Latvijas Republikas 13. Saeimas
rudens sesijas desmitā (attālinātā ārkārtas) sēde
2020. gada 15. oktobrī
Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.
Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Sēdes vadītāja. Labrīt, godātie deputāti! Sāksim Saeimas šā gada 15. oktobra attālināto ārkārtas sēdi.
Lūdzu deputātus, kas strādā Sēžu zālē, sakārtot savus datorus, lai būtu iespējams strādāt! Lūdzu pievienot austiņas saviem datoriem! Lūdzu, visi deputāti, kas strādā Sēžu zālē, pārbaudiet, vai austiņas ir pievienotas datoriem! Paldies, kolēģi!
Sāksim izskatīt šā gada 15. oktobra attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtību.
Darba kārtībā - “Amatpersonu ievēlēšana, apstiprināšana, iecelšana, atbrīvošana vai atlaišana no amata, uzticības vai neuzticības izteikšana”.
Lēmuma projekts “Par Rīgas apgabaltiesas tiesneša Borisa Geimana atbrīvošanu no tiesneša amata”.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Valērijs Agešins.
V. Agešins (SASKAŅA).
Labrīt, godātie kolēģi! Juridiskās komisijas šā gada 7. oktobra sēdē tika skatīts lēmuma projekts “Par Rīgas apgabaltiesas tiesneša Borisa Geimana atbrīvošanu no tiesneša amata”.
Komisijas locekļi vienbalsīgi atbalstījuši minēto lēmuma projektu.
Juridiskās komisijas vārdā aicinu ar 2020. gada 19. oktobri atbrīvot Rīgas apgabaltiesas tiesnesi Borisu Geimanu no tiesneša amata pēc paša vēlēšanās.
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par Rīgas apgabaltiesas tiesneša Borisa Geimana atbrīvošanu no tiesneša amata”! Lūdzu, balsosim! Par - 86, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts.
Lēmuma projekts “Par Saeimas deputātes Lindas Mednes ievēlēšanu Ārlietu komisijā”.
Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par Saeimas deputātes Lindas Mednes ievēlēšanu Ārlietu komisijā”! Lūdzu, balsosim! Par - 89, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts.
Darba kārtībā - sadaļa “Likumprojektu izskatīšana”.
Likumprojekts “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā”, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.
Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts Jānis Cielēns.
J. Cielēns (JK).
Labdien, godātie kolēģi! Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā 13. oktobra sēdē strādājām ar likumprojektu “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā” (Nr. 750/Lp13).
Atgādināšu likumprojekta mērķi. Mērķis ir noteikt pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas vienkāršošanas noteikumus e-komercijas jomā, nodrošinot godīgas konkurences vidi Eiropas Savienības līmenī visiem uzņēmējiem neatkarīgi no to reģistrācijas valsts, paplašinot spēkā esošo īpašu PVN režīmu piemērošanas tvērumu un ieviešot jaunu īpašu PVN režīmu preču sūtījumiem no trešajām valstīm vai trešajām teritorijām.
Tika saņemti 17 priekšlikumi.
1. - deputāta Ģirģena priekšlikums. Paredz papildināt likuma 24. pantu ar septiņpadsmito daļu šādā redakcijā: “Nodokļa samazināto likmi 12 procentu apmērā piemēro sabiedriskajai ēdināšanai.” Komisijā netika atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Sākam debates.
Vārds deputātam Kasparam Ģirģenam.
K. Ģirģens (KPV LV).
Labdien, cienījamie kolēģi! Es teiktu, ka šis jautājums nav tikai par sabiedrisko ēdināšanu, bet kopumā par to, kā mēs taisāmies atbalstīt uzņēmējdarbības nozari, jo, kā zināms, jau no sestdienas stājas jaunie ierobežojumi un būs nākamie, iespējams, protesta viļņi no uzņēmējiem.
Tomēr vēlos vērst uzmanību, ka mums jau bija pietiekami ilgs laiks, lai sagatavotos šim otrajam vilnim. Kā zināms, es jau arī iepriekš sniedzu dažādus priekšlikumus par to, kā mēs varētu atbalstīt uzņēmējdarbību, tomēr līdz šim tie netika saklausīti. Kaut vai par piemēru, kāpēc šis priekšlikums ir tapis, jo šis samazinātais PVN noteikti būtu ļāvis vasaras periodā, kad vēl bija klientu pieplūdums, uzņēmējiem ne tikai samazināt cenas, bet, iespējams, arī veikt kādus uzkrājumus, lai mums nevajadzētu turpmāk no saviem budžeta līdzekļiem piešķirt... valsts budžeta līdzekļiem piešķirt papildu dotācijas.
Es vēlos vērst uzmanību, ka veselības ministre Viņķele, protams, publiski informēja uzņēmējus par to, ka ir iespējams pieteikties atbalsta pasākumiem, tomēr es aicinātu nemaldināt uzņēmējus, jo šobrīd nav izstrādāti nekādi jauni atbalsta mehānismi, kā veicināt turpmāko uzņēmējdarbību.
Bet es arī vēlos vērst Ministru kabineta uzmanību uz to, ka šis otrais vilnis ir neizbēgams un jau tagad ir nepieciešams pieņemt jaunus lēmumus, kā atbalstīt uzņēmējus. Šis ir viens no maniem priekšlikumiem Saeimai, kā mēs varētu to darīt.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Danai Reizniecei-Ozolai.
D. Reizniece-Ozola (ZZS).
Labdien, godātie kolēģi! Mēs arī no savas puses aicinām atbalstīt šo priekšlikumu par samazinātās pievienotās vērtības nodokļa likmes piemērošanu.
Mēs jau Covid-19 krīzes sākumā aicinājām to darīt, jo uzskatām, ka vismaz terminēts nodokļu samazinājums ļautu atkopties sabiedriskās ēdināšanas nozarei. Šobrīd, ņemot vērā, ka gan tūrisma nozarei ir gandrīz pilnīga dīkstāve, gan ēdināšanas nozare tādēļ cieš, jo tā ir lielā mērā saistīta arī ar ārvalstu viesu ieceļošanu un ierobežojumiem šajā jomā, samazinātais PVN noteikti ir kā viens no vēlamajiem atbalsta pasākumiem... iespējams, pat pats labākais.
Īpaši mēs šo priekšlikumu vēlamies atbalstīt tādēļ, ka vēl nesen Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Nodokļu politikas apakškomisijā pie mums viesojās tūrisma nozares pārstāvji un minēja, ka viņi ir nākuši ar saviem priekšlikumiem par to, kā uzņēmējiem pārdzīvot ziemas periodu, kad jau dabiski (sezonāli) ir mazāk klientu, bet šogad īpaši, piemēram, piedāvājot vaučerus Latvijas iedzīvotājiem, lai viņi tos varētu tērēt vietējās tūrisma mītnēs, ēdināšanas uzņēmumos, paplašināt “Latvijas skolas somas” piedāvājumu un līdzīgas idejas, kuras diemžēl nav izgājušas cauri Finanšu ministrijas vai kopīgajam valdības sietam, palikušas vien Ekonomikas ministrijas gaiteņos.
Tā ka es arī uzskatu, ka Saeimai šādā situācijā ir jāņem iniciatīva savās rokās un jāpiedāvā atbalsta pasākumi no savas puses.
Šis ir viens ļoti konkrēts... manuprāt, tāds, kurš arī uzņēmējiem dod tūlītēju labumu un ļaus pārdzīvot (nu jau arī burtiskā nozīmē) ziemu.
Paldies Ģirģena kungam par priekšlikumu.
Aicinu atbalstīt.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Vjačeslavam Dombrovskim.
V. Dombrovskis (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Augsti godātie kolēģi! Man ir lūgums katram no jums uzdot sev šādus jautājumus.
