Latvijas Republikas 13. Saeimas
rudens sesijas deviņpadsmitā (ārkārtas) sēde
2019. gada 18. decembrī

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi

Sēdes vadītāja. Labrīt, godātie deputāti! Labrīt, ministra kungs... Pūces kungs! Sāksim Saeimas 2019. gada 18. decembra ārkārtas sēdi.

Darba kārtībā ir Saeimas Prezidija ziņojums par iesniegto likumprojektu.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Rīgas domes atlaišanas likums” nodot Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

“Par” pieteicies runāt deputāts Daniels Pavļuts.

D. Pavļuts (AP!).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienītās kolēģes! Godātie kolēģi! Nu jau labdien, vairs ne labrīt! Šodien šajā ārkārtas sēdē mēs pulcējamies tādēļ, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir sagatavojusi un valdība ir apstiprinājusi likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

Pašvaldības – kur nu vēl mūsu valstī lielākās pašvaldības! – atlaišana ir ārkārtas notikums. Un šim nolūkam likumdevējs vēsturiski ir paredzējis īpašu kārtību, ir paredzējis šādu lēmumu pieņemt visos būtiskajos varas atzaros, paredzot arī iespēju, tiesības pārsūdzēt šādus lēmumus, vērtēt līdz pat mūsu augstākajai instancei – Satversmes tiesai. Latiņa pašvaldības domes atlaišanai mūsu likumdošanā ir noteikta augsta. Tāpēc tie ir bijuši reti gadījumi, un es ceru un paļaujos, ka arī nākotnē tie būs reti gadījumi. Bet diemžēl šāds jautājums mums šodien šeit, Saeimā, ir jālemj.

Likumprojekts paredz atlaist Rīgas domi, iecelt pagaidu administrāciju un noteikt, ka jaunās Rīgas domes vēlēšanas notiek pirmajā sestdienā, kas iestājas pēc diviem mēnešiem pēc šī likuma spēkā stāšanās dienas. Centrālā vēlēšanu komisija izsludina vēlēšanas Rīgas pašvaldībā ne vēlāk kā piecas dienas pēc šī likuma spēkā stāšanās.

Atlaišanas pamatojums ir balstīts uz Rīgas domes nespēju veikt vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām - sadzīves atkritumu apsaimniekošanas organizēšanu.

Kolēģi! Rīgas dome ir ne tikai rīkojusies nelikumīgi, bet arī grāvusi iedzīvotāju ticību Latvijas lielākās pašvaldības spējai strādāt likumīgi un atbilstoši labākajām tās iedzīvotāju interesēm. (No frakcijas SASKAŅA: “Šausmas!”; “Kāda demagoģija!”)

Ļaujiet atskatīties mazliet pagātnē. Gan šī sasaukuma, gan iepriekšējā sasaukuma Rīgas dome nav pildījusi Satversmes tiesas lēmumu, kas tika pieņemts 2012. gada 6. decembrī. Satversmes tiesa lēma, ka visi pašvaldības un sadzīves atkritumu apsaimniekotāju līgumi, kas noslēgti vai pagarināti pēc 2005. gada 26. jūlija, nepiemērojot normatīvos aktus par publisko iepirkumu, ir jāizbeidz ne vēlāk kā līdz 2013. gada 1. jūlijam. Satversmes tiesas spriedums tiešā veidā attiecas arī uz Rīgas pilsētas domes noslēgtajiem līgumiem, kuriem nebija piemēroti attiecīgie normatīvie akti. Taču Rīgas dome atstāja šos līgumus spēkā līdz 2019. gada 15. septembrim, vairāk nekā piecus gadus nepildot Satversmes tiesas lēmumu.

Pretrunā ar spēkā esošajiem saistošajiem noteikumiem Nr. 90 Rīgas pašvaldība, kas bija sadalīta trīs atkritumu apsaimniekošanas zonās... pretrunā ar šiem noteikumiem Rīgas dome pagājušā gada 31. jūlijā kopā ar SIA “Getliņi EKO” publiskās un privātās partnerības procedūras ietvaros izsludināja iepirkumu vienā zonā, iedalot visu Rīgas administratīvo teritoriju tikai vienā zonā. Tas bija pretrunā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu, kā arī būtiski ierobežoja konkurenci ilgstošā laika periodā, paredzot maksimālo likumā noteikto termiņu - 20 gadus. (Dep. R. Ločmeles-Luņovas un dep. I. Zariņa starpsaucieni.) Rīgas dome ilgstoši nepildīja tai noteikto prasību nodrošināt dalīto atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu visā pilsētas teritorijā atbilstoši gan Atkritumu apsaimniekošanas likumam, gan Ministru kabineta noteikumiem.

Balstoties uz visu iepriekš minēto, VARAM 2019. gada 19. jūlijā norādīja Rīgas domei uz konstatētajām neatbilstībām un aicināja domi pieņemt lēmumu, plānot un īstenot pasākumus atkritumu apsaimniekošanas sakārtošanai un pakalpojuma sniegšanas sakārtošanai.

Turpretī pašvaldība, pabeidzot PPP procedūru, izvēlējās apsaimniekotāju, kas uzsāka darbu šī gada 15. septembrī. Konkurences padome 9. septembrī pieņēma lēmumu par pagaidu noregulējumu, apturēja līgumu slēgšanas procesu starp jauno atkritumu apsaimniekotāju, atkritumu radītājiem un valdītājiem.

Rīgas dome pēc šī paziņojuma par pagaidu noregulējumu neveica nekādas darbības, lai nodrošinātu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanu. Tā rezultātā 12. septembrī Ministru kabinets (Starpsauciens: “Laiks!”) izsludināja ārkārtējo situāciju Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā. Pēc šī Ministru kabineta rīkojuma pieņemšanas tomēr Rīgas dome neveica darbības, lai uzsāktu atkritumu apsaimniekotāju (No frakcijas SASKAŅA: “Laiks! Laiks!”) izvēli atbilstoši iepirkumu likumam. Galu galā, nespējot atrisināt šīs problēmas (Dep. V. Agešins: “Jūsu laiks ir beidzies!”), Ministru kabinets bija spiests pagarināt šo...

Sēdes vadītāja. Paldies. Diemžēl... šeit nav pagarināms. Laiks!

“Pret” pieteicies runāt deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

D. Pavļuts. Jā. Paldies. Lūdzu... (No frakcijas SASKAŅA: “Jāgatavojas cītīgāk!”; dep. I. Zariņš: “Kāds lēmums, tāda runa!”)

V. Dombrovskis (SASKAŅA).

Augsti godātie kolēģi! Šeit šodien tas stāsts nav par to, vai Rīgas dome ir laba vai slikta. Es jums šodien nestāstīšu par to, cik Rīgas dome ir laba.

Šis stāsts ir par kaut ko pilnīgi citu. Šis stāsts ir par vērtībām, kolēģi! Šis stāsts ir par to, vai līdzekļi attaisno mērķus. Šis stāsts ir par to, ka šīs dienas beigās tie, kas atlaidīs Rīgas domi, skaidri demonstrēs, ka viņiem nav... ne tikai nav Rietumu vērtību, bet arī nav vērtību kā tādu.

Šis ir stāsts par demokrātijas vērtībām, šis ir stāsts par vienlīdzīgu attieksmi. Šis ir stāsts par godīgumu un par taisnīgumu. Rīgas dome var būt laba vai slikta, bet to ir ievēlējuši rīdzinieki atklātās un godīgās vēlēšanās. Vēlēšanās, kurās piedalījušās visas klātesošās partijas, izņemot “KPV LV”... un piedalījušies neveiksmīgi. Un tagad šo vēlēšanu zaudētāji grib atlaist Rīgas domi.

Šis likumprojekts, kurā ierakstīti nākamās Rīgas vadības konkrētie vārdi un uzvārdi, precīzi atspoguļo jūsu izpratni par demokrātiju. Jums tieši tā arī gribētos - ierakstīt konkrētus vārdus un uzvārdus, un tikai gļēvums jums traucē tur ielikt īstus vārdus... savus vārdus, vai ne?

