Ceturtdien, 12.februārī, Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Ēriks Jēkabsons un komisijas locekļi Juris Dalbiņš un Juris Dobelis tikās ar NATO transformācijas spēku virspavēlnieka vietnieku Aienu Forbsu (Ian Forbes).
Sarunas dalībnieki galveno vērību pievērsa jautājumiem, kas saistīti ar NATO transformācijas procesu un Latvijas dalību Ziemeļatlantijas aliansē.
NATO transformācijas spēku virspavēlnieka vietnieks A.Forbss pastāstīja par piemērošanos drošības situācijai pasaulē atbilstoši jaunajiem draudiem, tostarp terorismam. A.Forbss akcentēja NATO priekšlikumu aktualitāti par alianses militāro spēju attīstību (NATO Force Proposals), kā arī atzinīgi novērtēja Latvijas gatavību iesaistīties alianses jauno spēju attīstībā un NATO ātrās reaģēšanas spēku izveidē.
Tikšanās noslēgumā tika uzsvērta alianses loma pildīt kolektīvās aizsardzības uzdevumus, kā arī veikt militāras operācijas ārpus tradicionālās NATO atbildības zonas.
Šodien Aizsardzības un iekšlietu komisijas locekļi Juris Dalbiņš un Dainis Turlais tikās arī ar Maķedonijas Republikas aizsardzības ministru Vlado Bučovski (Vlado Buchovski).
Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas loceklis Juris Dalbiņš sveica Maķedonijas Republikas aizsardzības ministru Vlado Bučovski un viņa vadīto delegāciju Latvijā un īsumā iepazīstināja ar komisijas sastāvu un galvenajiem darbības virzieniem. J.Dalbiņš uzsvēra, ka komisijā ir pārstāvētas visas Saeimā ievēlētās politiskās partijas, savukārt tās pārraudzībā ir Iekšlietu ministrijas un Aizsardzības ministrijas darbs, kā arī likumdošanas funkcijas.
V.Bučovskis pauda pārliecību, ka šī vizīte padziļinās abu valstu divpusējo sadarbību ne tikai militārajā jomā, bet kopumā un pavērs jaunas iespējas domu, ideju un pieredzes apmaiņai Eiropas Savienības (ES) un NATO integrācijas jautājumos. Maķedonijas aizsardzības ministrs augstu novērtēja Latvijas sekmes ES un NATO integrācijas procesos un uzsvēra vēlmi pārņemt mūsu valsts pozitīvo pieredzi, īpaši militārajā jomā. "Latvija ir ātru un sekmīgu reformu paraugs, ko vēlētos pārņemt Maķedonija," viņš sacīja.
J.Dalbiņš norādīja, ka diskusijas un pieredzes apmaiņa ir svarīgi priekšnoteikumi veiksmīgai valstu sadarbībai un Latvija ir ieinteresēta nodot savu demokratizācijas un eiroatlantiskās integrācijas pieredzi, kā arī zināšanas reģionālās un daudzpusējās sadarbības jautājumos. Latvija ir gatava piedāvāt arī praktiskas apmācību iespējas BALDEFCOL ietvaros Maķedonijas studentiem. J.Dalbiņš uzsvēra, ka militārā diplomātija bieži vien ir ātrāka un efektīvāka kā sadarbība citās jomās.
Sarunas dalībnieki bija vienisprātis par nepieciešamību intensificēt abu valstu sadarbību kopumā, tostarp ekonomikas jomā, īpaši atzīmējot attiecību padziļināšanu militāro jautājumu kontekstā.
Preses dienests