Pirmais. Vai Latvijā tūrisma nozare kā tāda ir nepieciešama, vajadzīga?
Otrais. Vai tūrisma nozarē ir krīze?
Trešais. Vai valdība ir izdarījusi visu iespējamo, lai šo krīzi tūrisma nozarē atrisinātu?
Ceturtais. Vai tas, kas ir valdības izdarītais vai neizdarītais, ir sasniedzis savu mērķi?
Es domāju, ka atbilde uz pirmo jautājumu ir diezgan skaidra. Ja tikai jūs neuzskatāt, ka šī Covid-19 krīze ir uz visiem laikiem un ka cilvēki vairs nekad neceļos, tad tūrisma nozare ir nepieciešama. Es domāju, ka jūs to esat jau apliecinājuši ar saviem lēmumiem tiešā vai netiešā veidā piešķirt vairāk nekā 280 miljonus eiro airBaltic aviokompānijai, jo tad skaidrs, ka, nu... Ja tūrisma nozarei Latvijā nav nākotnes, tad nav skaidrs, kam airBaltic vajag pirkt visas tās jaunās lidmašīnas, kam šī aviokompānija vispār ir vajadzīga?
Otrais. Vai nozarē ir krīze? Atbilde ir absolūti skaidra - jā. Kā jau minēja kolēģe Dana Reizniece‑Ozola un jūsu kolēģi, kas strādā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, visi var apliecināt, ka pie mums pirms apmēram nedēļas bija tūrisma nozares pārstāvji un absolūti visi vienā balsī apgalvoja, ka nozarē ir krīze un ka tas, ko valdība dara, ja tā vispār kaut ko dara, - tas nesasniedz savu mērķi, nerisina šo krīzi. Līdz ar to šī krīze tūrisma nozarē ir neatrisināta uz doto brīdi un neizskatās, ka tuvākajā laikā tā tiks atrisināta.
Šis konkrētais piedāvājums ir arī tas, kas varētu palīdzēt risināt krīzi tūrisma nozarē. Tā ir elementāra ekonomika, ka, samazinot PVN, mēs varam samazināt... ietekmēt cenas sabiedriskajā ēdināšanā, kas palielinās pieprasījumu un palielinās apgrozījumu šajā nozarē.
Jūs pavisam nesen, kolēģi, jūs, vairākums, šajā Saeimā atbalstījāt samazināt PVN likmi augļiem un dārzeņiem. Līdz ar to PVN samazinātā likme kā instruments var palīdzēt nozarēm, tā vairs nav nekāda svētā govs... ko nekādā veidā nedrīkst darīt.
Uzdodiet sev jautājumu: ja Saeimas vairākums uzskatīja, ka tas var palīdzēt augļu un dārzeņu nozarei palielināt apgrozījumu, samazināt ēnu ekonomiku un tā tālāk, kāpēc jūs nevarat atbildēt apstiprinoši arī uz jautājumu - vai PVN likmes samazināšanai varētu būt līdzīgs efekts uz tūrisma nozari, tai skaitā uz sabiedrisko ēdināšanu? Arī ņemot vērā, īpaši ņemot vērā to, ka šī nozare šobrīd atrodas dziļā krīzē un ir vispār uz izdzīvošanas... jautājums ir par tās izdzīvošanu.
Tāpēc es jūs, kolēģi, aicinu padomāt šoreiz ar savu galvu, jo, ja valdība turpinās - un nekas neliecina par to, ka tā varētu neturpināt arī neko nedarīt attiecībā uz tūrisma nozari... jo tad, kad sāks slēgties ciet viesnīcas, restorāni, cilvēki sāks zaudēt darba vietas, jums liks atcerēties, kolēģi, šos lēmumus, kurus jūs arī šodien pieņemsiet.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Lindai Liepiņai.
L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Labrīt, kolēģi! Labrīt, cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Es domāju: nu beidzot varbūt tas mirklis ir pienācis, lai šo ilgi muļļāto samazināto PVN likmi restorānu nozarei varētu piešķirt.
Atgādināšu, ka jau priekšvēlēšanu laikā... toreiz, ja nemaldos, tas bija restorāns “Bibliotēka”, kurā bija visu partiju pārstāvji (toreiz Saeimā pārstāvēto un arī nepārstāvēto partiju pārstāvji), kas parakstīja nozarei tādu kā sava veida memorandu, kā solījumu, ka PVN likme tiks samazināta uz 12 procentiem. Es domāju, ka patiesībā mēs varētu iet vēl tālāk un samazināt uz 5, bet, nu, varētu sākt vismaz ar kaut kādu tādu labdarības žestu.
Es aicināšu atbalstīt šo Ģirģena kunga priekšlikumu, un man ir prieks, ka šis priekšlikums nāk tieši no Ģirģena kunga, jo Ģirģena kungs pārstāv koalīciju veidojošo frakciju.
Un vēl viena lieta. Tieši šajā nedēļā Rīgā un, iespējams, arī citur (Rīgā pilnīgi noteikti) risinās... notiek restorānu nedēļa. Es aicinātu visus 100 tautas kalpus... Mūsu algas to var... par mūsu algu... Kurš gan vēl, ja ne deputāti?! Mēs mierīgi varam atļauties iet uz restorāniem. Tā ka es aicinātu visus katru dienu līdz nedēļas beigām pusdienot kādā no... pusdienot, vakariņot kādā no Rīgas restorāniem. Paskatieties, kāds ir tas piedāvājums. Mums faktiski Latvijā ir, ar ko lepoties. Restorānu industrija ir viena no tām... ēdināšanas nozare tieši.
Tā ka es aicināšu jūs... Nu, pirms spiest to pogu “Pret” vai “Atturas”, padomājiet! Neēdis cilvēks ir dusmīgs cilvēks. Cilvēkiem ir jāēd veselīgi, jāēd skaisti, arī jābauda dažreiz kāds labs vīns, un tad, kad tas process notiek tā mierīgi, skaisti un labā atmosfērā, kādu spēj piedāvāt Latvijas restorāni, tad arī raisās labas domas.
Un... nu, jā, nekavēšu ilgāk laiku. Ir piecas minūtes, bet esmu iekļāvusies trīs minūtēs. Kolēģi, labrīt visiem vēlreiz! Es ļoti ceru uz produktīvu dienu un daudziem labiem lēmumiem, ko, iespējams, šodien mēs varam kopīgiem spēkiem pieņemt.
Tā ka aicināšu atbalstīt.
Paldies, Kaspar!
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Jūlijai Stepaņenko.
J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Sveicināti, kolēģi! Es arī gribētu pateikt lielu paldies Ģirģena kungam, kurš atšķirībā varbūt no citiem kolēģiem viņa frakcijā konsekventi ir turējies pie tā, ka jāsamazina PVN likme ēdināšanai.
Mēs arī atceramies to, ka pavasarī... pavasara beigās Ekonomikas ministrija nāca klajā ar šādu priekšlikumu un mēs arī šo priekšlikumu atbalstījām. Bet atkal notika sarunas valdībā, un atkal šī iniciatīva kaut kur pazuda.
Spriežot pēc sarunām valdībā, kuras mēs dzirdējām pavisam nesen, pāris dienas atpakaļ, tātad mums ir... Kariņa kungs mums ir augstlēcējs, un ekonomikas ministrs ir lodes grūdējs.
