15.aprīlī

(15.04.2004.)

         Ceturtdien, 15.aprīlī, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas pārstāvji tikās ar Eiropas ombudu Nikiforosu Diamandurosu.
          Tikšanās laikā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas pārstāvji un Eiropas ombuds Nikifoross Diamanduruss pārrunāja jautājumus, saistītus ar Eiropas ombuda lomu ES pilsoņu un iedzīvotāju tiesību aizsardzībā, kā arī sadarbības iespējas ar nacionālo valstu institūcijām.
           N.Diamanduross pastāstīja, ka iepazīšanās nolūkā tiekas ar visu desmit ES kandidātvalstu pārstāvjiem, lai informētu par ES pilsoņu tiesībām un Eiropas ombuda darbību, mērķiem un pilnvarām to aizsardzībā. Eiropas ombuds uzsvēra, ka grūtākais uzdevums ir izskaidrot viņa vadītās institūcijas pilnvaras, kas attiecas tikai uz sūdzībām, saistītām ar Eiropas Kopienas institūciju un iestāžu rīcību, nevis uz jautājumiem par nacionālo valstu institūciju darbību. "Piemēram, ja likumu vai tiesības pārkāps kāda ES institūcija, tad Eiropas ombuda kompetencē un pienākumos ietilps to izvērtēt, bet, ja to būs pārkāpušas Latvijas valsts institūcijas, ar sūdzību jāvēršas Valsts cilvēktiesību birojā," viņš sacīja. N.Diamanduross uzsvēra, ka Eiropas ombuda mandāts aptver visu ES pilsoņu, patstāvīgo iedzīvotāju, kā arī juridisko personu, kas reģistrētas ES teritorijā, tiesību aizstāvību. Raksturojot Eiropas ombudā saņemtās sūdzības, viņš, pirmkārt, uzsvēra tās, kas saistītas ar ES institūciju organizētajiem konkursiem, lai pieņemtu darbā nacionālās valsts pilsoņus, tad - par valsts pakalpojumu sniegšanu un līguma noteikumiem, kā arī par tiesībām attiecībā uz piekļuvi dokumentiem un to caurskatāmību.
            Atbildot uz Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātu jautājumiem par darba apjoma palielināšanos, paplašinoties ES, N.Diamanduross sacīja, ka Eiropas Parlaments piešķīris papildu finansējumu un iespējas pieņemt darbā vienu juridisko padomnieku no katras jaunās dalībvalsts, tostarp no Latvijas. Viņš arī uzsvēra, ka jau maijā būs pieejama informācija par Eiropas ombuda darbību un pilnvarām latviešu valodā.
           Sarunas dalībnieki bija vienisprātis, ka nepieciešama cieša sadarbība Eiropas un nacionālo valstu parlamentu, valdību un cilvēktiesību aizstāvības institūciju līmenī.
           Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja I.Druviete uzsvēra, ka līdz šim izveidojusies auglīga sadarbība ar Valsts cilvēktiesību biroju, un pauda cerību, ka nākotnē tāda būs arī ar Eiropas ombudu. "Latvijā būs liela interese par ombuda darbību, līdz ar to jāveic izskaidrošanas darbs, lai nodrošinātu labu valsts pārvaldību un cilvēktiesību ievērošanu gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā", sacīja I.Druviete.

           Papildu info: 
           Eiropas ombuda amats tika izveidots, balstoties uz Māstrihtas līgumu 1992.gadā. Tā pilnvarās ietilpst izskatīt sūdzības par Eiropas Kopienas institūciju un iestāžu prettiesisku rīcību.

Preses dienests

 

Ceturtdien, 5.decembrī
09:00  Saeimas 2024.gada 5.decembra kārtējā sēde
10:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:30  Ziemassvētku rotājumu darbnīca
12:35  Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Raimonda Bergmaņa tikšanās ar Izraēlas Valsts ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Sandra Simovich
15:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Polijas parlamentu vadītāja Jura Viļuma tikšanās ar Podlases vojevodistes (Podlaski) reģionālās asamblejas priekšsēdētāju, Suvalku ekonomiskās zonas vadītāju Cezary Cieślukowski
17:00  2024.gada 5.decembra atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem