Lai pievērstu sabiedrības uzmanību Krievijas īstenotajām represijām un noziegumiem tās pagaidu okupētajās teritorijās, sniegtu iespēju dziļāk izprast reālo situāciju šajās teritorijās un stiprinātu starptautisko atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei, otrdien, 13.maijā, Saeimā notika Krimas okupācijas upuru liecību publiskā uzklausīšana.
Pasākuma laikā ikvienam bija iespēja iepazīties ar Krievijas nelikumīgās okupācijas sekām Krimā un agresora īstenotajām represijām pret Krimas iedzīvotājiem, īpaši pret Krimas tatāru kopienu.
Publisko uzklausīšanu atklāja Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Ukrainas vēstnieks Latvijas Republikā Anatolijs Kucevols (Anatolii Kutsevol), un tās laikā ar personīgām liecībām dalījās Krimas tatāru kopienas pārstāvji, kuri ir tieši cietuši no Krievijas agresijas. Ar savu aculiecinieces stāstu dalījās arī bijusī Latvijas vēstniece Ukrainā Argita Daudze. Tāpat ikvienam bija iespēja noskatīties dokumentālo īsfilmu “Neizstāstītā Krimas tatāru vēsture”, kas izgaismo Krimas tatāru kopienas traģiskos vēsturiskos un mūsdienu notikumus.
Krimas okupācijas upuru liecību publisko uzklausīšanu organizēja Saeimas Ārlietu komisija sadarbībā ar deputātu grupu sadarbības veicināšanai ar Ukrainas parlamentu, deputātu grupu Starptautiskās Krimas platformas atbalstam un Ukrainas vēstniecību Latvijā.
Saeima 2019.gadā kļuva par pirmo ārvalstu parlamentu, kas oficiāli atzina pret Krimas tatāriem īstenotās deportācijas un represijas par padomju režīma īstenotu genocīdu. Ik gadu 18.maijā tiek atzīmēta Krimas tatāru genocīda upuru piemiņas diena, kad tiek pieminēti 1944.gada 18.maijā uzsākto masveida deportāciju upuri – tūkstošiem Krimas tatāru, kuri tika izsūtīti no savām mājām uz attāliem PSRS reģioniem.
Ināra Mūrniece: brīvību nevar anektēt; tautu gribu nevar salauzt ar spēku
Materiāli:
Foto