latiņa, ko Smiltēna kungs ir uzlicis, strādājot par Saeimas priekšsēdētāju, ir uzlikta ļoti augstu. Un kāds šobrīd ir piedāvājums?

Piedodiet, Kūtra kungs, bijušie kolēģi no Zaļo un Zemnieku savienības, es zinu, ka arī jūs balsojāt par Smiltēna kungu un šobrīd sagaidāt faktiski līdzīgu rīcību arī no mums, ka mēs varētu nobalsot par jums. Bet es atvainojos, es nevaru aicināt savus kolēģus balsot par Kūtra kungu. Vienkārši jeb... apzināti mēs ejam tikai tāpēc, ka, piedodiet, tāda ir situācija, tāda ir politiskā vienošanās... apzināti iet uz šīs latiņas acīmredzamu samazināšanu – tas nav iespējams.

Dzintara kungs no Nacionālās apvienības minēja šos citātus, kur Kūtra kungs ir... iespējams, runās īsāk vai nerunās īsāk. Atgādinu, tai brīdī, kad ir ievēlēts par Saeimas priekšsēdētāju, kas ir otra augstākā valsts amatpersona, kas izpilda Valsts prezidenta pienākumus un kas ir Nacionālās drošības padomes loceklis, – tur vairs nav tikai runāšana, tur ir rīcība, tur, kolēģi, ir rīcība! Lūdzu, ņemam arī šo faktoru vērā! Tas ir Latvijas neatkarības jautājums. Mēs varam... varam riskēt, varam skatīties, nē, nesatraucieties, gan jau viss būs labi! Ļoti iespējams, ka viss arī būs labi, cerams, ka viss būs labi, bet šobrīd tās šaubas, ka, a kas būs, ja ne, ir ļoti augstas.

Tāpēc, kolēģi, es aicinu balsot “pret” Edvarda Smiltēna atsaukšanu no Saeimas priekšsēdētāja amata. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Jurim Viļumam otro reizi.

J. Viļums (AS).

Augsti godātais Saeimas priekšsēdētāj! Dāmas un kungi! Vēl dažas lietas, ko es nepaguvu pirmajā uzstāšanās reizē pateikt.

Cienījamie kolēģi, mēs šodien apstiprinājām... pārapstiprinājām deputātu mandātus tiem ministriem, kas atnāk no valdības atpakaļ strādāt, bet neapstiprinājām mandātus tiem, kas nāks šeit strādāt esošo ministru vietā. Un, manuprāt, tas arī būtu godīgi pret tiem deputātiem, kas nāks uz šejieni un strādās jaunā Prezidija sastāvā kopā ar jauno Prezidiju, kopā ar jauno Saeimas priekšsēdētāju... Nu, piemēram, būtu jāpajautā arī Ģirtam Valdim Kristovskim, ko viņš domā par to, kam būtu jābūt Saeimas priekšsēdētājam – Saeimas vairākuma lemtajam, ar 82 balsīm iebalsotajam, vai Lemberga ieteiktajam.

Atbildēšu kolēģiem, kas izteica bažas par to, ka sekretāra amata vieta būšot, teiksim tā, ne pārāk cienīga Smiltēna kungam. Es domāju, ka mēs, visi Saeimas deputāti, esam ieinteresēti, lai Saeimas Prezidijs strādātu, kā jau teicu, visas Latvijas, Saeimas labā. Un es domāju, ka Prezidijā jāstrādā tiem cilvēkiem, kam ir pieredze un kas varēs, teikšu tā, savu personīgo viedokli... arī pieskatīt topošo Saeimas priekšsēdētāju, it sevišķi ņemot vērā to, ka šodien pēc balsojuma Saeimas priekšsēdētājs kļūs par Valsts prezidenta vietas izpildītāju līdz sestdienai. Dārgie kolēģi, pēc būtības jūs balsojat par Valsts prezidentu numur divi.

Tātad vēl atgādināšu par... nepaspēšu. Bet Pauls Kalniņš, ko es teicu, pirmās republikas laikā... nē, bet no 1922. gada līdz 1936. gadam viņš bija opozīcijas partijas pārstāvis no LSDSP. LSDSP no tām 14... tikai trijās valdībās bija.

Aicinu balsot par demokrātisku un parlamentāru republiku, nevis par Lemberga demokrātiju. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātei Glorijai Grevcovai.

G. Grevcova (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Godātie kolēģi! Mēs... esot “Stabilitātei!” sastāvā... arī nebalsojām par Smiltēnu, taču šodien es, protams, balsošu “pret”, lai gan, ja man ir jāizvēlas starp Smiltēnu un Kūtri, es viennozīmīgi izvēlēšos Smiltēnu. Cilvēks ar harismu un humora izjūtu vismaz.

Taču – ko mēs redzam te? Tāda savu vēlētāju nodošana, vērtību nodošana. Zemnieki, nu, kā tā? Kas ar jums ir noticis? Kažoku, tāda kažoku mešana, tāda sajūta, ka mums ziema ir cauru gadu. Pielāgojas atbilstoši situācijai, un to visu redz mūsu vēlētājs. Tas ir labi, ka redz vēlētājs. Tas ir labi, ka tagad APVIENOTAIS SARAKSTS un Nacionālā apvienība būs opozīcijā.

Tagad jūs zināsiet, kā tas ir, kad jūs nākat ar labu priekšlikumu, bet par jums nebalso tikai tāpēc, ka jūs neesat vairākumā. (Starpsaucieni.) Viss. Bet, iespējams, tas ir labi, tā būs laba mācība APVIENOTAJAM SARAKSTAM un Nacionālajai apvienībai – skatīties, ko jūs saucat par saviem stratēģiskajiem partneriem un kas ir jūsu kolēģi, kuri pirms pusgada vēl bija kolēģi, biedri. Un es varu pateikt tikai vienu – viss nāk atpakaļ, un tā ir karma.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Mārim Kučinskim.

M. Kučinskis (AS).

Cienījamais Prezidij! Kolēģi! Viļuma kungs vairāk stāstīja par pirmo Latvijas brīvvalsts laiku. Bet laikposmā, kad Latvijas Republika bija atjaunota, arī bija tikai viens gadījums, kurā Saeimas priekšsēdētājs tika nomainīts un arī tikai tāpēc, ka viņš – konkrēti, Indulis Emsis – pēc zināmiem notikumiem pats iesniedza savu aiziešanas... vēlmi.

Un es domāju: pa kuru laiku Saeimas priekšsēdētāja amats ir kļuvis par tādu tirgus objektu? Mēs runājam par otro valsts amatpersonu – par otro valsts amatpersonu, kas jau šodien, kad droši vien tiks pārvēlēts, visticamāk, stāsies Valsts prezidenta vietā un aizstāvēs mūsu Latvijas drošību, aizstāvēs mūsu pamatvērtības, kāpēc mēs vispār šeit esam.

Pa kuru laiku un kā mēs esam nonākuši pie tā, ka mūs neinteresē vairs Saeimas prestižs, ka mūs tikai interesē, kurš kuru nobīdīs malā un kas kura vietā nāks? Mēs taču visi pirms nepilna gada... es atgādinu, kā mēs vienojāmies. Ināra Mūrniece astoņus gadus bija lieliski novadījusi Saeimas Prezidiju (to atzina pilnīgi visi), un, ja vien Ināra Mūrniece nebūtu pateikusi, ka viņa ir gatava jauniem izaicinājumiem, viņa arī šobrīd būtu Saeimas priekšsēdētāja. Visticamāk, šodien nomainītu viņu, nevis Edvardu Smiltēnu. Bet dzīve ir dzīve.

Šodien mēs runājam par Edvardu Smiltēnu, kurš ir pacēlis Saeimas priekšsēdētāja latiņu, pārņemot... tāpat kā Ināra Mūrniece... kurš nenodeva ne mazākās valsts pamatvērtības, kurš nerunāja par oligarhiem, kas jāpieaicina pie galda, kurš nerunāja par to, ka Ukrainas jautājumā vēl jāpaskatās, kurš tur ir sācis un kurš ir beidzis... Bet šodien mēs esam te, kur mēs esam. Tūliņ acīmredzot tiks nobalsots par Edvardu Smiltēnu, un pēc neilga laiciņa mēs ieraudzīsim jauno priekšsēdētāju.

Es vienkārši aicinu vēl padomāt: Saeimas prestižs – tas ir mūsu visu jautājums. Jūs tiešām domājat, ka ar šodienu tas pacelsies, ka mēs būsim neredzētos augstumos... augšā? Un viens lūgums – mīļā Jaunā VIENOTĪBA, atnāciet, lūdzu, kāds (vai frakcijas vadītājs) un izstāstiet, kāpēc šīs pārmaiņas notiek, kas būs rīt un kādas vērtības jūs turpmāk nesīsiet?

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātei Lindai Matisonei.

L. Matisone (AS).

Godātais Saeimas priekšsēdētāja kungs! (Laikam pēdējo reizi jūs šādi uzrunāju.) Godātie kolēģi! Es tāpat vēlos pievienoties visiem tiem, kas izsaka pateicību Edvardam Smiltēnam par viņa darbu. Manuprāt, viņš bija viens no spožākajiem spīkeriem, kāds ir bijis Latvijas pastāvēšanas vēsturē. Viņa diplomātijas spējas un profesionālisms, man šķiet, nevienam šaubas neizraisa. Man personīgi visspilgtāk palikusi atmiņā Edvarda Smiltēna uzruna Ukrainas parlamentā, kur viņš norunāja, manuprāt, gandrīz 20 minūšu garumā. Tā bija ļoti emocionāla, bet nepārprotama un pauda atbalstu ukraiņu tautai šajā agresīvajā Krievijas karā.

Uzstādīta ir ļoti augsta latiņa, un mēs nezinām, kādu kaķi maisā mēs tagad gribam iebalsot. Tāpēc, lūdzu, Jaunā Vienotība un progresīvie, kāpēc jūs klusējat? Nāciet un paskaidrojiet to tautai.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Mārim Sprindžukam.

M. Sprindžuks (AS).

Godātais Saeimas priekšsēdētāj! Deputāti! Vēl pirms nedēļas kopā ar Jauno Vienotību mēs strādājām valdībā, risinājām problēmas, meklējām ceļu, kā attīstīt mūsu valsti. Šobrīd mēs esam citā situācijā, un es tiešām gribētu, lai kāds no Jaunās Vienotības nāk un izstāsta, kāpēc šis viss bija vajadzīgs, kā radīsies tā jaunā dinamika, ko jūs solāt, straujā virzība uz ekonomikas transformāciju, un arī to, kādus signālus mēs dodam ne tikai sabiedrībai šeit, Latvijā, mūsu iedzīvotājiem, jo mēs nācām uz vēlēšanām katrs ar savām vērtībām, saviem solījumiem un mums būs jāatskaitās cilvēku priekšā... bet arī tai sabiedrībai, kas ir ārā... Man teju katru nedēļu bija jātiekas ar kādu no vēstniekiem, un viņi tiešām nesaprata, kāpēc mums ir jāiet atpakaļ deviņdesmitajos gados... tajā, no kā mēs esat šķietami izrāpušies ārā. Es domāju, ka šobrīd sabiedrība gaida no jums, Jaunā Vienotība, atbildi. Es redzu, ka jums ir nodurtas acis un ir neērti, bet šis ir parlaments, šī ir mūsu vienīgā iespēja uzrunāt iedzīvotājus, skatīties acīs un pateikt, kā vārdā mēs to darām.

Es atnācu politikā Edvarda Smiltēna dēļ, jo es arī varēju palikt komforta zonā, vadot vienu no spēcīgākajām Latvijas pašvaldībām, bet es nevarēju palikt malā, tāpēc ka valstij bija lielas problēmas jau iepriekšējā valdībā. Valsts negāja uz priekšu – mēs stagnējam, mēs atpaliekam. Arī šeit jums, Jaunā Vienotība, ir ļoti liels atbildības lauks, kāpēc tā notiek. Ja nebūs dinamikas, izrāviena, ko tad jūs teiksiet saviem vēlētājiem?

Kolēģi, mans aicinājums – pirms mēs balsojam par Edvardu Smiltēnu, padomājam. Manuprāt, šobrīd viņš ir labākais Saeimas spīkers, kādu mēs varam vēlēties. Cilvēks atdod sevi visu, un es pateikšu vēlreiz – es šeit atnācu strādāt Edvarda Smiltēna dēļ.

Ja mums ir labāks kandidāts – liekam, bet, ja mums nav labāka kandidāta, – ļaujam Edvardam strādāt. Mums ir lepnums par tādu Saeimas spīkeru.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Viktoram Valainim.

V. Valainis (ZZS).

Augsti godātais Saeimas priekšsēdētāj! Šodien jautājums ir par Saeimas priekšsēdētāja nomaiņu, un šīs diskusijas... sāk jau iezagties kāda asara, ka mēs pazaudējam kaut ko neaizvietojamu, ka nekad dzīvē nekas labāks nav bijis, bet mēs aizmirstam vienu lietu, ka pie šīs situācijas – ka mēs šodien esam nonākuši pie šāda balsojuma – priekšsēdētāja aizstāvji tiešā veidā ir vainojami paši, nevis kāds cits. (Starpsauciens: “Ej nu ej!”) Tā ir viņu pašu izdarīta izvēle (Starpsaucieni.), un viņu pašu izvēles rezultātā mēs šeit esam nonākuši. (Starpsauciens: “Pareizi!”)

Ja mēs runājam par pašu labāko un visneaizstājamāko, tad, godātie kolēģi, sabiedrības attieksme... domā daudz savādāk. Sabiedrība uzskata, ka pēdējo 20 gadu laikā šis parlaments... novērtēts vissliktāk.

Varat vainot, ko gribat, mēs, ZZS, neļausimies emocijām, mēs būsim konstruktīvi, un jūs nepiedzīvosiet to, ka mēs sāksim uzvesties destruktīvi. Mēs šodien iesim šo ceļu, mēs iesim kā komanda, un mēs darīsim visu iespējamo, lai Saeimas prestižs augtu. Šādu rīcību no mums jūs sagaidīsiet.

Paldies.

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Andrim Kulbergam.

A. Kulbergs (AS).

Saeimas priekšsēdētāj! Godātie kolēģi! Nu šeit mēs redzam spēli, kurā tiek palielinātas likmes. Nu jau ne tikai komisiju vadība... norma jau ir, ka arī ministri ir iesaistīti darījumos un spēlēs – ne jau pēc profesionalitātes, ne jau pēc atbilstības amatam. Tas nekas, ka nesaprot kultūru, – var arī to vadīt. Var arī jebko citu jebkurš vadīt.

Bet nu jau mēs esam nonākuši tiktāl, ka šajā spēlītē, darījumā, iesaistām pat... esam gatavi dīlot par otru valsts augstāko amatpersonu. Nu jau darījuma objekts ir Saeimas priekšsēdētāja amats, nevis valsts intereses.

Varbūt es varētu dot padomu, ka nākamā iterācija varētu būt šāda: varbūt varam arī Valsts prezidentu ielikt darījumā? Ja reiz tās likmes ceļam, tad paceļam vēl augstāk – prezidentu ieliekam iekšā kā darījumu objektu! Tikai ir viens jautājums – kur paliek beigu beigās sabiedrības intereses? Kur paliek Latvijas intereses? Darījumā vispār nav ņemtas vērā Latvijas intereses un Latvijas nākotne. Tautu jūs vispār aizmirstat?

Šo skatās tak visi. Nāciet un paskaidrojiet šeit, pastāstiet, kas ir darījuma objekts un ko no visa šī iegūs Latvijas tauta un Latvija. Kur būs tā dinamika un attīstība? Pasakiet to tautai šeit, no šīs tribīnes! Lūdzu, nāciet! Brīvi piesakieties!

Paldies!

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Jānim Dombravam.

J. Dombrava (NA).

Godātā Saeima! Zaļo un Zemnieku savienība labi apzinās, ka nav perfekta, ir dažādi pagātnes rēgi, kas nāk līdzi. Ir premjerministrs, kurš ir ļoti diskutabls, bet viņi turas pie saviem cilvēkiem, aizstāv tos. Un to, no vienas puses, var politikā saprast, un tas ir vērtējams pozitīvi.

Vai šāda nomaiņa nesīs valstij labumus, kādi tiek piedāvāti? Mana atbilde ir – nē.

Var dažādi vērtēt Edvardu Smiltēnu, bet par valstisko pozīciju, es domāju, šaubu nav. Savukārt par personu, kas varētu nākt Smiltēna kunga vietā, jautājumi ir. Un atbildība par šo cilvēku būs jāuzņemas visiem, kuri viņu atbalstīs, tostarp – jaunajiem ministriem, kas dedzīgi ir sākuši darbu gan Saeimā, gan Ministru kabinetā. Viņiem būs jāatbild, ja jaunais Saeimas priekšsēdētājs būs kaut ko ne tā pateicis mūsu stratēģiskajiem partneriem; viņiem būs jāatbild par to, ja būs pieņemti vieni vai otri lēmumi ne tikai attiecībā uz Saeimas darbu, bet arī Valsts prezidenta prombūtnes laikā, – lēmumi, ko jaunais Saeimas priekšsēdētājs būs pieņēmis. Tā būs jūsu visu personīgā atbildība.

Bet, es domāju, mēs visi jau redzam, cik kliba ir šī pīle, kas ir sākusi staigāt līdz ar aizvadītās nedēļas balsojumu par jauno Ministru kabinetu. (Aplausi.)

Sēdes vadītājs. Vārds deputātam Rihardam Kolam.

R. Kols (NA).

Augsti godātais Saeimas priekšsēdētāj, augsti godātais Valsts prezidenta pienākumu izpildītāj! Kāpēc es sāku ar šādu uzrunu? Tāpēc, ka Smiltēna kungs ir Saeimas priekšsēdētājs un pašlaik – arī prezidenta pienākumu izpildītājs (līdz sestdienai). Tā ir ļoti būtiska atbildība, jo, protams, var būt dažādi kairinājumi, populistiski gājieni. Kā Valaiņa kungs min, šī ir pati nepopulārākā Saeima pēdējo 20 gadu laikā.

Redziet – ja Smiltēna kungs būtu tāds populists un gribētu sev gūt kaut kādu popularitāti, viņš... viņam šajos deviņos mēnešos bija virkne brīžu un periodu, kuros viņš varēja rosināt – kā Valsts prezidenta amata pienākumu izpildītājs – Saeimas atlaišanu. Viņš to nedarīja, jo tas ir bezatbildīgi.

Tāpat līdz sestdienai... jūs balsosiet. Šis parlaments šodien... balsos līdz sestdienai par Valsts prezidentu.

Kāpēc es minu šādu būtisku ievirzi? Jo šajās dienās, kas vēl būs, – ceturtdien un piektdien – prezidentam ir tiesības apžēlot notiesātos. (Smiekli. Aplausi.) Un kandidāts, kas izvirzīts no ZZS un potenciāli ieņems šo pozīciju, publiski saka, ka nav problēmu tikties ar notiesātajiem cilvēkiem.

Protams, tā nav panaceja... ka tas, ka notiesāts, nozīmē, ka tas ir līdz mūža galam slikts cilvēks... un tā tālāk. Protams, ne velti ir prezidentam tā opcija – apžēlot.

Bet pateikt, ka miljonāri... aicināt tikties miljonāriem neatkarīgi no tā, vai viņiem ir aktīvi kriminālprocesi, vai viņi ir notiesāti?! Ziniet, daudzi droši vien skatījās un domāja: a kādi varētu būt šie personāži? Es arī aizdomājos. Protams, atpakaļgaita... ātrums tiek ieslēgts... Nu jā... Nosauciet kaut vienu uzņēmēju, kurš ir notiesāts par ekonomiskajiem... attīstības jautājumiem!

Ziniet, tā ir vārdu spēle. Kūtra kungs, es domāju, sabiedrība ļoti labi saprata, ko jūs teicāt.

Un šajā gadījumā es kā vienu piemēru varu minēt Laventu. “Banka Baltija” taču vienu brīdi bija veiksmes stāsts. Bet kas notika? Un kā nopelnīja?

Un, Kūtra kungs, jūs, esot Ingunas Sudrabas partijā “No sirds Latvijai”, netikāties ar šādiem notiesātiem cilvēkiem, pieņemsim, tādos saviesīgos pasākumos kā “Jaunais vilnis” un citos formātos?

Šeit nav tā, ka varētu pateikt, ka... kā jūs citējāt... ka jums jāprot skaisti izteikties. Nu neesat jau pirmo reizi Latvijas parlamentā ievēlēts deputāts, neesat pirmo gadu šajā būtiskajā, nozīmīgajā tautas kalpa pozīcijā.

Tā ka, es domāju, šeit ir tiešām ļoti, ļoti būtiski... ikvienam Saeimas deputātam, kas šodien balsos... Tas nav sirdsapziņas balsojums, tas ir valsts tēla balsojums, tas ir konsekventas rīcības balsojums.

Esiet konsekventi savā rīcībā un atbilstoši arī balsojiet šodien! Pirmām kārtām jau – par šo darba kārtības jautājumu, par Edvarda Smiltēna atsaukšanu!

Es aicinu balsot “pret”.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītājs. Debates slēdzu.

Nu ko, katram jāpieņem lēmums balsojot.

Lūdzu zvanu! (Starpsaucieni. Smiekli.) Labi. (Pauze.) Un tagad – lūdzu zvanu! Balsosim par deputātu Janas Simanovskas, Viktora Valaiņa, Ainara Latkovska, Ata Labuča, Antoņinas Ņenaševas, Harija Rokpeļņa, Kaspara Meļņa, Jāņa Vucāna, Edmunda Jurēvica un Edmunda Cepurīša iesniegto lēmuma projektu “ Par Edvarda Smiltēna atsaukšanu no 14. Saeimas priekšsēdētāja amata”! Lūdzu balsošanas režīmu! Visi nobalsoja? Lūdzu rezultātu! Par – 52, pret – 25, atturas – nav. Cienījamie kolēģi, lēmums ir pieņemts.

___

Un es gribu pateikt no sirds visiem paldies par sadarbību. Arī opozīcijai. Ir bijuši brīži, kad bija jāmēģina pārliecināt par parlamentārajām tradīcijām.

Un paldies par atsaucību! Es domāju, ka debašu kvalitāte, politiskā kultūra Saeimas sēdēs šī gada laikā... Vismaz es centos, un jūs centāties, mēs kopā to visu uzlabojām.

Paldies. (Aplausi.)

Sēdi vada Latvijas Republikas 14. Saeimas priekšsēdētāja biedre
Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi! Tiešām arī es vēlos gan savā, gan, ja drīkstu, jūsu vārdā vēlreiz teikt paldies Edvardam Smiltēna kungam par to stingro un taisnīgo Saeimas sēžu vadīšanu, ko esam baudījuši. Tāpat arī paldies par parlamentārisma tradīciju stiprināšanu, nenogurstošu iesaisti un atbalstu nozīmīgu ārpolitisku un ģeopolitisku jautājumu risināšanā, īpaši – par mūsu atbalsta paušanu un sadarbības stiprināšanu ar Ukrainu.

Paldies, Smiltēna kungs!

Godātie kolēģi, mums ir jāturpina darbs šajā Saeimas sēdē.

Tas nozīmē, ka nākamais darba kārtības jautājums ir Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanas.

Es aicinu jūs izvirzīt kandidātus, iesniedzot sekretariātā iesniegumu par kandidātu izvirzīšanu.

Lūdzu, kolēģi, šis ir tas brīdis, kad aicinu jūs iesniegt kandidatūras. (Starpsaucieni.) Kā allaž tā, kā notiek Saeimas sēdes laikā, kā tas vienmēr ir bijis... Šobrīd ir jau saņemts viens priekšlikums. Vai kāds vēl lūdz laiku atnest līdz sekretariātam?

Mūrnieces kundze lūdz vārdu par procedūru.

Lūdzu ieslēgt mikrofonu Mūrnieces kundzei.

I. Mūrniece (NA).

Kāds ir termiņš, kurā ir jāiesniedz kandidatūras? Kāds termiņš tiek noteikts?

Sēdes vadītāja. Termiņš tiek noteikts – tagad, šobrīd...

I. Mūrniece. Nē, termiņš nevar būt “tagad”.

Sēdes vadītāja. Ja jūs vēlaties, tad mēs varam teikt – līdz pulksten 10.16. (Starpsauciens: “Kas te notiek?!”)

I. Mūrniece. Pagaidiet! Viena minūte kandidatūru iesniegšanai Saeimas priekšsēdētāja amatam? Godātie kolēģi, es lūdzu noteikt, teiksim, 30 minūtes.

Sēdes vadītāja. Ir bijis priekšlikums to darīt tagad... uzreiz. Es varu tātad (Starpsaucieni: “Balsojam!”)... Labi. Tātad, šeit apspriežoties, arī Prezidija kolēģi...

I. Mūrniece. Es vēlos runāt par procedūru...

Sēdes vadītāja. Mūrnieces kundze, es neesmu jums vēl devusi vārdu par procedūru.

Tātad precizēsim: mums šobrīd ir divi priekšlikumi. No Saeimas Prezidija ir priekšlikums – piecas minūtes, no Mūrnieces kundzes ir priekšlikums – 30 minūtes.

Par procedūru vārdu vēlreiz ir lūgusi Mūrnieces kundze. Tad Reira kungs.

Šobrīd lūdzu ieslēgt mikrofonu Mūrnieces kundzei. (Pauze.) Lūdzu ieslēgt mikrofonu deputātei Inārai Mūrniecei.

J. Reirs (JV).

Kolēģi, tātad es zinu, ka ir termiņš...

Sēdes vadītāja. Reira kungs, pagaidiet!

Tehnikas nodaļa, lūdzu ieslēgt mikrofonu!

I. Mūrniece (NA).

Es lūdzu... Tātad paldies, ka ieslēdzāt mikrofonu.

Godātie kolēģi, es gribētu par procedūru – saprast, kurš noteica priekšlikumu iesniegšanas termiņu “tagad, tūlīt, uzreiz” bez konkrēta termiņa beigām.

Sēdes vadītāja. Mūrnieces kundze, es jums jau teicu, Saeimas Prezidija kolēģi ir ierosinājuši piecas minūtes. Prezidija vairākums.

I. Mūrniece. Tā, pagaidiet... Vienu mirkli!

Sēdes vadītāja. Lūdzu, vārds...

I. Mūrniece. Pagaidiet... Vienu mirkli... Par procedūru...

Sēdes vadītāja. Lūdzu, ievērosim kārtību zālē!

Izslēdziet mikrofonu Mūrnieces kundzei.

Es neesmu jums devusi atkārtoti vārdu.

Vārds deputātam Reiram.

J. Reirs (JV).

Kolēģi, es zinu Saeimas kārtības rullī vietu, kur ir pateikts, ka likumprojektos ir nepieciešams noteikt priekšlikumu termiņu, bet es nevaru atrast vietu, kur būtu... jānosaka termiņš patstāvīgajiem priekšlikumiem. Katrs deputāts, katri pieci vai 10 deputāti ir tiesīgi iesniegt jebkurā sēdes laikā jebkuru patstāvīgo priekšlikumu, ko laikam arī šie deputāti ir izdarījuši.

Tā ka, lūdzu, nepārvērtīsim par kaujām... par procedūrām un neprecīzām procedūrām... bet sekosim tam likumam, kas ir Saeimas kārtības rullis, un pildīsim to.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Kolēģi, kā allaž, kad nav precīzi regulēts, mēs varam pielietot analogu. Lai pārtrauktu šo zināmo nekārtību, es lūgšu balsot kā allaž – kā tas ir par likumprojekta priekšlikumiem. Mēs papriekš balsosim par tālāko priekšlikumu, kas ir nācis no Mūrnieces kundzes, – 30 minūtes – un tad balsosim par mūsu ierosinājumu – piecas minūtes.

Mūrnieces kundze, jūs uzstājat, ka jums vēlreiz – par procedūru? Jo mums šeit nav debates un daudzkārtīga runāšana. (Starpsauciens.)

Labi, pēdējo reizi pie šī jautājuma – par procedūru –, lūdzu ieslēgt mikrofonu Inārai Mūrniecei.

I. Mūrniece (NA).

Cik es atceros procedūru, vadot parlamentu... Jā, patiešām pieci Prezidija locekļi var iesniegt šādu priekšlikumu par noteiktu termiņu. Es gribētu redzēt, kuri pieci Saeimas Prezidija locekļi ir iesnieguši termiņu par priekšlikumu... balsosim... iesniegsim kandidatūras “tūlīt, tagad, uzreiz” (Aplausi.), lai...

Sēdes vadītāja. Paldies, Mūrnieces kundze!

Tieši tāpat kā viens deputāts saskaņā ar Saeimas kārtības rulli var iesniegt šo priekšlikumu – un jūs ieteicāt 30 minūtes –, tā šeit Saeimas Prezidija locekļi Kalniņa-Lukaševica, Krauze un Ņenaševa ir iesnieguši – piecas minūtes.

Un tagad, lūdzu, kolēģi, balsosim, sākot ar tālāko priekšlikumu, pielietojot analoģiju.

Lūdzu zvanu! Balsosim par (Zālē troksnis.)... Balsosim par deputātes Mūrnieces ierosinājumu noteikt 30 minūtes Saeimas priekšsēdētāja amata kandidatūru iesniegšanai! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 34, pret – 51, atturas – nav. Priekšlikums ir noraidīts, līdz ar to automātiski ir spēkā otrs priekšlikums – piecas minūtes, tātad pulksten 10.25.

Jums ir iespēja vēl iesniegt papildu priekšlikumus par Saeimas priekšsēdētāja amata kandidātiem.

Kolēģi, piecas minūtes esam gatavi gaidīt – līdz pulksten 10.25. (Pauze.)

Godātie kolēģi (Noklaudzina ar āmuru.), pulkstenis ir 10.25. Lūdzu ieņemt vietas Sēžu zālē.

Ir noslēdzies Saeimas priekšsēdētāja amata kandidatūru iesniegšanai noteiktais laiks, un mēs esam saņēmuši divus priekšlikumus par Saeimas priekšsēdētāja amata kandidātiem.

Deputāts Viktors Valainis, Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētājs, saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 25. pantu izvirza 14. Saeimas deputātu Gunāru Kūtri.

Otrs iesniegums par Saeimas priekšsēdētāja izvirzīšanu. Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 25. pantu par 14. Saeimas priekšsēdētāja amata kandidātu tiek izvirzīts 14. Saeimas deputāts Māris Sprindžuks. Kolēģi, es minu, ka tas ir Edvarda Smiltēna paraksts... vai arī Jura Viļuma (Starpsaucieni.)... izvirza Smiltēns, un piekrīt Sprindžuks. Jūs, kolēģi, esat atstājuši skaistus autogrāfus, aizmirsuši atšifrēt, bet paldies jums par autogrāfiem.

Tātad, godātie kolēģi, vairāk neviena kandidatūra nav pieteikta. Mums ir izvirzīti divi kandidāti.

Par šo darba kārtības jautājumu saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 64. pantu ir iespējamas debates. Vai kāds vēlas pieteikties debatēs? Neviens nav pieteicies.

Līdz ar to šajā brīdī mums ir jāgatavojas balsošanai, un tādēļ es dodu vārdu balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam un lūdzu balsu skaitītāju pārstāvi informēt deputātus par tālāko rīcību un balsošanas kārtību.

Kola kungs, jums ir liela pieredze šajā jautājumā. Lūdzu!

R. Kols (NA).

Paldies, sēdes vadītājas kundze! Pieredze ir, dažreiz kļūdas arī gadās, kā jau mēs visi zinām, tīri cilvēciskas kļūdas.

Jā, kolēģi, esam jau šim gājuši cauri šajā sasaukumā. Pavisam īsi atgādināšu. Tā kā ir divi kandidāti, būs divas opcijas. Pie katra ir jānorāda vai nu “par”, vai “pret”. Nevar pie abiem norādīt “par” un nevar... bet var pie abiem norādīt “pret”. Atķeksējam pašā kvadrātiņā ar ķeksīti vai ar krustiņu rombiņā. Kvadrātiņš īstenībā ir ar krustiņu, ārpus ķeburi vai tamlīdzīgi var būt interpretēti, bet tas būs lēmums balsu skaitīšanas komisijas pārstāvjiem – atzīt par derīgu vai nederīgu šo biļetenu.

Tad nu, kā ierasts, balsošana notiks blakus telpā. Mēs izziņosim ar zvanu, ka balsošana var sākties. Balsu skaitīšanas komisijas pārstāvjus es aicinu jau doties uz zāli un sagatavot visu tam, lai deputāti var sākt balsošanu.

Gaidām signālu un turpmākos norādījumus.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies, Kola kungs!

Tātad, godātie deputāti, cienītās deputātes, ar zvanu jūs tiksiet aicināti uz Balsošanas zāli balsot ar balsošanas biļeteniem, un tāpat arī ar zvanu tiksiet aicināti atgriezties zālē, kad balsu skaitītāju pārstāvji būs gatavi paziņot rezultātus. (Pauze.)

R. Kols. Cienījamie, godātie kolēģi, varat virzīties uz Balsošanas zāli. Burtiski pēc pāris sekundēm deputāti varēs sākt nodot savu balsi par vienu vai otru kandidātu.

Paldies.

(Notiek balsošana.)

R. Kols. Cienījamie, godātie kolēģi! Pēc trim minūtēm mēs noslēdzam balsošanu. Lūdzu, kas vēl to nav izdarījuši, ir trīs minūtes atlikušas, lai veiktu balsojumu.

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi, paldies, ka esat jau laikus ieņēmuši savas vietas Sēžu zālē. Turpināsim Saeimas sēdi!

Vārds balsošanas rezultātu paziņošanai balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam.

R. Kols. Cienījamā sēdes vadītājas kundze! Cienījamie, godātie kolēģi! Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr. 11 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Saeimas priekšsēdētāju 2023. gada 20. septembrī Rīgā, Saeimas namā. Vēlēšanu zīme Nr. 9.

Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.

Deputātiem izsniegtas 88 vēlēšanu zīmes.

Sabojāta un nomainīta nav neviena vēlēšanu zīme.

Dzēstas atlikušās 22 vēlēšanu zīmes.

No vēlēšanu kastes izņemtas 88 vēlēšanu zīmes.

Par derīgām atzītas 85 vēlēšanu zīmes.

Par nederīgām atzītas 3 vēlēšanu zīmes.

“Pret” visiem kandidātiem balsots 36 vēlēšanu zīmēs.

Līdz ar to par kandidātiem nodotās balsis:

Gunārs Kūtris: par – 26, pret – 59 (Aplausi.);
Māris Sprindžuks: par – 23, pret – 62.

Balsošanas rezultāts: par Saeimas priekšsēdētāju nav ievēlēts neviens no kandidātiem.

Sēdes vadītāja. Paldies balsu skaitītāju pārstāvim par ziņojumu.

Godātie kolēģi! Līdz ar to pirmajā vēlēšanu kārtā neviens nav ieguvis nepieciešamo balsu vairākumu, tādēļ Saeimas kārtības ruļļa 26. panta ceturtajā daļā noteiktajā kārtībā par abiem kandidātiem mums ir jābalso otrreiz.

Līdz ar to vārds Kola kungam vēlreiz balsošanas kārtības izskaidrošanai.

R. Kols. Kolēģi, es tikai vērsīšu uzmanību uz šiem trīs nederīgajiem biļeteniem. Tā kļūda bija, ka tika norādīts balsojums tikai par vienu no kandidātiem, nebija atzīmēta attieksme par abiem kandidātiem, līdz ar to vēlēšanu zīme ir atzīstama par nederīgu. Lūdzu, šo kļūdu varbūt nepieļaujam, norādām savu nostāju par abiem kandidātiem – vai nu “pret” abiem, vai “par” vienu un “pret” otru.

Lūgums – šādā kārtībā, jo tiešām, tā tāda varbūt neuzmanības kļūda. Nākamajā balsojumā, es ļoti ceru, nebūs bojātu biļetenu.

Līdz ar to, kolēģi, atkal signāls pēc signāla. Būsiet informēti, kad varēs sākt balsošanu.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies, kolēģi! Tātad mums priekšā ir nākamā vēlēšanu kārta. Sekojam zvanam, kas aicinās uz balsojumu, un pēc tam Sēžu zālē uzzināsim rezultātus. Tātad vēlēšanas...

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Kolēģi! Vārds paziņojumam deputātam Jānim Dombravam.

J. Dombrava (NA).

Kolēģi, kuri strādā Nacionālās drošības komisijā. Lūdzu, nobalsojam, un pulksten 12.00 ir komisijas sēde. Pagūsim, es domāju, kamēr notiek balsošana, arī komisijas sēdē piedalīties.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies. (Pauze.)

R. Kols. Cienījamie, godātie kolēģi! Atvainojos par mazu misēkli. Balsošana ir sākusies. Paldies tiem, kas jau ir savu balsi atdevuši, un tie, kas vēl nav to izdarījuši, ir laipni aicināti uz Balsošanas zāli.

Paldies.

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi, atsāksim Saeimas sēdes norisi. Aicinu visus ieņemt savas vietas Saeimas Sēžu zālē. Balsu skaitītāji ir beiguši savu darbu un ir gatavi paziņot rezultātus.

Dodu vārdu balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam rezultātu paziņošanai.

R. Kols. Cienījamā sēdes vadītājas kundze! Cienījamie, godātie deputāti! Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr. 12 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Saeimas priekšsēdētāju 2023. gada 20. septembrī Rīgā, Saeimas namā. Vēlēšanu zīme Nr. 10.

Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.

Deputātiem izsniegtas 88 vēlēšanu zīmes.

Sabojāta un nomainīta nav neviena vēlēšanu zīme.

Dzēstas atlikušās 22 vēlēšanu zīmes.

No vēlēšanu kastes izņemtas 88 vēlēšanu zīmes.

Par derīgām atzītas 87 vēlēšanu zīmes.

Par nederīgu atzīta viena vēlēšanu zīme.

“Pret” visiem kandidātiem balsots 36 vēlēšanu zīmēs.

Par kandidātiem nodotās balsis:

Gunārs Kūtris: par – 26, pret – 61;
Māris Sprindžuks: par – 25, pret – 62.

Balsošanas rezultāts: par 14. Saeimas priekšsēdētāju nav ievēlēts neviens no kandidātiem.

Sēdes vadītāja. Paldies balsu skaitītāju pārstāvim par ziņojumu.

Kolēģi! Kā mēs dzirdējām, arī otrajā vēlēšanu kārtā neviens nav ieguvis nepieciešamo balsu vairākumu, un tas nozīmē, ka atbilstoši Saeimas kārtības ruļļa 26. panta ceturtās daļas otrajam teikumam vēlēšanas ir turpināmas, attiecīgajā vēlēšanu kārtā balsojot par kandidātu, kas iepriekšējā kārtā ir ieguvis vairāk balsu, tātad par Gunāru Kūtri.

Šajā brīdī vēlreiz vārds balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam balsošanas kārtības izskaidrošanai.

R. Kols. Paldies, sēdes vadītājas kundze.

Atkal varbūt tās neuzmanības kļūdas. Attiecīgi ir jāievelk plusiņš – plusiņš arī, ne mīnusiņš, bet plusiņš. Ja balso “pret”, arī ir plusiņš. Ja ir mīnus zīme, tad tas ir nederīgs biļetens.

Kolēģi, pieļauju, kādas 10 līdz 15 minūtes paies, kamēr izgatavos vēlēšanu biļetenus, ņemot vērā, ka mums nav kristāla bumbas, mēs nezinām, kurš tika uz trešo kārtu. Līdz ar to attiecīgi ar signālu aicināsim deputātus uz Balsošanas zāli.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Liels paldies.

Tātad turpinās Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanas. Nākamā vēlēšanu kārta. Gaidīsim signālu, kas aicinās balsot, un pēc tam gaidīsim signālu, kas aicinās atpakaļ zālē, lai uzzinātu rezultātu. (Pauze.)

R. Kols. Cienījamie, godātie kolēģi! Varam sākt doties uz Balsošanas zāli. Balsošana ir sākusies.

Paldies.

(Notiek balsošana.)

R. Kols. Cienījamie, godātie kolēģi! Pēc četrām minūtēm mēs noslēdzam balsošanu. Tie, kas vēl nav to izdarījuši, lūdzu, iekļaujieties noteiktajā laikā. Pēc četrām minūtēm mēs slēdzam balsošanu.

Paldies.

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi, lūdzu, ieņemiet vietas Sēžu zālē!

Es dodu vārdu balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam, lai mūs informētu par balsošanas rezultātiem.

R. Kols. Ļoti cienījamā sēdes vadītājas kundze! Cienījamie, godātie kolēģi! Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr. 13 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Saeimas priekšsēdētāju 2023. gada 20. septembrī Rīgā, Saeimas namā. Vēlēšanu zīme Nr. 11.

Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.

Deputātiem izsniegtas 78 vēlēšanu zīmes.

Sabojāta un nomainīta nav neviena vēlēšanu zīme.

Dzēstas atlikušās 32 vēlēšanu zīmes.

No vēlēšanu kastes izņemtas 78 vēlēšanu zīmes.

Par derīgām atzītas 78 vēlēšanu zīmes.

Par nederīgu nav atzīta neviena vēlēšanu zīme.

Par kandidātu nodotās balsis:

Gunārs Kūtris: par – 18, pret – 60.

Balsošanas rezultāts: Saeimas priekšsēdētājs nav ievēlēts.

Sēdes vadītāja. Paldies Kola kungam par ziņojumu. Paldies balsu skaitītājiem par darbu.

Līdz ar to, kolēģi, ņemot vērā, ka pēdējā vēlēšanu kārtā kandidāts nav ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, ir rīkojamas jaunas vēlēšanas. Attiecīgi, lai deputāti varētu izvirzīt kandidātus jaunajām vēlēšanām, es izsaku priekšlikumu, par ko esam konsultējušies arī Prezidijā, tātad noteikt kandidātu pieteikšanas laiku – vienu stundu. Un tikmēr arī izsludināt uz vienu stundu pārtraukumu Saeimas sēdē. Deputātiem nav... Vai ir kādi iebildumi?

Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu deputātam Raivim Dzintaram.

R. Dzintars (NA).

Kolēģi, mums nebūtu iebildumu pret priekšlikumu stundas laikā sagatavot jaunus... nu, iesniegt jaunas kandidatūras. Bet tas, ko mēs esam sagatavojuši... iesniegumu... pieci deputāti... par to, ka mēs šajā sēdē izsludinātu pārtraukumu uz nedēļu, jo viena lieta ir kandidātu izsludināšana... kandidātu izvirzīšana, bet, lai kandidātus apspriestu gan frakcijās, gan, ņemot vērā augsto amatpersonas statusu, publiskajā telpā... sabiedrībā būtu iespējams iepazīties, mēs uzskatām, ka nedēļa – tas būtu optimāls laiks.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies, kolēģi! Tātad sadalām jautājumu divās daļās, es saprotu, tātad kandidātu pieteikšanai tiek noteikts laiks – viena stunda. Neviens neiebilst? Tātad Saeimas priekšsēdētāja kandidatūras var iesniegt šodien līdz pulksten 14.30.

Un tagad nākamais jautājums. Tātad no mūsu puses bija priekšlikums izsludināt arī stundu garu regulāro pārtraukumu, bet ir saņemts piecu deputātu Raivja Dzintara, Ināras Mūrnieces, Naura Puntuļa, Edgara Tavara un Česlava Batņas iesniegums, kurā lūdz izsludināt pārtraukumu Saeimas šā gada 20. septembra sēdē no pulksten 13.30 līdz ceturtdienai, 28. septembrim, pulksten 19.00.

Jautājums ir izlemjams balsojot.

Lūdzu zvanu! Es atvainojos, jā, līdz 28. septembra pulksten 9.00. Lūdzu, balsosim par deputātu Raivja Dzintara, Ināras Mūrnieces, Naura Puntuļa, Edgara Tavara un Česlava Batņas priekšlikumu izsludināt pārtraukumu Saeimas šodienas sēdē līdz nākamajai ceturtdienai, 28. septembrim, pulksten 9.00! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 25, pret – 58, atturas – nav. Priekšlikums nav atbalstīts.

Godātie kolēģi, izsludinu stundu garu pārtraukumu, atgriezīsimies pulksten 14.30, lai turpinātu darbu. Līdz tam aicinu iesniegt kandidatūras Saeimas priekšsēdētāja amatam.

Godātie kolēģi, tā kā ir Saeimas sēdes pārtraukums, nepieciešams reģistrēties.

Lūdzu zvanu! Lūdzu reģistrācijas režīmu! Lūdzu reģistrācijas rezultātus!

Vārds Saeimas sekretāra biedrei Antoņinai Ņenaševai reģistrācijas rezultātu nolasīšanai. (Pauze.)

A. Ņenaševa (Saeimas sekretāra biedre).

Kolēģi, vēl vienu reizi būs jāpaklausās, kā es lasu jūsu uzvārdus.

Reģistrējies 81 deputāts, nav reģistrējušies 19. Uzmanību! Raimonds Bergmanis – nav, Kaspars Briškens – ir, Atis Deksnis – nav, Ilze Indriksone – nav, Aleksandrs Kiršteins – nav, Vilis Krištopans – nav, Gunārs Kūtris – ir, Linda Liepiņa – nav, Linda Matisone – nav, Ramona Petraviča – nav, Viktors Pučka – nav, Nauris Puntulis – ir, Andris Sprūds – ir, Ainārs Šlesers – nav, Ričards Šlesers – nav, Jānis Vucāns – nav, Edgars Zelderis – nav, Edmunds Zivtiņš – nav.

Paldies, kolēģi.

Sēdes vadītāja. Paldies Ņenaševas kundzei.

Pārtraukums līdz pulksten 14.30.

(Pārtraukums.)

Sēdi vada Latvijas Republikas 14. Saeimas priekšsēdētāja biedre
Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Sēdes vadītāja. Godātie deputāti, laiks atsākt Saeimas sēdi. Lūdzu visus ieņemt savas darba vietas Saeimas Sēžu zālē. Mums eventuāli priekšā ir vēl diezgan gara darba kārtība.

Tātad turpinām izskatīt šodienas sēdes darba kārtības jautājumu – Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanas.

Noteiktajā laikā – šodien līdz pulksten 14.30 – ir pieteikti divi kandidāti. Informēšu jūs pieteikumu iesniegšanas secībā.

Saeimas deputāte Svetlana Čulkova saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 25. pantu par 14. Saeimas priekšsēdētāju izvirza 14. Saeimas deputātu Alekseju Rosļikovu. (Starpsauciens.)

Otrs priekšlikums, kas ir saņemts, – Saeimas deputāti Viktors Valainis, Augusts Brigmanis, Jānis Reirs, Edmunds Jurēvics, Kaspars Briškens un Andris Šuvajevs saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 25. pantu par 14. Saeimas priekšsēdētāju izvirza 14. Saeimas deputāti Daigu Mieriņu. (Aplausi.)

Godātie kolēģi, līdz ar to ir izvirzīti divi kandidāti. Par šo jautājumu ir iespējamas debates. Neviens nav pieteicies (Starpsauciens.)... Labi.

Tātad atklājam debates.

Pirmajam vārds deputātam Raivim Dzintaram.

R. Dzintars (NA).

Godātie kolēģi, es runāšu īsi. Man šķiet, nav normāli, ka par otro valsts amatpersonu mēs uzzinām... par kandidātiem mēs uzzinām dažas minūtes pirms balsojuma... Saeimas deputāti par to uzzina dažas minūtes pirms balsojuma, sabiedrība par to uzzina dažas minūtes pirms balsojuma.

Protams, baumas publiskajā telpā ir bijušas, un baumas dažreiz ir patiesas, dažreiz nepatiesas, līdz ar to Nacionālā apvienība nevarēs atbalstīt Mieriņas kundzes kandidatūru – ne tāpēc, ka mēs (Starpsauciens.) būtu pārliecināti... tieši tā, ne tāpēc, ka mums būtu pārliecība, ka viņa būtu slikta Saeimas priekšsēdētāja, bet mums nav bijusi iespēja pārliecināties par pretējo, mums nav bijusi iespēja aptaujāt kandidāti, mums nav bijusi iespēja tikties, mums nav bijusi iespēja uzklausīt sabiedrību, nevalstisko organizāciju viedokli par šo jautājumu.

Kolēģi, mums šodien bija vairāki balsojumi, daudzi no jums stāvēja rindā uz balsojumiem. Mēs pavadījām vairākas stundas darbībā, kuras iznākums vairākumam no deputātiem bija zināms, vismaz jaunās koalīcijas pārstāvjiem, arī pašam Kūtra kungam šis iznākums bija zināms. Jautājums: vai tiešām šo laiku mēs nevarējām izmantot lietderīgāk – lai satiktos ar iespējamo spīkera amata kandidātu, uzklausītu vismaz pieklājības pēc, ja nav iespējams iziet normālu demokrātisku procesu.

Es nezinu, vai Latvijas vēsturē ir bijis tāds gadījums, ka kandidāts tiek izvirzīts dažas minūtes pirms balsojuma. Nākamais līmenis būtu tāds, ka kandidātu mēs uzzinām tikai pēc tam, kad balsojums jau ir noticis. Tā ka tas ir tas, kur mēs strauji virzāmies.

Paldies, kolēģi. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

Nākamajam vārds debatēs deputātam Edgaram Tavaram.

Lūdzu, Tavara kungs!

E. Tavars (AS).

Cienījamā sēdes vadītāja! Godātie kolēģi! Arī apvienotajam sarakstam ir līdzīga nostāja kā Dzintara kungam no Nacionālās apvienības. Mēs bijām līdzparakstītāji šim kopīgajam priekšlikumam – pēc iesniegšanas dot iespēju gan frakcijām, gan arī sabiedriskajiem un citiem medijiem nointervēt, izrunāt, pārliecināties par valsts otras augstākās amatpersonas (Starpsauciens.)... priekšlikumu... par iespēju un viņa redzējumu.

Mēs redzējām, cik ļoti liela nozīme ir šai diskusijai, mēs redzējām, kā mainās ne tikai sabiedrības viedoklis, bet arī kā mainījās Saeimas viedoklis par Kūtra kungu pēc Kūtra kunga uzklausīšanas sabiedriskajos medijos. Es domāju, tas bija izšķiroši, kura persona būs otra valsts augstākā amatpersona un kura aizvietos Valsts prezidentu, būs Nacionālās drošības padomes loceklis vai locekle. Mēs aicinājām kolēģus vienoties par šādu kārtību. Tā netiek akceptēta. Nav mums nekā personīga pret Mieriņas kundzi šajā brīdī, bet mēs objektīvi nezinām viņas viedokli par to, kā viņa varētu vadīt Saeimu un būt otra valsts augstākā amatpersona.

Attiecīgi atvainojamies, bet mēs neredzam variantu, kā mēs šajā brīdī varam balsot “par”.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Česlavam Batņam.

Č. Batņa (AS).

Augsti godātais Saeimas Prezidij! Kolēģi! Nu ko, vietā ir teiciens – bez Kariņa nebūtu Mieriņa. Un šobrīd ir iespēja to apstiprināt. Bet ne par to ir stāsts. Es gribētu... Es tiešām nebiju plānojis... bet ieraudzīju, ka Rosļikova kungs ir gatavs startēt uz Saeimas priekšsēdētāja amatu... Rosļikova kungs, jums kaut kā nemiksējas, jūs pirms pāris stundām teicāt – kādi mēs esam sliktie, ka mēs ar slēptiem balsojumiem atbalstīsim jauno koalīciju! Jūs esat malacis, jūs vienkārši ar savu atklāto balsojumu atbalstījāt Kūtra kunga kandidatūru, un tas nozīmē, ka jums arī var iedīlot kaut ko, lai jūs par viņu balsotu, vai ne? (Es nesarunājos ar zāli.)

Līdz ar to es piekritīšu visiem saviem kolēģiem, ka mēs zinām, kas ir Daiga Mieriņa, kas ir Daigas Mieriņas darbi pašvaldībā, bet mēs... Godīgi sakot, es tāpat zināju, kas ir Gunārs Kūtris – augstas klases... augstas raudzes... tiesību jautājumos, bet mēs nezinām, kāds ir Daigas Mieriņas skatījums uz parlamentāro darbību, uz mūsu drošību, jo mēs vispār nezinām, ko par drošību domā ZZS, viņiem tas viedoklis kā vējš.

Līdz ar to es rosinātu tomēr izsludināt pārtraukumu uz nedēļu, lai mēs varam saprast, kādu ceļu mēs esam izvēlējušies.

Paldies, aicinu šobrīd neatbalstīt abus kandidātus.

Sēdes vadītāja. Nākamajam vārds deputātam Edmundam Jurēvicam.

E. Jurēvics (JV).

Cienījamie kolēģi! Es nepiekritīšu pilnībā iepriekš runātajam, ka mēs nepazīstam Daigu Mieriņu. Daiga Mieriņa ir mūsu kolēģe, un man jau gandrīz gadu ir tā iespēja ar Daigu Mieriņu strādāt Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā. Mieriņas kundze šo komisiju ir vadījusi. Es uzskatu, ka caur šo viņa ir ieguvusi (Starpsaucieni.) ļoti labu pieredzi, kā sastrādāties gan ar pozīciju, gan opozīciju. Mieriņas kundze, vadot šo komisiju, ir arī apguvusi gan Saeimas procedūras, gan sapratusi, ka lēmumos ir jāiesaista nevalstiskās organizācijas, sabiedrība. Mūsu Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā katrā lēmumā ir bijusi iespēja sabiedrībai izteikties. Un es esmu dziļi pārliecināts, ka Mieriņas kundze, vadot Saeimu, to vadīs demokrātiski, iekļaujoši un sapratīs, ka Saeimas priekšsēdētāja galvenais uzdevums ir nodrošināt tai skaitā Saeimas prestižu, Saeimas veiktspēju un demokrātiskos procesus.

Mieriņas kundzei ir ļoti atbilstoša izglītība šim amatam. Mieriņas kundze ir vadījusi pašvaldību, kas nozīmē, ka viņa ļoti labi apzinās, kā un kas ir iedzīvotājiem nepieciešams... kādas lietas, kā vadīt kolektīvu un kā vadīt sarežģītu kolektīvu. Tā ka es esmu dziļi pārliecināts, ka Mieriņas kundze būs laba Saeimas priekšsēdētāja – mierīga, nosvērta un vērsta uz kopējo Saeimas darbu, nevis savu individuālo spalvu spodrināšanu, tādēļ JAUNĀS VIENOTĪBAS frakcija atbalstīs Daigu Mieriņu šajā amatā.

Paldies. Izdošanos! (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Augustam Brigmanim.

A. Brigmanis (ZZS).

Kolēģi! Manā politiskajā praksē Saeimā ir bijuši dažādi spīkeri. Un ir bijis ļoti daudz iespēju salīdzināt viņu darba stilu, metodes, kā viņi komunicē ar sabiedrību, viņu uzstādījumus, prasmi apkopot... vadīt šādu lielu organizāciju, es teiktu tā, Saeimu, cilvēkus, kas ir ievēlēti no visas Latvijas. Es esmu nācis... es esmu parakstījies zem šī iesnieguma... es esmu... Nu, es nestāstīšu par Mieriņas kundzes īpašībām, es domāju, katrs varēs pārliecināties par tām, ja viņa tiks ievēlēta. Nešaubos par to, ka viņa tiks ievēlēta par Saeimas spīkeri.

Bet ir viena lieta, tā runā pati par sevi. Kādā no televīzijas raidījumiem man prasīja: nu, kas Latvijā te notiks – augstākajos varas ešelonos? Es teicu – meklējiet sievieti, meklējiet sievieti! Tas bija pirms prezidenta vēlēšanām, un tas arī nerealizējās tajā brīdī, bet nu mēs teicām: premjere mums ir sieviete! Tagad mēs izvirzām Daigu Mieriņu.

Un es atgriežos pie tā, ko es sākumā teicu. Manuprāt, ļoti labas Saeimas spīkeres bija Solvita Āboltiņa un Ināra Mūrniece, man bija patīkami ar šiem cilvēkiem kopā strādāt, ka viņi kā Saeimas spīkeri bija nosvērti, pragmatiski. Un man šķiet, ka Daigai piemīt šīs īpašības – šo mūsu visu cilvēku loku kaut kādā veidā mēģināt vest pareizajā virzienā, it sevišķi šajā brīdī, kad mums visiem tomēr ir vajadzīga tāda ļoti vienojoša stīga. Un, jā, mēs esam atšķirīgi programmatiski, un tā tas arī ir, bet mūs vieno viena lieta – tā ir mīlestība pret mūsu valsti, pret Latviju.

Es balsošu “par” Daigu Mieriņu. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Aināram Šleseram.

A. Šlesers (LPV).

Godājamie kolēģi, lai arī koalīcija nav visai vienota un ir daudzas un dažādas problēmas šodien kļuvušas redzamas, Saeimai jāturpina darbs, Saeimai ir jāturpina pildīt tos pienākumus, ko nosaka likums, un bez Saeimas priekšsēdētāja to darīt nav iespējams.

Partija LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ atbalstīs Daigas Mieriņas kandidatūru, jo es viņu pazīstu personīgi. Laikā, kad biju satiksmes ministrs piecu gadu garumā, Mieriņas kundze vadīja vienu no svarīgākajiem departamentiem Satiksmes ministrijā – atbildēja par iekšējo auditu.

Es domāju, ka šodien, tad, kad ir lielas problēmas ar valsts budžetu, tad, kad ir problēmas ar jautājumiem, kas skar ienākumu palielināšanu valstī un izdevumu samazināšanu, es domāju, ka, ja Saeimas priekšsēdētājai būs šādas zināšanas no iepriekšējiem darbiem, tas ir ļoti, ļoti svarīgi. Un, neskatoties uz to, ka mēs neesam koalīcijā, mēs esam opozīcijas partija, es personīgi esmu gatavs uzticēties Daigai Mieriņai, novēlēt viņai veiksmi. Un mūsu partijas deputāti, kas šodien piedalās šajā sēdē, atbalstīs Mieriņas kundzes kandidatūru.

Lai jums veicas! (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Nākamajam vārds deputātam Aleksejam Rosļikovam.

A. Rosļikovs (ST!).

Īsumā. Kūtra kungs šeit vienmēr aizstāvēja saliedētu sabiedrību, viņš nekad nav dalījis mūs uz vieniem vai citiem – tas ir svarīgi. Kūtra kungs ir bijis tas cilvēks, kurš iestājies par cilvēkiem 65+ attiecībā uz valsts eksāmenu... par tiesisko pusi. Tas ir ārkārtīgi svarīgi. Kūtra kungs nekad šeit nav rādījis pa kreisi ar pirkstu, lai zīmētu kaut kādas sarkanās līnijas, kas palīdzētu viņam politiski pozicionēties.

Tāpēc atgādināšu visiem, ieskaitot arī perversi domājošos politiķus, –frakcija “Stabilitātei!” ies tikai no goda, cieņas un attieksmes. No konkrētā cilvēka mēs redzam pareizo attieksmi pret visiem Saeimā ievēlētajiem deputātiem. Tāpēc mums nebija jautājumu – atbalstīt vai ne. Pat zinādami, ka viņš palika viens pēc tam, kad vakardien viņu faktiski pazemoja, mēs tāpat nolēmām, ka parādīsim savu attieksmi pret viņa politiku, pret viņa attieksmi, pret to, kā viņš vērtē sabiedrību un ko viņš ir izdarījis.

Tieši tamdēļ viņš ir pazaudējis atbalstu no topošās koalīcijas puses... tikai tamdēļ, ka viņa cilvēciskā pozīcija nebija pieņemama un viņam varbūt iekšēji nebija iespējams rīkoties savādāk. Tāpēc tas ir bijis mūsu goda balsojums. Tāpēc tālāk mēs noteikti nevienu nevarēsim atbalstīt, tas jau ir koalīcijas lēmums. Bet Kūtra kungs ir bijis... balsojums par konkrētu cilvēku.

Paldies jums, kolēģi. Novēlu veiksmi opozīcijai. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

Debašu turpinājumā vārds deputātam Didzim Šmitam.

D. Šmits (AS).

Godātie kolēģi, dāmas un kungi! Es vispirms gribu vērsties pie Kūtra kunga. Ne politiski, bet tīri cilvēciski man jūsu ir žēl. Jūs godīgi aizgājāt uz interviju Latvijas Radio, godīgi, no sirds pateicāt pilnīgi visu, ko domājat, jūs tur pat īpaši neviens neprovocēja, bija tāda lēzena, viduvēja intervija, jūs godīgi visu izstāstījāt. Tad jums piespieda atvainoties par to, ka jūs neesat pietiekami pareizi saprasts. Es redzēju to jūsu izbrīnu par šo atvainošanos, un tad jūs aizgājāt uz otru televīziju un atkārtojāt visu to pašu, ko pirmajā. Un par to, ka jūs godīgi paudāt savu uzskatu, šodien jūs, kā saka, izsmērēja pa sienu.

Patiesībā jau jūs neteicāt tikai, ko jūs domājat, jūs teicāt, ko domā visa ZZS frakcija – katrs individuāli un visi kopā. Es neredzēju nevienu teikumu, ko es iepriekš nebūtu dzirdējis. Līdz ar to es ar zināmu nožēlu izsaku... man ir pat žēl ZZS, jo jūs tikko redzējāt, kas notiek, ja kāds no jums nāk tribīnē vai aiziet uz televīziju un pasaka, ko viņš domā. Un tā jūs smērēs pa sienām visu šo atlikušo laiku.

Mēs visi zinām, ko jūs domājat... Vienotība to zina vienkārši perfekti, vismaz 20 gadus. Un tad, kad kāds saka sociālajos medijos vai citur, ka, jā, Jaunā Vienotība ir nodevusi savus principus un cik traki tas ir, – neko jūs neesat nodevuši, mēs, visi pārējie, vienmēr zinājām, ka jūs blefojat, ka nekādu principu jau jums nav. Princips ir būt pie varas ar visām iespējamām metodēm, princips ir – klusējiet... izpratnē – jūs ļoti labi zināt, ko ZZS un Aivars Lembergs, un visi citi domā par noteiktiem tematiem, kādi ir viņu panākumi. Premjera kandidāta izvirzīšana Aivara Lemberga personā ir ļoti skaidri to nodemonstrējusi. Jūs to visu zināt, jūs tikai sakāt: “Mēs zinām, ka jūs tādi esat, tikai, lūdzu, klusējiet, lūdzu, paklusējiet, dieva dēļ, nerunājiet publiski. Ja jūs pateiksiet publiski, ko jūs domājat, mēs jūs izsmērēsim.”

Tāda ir šī koalīcija. Man īpaši žēl ZZS to, kam ir cerība. Patiesībā žēl Kaspara Meļņa – perspektīvs, jauns cilvēks, gudrs, lauksaimniecībā daudz saprot, un šodien viņam bija mācība: atvērsi muti, pateiksi, ko domā, izsmērēsim tevi pa sienu.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Edvardam Smiltēnam.

E. Smiltēns (AS).

Cienījamie kolēģi! Šodien no šīs tribīnes vairāki no jums pieminēja vārdus “sabiedrības uzticība Saeimai”. Un te es vēršos pie Valaiņa kunga. Jūs lietojat šo “grafiku” gan televīzijā, gan šeit, rādot, ka sabiedrības uzticība Saeimai... šajā Saeimā krīt. Varbūt tāpēc īpašu uzmanību, uzsākot šīs Saeimas darbu pagājušā gada 1. novembrī, mēs pievērsām tam, lai mēs ievērotu gan Saeimas tradīcijas, gan atcerētos politisko kultūru un to, ka, piemēram, runāt “par” un “pret” sadaļā – tas nav domāts priekš deputātiem, tas ir domāts priekš tā, lai sabiedrība sadzirdētu argumentus no deputātiem... ka debates nav priekš mums, tās ir arī priekš sabiedrības, lai sabiedrība sadzirdētu argumentus, faktus un politisko pozīciju. Un tas pats ir arī šeit, uzdodiet sev jautājumu: vai tas, kas šodien notiek, stiprina sabiedrības uzticību?

Būsim godīgi, šodien sabiedrība ir satracināta. Tā ir redzējusi to, kas notika intervijās gan Latvijas Radio, gan Latvijas Televīzijā. Sabiedrībā radās šaubas, un vēl tālāk – šīs šaubas radās pašos Saeimas deputātos. To pierāda trīs pēdējie balsojumi par Saeimas priekšsēdētāju. Tāpēc, es domāju, šodien Raivim Dzintaram un Edgaram Tavaram ir taisnība. Lai kliedētu jebkādas šaubas, ir tikai divi ceļi: vai nu iedot iespēju kaut vienu dienu žurnālistiem uzdot Daigai Mieriņai tos pašus jautājumus, kas tika uzdoti Kūtra kungam, vai Mieriņas kundzei būtu jānāk šeit tribīnē un jāatbild uz tiem pašiem jautājumiem, lai nomierinātu sabiedrību un lai radītu pārliecību, ka šie lēmumi, kas šodien tiek pieņemti, ir valstiskās interesēs un ir pareizi. Ieklausieties, lūdzu, šajā!

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Nākamajai debatēs vārds deputātei Skaidrītei Ābramai.

S. Ābrama (PRO).

Cienījamā sēdes vadītāja! Kolēģes, kolēģi! Jāsaka, Saeima ir tāds ļoti interesants... kā saka, iestādījums, organizācija, it sevišķi, ja tu visu mūžu esi strādājis profesionāli, veidojis karjeru un tad nonāc šeit, un tad skaties, kā tas notiek, jau tas pirmais sadalījums – te mēs esam opozīcijā, tad pozīcijā, tad atkal kaut kā citādi viss var mainīties. Skatoties uz šiem pagājušajiem deviņiem mēnešiem, man jāatzīst, ka es esmu priecīga, ka mēs esam bijuši opozīcijā, jo tad ļoti daudzas lietas ir skaidrāk redzamas. Un pēc tam, kad tās lomas mainās, tu jau skaties atkal uz tiem, kas ir nonākuši opozīcijā, un skaties, kā viņi uzvedas pēc tam, kad viņi vairs nav pozīcijā. Nu, tā ir tāda maza atkāpe.

Un es tagad domāju, rudenī, tad, kad mēs domājām par Prezidiju, es atceros, arī bija tāds sadalījums: tiem – tik vietas, tiem – tik, nu, jūs tur varbūt kaut ko, ja... Tā ka nekas jau īpaši nav mainījies, tikai uz šo brīdi tās lomas ir samainījušās. Un, tā kā šodien es klausos, es saprotu... visu cieņu Edvardam Smiltēnam, un es jau vakar paudu atzinību, ka es ļoti, ļoti cienu viņu kā Saeimas priekšsēdētāju, un arī... jā, kas bijis... bet, kā lai saka... jūs jau saprotat, kā tas šeit notiek, ja, – jūs balsojāt rudenī, tur tās vietas bija jau iedalītas, un tagad kaut kas neapmierina, ka kaut kas mainās... tajā spēlē...

Bet, lai daudz nefilozofētu, es varbūt atbildēšu tiem, kas saka: mēs nepazīstam Daigu Mieriņu. Man ir bijis tas gods strādāt ar Daigu kopš pirmās dienas Saeimā Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā. Pirms tam es Daigu jau biju tā... skatījusies masu medijos – man vienmēr tas ir bijis caur tādu manas profesionālās jomas vērtējumu –, un es domāju: jā, šī pašvaldības vadītāja ir ļoti korekta, kas attiecas uz uzņēmējdarbību, atbalstu un tā tālāk. Un tad, nepazīstot, man jau bija izveidojies priekšstats, bet šobrīd... Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā – es jums varu teikt, ka cilvēks ļoti lietišķi, profesionāli organizēja un vadīja sēdes. Komandas spēlētāji, kas ieklausījās viedokļos, deva iespēju visiem paust viedokļus neatkarīgi no tā, vai tā ir pozīcija vai opozīcija. Un es domāju, ka mūsu komisijā (pārrunājot ar kolēģiem, kas ir citās komisijās) tie jautājumi tiešām ir ļoti dažādi, tie skar visu valsts pārvaldi un pašvaldības. Mūsu komisijas sēdes principā bija ļoti interesantas. Mēs piedāvājām savas tēmas, mēs uzklausījām, bija konsultācijas (kas ļoti bieži izpaliek) arī ar nevalstiskajām organizācijām, ar dažādām valsts pārvaldes... valsts iestādēm; viss tika organizēts un vadīts ļoti, ļoti profesionāli.

Es domāju, ka arī tas, ka Mieriņas kundze pirms tam ir strādājusi... arī nodarbojusies ar audita jautājumiem un tā tālāk, ko es arī dzirdēju, kad mēs gājām runāt uz Valsts kanceleju, – kas ir uzlabojams valsts pārvaldē, kas ir maināms, lai nebūtu šis administratīvais slogs, birokrātiskais slogs... es domāju, tas arī noteikti būs liels pienesums Saeimas Prezidijam, jo atnāk cilvēks, kas ļoti labi orientējas skaitļos, ciparos un lietderīgos, nelietderīgos tēriņos. Tā ka, iespējams, Mieriņas kundze arī paraudzīsies, kā tad mēs šeit dzīvojam, kā mēs tērējam un vai viss, kas šeit notiek... varbūt kaut kas ir arī maināms. Tā ka es gribētu cerēt, ka Mieriņas kundze šeit ienesīs kaut kādu tādu reformatora garu.

Un tas, ka tur saka – jāmeklē sieviete, nu, var jau izmantot šo veco stereotipu, ka sieviete nāk un... tad nu ņemsim sievieti, bet šeit pirmām kārtām tomēr ir runa par profesionalitāti. Tāpēc es noteikti aicinu jūs atbalstīt. Es esmu bijusi ļoti apmierināta, strādājot ar Daigu Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, un es novēlu visu to labāko un saglabāt arī visu šo komandas garu, iejūtību, toleranci, iedziļināšanos, ja izdodas kļūt par Saeimas Prezidija priekšsēdētāju.

Aicinu balsot “par” Daigu. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Andrim Kulbergam.

A. Kulbergs (AS).

Prezidij! Kolēģi! Man šķiet, ka pat bērnudārza audzinātājai, pat sētniekam... pat šo amatu kandidātiem tiek rīkota piecreiz lielāka atlase, nekā mēs to darām šeit, lemdami par otru valstī augstāko amatpersonu. Mēs pat neizvērtējam, neapspriežam, mums šīs kandidatūras pasniedz tikai piecas minūtes pirms... un jau balsojam, un viss ir nolemts, pat neizvērtējot.

Tad man ir jautājums: šī steiga, nepacietība, mukšana no kauna ir sekas Jaunās VIENOTĪBAS darījumam ar ZZS par prezidentu?

Bet mēs tikai lūdzam atlikt šo “maksājumu”– atlikt vismaz par dienu, lai es, kaut vai es personīgi, varētu iepazīties ar Mieriņas kundzi. Mieriņas kundze, es nezinu jūsu viedokli, jūsu spējas būt par Saeimas priekšsēdētāju; es jūs esmu redzējis komisijā, bet tas arī ir viss. Lai es varētu nobalsot “par” vai “pret”, es cilvēcīgi prasu vismaz dzirdēt jūsu viedokli un redzējumu.

Tāpēc, kolēģi, lūdzu, izturēsimies nopietni, ar cieņu, pret šo amatu un pret Saeimu. Kādu piemēru mēs rādām sabiedrībai? Pat valsts kapitālsabiedrībās ir kāda atlases kārta, bet mēs šeit, lemdami par otro valsts amatpersonu, spēlējamies tā kā ar šaha kauliņiem: viens netiek – nākamo liekam, neapspriežam un – uz priekšu ar ceļa rulli.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Jānim Dombravam.

J. Dombrava (NA).

Kolēģi, esam pieredzējuši tik ļoti vienotu un dinamisku jauno koalīciju, ka sešu stundu laikā neesam vēl tikuši pat pie vienas amatpersonas ievēlēšanas. Neatceros tik “jaukus” precedentus.

Par Zaļo un Zemnieku savienību es domāju, ka viņi var justies šodien vissliktāk, objektīvi vissliktāk, jo ir virzīts tikai viens jaunās koalīcijas kandidāts un tas pats trijos balsojumos ir noraidīts. Varbūt ceturtajā balsojumā būs veiksmīgāk, bet, es domāju, Zaļo un Zemnieku savienība var justies ļoti apmierināta ar saviem jaunajiem koalīcijas partneriem.

Es vēlos nocitēt vienu lietu no “Delnas” vēstules Saeimas deputātiem. Tur teikts, ka “uzskatām, ka Saeimas priekšsēdētāja amatam ir nepieciešama persona, kurai ir skaidra vīzija par parlamenta lomas un reputācijas stiprināšanu, kura atbalsta efektīvu pretkorupcijas pasākumu, piemēram, interešu pārstāvības atklātības likuma, jēgpilnu ieviešanu un kura bauda sabiedrības uzticēšanos”. Tas ir no “Delnas” vēstules, kas tika nosūtīta Saeimas deputātiem.

Jautājums: vai attiecībā uz tagad otrajā kārtā izvirzītajiem kandidātiem ir bijusi iespēja sabiedrībai, žurnālistiem un citiem Saeimas deputātiem pārliecināties par šīm vērtībām, uzskatiem? Es domāju, ka mums tam ir pietrūcis laika.

Tāpēc tomēr būtu pareizāk, ja tagad nemēģinātu par katru cenu izstumt cauri līdz pusnaktij šos balsojumus, kas te šodien ir ieplānoti.

Sēdes vadītāja. Debašu turpinājumā vārds deputātei Janai Simanovskai.

J. Simanovska (PRO).

Cienītā Saeimas priekšsēdētāja biedre! Cienītie kolēģi! Es vēlētos bilst dažus vārdus par Daigas Mieriņas kandidatūru un arī mazliet atbildēt uz to, ko es iepriekš dzirdēju.

Man bija ļoti, ļoti liels prieks par to, ka no šīs tribīnes citēja “Delnas” vēstuli. Man liekas, tas ir ļoti svarīgi – atcerēties, ka ir nevalstiskās organizācijas. Es ļoti, ļoti ceru, ka arī turpmāk to viedoklis tiks ņemts vērā un ka arī par tām atcerēsies.

Bet mēs redzam, kā ir mainījušās lomas, – ka pēkšņi ir lietas, kas vairs nepatīk, un pēkšņi tajā brīdī, kad tu esi, tā teikt, otrā pusē, tev ir ļoti liela vajadzība pēc piebremzēšanas, pēc lēnākiem lēmumiem, bet, no otras puses, mums ir nepieciešams arī pieņemt lēmumus.

Es gribu arī atgādināt, ka Daiga Mieriņa ir deputāte jau gadu – gandrīz gadu. Un tāpēc es gribētu teikt dažus vārdus par savu pieredzi ar Daigu Mieriņu.

Es ar viņu iepazinos tad, kad es biju konsultante attiecībā uz zaļo iepirkumu un mēs palīdzējām pašvaldībām veikt labākus iepirkumus. Jāsaka, ne visās pašvaldībās es sastapos ar sapratni. Kas mani pārsteidza tajā brīdī, kad es satikos ar Daigu Mieriņu, – tā bija pašvaldības vadītāja, kas skaidri teica, ka viņas interesēs ir uzbūvēt labāku skolu bērniem. (Zaļais iepirkums nav vienkārša lieta – nereti cilvēkiem šķiet, ka tas sadārdzina izmaksas.) Par to man bija patiešām prieks, mēs kopā varējām diskutēt un meklēt labākus risinājumus.

Līdz ar to man ir vislabākā pieredze par Daigu Mieriņu. Es ceru, ka šī pieredze, kas bija caur zaļo iepirkumu Carnikavas pašvaldībā, varētu attiekties arī uz Saeimu. Šī pieredze ir ļoti nozīmīga. Es redzēju, ka domi var vadīt cilvēks, kuram ir svarīgas sabiedrības intereses, bērnu intereses, un atrast pēc iespējas labāko risinājumu un ka lēmumus var pieņemt demokrātiski.

Tāpēc es noteikti atbalstīšu un balsošu par Daigas Mieriņas kandidatūru. Un iesaku pārējiem darīt tāpat.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Debašu turpinājumā vārds deputātam Didzim Šmitam otro reizi.

D. Šmits (AS).

Divas replikas.

Viena. Es klausos: “Es pazīstu Daigu Mieriņu, mēs tur kādreiz kaut ko kopā darījām... Es tur mazāk pazīstu, bet kopumā visi visus pazīstam.” Es atvainojos, mēs vēlam otro valsts amatpersonu, kuru būtu labi pazīt arī sabiedrībai. Mediji ir starpposms starp mums un sabiedrību – tie spēj izjautāt un gūt arī sabiedrības atbalstu kādam.

Otra piebilde – Vienotībai. To nedēļu jau mēs neprasījām priekš sevis, to nedēļu mēs prasījām priekš jums, labu gribot. Ļoti vienkārši.

Iztēlojieties tagad situāciju... Pirms divām trim dienām Gunārs Kūtris jums absolūti derēja, viņš bija superlabs kandidāts Saeimas priekšsēdētāja amatam. Iedomājieties, ka viņš, nabags, nebūtu aizgājis uz tām divām intervijām un tās intervijas būtu rīt un parīt. Divas lēzenas intervijas... Un jūsu drosme bija, kā saka, papēžos noskrējusi.

Es aicinu: varbūt iedodiet šīs divas intervijas... vismaz... lēzenās, mierīgās, tādas draudzīgās, Daigai Mieriņai, nevis sagaidiet to, kuru jums paveicās nesagaidīt ar Gunāru Kūtri.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Česlavam Batņam otro reizi.

Č. Batņa (AS).

Kolēģi! Man baigi nepatīk puspatiesības un tādi apgalvojumi, ar kuriem... runātājiem nav ne lielākās kompetences...

Simanovskas kundze, es jums varētu izstāstīt par Carnikavas iepirkumiem; par to, cik līdzekļu vēl būs jāatmaksā Ādažu novada pašvaldībai par nepamatotiem projektiem; par to, cik daudz bija Carnikavas pamatskolā... neattiecināmās izmaksas pēc projekta īstenošanas. Un tad jūs saprastu, vai tur ir viss ideāli vai nav.

Pienāciet, es esmu gatavs piegādāt jums visu informāciju.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Debašu turpinājumā vārds deputātam Jurim Viļumam.

J. Viļums (AS).

Ļoti cienījamā sēdes vadītāja! Dāmas un kungi! Es nospiedu pogu arī tādēļ, lai Dāvis var atnākt un pateikt savu vārdu, viņš bija pieteicies. Droši vien viņam ir ko teikt par Mieriņas kundzi, ja neviens cits no... Nē, laikam bija kāds, jā... Piedodiet, Jurēvica kungs. Paldies jums, ka jūs vispār paudāt savu viedokli. Bet es domāju, ka kādam vēl jānāk un jāizstāsta, jo... man tiešām ir jāatgādina Siliņas kundzes teiktais, ka Zaļo un Zemnieku savienībai nevar uzticēt nevienu ar drošību saistīto amatu.

Es saprotu, ka jūs faktiski ietirgojat šo amatu tādēļ, lai valdībā būtu astoņi pret septiņi, lai jūs varētu jebkuru valdības lēmumu pieņemt, kā jums vajadzīgs, tomēr es domāju, ka šo darījumu, kas tika pieņemts maijā, mēs nedrīkstam aizmirst. Un, protams, tagad jūs vienkārši esat apsolījuši Zaļo un Zemnieku savienībai Saeimas priekšsēdētāja amatu.

Starp citu, koalīcijas līgumā (es uzmanīgi to izlasīju) nekas nav teikts par to, ka kopā ar valdības maiņu būtu jāmaina arī kaut kas Saeimas Prezidijā. Tā ir vienkārši jūsu vienošanās, jūs apsolījāt Zaļo un Zemnieku savienībai. Visu cieņu Mieriņas kundzei! Starp citu, es jau no rīta teicu, ka Kūtra kunga kandidatūru vajadzētu atsaukt. Viņam pašam būtu jāprotas un jāatsauc sava kandidatūra. Mēs būtu ietaupījuši sešas stundas.

Šobrīd... Mani kolēģi jau norādīja, ka ir pārāk lieli riski, lai mēs tagad uzreiz balsotu par Mieriņas kundzi vai Rosļikova kungu. Patiešām, mēs lūdzām laiku iepazīties ar abu kandidātu – ja nepieciešams, ar abu kandidātu! – redzējumu par to, kā ir jāvada Saeimas darbs, galu galā – par elementāriem Saeimas kārtības ruļļa punktiem. Vai šiem kandidātiem ir izpratne? Nu, par valodas zināšanām varbūt arī, bet tas nav obligāti, jo gan jau var iztikt ar tulku.

Tātad, kolēģi, es aicinu tomēr izsludināt garāku pauzi un labāk iepazīt mūsu Prezidija vadītāju potenciālu, jo es tiešām negribu piedalīties vēl vienā šādā garā sēdē, kad mums pēc tam atkal būs jāmaina Saeimas Prezidijs.

Kolēģi! Ja mēs iebalsojam šobrīd Saeimas Prezidija vadītāju, lai kurš tas būtu, lai kura tā būtu, dieva dēļ, uz trim gadiem... Jums, Jaunā VIENOTĪBA, tiešām ir pārliecība, ka pa šiem trim gadiem jums nebūs jāsarkst par viena vai otra ZZS cilvēka izteikumiem? Vai tiešām jūs varat uzticēt konkrētajam kandidātam ar drošību saistītu amatu? Vai tiešām šeit neveidojas pretruna?

Sēdes vadītāja. Paldies, Viļuma kungs.

Vārds deputātei Lindai Liepiņai.

L. Liepiņa (LPV).

Dārgie kolēģi un jo sevišķi – bijušie koalīcijas deputāti! Nu norijiet to krupi! Nu viņi ir vienojušies – “52 plus Burovs”, viņi ir vienojušies par to, ka Prezidija priekšsēdētāja vietu ieņems ZZS kandidāts. Ja jūs būtu aktīvāk sadarbojušies ar opozīciju, tad jūs, iespējams, Daigu Mieriņu pazītu labāk. Nu, tā kaut kā. (Smiekli. Aplausi.)

Bet nebija jau arī tā – kad jūs likāt par kandidātu Saeimas priekšsēdētāja amatam Edvardu Smiltēnu –, nebija jau arī tā, ka Smiltēna kungs baigi nāca tur, mēģināja ar mums iepazīties un tā... Tā jau arī nebija. Jūs bijāt vienojušies, un jūs balsojāt par to, par ko jūs bijāt vienojušies.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.

Godātie kolēģi! Pirms varam strādāt tālāk, es jūs informēju, ka ir saņemts piecu deputātu iesniegums. Deputāti Edgars Tavars, Andris Kulbergs, Edvards Smiltēns, Raivis Dzintars un Jānis Dombrava lūdz izsludināt pārtraukumu Saeimas 20. septembra ārkārtas sēdē līdz 21. septembra pulksten 9.00.

Par šo jautājumu ir iespējams vienam runāt “par”, vienam – “pret”. Neviens runāt nav pieteicies. Ir?

Tātad vārds deputātam Edgaram Tavaram – “par”. Lūdzu!

E. Tavars (AS).

Cienījamā sēdes vadītāja! Godātie kolēģi! Bija priekšlikums, ko mēs kopīgi ar Nacionālo apvienību iesniedzām, – par nedēļu. Nedēļa – tas, iespējams, bija par garu. Priekšlikums – viena diena; līdz rītdienas rītam izsludinām pārtraukumu. Debates ir noslēgušās, kandidāti ir izvirzīti. Dodam Latvijas sabiedriskajiem medijiem iespēju uzdot tos pašus jautājumus, kādus uzdeva Kūtra kungam, un turpinām šo sēdi rītdien.

Nav jautājums tikai par mūsu pārliecināšanu vai nepārliecināšanu. Šeit ir priekšlikums arī par to, lai Latvijas sabiedrībai ir iespēja dzirdēt valsts otras augstākās amatpersonas pozīciju daudzos jautājumos, to skaitā – drošības jautājumos.

Lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu – izsludināt pārtraukumu līdz rītdienas pulksten 9.00. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Paldies, Tavara kungs.

Vārds deputātei Lindai Liepiņai, lai runātu “pret” piedāvāto lēmuma projektu.

Liepiņas kundze, lūdzu!

L. Liepiņa (LPV).

Neliela replika – Tavara kungam.

Jūs vienojāties ar sabiedrisko mediju, ka Mieriņas kundze tur ir uzaicināta? Pa kuru laiku? Mieriņas kundze neko nezina par... Mieriņas kundze neko nezina par izvaicāšanu sabiedriskajā medijā šovakar.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Kolēģi! Viens deputāts ir izteicies “par”, viens – “pret”.

Jautājums ir izlemjams balsojot.

Lūdzu zvanu! Balsosim par deputātu Edgara Tavara, Andra Kulberga, Edvarda Smiltēna, Raivja Dzintara un Jāņa Dombravas iesniegto priekšlikumu – izsludināt pārtraukumu Saeimas 20. septembra ārkārtas sēdē līdz 21. septembra pulksten 9.00! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 24, pret – 63, atturas – nav. Priekšlikums nav atbalstīts.

Tātad mēs turpinām darbu. Un šajā brīdī ir pienācis laiks balsošanai, tāpēc lūdzu balsu skaitītāju pārstāvi informēt deputātus par tālāko rīcību.

Vārds Rihardam Kolam. (Pauze.)

Kola kungs, nesteidzieties!

R. Kols (NA).

Cienījamā sēdes vadītāja! Cienījamie, godātie kolēģi! Kā jau minēju, ir divi kandidāti. Atkārtosim to, ko šodien esam darījuši jau vairākas reizes. Burtiski pēc kādām 15 minūtēm, tiklīdz mums būs... man tā liekas, jau jābūt vēlēšanu biļeteniem... būs zvana signāls, un tad jau varēsim doties uz Balsošanas zāli.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies, kolēģi.

Tātad uzsāksim balsošanu, kad būs zvana signāls, un tāpat arī pēc zvana atgriezīsimies zālē, lai uzzinātu rezultātus. (Pauze.)

(Notiek balsošana.)

R. Kols. Cienījamie, godātie kolēģi! Balsošana vēl būs atvērta deviņas minūtes – līdz pulksten 15.40.

Paldies.

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi, aicinu visus ieņemt vietas Sēžu zālē. Turpināsim darbu.

Balsošanas rezultātus paziņo balsu skaitītāju pārstāvis Rihards Kols.

R. Kols. Ļoti cienījamā sēdes vadītājas kundze, cienījamie, godātie kolēģi! Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr. 14 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Saeimas priekšsēdētāju 2023. gada 20. septembrī Rīgā, Saeimas namā. Vēlēšanu zīme Nr. 12.

Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.

Deputātiem izsniegtas 89 vēlēšanu zīmes.

Sabojāta un nomainīta nav neviena vēlēšanu zīme.

Dzēsta atlikusī 21 vēlēšanu zīme.

No vēlēšanu kastes izņemtas 89 vēlēšanu zīmes.

Par derīgām atzītas 89 vēlēšanu zīmes.

Par nederīgu nav atzīta neviena vēlēšanu zīme.

“Pret” visiem kandidātiem balsots 25 vēlēšanu zīmēs.

Par kandidātiem nodotās balsis:

Aleksejs Rosļikovs: par – 9, pret – 80;
Daiga Mieriņa: par – 55, pret – 34.

Balsošanas rezultāts: par Saeimas priekšsēdētāju ir ievēlēta deputāte Daiga Mieriņa. Apsveicam! (Aplausi.)

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi, apsveicu jaunievēlēto Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu. Vēlu veiksmīgu darbu! Lai izdodas stingri un taisnīgi vadīt Saeimas sēdes un Saeimas darbu kopumā un stiprināt Latviju kā neatkarīgu, demokrātisku republiku, stiprināt mūsu parlamentāro demokrātiju!

Līdz ar to arī aicinu mūsu jaunievēlēto Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu ieņemt savu vietu šeit, Saeimas Prezidijā. (Aplausi.)

Sēdi vada Latvijas Republikas 14. Saeimas priekšsēdētāja
Daiga Mieriņa.

Sēdes vadītāja. Cienījamie kolēģi deputāti, ministru kungi, ministru kundzes! Liels paldies par man doto uzticību un labajiem vārdiem, kas šeit skanēja.

Jā, es esmu drusciņ apmulsusi, tāpēc ka arī man dzīvē šis bija ļoti negaidīts pavērsiens, jo es, nākot uz Saeimu strādāt, vēlējos godprātīgi pildīt pienākumus. Un tas, kādā amatā mēs katrs esam, jau ir otršķirīgi, jo tas ir laiks, kas mums ir dots, lai sevi pierādītu un realizētu pēc vislabākās iespējas tieši tajā konkrētajā vietā.

Es centīšos darīt visu, lai attaisnotu jūsu visu uzliktās cerības un godam nestu un pārstāvētu Latviju... gan ārpus Latvijas, gan arī šeit, mūsu visu Latvijas iedzīvotāju vidū. Es ļoti ceru, ka arī man izdosies radīt tādus apstākļus, lai katrs deputāts, kurš šeit strādā, varētu vislabākajā veidā veikt savus pienākumus un īstenot to, kas ir iecerēts, proti, kvalitatīvus likumus, kas ir vērsti uz mūsu iedzīvotājiem... un primāri, lai mēs uzlabotu viņu dzīves līmeni, lai mēs varētu domāt un priecāties par to, ka mūsu bērni aug skaistā, brīnišķīgā zemē Latvijā, kuru mēs visi mīlam.

Es šodien neesmu sagatavojusi jums garas runas, man ir tikai daži pieturas vārdi, kurus tomēr es gribētu pateikt. Bet es noteikti esmu gatava apmeklēt katru frakciju, un jums būs tā iespēja mani uzklausīt, iztaujāt un saprast, ko es varu un ko es nevaru.

Es šodien minēju presē, ka sabiedrības saliedētība ir tikpat svarīga kā mūsu iekšējā saliedētība, jo, ticiet man, ne tikai no manis būs atkarīgs Saeimas prestižs un reputācija, bet arī no mums visiem, jo arī mēs zināmā mērā šeit esam kā komanda. Un latviešiem ir ļoti daudz brīnišķīgu teicienu, piemēram: miers baro, nemiers posta. Ja mēs spēsim runāt konstruktīvi un runāt par lietu, tad arī mūsu lēmumi būs saprotami, konstruktīvi un vērsti uz visu sabiedrību.

Mums priekšā ir izaicinājumi, neapšaubāmi. Tas ir budžets, un to gaida visi, tāpēc mums nebūs daudz laika, lai gatavotos budžeta lielajam cēlienam, bet valdība šobrīd strādā, un tas būs viens no mūsu pirmajiem izaicinājumiem, kur mēs varēsim atkal parādīt, cik mēs spējam. Cik mēs spējam kopā izdarīt, lai sabiedrība būtu apmierināta un lai mums nebūtu piketu pie Saeimas ēkas.

Cienījamie kolēģi, vēlreiz saku paldies jums visiem par doto uzticību. Manas durvis vienmēr būs atvērtas jebkuram deputātam, ja būs vēlme aprunāties par to, ko mēs varam izdarīt Saeimā, ko mēs varam uzlabot. Tad – laipni lūgti!

Paldies visiem. (Aplausi.)

___

Kolēģi, mums jāturpina darbs.

Nākamais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts “Par Jāņa Grasberga atsaukšanu no 14. Saeimas priekšsēdētāja biedra amata”.

Par šo darba kārtības jautājumu ir iespējamas debates. Runātāju nav, runāt neviens nav pieteicies? Ir? Nav, kolēģi, tad... ir? Ir, jā.

Labi, kolēģi, uzsākam debates.

Debatēs pieteicies Raivis Dzintars.

R. Dzintars (NA).

Godātie kolēģi, vēlējos tikai pateikt, ka, protams, tās ir Saeimas deputātu vairākuma demokrātiskās tiesības un jaunajai koalīcijai pietiek balsu, lai veiktu šādas zināmas rokādes arī Saeimas Prezidijā, tikai, nu, atļaušos teikt, ka, manuprāt, tā ir samērā sīkumaina rīcība, kas nedara godu jaunajai koalīcijai.

Paldies. (Daži deputāti aplaudē.)

Sēdes vadītāja. Šī ir pirmā reize. (Noklaudzina ar āmuru. Aplausi.)

Debates slēdzu.

Balsosim par deputātu Andra Šuvajeva, Leilas Rasimas, Ata Švinkas, Antoņinas Ņenaševas, Skaidrītes Ābramas, Agneses Krastas, Gunāra Kūtra, Daigas Mieriņas, Kaspara Briškena un Viktora Valaiņa iesniegto lēmuma projektu “ Par Jāņa Grasberga atsaukšanu no 14. Saeimas priekšsēdētāja biedra amata”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 58, pret – 23, atturas – nav. Lēmums pieņemts.

Paldies.

___

Nākamais darba kārtības jautājums – lēmuma projekts “Par Antoņinas Ņenaševas atbrīvošanu no 14. Saeimas sekretāra biedres amata”.

Par šo darba kārtības jautājumu arī ir iespējamas debates. Vai kāds vēlas runāt? Neviens nav pieteicies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par deputātes Antoņinas Ņenaševas iesniegto lēmuma projektu “Par Antoņinas Ņenaševas atbrīvošanu no 14. Saeimas sekretāra biedres amata”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 83, pret un atturas – nav. Lēmums pieņemts.

Paldies.

___

Nākamais darba kārtības jautājums – Saeimas priekšsēdētāja biedra vēlēšanas.

Aicinām izvirzīt kandidātus, iesniedzot sekretariātā iesniegumu par kandidāta izvirzīšanu.

Par laiku kandidātu izvirzīšanai. Priekšlikums – piecas minūtes. Neiebilst. Paldies.

Tad pārtraukums – piecas minūtes. Nē? Nav? Es atvainojos. Tad piecas minūtes vēl apdomāties, vai izvirzīt vēl kādu kandidātu. (Pauze.)

Godātie deputāti! Ir pagājušas piecas minūtes, un esam saņēmuši tikai vienu... jā, vienu iesniegumu. Deputāts Andris Šuvajevs saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 25. pantu par 14. Saeimas priekšsēdētāja biedri izvirza 14. Saeimas deputāti Antoņinu Ņenaševu.

Ja vairāk neviena kandidatūra netiek pieteikta, tad ir tikai viens pretendents. Citu ierosinājumu nav.

Tātad Saeimas priekšsēdētāja biedra amatam ir izvirzīta 14. Saeimas deputāte Antoņina Ņenaševa.

Par šo kandidāti arī ir iespējamas debates. Runāt neviens nav pieteicies.

Vārds balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam. Lūdzu balsu skaitītāju pārstāvi informēt deputātus par tālāko rīcību.

R. Kols (NA).

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Cienījamie, godātie kolēģi! Neatkārtošu, kas mums būs darāms tuvākajās piecās minūtēs. Gatavojamies pēc signāla izdzirdēšanas doties uz Balsošanas zāli.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies, kolēģi.

Tad uzsākam balsošanu.

(Notiek balsošana.)

I. Līdaka (AS).

Cienījamie kolēģi, lūdzu piecas minūtes. Ļoti daudzi vēl nav nobalsojuši.

Piecas minūtes.

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Kolēģi, ieņemiet, lūdzu, vietas. Tie, kas vēl nav zālē, – lūdzu, ieņemiet vietas Sēžu zālē.

Turpinām Saeimas sēdi.

Dodu vārdu balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam balsošanas rezultātu paziņošanai.

R. Kols. Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Cienījamie, godātie kolēģi! Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr. 15. – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Saeimas priekšsēdētāja biedru 2023. gada 20. septembrī Rīgā, Saeimas namā. Vēlēšanu zīme Nr. 13.

Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.

Deputātiem izsniegtas 66 vēlēšanu zīmes.