Šis arī ir stāsts par divkosību. Ja jūs kaut ko prasāt no citiem, prasiet to pirmām kārtām no sevis! Jūs te apgalvojat, ka Rīgas dome it kā būtu pārkāpusi likumus, tāpēc tā ir jāatlaiž. Bet, ja tas tā tiešām ir, tad katram no jums, koalīcijas deputāti, vajag nolikt deputāta mandātu, jo esat pārkāpuši pašu pieņemtu likumu par mediķu algām. Visa valdība jāatlaiž, tāpēc ka tā nav pildījusi likumus un Saeimas lēmumus! Tā nav pildījusi likumu par mediķu algām, tā nav pildījusi Saeimas lēmumu par OIK izbeigšanu.

Šis arī ir stāsts par godīgumu, kolēģi. Veselu gadu jūs esat visai sabiedrībai stāstījuši par korupciju Rīgas domē. Tad kāpēc jūs neierosināt atlaist Rīgas domi dēļ korupcijas? Vakardien Saeimas priekšsēdētāja visiem mūsu vēstniekiem pateica, ka Rīgas dome tiks atlaista dēļ korupcijas, nesakot nevienu vārdu par atkritumiem. Bet te pamatojumā ir kaut kāda atkritumu krīze, kuru neviens rīdzinieks neredz, kura ir mākslīgi radīta un pastāv vienīgi dažu politiķu galvās. Vai tas nozīmē, ka jūs visiem Latvijas iedzīvotājiem melojāt par to vērienīgo korupciju Rīgas domē? Vai nu jūs melojat tagad par atkritumiem? Vienā vietā jūs sakāt, ka Rīgas dome tiek atlaista dēļ korupcijas, nevis dēļ atkritumiem, citā vietā jūs sakāt, ka Rīgas dome tiek atlaista dēļ atkritumiem, nevis dēļ korupcijas. Tā un tā jūs melojat. Un visi jūs domājat, ka jūs to darāt kaut kādu cēlu mērķu dēļ, bet visa sabiedrība redz, ka tie ir meli; ka jūs neesat godīgi.

Ko darītu politiķi ar vērtībām, kolēģi? Ja jums ir vērtības, ejiet pie vēlētājiem! Jūs varat tikpat zibenīgi pieņemt likumu par pašvaldību referendumiem, dot iespēju pašvaldību iedzīvotājiem pašiem gan iniciēt parakstu vākšanu par pašvaldības atlaišanu, gan referendumā par to arī nobalsot.

Es... Kolēģi, vakardien viens no koalīcijas politiķiem Rīgas domes atlaišanu pamatoja ar tādu lozungu. Viņš uzrakstīja: “Pietiek! Rīgai laiks atkal kļūt par plaukstošu Eiropas pilsētu.” Ļoti labs lozungs, kolēģi. Bet ar šo lozungu jums jāiet pie vēlētājiem, jo tieši vēlētājs jāpārliecina par to, ka jūs spēsiet to darīt. Jūs viņam varat pateikt: “Redzi, vēlētāj, ka mums pēdējo 10 gadu laikā ir izdevies Latviju uztaisīt par plaukstošu Eiropas valsti. Mēs to pašu varam izdarīt ar Rīgu. Vai tu netici mūsu vārdiem, vēlētāj? Vai tu netici mūsu solījumam? Vai mēs tevi kādreiz esam pievīluši?” Ejiet pie vēlētājiem un pasakiet viņiem to visu!

Un es tā skatos uz jums, kolēģi, un man ir skaidrs, kāpēc neviens no jums, no koalīcijas politiķiem, pagaidām nav izteicis gatavību pretendēt uz mēra amatu un apsolīt to plaukstošo Eiropas pilsētu.

Kolēģi! Es jūs aicinu balsot atbilstoši savām vērtībām.

Paldies. (Aplausi.)

Sēdes vadītāja. Paldies.

Tātad viens deputāts ir runājis “par”, viens - “pret”.

Ir priekšlikums nodot likumprojektu Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai.

Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu deputātei Vitai Andai Tēraudai.

V. A. Tērauda (AP!).

Es ierosinu mainīt atbildīgo komisiju, likumprojektu nododot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai. (Zālē troksnis. No frakcijas SASKAŅA: “Pamatojums?!”; dep. I. Zariņš: “Kādā sakarā?!”)

Sēdes vadītāja. Tātad ir priekšlikums nodot likumprojektu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai. Mums par to ir jābalso. (No frakcijas SASKAŅA: “Kauns ir?”)

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Rīgas domes atlaišanas likums” nodošanu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! (Starpsaucieni.) Lūdzu rezultātu! Par - 50, pret - 45, atturas - nav. Tātad likumprojekts komisijai ir nodots.

Vārds deputātam Viktoram Valainim ziņojumam par balsošanas motīviem. (Starpsauciens.)

Man ir rakstīts - ziņojums par balsošanas motīviem... (Starpsaucieni.)

Tātad jūs nevēlaties runāt par balsošanas motīviem? (Starpsauciens.)

V. Valainis (ZZS).

... ne jau par atbildīgo komisiju es esmu pieteicies runāt.

Sēdes vadītāja. Nav darba kārtībā šāda jautājuma. Jūs esat iesniedzis jūsu paša noformētu dokumentu, atbilstoši tam tas tika nolasīts. Ja nav vēlmes runāt šobrīd, mēs to arī respektējam. Vai vēlaties runāt šobrīd?

Vārds par balsošanas motīviem deputātam Viktoram Valainim. (Dep. V. Valaiņa starpsauciens.)

V. Valainis (ZZS).

Vārds vārdā, jā.

Augsti godātā Saeimas priekšsēdētāja! Kolēģi! Par balsošanas motīviem. Ir vai nav krīze atkritumu jomā - par to mēs katrs varam pārliecināties, apskatot miskastes, apskatot, vai kāds tās izved vai ne. Bet - vai ir politiskā krīze un bezspēks cīnīties ar sponsoru slogu... par pašvaldības ekskluzīvām un autonomām funkcijām?

Pirmais. Pilnīgi neizprotamie ierobežojumi attīstības programmu izstrādē. Likums, ko virza VARAM.

Otrais solis. Atkritumu krīze.

Pirms kāda laika, kad balsojām par šo jautājumu, Rīgas pašvaldība kopā ar VARAM stāvēja un krita valdībā par to, lai izsludinātu krīzi, lai varētu tikt galā ar situāciju, kas bija radusies... kurā VARAM ar Rīgas domi roku rokā bija gadiem ilgi strādājuši. Paiet trīs mēneši un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs jau viens pats stāv un stāsta par krīzi Rīgā, kā arī pagarina ārkārtējo stāvokli. Kā vēlāk izrādījās, tas ir bijis tikai un vienīgi VARAM viedoklis... Rīga, kas ir atbildīga par šo jautājumu ekskluzīvi (un neviens cits - ne Jānis, ne Pēteris!), ar pilnu atbildību saka, ka viss kārtībā, un ar izbrīnu skatās, kā VARAM veido krīzi Rīgā, stāstot par tiesiskumu. (Sēdes vadītāja noklaudzina ar āmuru.)

Bet kādi tad ir iemesli? Skaidrs, ka tam ar atkritumiem nav nekāda sakara, jo Rīgas viedokli neviens te pat dzirdēt negrib. Pat tad, kad Rīga ir iesniegusi skaidrojumu. Kam tas tiesiskā valstī vispār interesē?

Pašlaik Rīgā atrodas aptuveni 175 spēļu zāles un četri kazino. Šobrīd mēs redzam, kā valdība šajā gadījumā iet Attīstībai/Par! un viņu sponsoru pavadā. Kāda tam saistība ar atkritumiem? Vistiešākā. Atkritumi, tāpat kā spēļu zāles, būtu jāizved no Rīgas ārā, bet to otro Attīstībai/Par! nekādi negrib pieļaut un tāpēc ir gatava arī šādiem soļiem.

Rīgas dome ir pelnījusi, ka pret to vēršas ar visu likuma bardzību (primāri jau - pret tiem, kas ir atbildīgi par fiktīvu nodarbināšanu, par apšaubāmiem maksājumiem konsultantiem un par citiem gadījumiem), ar likumos noteiktiem daudz skarbākiem atbildības mēriem nekā šobrīd piedāvātā politiskā atbildība. Tā ir pelnījusi, ka to atlaiž. Un pats galvenais - ir pelnījusi, ka to atlaiž likumīgi.

Neapšaubāmi... Es gribētu minēt, ka Zaļo un Zemnieku savienība nav pārstāvēta Rīgas domē un no mūsu saraksta startējušie nav kļuvuši par vicemēru, nedz kādā citā veidā atbalsta koalīciju Rīgā (piemēram, Nacionālā apvienība un “Latvijas attīstībai”).

Jebkurš cits, kas sevi sauc par Rīgas domes opozīciju... Mēs vienīgie... un KPV... varam objektīvi novērtēt situāciju, kas šobrīd ir Rīgas domē... vienīgie no visa Saeimas sastāva.

Pēc būtības ar korupciju Rīgas domē sāka cīnīties Kučinska valdība... pēc tam, kad izrevidēja KNAB rindas no tiem, kas tikai runā par korupcijas apkarošanu un diemžēl turpina tikai runāt.

Daudzi meli šo likumu ir pavadījuši. Likums nav par korupcijas apkarošanu vai labu pārvaldību. Likums ir tikai un vienīgi par to, cik būs spēļu zāļu Rīgā, tas ir, par dažu politiķu pārspīlētu vēlmi tiekties, rauties pie varas, un šī vēlme jau ir pārkāpusi jebkādas demokrātijas robežas. Un ar atkritumiem tam nav ne mazākā sakara, lai arī kā tur mēģināts rakstīt. (Dep. J. Iesalnieks: “Kas rakstīja runu?”; dep. S. Riekstiņš: “Aivars!”)

Sēdes vadītāja. Tātad esam noklausījušies ziņojumu par balsošanas motīviem.

Kolēģi, sēdes darba kārtība ir izskatīta. Mums ir jāreģistrējas. Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu reģistrācijas režīmu!

Laiks paziņojumiem.

Godātie deputāti! Atgādinu, ka Saeimas ārkārtas sēde, kurā izskatīsim likumprojektu “Grozījumi Likumā par ostām” un likumprojektu “Grozījumi Ventspils brīvostas likumā”, sāksies 10 minūtes pēc šīs sēdes beigām.

Vārds Saeimas sekretāra biedrei Marijai Golubevai reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.

M. Golubeva (13. Saeimas sekretāra biedre).

Nav reģistrējušies: Artuss Kaimiņš un Ļubova Švecova.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Saeimas ārkārtas sēdi slēdzu.

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas rudens sesijas 19. (ārkārtas) sēde
2019. gada 18. decembrī

Par likumprojektu “Rīgas domes atlaišanas likums” (Nr. 530/Lp13)
(Dok. Nr. 1871,1871A)
   
Priekšlikumi - dep. D. Pavļuts (par)
  - dep. V. Dombrovskis (pret)
  - dep. V. A. Tērauda
   
Par balsošanas motīviem - dep. V. Valainis
   
Informācija par ārkārtas sēdes sasaukšanu pēc šīs sēdes beigām
   
Reģistrācijas rezultāti
Nolasa - Saeimas sekretāra biedre M. Golubeva

Balsojumi

Datums: 18.12.2019 12:15:40 bal001
Par - 50, pret - 45, atturas - 0. (Reģistr. - 96)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu. Rīgas domes atlaišanas likums (530/Lp13), nodošana komisijām

Datums: 18.12.2019 12:20:56 bal002
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Otrdien, 3.decembrī
08:45  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas tikšanās ar Lietuvas Republikas parlamenta priekšsēdētāju V.E. Saulius Skvernelis
09:00  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
09:35  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas un Lietuvas Republikas parlamenta priekšsēdētāja V.E. Saulius Skvernelis preses brīfings
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
11:15  Ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa par godu Lietuvas Republikas parlamenta priekšsēdētāja V.E. Saulius Skvernelis oficiālajai vizītei Latvijas Republikā
12:00  Saeimas Sieviešu interešu aizstāvības parlamentārās interešu grupas vadītājas Ingrīdas Circenes un grupas deputātu tikšanās ar Izraēlas Valsts ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Sandra Simovich un sieviešu tiesību aizstāvi, juristi Ayelet Razin Bet Or
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
13:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
16:00  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Raimonda Bergmaņa, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētāja Jāņa Vucāna un Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Ainara Latkovska tikšanās ar Japānas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Kensuke Yoshida