Tad mēs aicinātu varbūt to lodes grūdēju turēties pie sava vārda, turēties pie savas nostājas un grūst to smago lodi tālāk, paļaujoties uz Saeimu, uzticoties Saeimas lēmumam un atceroties to, ka Saeimai pieder augstākā lēmējvara. Lai ko jūs nebūtu... par ko jūs nebūtu vienojušies savos valdības gaiteņos un kā jūs tur nebūtu apsprieduši dažādus sporta veidus un iespējas, lūdzu, atcerieties to, ka mandāts no tautas pieder deputātiem un deputātiem ir iespēja grozīt gan budžeta paketi, gan daudzus citus likumus un likt izpildvarai to izpildīt.
Ja mēs runājam par ietekmi, kādu šī iniciatīva var atstāt uz valsts budžetu, es domāju, mums ir jābūt ļoti objektīviem un arī optimistiskiem, jo patiesībā, neskatoties uz varbūt dažādiem aprēķiniem, kurus mums uzreiz liks priekšā Reira kungs, stāstot, ka tagad būs milzīgi zaudējumi, restorānu nozares pārstāvji minēja to, ka arī tur diemžēl pastāv pelēkā zona, pret kuru viņi paši grib cīnīties, jo ir daudzi arī tādi, kuri netiek galā, un varbūt arī daudzi tādi, kuri, nu... ir arī varbūt tādi, kuri nesaprot, kā viņiem vest savu saimniecību un kā šos visus nodokļus salikt kopā.
Tad mēs paļaujamies uz to, ka tiešām šī nozare izies ārā no ēnas, maksās visus nodokļus, un līdz ar to mēs iegūsim no tā. Mēs iegūsim no šīs samazinātās PVN likmes, nevis zaudēsim. Mēs saglabāsim darba vietas, mēs saglabāsim uzņēmumus, kuri turpinās maksāt nodokļus tiem pašiem deputātiem un ministriem.
Es tiešām aicinu kolēģus (īpaši kolēģus no KPV LV, kuri nevar saprast, kur viņi stāv - ar kuru kāju kurā, teiksim, politiskajā spēkā viņi ir) atcerēties to, ko jūs esat solījuši saviem vēlētājiem, nevis to, ko jūs esat solījuši dālderiem un reiriem. Atcerieties savus vēlētājus, atcerieties, ko jūs solījāt uzņēmējiem!
Es aicināšu jūs balsot “par”.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Lindai Liepiņai otro reizi.
L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Ļoti cienījamā Mūrnieces kundze! Kolēģi! Es vēl piebildīšu īsumā. Es vēlējos pateikt lielu paldies Danai Reiznieces-Ozolas kundzei, kas jau no pašiem pirmsākumiem ir atbalstījusi nozari. Paldies Danai.
Es vēlos atgādināt Šteina kungam, ko jūs nesen kādā intervijā paudāt, ka jūs nožēlojat vienu lēmumu, par kuru jūs nebal... par ko jūs balsojāt “pret”, un tas bija tieši saistīts ar samazināto PVN likmi ēdināšanas nozarē. Šī ir tā lieliskā iespēja jums labot savu kļūdu, un aicināšu arī visu “Attīstībai/Par!” frakciju atbalstīt. Man žēl, ka toreiz Mārtiņš Šteins neatbalstīja šo priekšlikumu, jums ir iespēja reabilitēties par šo toreiz kļūdaini pieņemto lēmumu.
Kas attiecas uz Dāldera kungu un frakciju JAUNĀ VIENOTĪBA, man ir žēl, ka bija viena tikšanās industrijai toreiz, ja nemaldos, “Gemosa” telpās, kur piedalījās arī Ints Dālderis, toreiz jau viņš bija Reira padomnieks. Nevēlos kritizēt neviena spējas būt vai nebūt kādam par padomnieku, es tikai vēlos atgādināt tādu tikšanos, kas tā nejauši netālu no Saeimas bija. Toreiz, ja nemaldos... es nemaldos, Jānis Jenzis satika uz ielas Reira kungu kopā ar Latkovska kungu... Jā, Latkovska kungs, tas arī bijāt jūs, kur jūs faktiski nedaudz ieņirdzāt par industrijas centieniem vairāku gadu garumā, nu, kā saka, saņemt šo te dāvanu no... pie varas esošajiem samazinātas PVN likmes izskatā.
Visbeidzot, ja mēs runājam par pelēko sektoru, kam gan vēl, ja ne man, zināt, tieši cik tas industrijā ir liels, un, iespējams, šī būtu tā reize, kad jums vajadzētu ieklausīties. Es ar ēdināšanu nodarbojos diezgan daudzus gadus, kaut gan mani daudzi draugi mēģināja atturēt no tā. Esiet tik laipni, lūdzu, samaziniet... Un es jums varu apgalvot, ka šajā nozarē pie samazinātas PVN likmes iestāsies labāki laiki un uzņēmēji nāks ārā no pelēkā sektora.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Debašu laiks beidzies.
Vārds deputātam Aldim Gobzemam.
A. Gobzems (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Labdien, kolēģi! Labdien, Latvijas sabiedrība! Es vēlos tikai un vienīgi pateikt, ka samazinātas PVN likmes restorānu darbībā ir normāla, eiropeiska prakse. Šī koalīcija taču saka, ka tā ir tāda proeiropeiska, un skatās, kā Eiropā notiek, un ierobežojumus uzliek kā Eiropā. Tad varbūt arī PVN samazināt vajag kā Eiropā? Kā Vācijā!
Es aicinu uz to.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.
Vai komisijas vārdā ir kas piebilstams?
J. Cielēns. Komisijas vārdā... 1. - deputāta Ģirģena priekšlikums komisijā nav atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 1. - deputāta Ģirģena iesniegto priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 38, pret - 45, atturas - 8. Priekšlikums nav atbalstīts. (Starpsaucieni.)
J. Cielēns. 2. - deputāta Ģirģena priekšlikums. Papildināt likuma 42. pantu ar astoņpadsmito daļu šādā redakcijā: “Nodokļa samazināto likmi 5 procentu apmērā piemēro tādu pārtikas produktu piegādēm, kuri ir šā likuma pielikumā minētie skābpiena produkti bez piedevām, piens, maize, svaiga gaļa, svaigas zivis un olas.” Komisijā priekšlikums netika atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Sākam debates.
Vārds deputātei Danai Reizniecei-Ozolai.
D. Reizniece-Ozola (ZZS).
Izskatās, ka man izdevās nospiest pogu ātrāk nekā pašam Ģirģena kungam, bet es arī aicinātu atbalstīt šo priekšlikumu.
Tas paredz samazināto pievienotās vērtības nodokli pirmās nepieciešamības jeb visbiežāk lietotajiem pārtikas produktiem - gaļai, zivīm, piena produktiem, olām un arī maizei.
Vairāki apsvērumi, kādēļ šo priekšlikumu vajadzētu atbalstīt.
Pirmām kārtām mēs redzam, ka mums ir ļoti pozitīva pieredze ar samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi vietējiem augļiem, ogām, dārzeņiem. Ieviešot mazāku likmi, mēs redzam, ka objektīvi patēriņš ir pieaudzis, cilvēki ēd veselīgāk, var atļauties vairāk. Ēnu ekonomika ir kritusi, piemēram, reģistrēto PVN maksātāju skaits ir pieaudzis par apmēram 10 procentiem. Legālās algas ir pieaugušas straujāk nekā vidēji valstī. Ir pieaugušas arī platības, kurās audzē augļus, ogas un dārzeņus. Ir arī vairāki citi pozitīvi faktori. Tādēļ jāturpina ogām, augļiem un dārzeņiem... Bet, es domāju, līdzīgu efektu mēs varam panākt, samazinot pievienotās vērtības nodokli atsevišķiem pārtikas produktiem, piemēram, gaļai un zivīm.