Sabojāta un nomainīta nav neviena vēlēšanu zīme.

Dzēstas atlikušās 44 vēlēšanu zīmes.

No vēlēšanu kastes izņemtas 66 vēlēšanu zīmes.

Par derīgām atzītas 66 vēlēšanu zīmes.

Par nederīgām nav atzīta neviena vēlēšanu zīme.

Par kandidātu nodotās balsis: par – 64, pret – 2.

Balsošanas rezultāts:

par Saeimas priekšsēdētājas biedri ir ievēlēta deputāte Antoņina Ņenaševa. (Aplausi.)

___

Sēdes vadītāja. Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums – lēmuma projekts “Par Armanda Krauzes atbrīvošanu no 14. Saeimas sekretāra amata”.

Par šo darba kārtības jautājumu iespējamas debates. Debatēs neviens nav pieteicies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par deputāta Armanda Krauzes iesniegto lēmuma projektu “Par Armanda Krauzes atbrīvošanu no 14. Saeimas sekretāra amata”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 81, pret un atturas – nav. Paldies, lēmums pieņemts.

Paldies Armandam Krauzem par darbu!

___

Kolēģi, turpinām.

Nākamais darba kārtības jautājums – Saeimas sekretāra vēlēšanas.

Aicinām izvirzīt kandidātus, iesniedzot sekretariātā iesniegumu par kandidāta izvirzīšanu.

Aicinām... piecas minūtes? (Starpsauciens: “Nē!”) Nē? Uzreiz? (Starpsauciens: “Jā!”) Tātad uzreiz.

Mums uz šo brīdi ir viens iesniegums – Edgara Tavara iesniegums.

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 25. pantu par 14. Saeimas sekretāru izvirza 14. Saeimas deputātu Edvardu Smiltēnu. (Starpsauciens. Smiekli.)

Citu kandidātu nav.

Arī par šo kandidātu ir iespējamas debates. (Starpsauciens. Smiekli.) Paldies, debatēs neviens nav pieteicies.

Vārds balsu skaitītāju pārstāvim Rihardam Kolam. Lūdzu!

R. Kols (NA).

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Cienījamie, godātie kolēģi! Dodiet Balsu skaitīšanas komisijas pārstāvjiem piecas minūtes, lai sagatavotu vēlēšanu biļetenus. Un pēc attiecīgā signāla dodamies uz Balsošanas zāli.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies, kolēģi.

Tātad gaidām balsošanu. (Dep. H. Rokpeļņa starpsauciens: “Trīs minūtes, un tad beidzam šito tūri, ja?”)

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Atgriežamies vietās. (Pauze.)

Kolēģi! Vēlreiz aicinu atgriezties zālē visus tos, kas ir izgājuši. (Pauze.)

Labi, kolēģi, turpinām Saeimas sēdi. Balsošanas rezultātus paziņos balsu skaitītāju pārstāvis Rihards Kols. Lūdzu!

R. Kols. Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamie, godātie kolēģi! Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr. 16 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Saeimas sekretāru 2023. gada 20. septembrī Rīgā, Saeimas namā. Vēlēšanu zīme Nr. 14.

Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.

Deputātiem izsniegtas 73 vēlēšanu zīmes.

Sabojāta un nomainīta nav neviena vēlēšanu zīme.

Dzēstas atlikušās 37 vēlēšanu zīmes.

No vēlēšanu kastes izņemtas 73 vēlēšanu zīmes.

Par derīgām atzītas 73 vēlēšanu zīmes.

Par nederīgu nav atzīta neviena vēlēšanu zīme.

Par kandidātu nodotās balsis:

par – 73, pret – nav.
Balsošanas rezultāts: par Saeimas sekretāru ir ievēlēts deputāts Edvards Smiltēns. (Aplausi.)

Sēdes vadītāja. Apsveicam!

___

Kolēģi, nākamais darba kārtības jautājums – Saeimas sekretāra biedra vēlēšanas.

R. Kols (NA).

Cienījamie, godātie kolēģi! Dodiet piecas minūtes, pēc zvana virzāmies uz Balsošanas zāli.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Jā. (Starpsaucieni: “Par ko jābalso?”)

R. Kols. Nē, to jau minēja – Saeimas sekretāra biedra vēlēšanas... minēja. Esiet uzmanīgi!

Sēdes vadītāja. Jā, bet, kolēģi...

R. Kols. Minēja priekšsēdētājas kundze. (Starpsaucieni.)

Sēdes vadītāja. Tā, mazu uzmanību, mazu uzmanību! Sekretariātā ir viens iesniegums no frakcijas “Nacionālā apvienība” vadītāja – deputātu vārdā – Raivja Dzintara: “Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 25. pantu par 14. Saeimas sekretāra biedru izvirzām 14. Saeimas deputātu Jāni Grasbergu.” (Starpsauciens. Smiekli.)

Debatēs neviens nav pieteicies. Labi, paldies.

Aicinu, lūdzu, balsot.

(Notiek balsošana.)

H. Rokpelnis (ZZS).

Ir skaņa? Ir skaņa.

Balsošana noslēgsies pēc trīs minūtēm. (Starpsaucieni.)

(Notiek balsošana.)

Sēdes vadītāja. Kolēģi, ieņemiet vietas Sēžu zālē!

Turpinām Saeimas sēdi.

Mums vēl palicis pēdējais – balsošanas rezultātus paziņo balsu skaitītāju pārstāvis Rihards Kols. Lūdzu!

R. Kols. Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamie, godātie kolēģi! Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr. 17 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Saeimas sekretāra biedru 2023. gada 20. septembrī Rīgā, Saeimas namā. Vēlēšanu zīme Nr. 15.

Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.

Deputātiem izsniegtas 74 vēlēšanu zīmes.

Sabojāta un nomainīta nav neviena vēlēšanu zīme.

Dzēstas atlikušās 36 vēlēšanu zīmes.

No vēlēšanu kastes izņemtas 74 vēlēšanu zīmes.

Par derīgām atzītas 74 vēlēšanu zīmes.

Par nederīgu nav atzīta neviena vēlēšanu zīme.

Par kandidātu nodotās balsis:

par – 73, pret – 1.
Balsošanas rezultāts: par Saeimas sekretāra biedru ir ievēlēts deputāts Jānis Grasbergs. (Aplausi.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

___

Līdz ar to esam izskatījuši visus Saeimas šā gada 20. septembra ārkārtas sēdes darba kārtības jautājumus.

Lūdzu zvanu! Lūdzu reģistrācijas režīmu! Lūdzu reģistrācijas rezultātus!

Vārds Saeimas sekretāra biedram Jānim Grasbergam reģistrācijas rezultātu nolasīšanai. Lūdzu... ar jauno pienākumu. (Smiekli. Aplausi.)

J. Grasbergs (Saeimas sekretāra biedrs).

Reģistrējušies 82 deputāti, nav reģistrējušies 18: Hosams Abu Meri, Raimonds Bergmanis, Atis Deksnis, Mārcis Jencītis, Igors Judins, Aleksandrs Kiršteins, Kristaps Krištopans, Vilis Krištopans, Linda Liepiņa, Ramona Petraviča, Viktors Pučka, Andris Sprūds, Ainārs Šlesers, Ričards Šlesers, Atis Švinka, Jānis Vucāns, Edgars Zelderis un Edmunds Zivtiņš.

___

Sēdes vadītāja. Kolēģi, paldies visiem par izturību!

Noslēgumā vēl gribu teikt, ka mums šodien bija unikāla Saeimas sēde, jo par visu Prezidiju balsoja arī ministri, tas negadās... reti. Tā ka paldies ministriem (Starpsaucieni.), viņi rīt jau turpinās savas gaitas ministrijās.

Paldies visiem, un sēdi slēdzu. Paldies visiem. (Aplausi.)

Satura rādītājs
14. Saeimas rudens sesijas 4.(ārkārtas) sēde
2023. gada 20. septembrī

Paziņojums par Ilzes Indriksones 14. Saeimas deputātes pilnvaru atjaunošanu (Dok. Nr. 1106)

Paziņojums par Jāņa Vitenberga 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu (Dok. Nr. 1107)

Paziņojums par Naura Puntuļa 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu (Dok. Nr. 1108)

Paziņojums par Ināras Mūrnieces 14. Saeimas deputātes pilnvaru atjaunošanu (Dok. Nr. 1109)

Paziņojums par Raimonda Čudara 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu (Dok. Nr. 1110)

Paziņojums par Didža Šmita 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu (Dok. Nr. 1111)

Paziņojums par Māra Kučinska 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu (Dok. Nr. 1112)

Paziņojums par Māra Sprindžuka 14. Saeimas deputāta pilnvaru atjaunošanu (Dok. Nr. 1113)

Lēmuma projekts “Par Edvarda Smiltēna atsaukšanu no 14. Saeimas priekšsēdētāja amata” (Nr. 230/Lm14) (Dok. Nr. 1099)

Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanas

Balsu skaitītāju komisijas informācija

- Ziņo - dep. R. Kols

Balsu skaitītāju komisijas ziņojums (Protokols Nr. 11)

- Ziņo - dep. R. Kols

Balsu skaitītāju komisijas informācija

- Ziņo - dep. R. Kols

Paziņojums

  - dep. J. Dombrava

Balsu skaitītāju komisijas ziņojums (Protokols Nr. 12)

- Ziņo - dep. R. Kols

Balsu skaitītāju komisijas ziņojums (Protokols Nr. 13)

- Ziņo - dep. R. Kols

Par procedūru

- Priekšlikums - dep. R. Dzintars

Reģistrācijas rezultāti

Par procedūru

Balsu skaitītāju komisijas informācija

- Ziņo - dep. R. Kols

Balsu skaitītāju komisijas ziņojums (Protokols Nr. 14)

- Ziņo - dep. R. Kols

Saeimas priekšsēdētājas D. Mieriņas uzruna

Lēmuma projekts “Par Jāņa Grasberga atsaukšanu no 14. Saeimas priekšsēdētāja biedra amata” (Nr. 231/Lm14) (Dok. Nr. 1101)

Lēmuma projekts “Par Antoņinas Ņenaševas atbrīvošanu no 14. Saeimas sekretāra biedres amata” (Nr. 232/Lm14) (Dok. Nr. 1102)

Saeimas priekšsēdētāja biedra vēlēšanas (Dok. Nr. 1140, 1140Balsojums)

Balsu skaitītāju komisijas informācija

- Ziņo - dep. R. Kols

Balsu skaitītāju komisijas ziņojums (Protokols Nr. 15)

- Ziņo - dep. R. Kols

Lēmuma projekts “Par Armanda Krauzes atbrīvošanu no 14. Saeimas sekretāra amata” (Nr. 233/Lm14) (Dok. Nr. 1103)

Saeimas sekretāra vēlēšanas (Dok. Nr. 1133, 1133Balsojums)

Balsu skaitītāju komisijas informācija

- Ziņo - dep. R. Kols

Balsu skaitītāju komisijas ziņojums (Protokols Nr. 16)

- Ziņo - dep. R. Kols

Saeimas sekretāra biedra vēlēšanas (Dok. Nr. 1141, 1141Balsojums)

Balsu skaitītāju komisijas informācija

- Ziņo - dep. R. Kols

Balsu skaitītāju komisijas ziņojums (Protokols Nr. 17)

- Ziņo - dep. R. Kols

Reģistrācijas rezultāti

- Nolasa - Saeimas sekretāra biedrs J. Grasbergs

Balsojumi

Datums: 20.09.23 10:12 Balsojums 1
Par - 52, pret - 25, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Edvarda Smiltēna atsaukšanu no 14.Saeimas priekšsēdētāja amata (230/Lm14)

Datums: 20.09.23 10:20 Balsojums 2
Par - 34, pret - 51, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu iesniegšanas termiņu ( 30minūtes)

Datums: 20.09.23 11:04 Balsojums 3
Balsošanas motīvs: Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanas

Datums: 20.09.23 12:29 Balsojums 4
Balsošanas motīvs: Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanas

Datums: 20.09.23 13:17 Balsojums 5
Balsošanas motīvs: Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanas

Datums: 20.09.23 13:32 Balsojums 6
Par - 25, pret - 58, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par sēdes pārtraukumu līdz 28.09.2023. plkst.9.00

Datums: 20.09.23 13:33 Balsojums 7
Reģistrējušies - 81.
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Datums: 20.09.23 15:15 Balsojums 8
Par - 24, pret - 63, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par sēdes pārtraukumu līdz 21.09.2023 plkst 9:00

Datums: 20.09.23 15:44 Balsojums 9
Balsošanas motīvs: Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanas

Datums: 20.09.23 16:08 Balsojums 10
Par - 58, pret - 23, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Jāņa Grasberga atsaukšanu no 14.Saeimas priekšsēdētāja biedra amata (231/Lm14)

Datums: 20.09.23 16:09 Balsojums 11
Par - 83, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Antoņinas Ņenaševas atbrīvošanu no 14.Saeimas sekretāra biedres amata (232/Lm14)

Datums: 20.09.23 16:41 Balsojums 12
Par - 64, pret - 2
Balsošanas motīvs: Saeimas priekšsēdētāja biedra vēlēšanas

Datums: 20.09.23 17:00 Balsojums 13
Par - 81, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Armanda Krauzes atbrīvošanu no 14.Saeimas sekretāra amata (233/Lm14)

Datums: 20.09.23 17:28 Balsojums 14
Par - 73, pret - 0
Balsošanas motīvs: Saeimas sekretāra vēlēšanas

Datums: 20.09.23 17:58 Balsojums 15
Par - 73, pret - 1
Balsošanas motīvs: Saeimas sekretāra biedra vēlēšanas

Datums: 20.09.23 18:12 Balsojums 16
Reģistrējušies - 82.
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Sēdes video translācija

20.09.2023. 09.00 14.30



Ceturtdien, 2.maijā
09:00  Saeimas 2024.gada 2.maija kārtējā sēde
10:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
17:00  2024.gada 2.maija atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem