Tautsaimniecības komisijā diskutē par valsts enerģētikas politiku

(16.03.2011.)
Galerija

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien, 16.martā, ar ekspertiem un atbildīgo iestāžu pārstāvjiem diskutēja par Latvijas enerģētikas politiku un atjaunojamo energoresursu vietu tajā.

„Valsts enerģētikas politika nav bijusi skaidra, un šobrīd cena, kas patērētājiem būs jāmaksā par elektroenerģiju, ir tika augsta, ka tālāk vairs nav kur iet. Tālāk ceļam jābūt tikai uz cenas samazinājumu,” diskusijā uzsvēra komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš. Viņš skaidroja, ka jau nākamnedēļ komisija iecerējusi sākt darbu pie Atjaunojamās enerģijas likumprojekta, un komisijai būs svarīgi iegūt plašu un profesionālu analīzi par jaunā likuma ietekmi gan uz enerģijas cenu, gan ekonomiku kopumā.

Vairāki diskusijas dalībnieki aicināja, aprēķinot enerģētikas resursu izmantošanas ekonomisko ietekmi, ņemt vērā, ka vietējo resursu izmantošana rada vairāk darbavietu un valstij nomaksātu nodokļu un dod attīstības stimulu daudzos ar elektroenerģijas vai siltumenerģijas ražošanu saistītos sektoros, piemēram, transportā, mežsaimniecībā un tehnoloģiju izstrādē.

Tāpat diskusijā vairākkārt izskanēja priekšlikums, ka jaunajā Atjaunojamās enerģijas likumā lielāks uzsvars jāliek uz siltumenerģijas ražošanu un efektīvu izmantošanu. Patlaban likumprojekts galvenokārt koncentrējas uz elektroenerģiju, taču tieši siltums Latvijas energobilancē ieņem lielāko daļu, pauda eksperti. Komisijas deputāts un Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Klāvs Olšteins (Vienotība) skaidroja, ka sagatavotā redakcija tomēr nosaka, ka atjaunojamās enerģijas ražotājam, koģenerācijā izmantojot biomasu vai biogāzi, vismaz puse no siltumenerģijas jānodod tālāk, citādi finansiālu atbalstu tie nevarēs saņemt.

Atbildot uz priekšlikumiem uzlabot likumprojekta saturu, ekonomikas ministrs Artis Kampars apliecināja gatavību aktīvi iesaistīties Saeimas komisijas darbā un jauno likumu papildināt ar plašāku regulējumu siltumenerģijas izmantošanai. Diskusijas laikā izskanēja aicinājums likumā lielāku uzmanību pievērst arī transporta sektoram, saules un citiem alternatīvās enerģijas veidiem.

Deputāts Ainārs Šlesers (PLL) rosināja jauno Atjaunojamās enerģijas likumu skatīt bez steigas, rodot atbildes tam, cik lielā mērā atbalstīt vietējos ražotājus un kā tautsaimniecībā saglabāt iespējami zemu energoresursu cenu. Savukārt enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš akcentēja, ka Latvijas resursi jāizmanto ar maksimālu pievienoto vērtību un jāveido enerģētikas uzņēmējdarbībai labvēlīga vide.

 

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 27.novembrī
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde