Ināra Mūrniece: Latvijas ārpolitikas nepārtrauktībai izšķirošas būs nākamās vēlēšanas

(25.01.2018.)
Galerija

Rudenī vēlēšanās iedzīvotāji izšķirs, kurš turpmāk veidos Latvijas ārpolitiku un kāda tā būs. Mūsu lielākā atbildība ir un paliek Latvijas neatkarības un drošības stiprināšana, uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, ceturtdien, 25.janvārī, uzrunājot klātesošos ikgadējās Saeimas ārpolitikas debatēs.

Tie, kas cer ar militāru spēku sadalīt pasauli ietekmes zonās, nekur nav pazuduši, tāpēc mums jāturpina pretoties un nepadoties, saliedējoties ciešāk pašiem un strādājot kopā ar sabiedrotajiem – Eiropas Savienību (ES), NATO, partneriem Atlantijas okeāna otrā pusē, Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīm, kā arī Austrumu partnerības valstīm -, sacīja Saeimas priekšsēdētāja. Mums visiem spēkiem jāstiprina normās balstīta starptautiskā kārtība – tāda, kurā valda likums, nevis patvaļa, akcentēja I.Mūrniece, uzsverot, ka tāpēc esam kopā ar Ukrainu. Nedrīkstam pieļaut, ka agresija un okupācija Eiropā tiek leģitimēta.

Arī Saeimā šobrīd virzītais lēmums, aicinot noteikt sankcijas Sergeja Magņitska lietā iesaistītajām personām, ir mūsu principiāla nostāja pret cilvēktiesību pārkāpumiem Krievijā, teica Saeimas priekšsēdētāja, atzīmējot, ka ar šo lēmumu mēs pievienotos citām demokrātiskajām valstīm.

Uzsverot, ka drošības pamatu pamats ir NATO, I.Mūrniece pateicās Kanādas, ASV un Eiropas sabiedrotajiem par dalību NATO kaujas grupā Latvijā. Tāpat Saeimas priekšsēdētāja pateicās par ASV Kongresa sniegto stingro apliecinājumu, ka ASV ir uzticīga NATO līguma 5.pantam. Vienlaikus I.Mūrniece aicināja paturēt prātā, ka svarīgs NATO uzdevums ir alianses spēku klātbūtni Baltijā izvērst arī jūrā un gaisā.

Uzrunā Saeimas priekšsēdētāja pauda gandarījumu, ka Latvija panākusi divu procentu iekšzemes kopprodukta novirzīšanu aizsardzībai. Tam Saeimas sasaukumam, kas pieņems nākamo valsts budžetu, šis lēmums jāuztur spēkā, teica I.Mūrniece, atzīmējot, ka Igaunija un Lietuva aizsardzībai jau šobrīd tērē vairāk un arī Latvijai jādomā par lielāku ieguldījumu, jo Baltijas valstu drošības mērķi sakrīt.

Pievēršoties ES, I.Mūrniece sacīja, ka tās centrālā vērtība ir solidaritāte un Latvijai ES ir vajadzīga kā vērtību savienība. Savukārt savienības nākotnes kontekstā Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra – nav šaubu, ka Latvijai arī turpmāk jābūt ES kodolā un jāturpina būt aktīvai dalībniece, gan attīstot ES ekonomisko un monetāro savienību, gan risinot drošības un aizsardzības jautājumus.

Savā uzrunā I.Mūrniece akcentēja Ķīnas straujo izaugsmi, kas liek meklēt veidus, kā palīdzēt tai iekļauties pasaules ekonomiskajā un politiskajā apritē un vienlaikus saglabāt esošo starptautisko kārtību. Nupat, viesojoties Ķīnā, mēs, Baltijas un Ziemeļvalstu parlamentu spīkeri, saskatījām Ķīnas atvērtību un gatavību sadarboties ar mūsu reģionu un visu Eiropu, pauda Saeimas priekšsēdētāja.

Noslēgumā I.Mūrniece sacīja, ka šī brīža realitāte ir sarežģīta. Gan Latvijas ārpolitikas, gan iekšpolitikas uzdevums ir nepieļaut svešu ietekmi mūsu valstī. Mūsu mērķis ir neatkarīga, demokrātiska, droša un pārtikusi valsts, teica Saeimas priekšsēdētāja.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 27.novembrī
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde