Lai apspriestu esošo situāciju un problēmas iekšzemes ūdeņos un jūras teritorijā un diskutētu par ūdens resursu ilgtspēju, Saeimā piektdien, 10.maijā, norisinās jomas ekspertu un politikas veidotāju konference “Latvijas ūdeņu ilgtspēja un kā to panākt?”. To organizē Saeima sadarbībā ar Pasaules dabas fondu.
Konferenci atklāja Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs Uģis Mitrevics un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sekretārs Atis Labucis. Klātesošos uzrunāja arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Dambīte-Damberga un Klimata un enerģētikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Irbe.
Konferencei plānoti divi tematiskie bloki, un un pirmajā no tiem dalībnieki apsprieda esošo situāciju un sasniedzamos mērķus ūdens kvalitātes nodrošināšanā, runāja par ūdeni Eiropas Zaļajā kursā un to, ko starptautiskie mērķi nozīmē Latvijas ūdens resursiem, kā arī par sasniedzamo mērķu politikas dokumentiem un uzdevumiem Latvijas ūdeņu ilgtspējai.
Tāpat dalībnieki pārrunāja Latvijas iekšzemes ūdeņu apsaimniekošanu, tostarp hidromorfoloģiskos pārveidojumus un ūdens piesārņojumu, kā arī upju fragmentāciju un to ietekmi uz migrējošo zivju resursiem. Vēl viena tēma bija par ceļu uz labu jūras vides stāvokli pagātnē, tagadnē un nākotnē, kā arī tas, kas šī brīža likumdošanā kavē vai veicina ūdens aizsardzību Latvijā. Tāpat dalībnieki un eksperti runāja par notekūdeņu atbilstošu attīrīšanu pirms izvadīšanas vidē kā priekšnosacījumu ilgtspējīgai ūdens resursu saglabāšanai.
Pasākuma otrajā tematiskajā blokā risinājās diskusijas par izvirzīto mērķu sasniegšanu, tostarp par hidromorfoloģisko pārveidojumu – dambju, hidroelektrostaciju, meliorācijas – izmantošanu, kā arī difūzo un punktveida piesārņojumu.
Konferencē pieņemta Latvijas ūdeņu ilgtspējas ceļa karte. Tā ietver visaptverošu pieeju ilgtspējīgas ūdens ekosistēmas dabas kapitāla pārvaldības attīstībai, iekļaujot interešu pušu iesaisti, politikas dokumentu un tiesiskā regulējuma pilnveidošanu, dabas daudzveidības saglabāšanas un atjaunošanas pasākumus un piesārņojuma kontroles pastiprināšanu.
Konferencē piedalījās atbildīgo ministriju un iestāžu pārstāvji, kā arī vides un ūdens kvalitātes eksperti.
Konference norisinājās parlamenta Baltiešu zālē, un ikviens interesents tai varēja sekot līdzi Saeimas tīmekļvietnē www.saeima.lv un parlamenta Facebook kontā.
Konferences materiāli:
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra projektu vadītāja Jāņa Šīres prezentācija
Pārtikas drosības, dzīvnieku veselkības un vides zinātniskā institūta "BIOR" Zivju resursu pētniecības departamenta vadītāja Didža Ustupa prezentācija
Latvijas Hidroekoloģijas institūta vadošās pētnieces, Jūras monitoringa nodaļas vadītājas Andas Ikaunieces prezentācija
Baltijas vides foruma valdes priekšsēdētājas, vides ekspertes Kristīnas Veidemanes prezentācija
Pasaules dabas fonda Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītājas Magdas Jentgenas prezentācija
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieka vides aizsardzības jautājumos pienākumu izpildītājas, Vides aizsardzības departamenta direktores Rudītes Veseres prezentācija
Valsts vides dienesta ģenerāldirektora vietnieces Lauras Anteinas prezentācija
Saldūdens virszemes ūdensobjektu pārvaldības ceļa karte
Pirmā tematiskā bloka "Sasniedzamie mērķi ūdens kvalitātes nodrošinasanā, pašreizējas situācijas raksturojums" videoieraksts
Otrā tematiskā bloka-diskusijas videoieraksts