Mēs redzam, ka tās ir divas jomas, kurās ir ārkārtīgi liels ēnu ekonomikas īpatsvars. Pēc ekspertu aplēsēm, tie ir apmēram 20 procenti. Šīm produktu grupām ja samazinātu pievienotās vērtības nodokli, tad ēnu ekonomika varētu sasniegt līmeni līdz pat nieka pieciem procentiem. Manuprāt, tad būtu gan tautsaimniecībai ieguvums no tā, ka būtu legāli nodokļu ieņēmumi, gan arī konkurence būtu godīgāka. Tie uzņēmumi, kas šobrīd mēģina strādāt godīgi, būtu konkurētspējīgāki.
Vēl viens arguments. Pirmās nepieciešamības pārtikas produktiem pievienotās vērtības nodoklis pēc būtības ir regresīvs nodoklis. Kādēļ tā? Tādēļ, ka mazāk turīgiem iedzīvotājiem pārtikas produkti veido daudz lielāku patēriņa groza īpatsvaru nekā ļoti turīgiem cilvēkiem.
Tas nozīmē: ja mēs šiem produktiem samazinām pievienotās vērtības nodokli, mēs faktiski palīdzam mazāk turīgajiem iedzīvotājiem. Tas Latvijā ir aktuāli, jo, kā mēs zinām, mums ir ārkārtīgi liels mazāk nodrošināto iedzīvotāju īpatsvars, nevienlīdzība ir viena no augstākajām Eiropā. Šis būtu, nu, īpaši krīzes situācijā, es domāju, labs atbalsta mehānisms.
Es aicinu šo priekšlikumu atbalstīt.
Zemkopības ministrija arī... Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā viņi no savas puses minēja, ka viņi ne tikai atbalsta, bet ka viņi arī paši valdībā esot virzījuši šādu priekšlikumu. Diskusija bija par to, vai maizei ir samazinātais PVN, jo... tas prasītu vēl papildu precizējumu, vai tiešām visiem maizes produktiem būtu nepieciešams zemāks nodoklis (piemēram, smalkmaizītēm, kūciņām). Varētu būt cits risinājums.
Šis ir otrais likumprojekta lasījums. Šādus precizējumus mēs varam veikt trešajā lasījumā, šobrīd atbalstot - konceptuāli un arī praktiski - ideju par pirmās nepieciešamības pārtikas produktu pieejamāku cenu mazāk turīgajiem iedzīvotājiem.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Kasparam Ģirģenam.
K. Ģirģens (KPV LV).
Jā... Cienījamie kolēģi! Vēlos vērst uzmanību uz to, ka šī iniciatīva ir nākusi arī no... no Zemkopības ministrijas un viņi pilnībā atbalsta šādu PVN samazinājumu tieši gaļai... un citiem pārtikas produktiem. Jo, kā redzam pēc piemēriem ar dārzeņiem un augļiem, tad... šis ir bijis ļoti pozitīvs piemērs, jo augļkopības un dārzeņkopības nozarē reģistrēto PVN maksātāju skaits ir audzis par tiem pašiem deviņiem procentiem. Augļu, ogu un dārzeņu audzētāju apgrozījums tāpat ir kāpis par deviņiem procentiem, un apgrozījums valstī ir palielinājies par 16 procentiem. Tā ka šis ir bijis ļoti labs, pozitīvs piemērs, kā ar samazināto PVN mēs panākam daudz lielāku efektu, un mums būtu jāvirzās uz priekšu un jāpaplašina šis pārtikas grozs.
Finanšu ministrijas arguments, ka netiks iegūti 80 miljoni budžetā, tomēr, manā skatījumā, neiztur nekādu kritiku, jo... kā pareizi uzsver arī biedrība “Zemnieku saeima”, šie naudas līdzekļi, kuri tiks ietaupīti - apmēram 300 eiro uz katru ģimeni -, tāpat tiks izlietoti citu preču iegādei.
Līdz ar to es uzskatu, ka šis priekšlikums noteikti būtu nepieciešams, atbalstāms, jo mums ir ļoti augsts tādu iedzīvotāju līmenis... īpatsvars, kuriem ir zems ienākumu līmenis. Šis priekšlikums būtu tikai bonuss - tā viņi varētu ietaupīt papildu līdzekļus.
Paldies jums liels! Atbalstiet!
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Jūlijai Stepaņenko.
J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Kolēģi! Es, protams, arī aicināšu jūs atbalstīt šo priekšlikumu. Vēlreiz paldies Ģirģena kungam par šī priekšlikuma iesniegšanu.
Kā jūs zināt, mēs nu jau vairākus gadus nemitīgi cīnāmies par šo samazināto likmi pārtikai. Un mēs ticam, ka vienu brīdi mēs... mums būs tāda gudra valdība, kura tiešām atbalstīs šo iniciatīvu un nerēķinās visu Excel tabulās.
Jo... Ģirģena kunga pieminētie argumenti, kurus viņš dzirdēja... pret šīs PVN likmes samazināšanu... Ja es pareizi dzirdēju... Tātad Finanšu ministrija joprojām uztur savus 80 miljonus... neskatoties uz to, ka Ģirģena kunga priekšlikumā ir arī zivis minētas... jo mūsu priekšlikumā pirms mēneša zivis nebija minētas.
Tātad acīmredzot... vienkārši... nu, tie cipari, 80 miljoni, ir vienkārši uzlikti tā kā tāds pretarguments. Un neviens pat neiedziļinās un nerēķina atkarībā no pozīciju izmaiņām.
Vēlos atgādināt vēl arī to, ka uz mūsu priekšlikumu par samazināto PVN, kas bija, ja nemaldos, pirms pusotra gada, Finanšu ministrija reaģēja ar pretargumentu, ka tas izmaksās ap 50 miljoniem eiro no valsts budžeta. Nu, nekas nav, es domāju, tik ļoti stipri mainījies mūsu nodokļu sistēmā, lai par pusotru gadu šis efekts mainītos tik krasi.
Vēl jo vairāk atgādināšu arī to argumentācijas kļūdu, kuru mēs arī dzirdējām no Finanšu ministrijas. Tātad Finanšu ministrija uzskatīja, ka šis... šī augļu, ogu un dārzeņu... iniciatīva nenes nekādus... nekādas pozitīvas, teiksim, izmaiņas valsts budžetā. Bet ministrijas pašas... paša Ministru kabineta virzītais likumprojekts, ko budžeta paketē virzīja uz Saeimu... šī likumprojekta par PVN anotācija skaidri un gaiši norāda uz šo pozitīvo pienesumu, kāds ir bijis no augļiem un ogām. Tātad - ne tikai darba nodokļu pieaugums un darba nodokļu maksātāju pieaugums, bet arī, protams, pelēkās zonas likvidēšana.
Un principā šī iniciatīva, kuru mēs skatīsim arī budžetā, ir vērsta uz to, lai turpinātu šo te pelēko zonu augļos un ogās... augļu un ogu tirdzniecībā uzturēt, teiksim, projām... tīru... prom no Latvijas.
Kolēģi! Ja šādas pretrunas ir valdībā un ja tiešām Finanšu ministrija nesaprot, nemāk rēķināt un paši, teiksim, Ministru kabinets, virza tādus argumentus, kuri ir pretrunā Finanšu ministrijas teiktajam, tad man liekas, ka mums ir pienācis beidzot laiks meklēt jaunu finanšu ministru, kurš saprot kaut ko no tautsaimniecības, prot rēķināt un ir arī konsekvents savos spriedumos.
Es aicinu jūs, kolēģi, atbalstīt šo priekšlikumu, un es ticu, ka neatkarīgi no tā, kā jūs šodien nobalsosiet, neatkarīgi no tā, kurš no KPV LV deputātiem stāv varbūt uz VIENOTĪBAS ķeblīša jau ar vienu kāju, mēs panāksim šo... šīs pozitīvās pārmaiņas ja ne šodien, tad noteikti tuvākajā laikā.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Vjačeslavam Dombrovskim.
V. Dombrovskis (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Augsti godātie kolēģi! Īpaši koalīcijas deputāti! Es ļoti labi saprotu jūsu pozīciju.
Katras nedēļas cikls ir tāds: pirmdien koalīcijas padomē ir pieņemti kādi lēmumi, pēc tam tie lēmumi tiek aiznesti līdz jums tad, kad jums ir frakcijas sēdes vai... teiksim, trešdien vai otrdien... vai kas jums tur ir... Jums tiek izstāstīts kaut kāds stāsts par to, kāpēc vajag balsot tā, kā bija nolemts pirmdien tajā koalīcijas sēdē. Un es pieņemu, ka tad, tajās trešdienās, frakciju sēdēs viss izklausās pat samērā loģiski. Bet tad pienāk ceturtdiena, un esmu pārliecināts, ka ļoti daudzi no jums tagad tiešām uzdod sev jautājumu - bet kāpēc mēs tiešām tik... iestājamies “pret” vismaz kaut kādiem instrumentiem gan tūrisma nozarei, gan citām nozarēm? Un tie pamatojumi īsti nav saprotami. Jūs redzat, ka šeit runā opozīcijas deputāti un saka diezgan loģiskas lietas. Jūs noteikti esat pamanījuši, ka neviens no jūsu kolēģiem neiestājas “pret”, neviens no jūsu kolēģiem tagad neiestājas, neuzstājas, neskaidro, kāpēc tas ir nepareizi - piemērot šādas ne... samazinātās PVN likmes. Un jums rodas varbūt arī kādi citi jautājumi.
Jūs noteikti to esat pamanījuši.
Es jūs saprotu - ir iespējams, ka jūs negribat neievērot frakcijas disciplīnu, kaut kā izjaukt koalīciju... vēl kaut kā... Bet! Es jums pateikšu - ir iespējams ceļš, kā jūs varat, saglabājot seju, izdarīt pareizu lietu: pieprasiet savu frakciju vadītājiem, lai šis likumprojekts tiktu izņemts no šīs sēdes, Saeimas sēdes, darba kārtības un atgrieztos atpakaļ komisijā uz atkārtotu izskatīšanu. Un tad parunājiet iekšienē - savas frakcijas sēdēs - vēlreiz.
Jo... Es jums, kolēģi, atgādināšu par to pašu tūrismu - pavisam nesen Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē, kurā piedalījās arī jūsu kolēģi... un jūsu kolēģi, uzklausot tūrisma nozares pārstāvjus, viņiem pretī nav teikuši nevienu vārdu, ka tas, ko viņi saka, ir kaut kā nepareizi, neatbilst patiesībai. Nē, tas tika uzklausīts, pieņemts zināšanai, līdz ar to apstiprinot viņu pārmetumus. Un valdība nedara neko. Es nezinu, kāpēc. Varbūt tāpēc, ka Ekonomikas ministriju vada ministrs, kas ir no partijas, kura, iespējams, nav gluži vairs partija un kurai jūsu koalīcijā netiek pievērsta nekāda uzmanība. Bet, lai šādi kārtotu kaut kādus rēķinus koalīcijas iekšienē, jūs radāt sekas visai tautsaimniecībai, visiem tūrisma nozarē un citās nozarēs strādājošajiem. Viņiem ir vienalga, kādi jums tur iekšējie koalīcijas rēķini. Viņiem ir vienalga, vai ekonomikas ministrs ir no pareizās vai nepareizās partijas, vai tā partija drīz izjuks vai neizjuks. Viņiem ir svarīgi, ka par visu atbildat jūs, koalīcijas deputāti, ikviens no jums, kolēģi.
Un, runājot par Finanšu ministrijas attieksmi pret šāda veida priekšlikumiem, jums jāsaprot, ka Finanšu ministrija to... rēķina tā saucamo fiskālo efektu absolūti mehāniski... proporcionāli. Es domāju, ka katrs no jums, kuram ir kāda augstākā izglītība... jūs droši vien... iespējams, esat ņēmuši kādus ekonomikas kursus. Vai jūs esat dzirdējuši par pieprasījuma likumu? Vai jūs esat dzirdējuši tādus apgalvojumus, ka, mainoties cenai, mainīsies arī pieprasījums? Ja tiek piedāvāts samazināt PVN, tas ietekmēs cenu - cena samazināsies, pieprasījums pieaugs. Vai jūs zināt to? Taču Finanšu ministrijā tas viss nav zināms! Finanšu ministrija neko tādu absolūti nerēķina! Finanšu ministrijai tāda elementāra ekonomikas ABC vispār nepastāv, viņi nekad nav mācējuši... Viņi uzskata, ka pat... Ārā ir 21. gadsimts! Finanšu ministrija nerēķina nekādus pieprasījuma efektus. Ar dažiem izņēmumiem - protams, ja runa ir par alkoholu. Ja runājam par alkoholu, tad pēkšņi Finanšu ministrija dažreiz pamostas un sāk runāt par pieprasījuma efektiem (vai igauņi atbrauks vai neatbrauks pirkt alkoholu Latvijā).
Bet ir daži izņēmumi, kas tikai apstiprina kopējo noteikumu.
Tāpēc, kolēģi, šeit ir nopietni jautājumi Finanšu ministrijai par to... faktiski - darba kompetenci... par to, kā Finanšu ministrija analizē piedāvātās nodokļu izmaiņas. Tas ir ļoti primitīvi - tas, ko dara Finanšu ministrija.
Un jautājums arī valdībai, kura jau kuro mēnesi faktiski neko nedara, lai risinātu krīzi tūrisma nozarē. Un tas ir fakts, kolēģi.
Un tā ir jūsu - koalīcijas deputātu - atbildība. Un jūs no tā nekur neaiziesiet.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Lindai Liepiņai.
L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Kolēģi deputāti! Paldies vēlreiz Ģirģena kungam... arī par šo - 2. priekšlikumu. Es aicināšu jūs atbalstīt šo priekšlikumu.
Diemžēl ar 1. priekšlikumu... kaut kas tur nogāja greizi. Nesapratāt laikam... Deputāti laikam nesaprata līdz galam, cik nozarei tas ir būtiski. Bet, neskatoties uz to negatīvo balsojumu, es tik un tā aicināšu jūs iet uz restorāniem, apmeklēt tos... un skatīties un izbaudīt... un saprast, kādēļ šī samazinātā PVN likme bija vajadzīga gan 1. priekšlikumam, gan... ir vajadzīga šim - 2., kur ir runa jau konkrēti... par konkrētām pārtikas produktu grupām.
Tagad daži vārdi par jau pieminēto samazināto PVN likmi augļiem un dārzeņiem. Neskatoties uz to, ko saka daži Finanšu ministrijas ierēdņi par to, ka šis eksperiments ar samazināto PVN likmi augļiem un dārzeņiem ir neveiksmīgs, es tomēr oponēšu, jo manā rīcībā ir pilnīgi cita informācija, pilnīgi citi dati, kuri liecina, ka šī samazinātā PVN likme ir nesusi gana daudz labu rezultātu... Nu, to nevarēs redzēt nevienā Excel tabulā; to varētu redzēt tikai tad, ja paskatītos sarakstu ar tām firmām, kas nodarbojas ar augļu un dārzeņu piegādēm... Būs daži uzņēmumi, kuriem krasi ir samazinājušies apjomi pārdodot... vai arī kuri vispār savu darbību ir izbeiguši. Un tas ir tiešā veidā saistīts ar to, ka pie pievienotās vērtības procentu likmes... 5 procentu apmērā... shēmot ar PVN vairs nav izdevīgi, līdz ar to shēmotāji lēnām no tirgus pazūd.
To apstiprina arī dažas lielas augļu un dārzeņu piegādātāju kompānijas. Un kam gan vēl, ja ne viņiem, zināt labāk, kas notiek industrijā?! Mēs jau varam tikai pajautāt, kā ir, un tad paklausīties, ko nozare saka. Jo, lai vai kā mums gribētos, cienījamie kolēģi, nu, mēs nevaram būt eksperti pilnīgi visās jomās.
Tā ka es aicināšu atbalstīt - kaut vai šī iemesla dēļ.
Dzīve nav tikai Excel tabulā. Dzīve biznesā ir arī ārpus Excel.
Otrām kārtām. Vēl viena svarīga lieta. Nu, nav jau nekāds noslēpums, ka Latvijā pārtika ir ļoti dārga, salīdzinot ar to, kādi cilvēkiem ir vidējie ieņēmumi. Un šis būtu būtisks atspaids cilvēkiem - iegādāties pārtikas produktus. Un, ja runājam par veselīgu pārtiku, tad... tā ir vēl dārgāka; veselīgu pārtiku iegādāties Latvijā ir ļoti dārgi. Tie, kas ēd veselīgi, to zina.
Un tagad man ir vēl tāds jautājums. Kādēļ es nedzirdu par šiem tik būtiskajiem lēmumiem uzstājamies cienījamo Bondara kungu... augsti godājamo Bondara kungu, kas ir Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs? Kādēļ mēs nedzirdam neko no Ivetas Benhenas-Bēkenas? Nāciet un stāstiet, kādēļ šie priekšlikumi nav atbalstīti komisijā! Kādi ir jūsu argumenti?
Tas, ka jūs tagad varētu pateikt, ka komisijā tas viss ir izdiskutēts, - nu, tas neizturēs nekādu kritiku, jo Latvijas sabiedrībai, Latvijas tautai nav iespējams sekot līdzi tam... Es nedomāju, ka cilvēkiem būtu jāseko līdzi komisiju sēdēm. Tādēļ ir Saeimas tribīne - vienu reizi nedēļā, kā to nosaka mūsu Kārtības rullis un mūsu darba... nu, citreiz ir biežāk.
Tā ka nāciet, lūdzu, un stāstiet no tribīnes, kādēļ jūs neatbalstāt... vai, ja jūs atbalstāt dziļi sirdī, - kādēļ šodien balsojums ir “pret”! Tad jūs taisīsieties atbalstīt... un tā tālāk, un tā tālāk.
Vēlreiz atkārtoju, ka šīs izmaiņas ir ļoti būtiskas, lai veselai virknei uzņēmēju palīdzētu iznākt ārā no pelēkās zonas. Cilvēki tajā pelēkajā zonā sēž ne aiz savas labas gribas, ticiet man, viņi daudz labprātāk mierīgi gulētu, nedomātu par to, par tiem mazajiem skeletiņiem savos skapjos, ko nu viņiem ir nācies ielikt tajā skapī, lai vispār šos biznesus noturētu pie dzīvības.
Tā ka, nu, padomājiet, lūdzu, par uzņēmējiem! Dodiet viņiem iespēju nākt ārā no pelēkās zonas! Dodiet uzņēmējiem iespēju pašiem... pašregulēties un uzklausiet viņu piedāvājumus!
Tā kā šis ir viens no piedāvājumiem, kuri nāk no uzņēmēju puses, es ļoti lūdzu: cienījamie kolēģi, ieklausieties ar vēsu prātu! Ne vienmēr ir jāceļ roka, lai balsotu tā, kā saka koalīcija.
Es lūdzu jūs atbalstīt 2. - deputāta Kaspara Ģirģena priekšlikumu.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Ivaram Zariņam.
I. Zariņš (SASKAŅA).
Labdien, kolēģi! Es ceru, ka mani var dzirdēt... pārmaiņas pēc.
Manuprāt, šī priekšlikuma apspriešana ir ļoti zīmīga. Un es ļoti ceru, ka šai apspriešanai līdzi seko ne tikai opozīcijas deputāti un tie, kuri ir vēl piesēdināti pie šiem datoriem, lai skatītos līdzi un spiestu vajadzīgās pogas, bet ka arī Latvijas sabiedrība klausās šo debati, jo šī debate uzskatāmi parāda to, kas pašlaik notiek parlamentā - mūsu augstākajā likumdošanas orgānā.
Proti, koalīcijas deputāti tā vietā, lai nāktu šeit, lai debatētu, lai pildītu savu Latvijas tautai doto zvērestu strādāt pēc labākās apziņas, vienkārši sēž un klusē, jo viņiem vispār vai nu... Un te ir divi varianti, kāpēc viņi sēž un klusē. Vai nu viņi vispār nesajēdz, kas notiek, viņiem nav nekādas apziņas... sajēgas par šo notiekošo procesu, par šo savu pienākumu pildīšanu pašlaik, vai arī viss jau sen ir izlemts - ne parlamentā. Un šajā brīdī parlaments strādā vienkārši kā akla balsošanas mašīna, lai atmazgātu varas karteļa pieņemtos lēmumus; parlaments ir vienkārši tāda lupata, kurā viņi var noslaucīt savas kājas un tālāk staigāt tīri un balti un teikt: “Nu redziet, viss jau ir likumīgi! Tā lēma parlaments.” Lai gan patiesībā, kā mēs redzam, šeit šis lemšanas process ir maksimāli diskreditēts - parlaments šajā gadījumā nestrādā kā lēmējvara, bet vienkārši kā akla balsošanas mašīna.
Ja tas tā nav, tad es aicinu varas... koalīcijas deputātus nākt šeit un pamatot savu pozīciju. Jūs to nedarāt, jūs apstiprināt to.
Un tāpēc es aicinu visus tos, kuri klausās: sabiedrība, jūs, kuri klausās šīs debates, - nepaslinkojiet, ieejiet Latvija.lv un parakstieties par šī parlamenta atlaišanu! Jo ātrāk jūs to atlaidīsiet, jo mazāk šmuces mūsu valstī būs sastrādāts.
Aicinu atbalstīt šo priekšlikumu. Un aicinu rīkoties pārējo sabiedrības daļu, citādi jūs sagaidīsiet vēl ne tikai tādus brīnumus, par kuriem... kuru dēļ jūs nākat šeit un stāvat demonstrācijās, un taisāt sienas...
Šī siena tiešām ir uzcelta - siena starp leģitīmo varu un to, kas patiesībā notiek.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Jūlijai Stepaņenko otro reizi.
J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Jā... Kolēģi! Mēs arī... Pirms kāda laika mēs, neatkarīgie deputāti, kopā ar uzņēmējiem un Zemkopības ministriju veidojām domnīcu, kurā mēs arī centāmies visus šos jautājumus izdiskutēt un saprast, vai tiešām šis samazinātais PVN palīdzēs uzņēmējiem. Tas bija galvenais jautājums; mēs nerunājam šobrīd pat par cenas samazināšanu veikalos, kas, protams, organiski notiks vairāk vai mazāk, bet runājam, šobrīd visnopietnāko uzsvaru liekot tieši uz ēnu ekonomikas īpatsvara mazināšanu. Un tas, ko mēs ieguvām, - mēs apstiprinājām šīs mūsu bažas, ka tik tiešām arī Zemkopības ministrija jau gadiem ilgi strādā pie šī samazinātā PVN pamatpārtikai, īpaši ņemot vērā gaļu, gaļas produkciju un olu produkciju.
Mēs noskaidrojām to, ka saistībā ar gaļas sektoru šis samazinātais PVN atnesīs ļoti lielus plusus valsts budžetā, jo iznīcinās ēnu ekonomikas īpatsvaru, kurš gaļas sektorā ir vienkārši dramatisks.
Olu sektorā tiks nodrošināta konkurence Latvijas uzņēmējiem, jo šobrīd ir arī ļoti liela, ļoti sīva konkurence ar citām valstīm.
Maizes ražotājiem tas palielinās tātad apgrozījumu... īpatsvaru...
Visa tā pretestība, ar kuru mums vienmēr nākas saskarties, tas klusējošais “pret”, ko mēs visu laiku dzirdam, var liecināt, visticamāk, par to, ka kādam - kādam, kurš šobrīd šos lēmumus pieņem! - ir ļoti izdevīgi tas, ka ēnu ekonomikas īpatsvars atsevišķās nozarēs joprojām pastāv; nekā citādāk to izskaidrot nevar.
Mēs šobrīd runājam tieši par ēnu ekonomikas īpatsvara mazināšanu sektoros, un jūs šobrīd balsosiet “pret”. Nu tad nestāstiet mums pēc tam, ka jūs cīnāties ar vecmāmiņām, kuras tirgo mellenes pie RIMI, vai citiem - zeķu adītājiem... Viņi nav ēnu ekonomikas īpatsvara... vaininieki. Tas ir tas, ko jūs šobrīd negribat iznīcināt.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātei Lindai Liepiņai otro reizi.
L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Kolēģi deputāti! Nu ko es vēl varu pateikt? Paldies opozīcijas kolēģiem par šīm tik ļoti saturīgajām debatēm! To es gan nevarētu teikt par pozīciju, jo neko nedzirdu... izņemot... nu, Mūrnieces kundzei ir jāvada sēde, tas ir skaidrs.
Vēlreiz aicinu: lūdzu, atbalstiet šo priekšlikumu!
Aicinu arī Latvijas sabiedrību (tieši tāpat kā Zariņa kungs): sekojiet līdzi! Atgādinu: sekojiet līdzi Saeimas sēdei! Atgādinu, ka šī nav leģitīma Saeimas sēde, šī ir tikai tāda aprunāšanās.
Es nedaudz nokavēju sēdes sākumu, līdz ar to es neesmu pieteikusies debatēt par procedūru.
Aicināšu (arī līdzīgi kā Zariņa kungs): nu, ziniet, ja nevar šis parlaments saņemties un saprast, ka tieši parlaments ir tas, kas lemj, un ka kariņi, viņķeles, reiri...
Sēdes vadītāja. Par priekšlikumu konkrēti, lūdzu, runājiet.
L. Liepiņa. Mūrnieces kundze, lūdzu, nepārtrauciet mani, jo es aicinu priekšlikumu atbalstīt.
Sēdes vadītāja. Saeimas sēdes vadītāja uzdevums ir arī pārtraukt deputātus, ja tie nerunā par priekšlikumu.
Vārds deputātam Aldim Gobzemam.
A. Gobzems (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Latvijas sabiedrība! Jūs tikko redzējāt klasisku piemēru tam, ka šīs attālinātās sēdes ir izcils veids, kā aizvērt muti opozīcijai.
Kā jūs zināt... Mani sekotāji un tie, kas mani atbalsta, un arī tie, kas mani neatbalsta! Es nebalsoju nevienā balsojumā, kas ir šajā attālinātajā režīmā, jo arī es uzskatu kā antikonst...
Sēdes vadītāja. Gobzema kungs, lūdzu, runājiet par konkrēto priekšlikumu, 2. priekšlikumu, kuru iesniedzis deputāts Ģirģens.
A. Gobzems. Šajā sakarā es vēlos jums teikt, ka būtībā es, protams, atbalstu PVN samazināšanu, jo ēnu ekonomika Latvijā patiesībā pastāv ne jau tāpēc, ka cilvēki ir negodprātīgi. Lielākā daļa cilvēku ir godprātīgi, un lielākā daļa cilvēku ļoti labprāt gribētu pilnībā samaksāt visus nodokļus. Es esmu par to dziļi pārliecināts.
Taču problēma ir tajā, ka mūsu valstī ir radīta sistēma, kurā godīgi samaksāt visus nodokļus vienkārši fiziski nav iespējams. Tā ir sistēma, kas ir uztaisīta ekselī, domājot, ka, ja mēs vairāk pacelsim nodokļus, mēs vairāk iekasēsim. Tā nav sistēma, kas ir pielāgota, lai tā būtu konkurētspējīga kaut vai Baltijas līmenī, kaut vai reģiona līmenī.
Šī ekseļa sistēma ir atceļama tikai vienā veidā - atlaižot parlamentu.
Mīļie cilvēki, jūs esat ļoti neapmierināti! Es to zinu, jūs man rakstījāt simt vēstules katru dienu... Latvija.lv/pv.
Ir vēl mēnesis laika. Tikai simts tūkstošus parakstu jums vēl vajag. Jūs to varat izdarīt divās minūtēs.
Ja jūs gribat mazāku PVN, uzņēmēji, tad visi kā viens paņemiet datorus un apstaigājiet visu pagastu, visus kaimiņus, visas Mirdzas tantes. Parādiet, kā to dara, kā atlaist šo parlamentu. Mēnesi laiks jums ir. Pēc tam var būt par vēlu.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Vjačeslavam Dombrovskim.
V. Dombrovskis (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Augsti godātie kolēģi! Es jums vēlos pateikt, ka šādi izturoties pret priekšlikumiem, izmantojot nodokļus kā politikas instrumentus, nevis tā, lai tiem būtu tikai fiskālā funkcija, jūs pieļaujat lielu konceptuālu kļūdu.
Tas, ko jūs darāt, - tas varbūt, no vienas puses, ir apsveicami: jūs pilnībā uzticaties tam, kādi ir šīs valdības lēmumi.
Es jums varu pateikt, ka pat - pat! - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, kurai vispār vajadzētu specializēties, no pozīcijas deputātiem nav nekādu jautājumu par šo tēmu, nav absolūti nekādas diskusijas.
Es jūs, kolēģi, aicinu kardināli mainīt to kārtību, kādā mēs vispār risinām, izskatām šīs lietas, jo, ja jūs tagad turpināsiet rīkoties tā kā tagad... Tas, ko jūs darāt, jūs faktiski... šis jūsu balsojums... tas... to nav iespējams izdzēst.
Un tad jūs sevi ieliksiet tādā situācijā, ka jūs nevarēsiet spert nevienu soli šajā nodokļu politikas virzienā, samazinot likmi... nepazaudējot seju.
Jūs sev sašaurināt manevra iespējas ar to, ka jūs akli sekojat šādai nepārdomātai politikai no Finanšu ministrijas puses.
Es jūs aicinu mainīt šo kārtību. Ja jums šodien... ja jums ceturtdienās ir aizdomas par to, vai jūs pieņemat pareizus lēmumus... Pieprasiet savai vadībai atsaukt šo likumprojektu un izskatīt to atkārtoti. Prasiet no valdības atbildes. Prasiet, lai premjers reizi mēnesī nāktu uz Saeimu un no šīs tribīnes atbildētu arī uz jūsu, koalīcijas deputātu, jautājumiem, kāpēc valdība dara vai nedara vienu vai otru. Tā, kā to dara faktiski visos citos civilizētu valstu parlamentos.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.
Komisijas vārdā...?
J. Cielēns. 2. - deputāta Ģirģena priekšlikums. Komisijā netika atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 2. - deputāta Ģirģena iesniegto priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 37, pret - 42, atturas - 12. Priekšlikums nav atbalstīts.
Lūdzu, atveriet procedūras sadaļu.
Deputāte Liepiņa vēlas runāt par procedūru.
Liepiņas kundze, lūdzu, piesakieties!
Vārds deputātei Lindai Liepiņai.
L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Kolēģi deputāti! Atgādināšu, ka šajās Saeimas vēlēšanās par mani nobalsoja 44 662 vēlētāji.
Es esmu visvairāk vēlētā deputāte sieviete no latviski... pārstāvētām partijām.
Un tieši šī iemesla dēļ es tagad vēlos pateikt Latvijas tautai, nevis Mūrnieces kundzei, nevienam citam, jo... Mūrnieces kundzes darbs ir izslēgt mikrofonu pareizā brīdī - pēc viņas domām, pareizā brīdī un pareizā laikā.
Tātad - tas, ko es vēlos teikt Latvijas tautai: laikam tā stunda ir situsi, kad vajadzētu atbrīvot šo te Saeimas troni, kurā ir iesēdušās dažas dāmas no caurkritušām partijām, kā, piemēram, Lībiņas-Egneres kundze un arī Mūrnieces kundze, kas...
Sēdes vadītāja. Liepiņas kundze, jums ir jārunā par Saeimas sēdes procedūru... par procedūru konkrētajā Saeimas sēdē.
L. Liepiņa. Es runāju par procedūru. (Nav saklausāms.)... izslēgt mikrofonu. Jums nav nekādu tiesību man slēgt ārā mikrofonu, ja es runāju...
Sēdes vadītāja. Runājiet par procedūru Saeimas sēdē.
L. Liepiņa. ... ja es runāju tieši par procedūru un par to, kā jūs vadāt Saeimas sēdes. Man ir kauns jūsu vietā!
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītāja. Labi.
Vārds deputātei Jūlijai Stepaņenko.
J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Jā... Godātie kolēģi! Es varbūt arī vairāk vērsīšos pie tiem, kuri skatās šo Saeimas sēdi un piefiksē visas nelikumības, kas šobrīd notiek.
Es aicinu jūs ņemt vērā to, ka deputātei Liepiņai, runājot par konkrēto priekšlikumu, par samazināto PVN, tika aizrādīts un tika atslēgts viņas mikrofons. Viņa neteica... sakarā ar Saeimas kārtības rulli... viņa nelietoja apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus. Mēs visi esam tam liecinieki. Viņa runāja par priekšlikumu. Un par priekšlikumu var runāt absolūti dažādos veidos. Var, teiksim, būt ļoti garš ievads, lai par priekšlikumu sāktu runāt. Viņa nevienu neaizvainoja un uzvedās pieklājīgi. Tāpēc Mūrnieces kundze, liedzot Liepiņas kundzei runāt šobrīd, manuprāt, ir pārkāpusi Saeimas kārtības rulli.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Divi kolēģi ir runājuši par procedūru.
Kolēģi! Deputātiem, runājot par priekšlikumu, ir jārunā par konkrēto priekšlikumu. Nevis par dažādiem citiem jautājumiem, bet par konkrēto priekšlikumu.
Lūdzu, turpināsim darbu!
J. Cielēns. 3. - deputāta Ģirģena priekšlikums. Tas paredz papildināt likuma 42. pantu ar deviņpadsmito daļu šādā redakcijā: “Nodokļa samazināto likmi piecu procentu apmērā piemēro elektroautomobiļu iegādei.” Šis priekšlikums būtu direktīvas pārkāpums un komisijā netika atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Kasparam Ģirģenam.
K. Ģirģens (KPV LV).
Cienījamie kolēģi! Iepriekšējos balsojumos mēs ļoti labi varējām redzēt, cik mums ir svarīgi Latvijas iedzīvotāji.
Es domāju, neviens no jums, deputātiem, kuri balsoja “pret” vai atturējās, nespētu kaut normālu argumentu... saviem vēlētājiem izskaidrot, kāpēc viņš ir balsojis pret tādu priekšlikumu, lai būtu samazināts PVN un cilvēkiem būtu lielāki ieņēmumi... un lai, teiksim, augļi un dārzeņi, un visi... arī gaļa būtu pieejamāka.
Bet visvairāk man, protams, izbrīnu rada tas, kā strādā gan parlaments, gan valdība. Mēs ar brīvu... vieglu roku varam atdot airBaltic vairākus simtus miljonu, tieši tāpat mēs vienas dienas laikā varam samazināt akcīzes nodokli alkoholam. Un... man ir arī spilgts piemērs tam, kā mēs tieši tāpat, ar brīvu roku, varam atdot dažādiem pētījumiem naudu. Kaut vai... par piemēru mēs varam ņemt Izglītības un zinātnes ministriju, kurai mēs šobrīd 10 pētījumiem esam piešķīruši... nevis mēs, bet valdība ir piešķīrusi piecus miljonus. Piemēra labad varu minēt kaut vai to, ka 495 tūkstoši aiziet ekonomikas, politikas un... juridiskas... šādam pētījumam: ietvari Latvijas tautsaimniecības potenciāla saglabāšanai un konkurētspējas pieauguma veicināšanai pēc pandēmijas izraisītās krīzes. Beigu beigās mēs uztaisīsim nelielu apkopojumu - un 500 tūkstoši aizies nekurienē! Tajā pašā laikā mēs jau varējām šos 500 tūkstošus noņemt no šiem 80 miljoniem, pie kuriem ļoti pieturas Finanšu ministrija.
Ja atgriežamies pie mana priekšlikuma, - es vēlētos pateikt, ka šis priekšlikums tika izveidots, pamatojoties uz satiksmes ministra Tāļa Linkaita paziņojumu par to, ka tiks veidots jauns nodoklis - nodoklis automašīnām, kuras ir vecākas par pieciem gadiem.
Manā izpratnē, šis nav pareizs veids, kā iekasēt nodokli no iedzīvotājiem, jo... Pieci gadi automašīnai - neteiksim, ka tā ir tā... ka tas ir tas vecākais automobilis, bet... Protams, mēs zinām, ka Latvijā ir viens no vecākajiem autoparkiem... un ar... vidējais vecums - 15 gadi.
Joprojām uzskatu, ka šis ir nepareizs veids. Turklāt, ja mēs publiski esam dzirdējuši to, ka šie naudas līdzekļi tiks izlietoti dīzeļlokomotīvju iegādei, tad rodas jautājums: kur ir loģika? Ja automašīnas piesārņo... vilcieni, man šķiet, vēl vairāk piesārņo.
Bet vēlos vērst uzmanību uz to, ka citās Eiropas Savienības valstīs ir... tiek veidoti stimulējošie pasākumi un elektroautomobiļi tiek atbalstīti ar... vidēji... apmēram ar 4000 eiro - tādu kā kompensāciju, iegādājoties šos automobiļus. Bet tomēr...
Šis priekšlikums bija vērsts uz to, ka... Tā kā Satiksmes ministrija nespēj, teiksim tā, iedot šo “burkānu” jeb bonusu iedzīvotājiem, kāpēc viņiem vajadzētu pāriet uz ekoloģiskajām automašīnām, tāpēc arī bija šis priekšlikums, lai samazinātu pievienotās vērtības nodokli.
Vēlos vērst uzmanību uz to, ka šis priekšlikums no Satiksmes ministrijas... par šo nodokli... no Kariņa puses tika atsaukts (iespējams, līdz vasarai). Līdz ar to šobrīd... Es sagaidīšu no Satiksmes ministrijas tomēr skaidru redzējumu, kā mēs turpmāk varētu atbalstīt ekoloģisko automašīnu iegādi, tāpēc es šo priekšlikumu atsaucu un neprasu balsojumu... tieši tāpat kā par... es neprasu vairs balsojumu, ja nemaldos, par 14. un 15. priekšlikumu, jo Saeima ir parādījusi savu nostāju, ka Latvijas tauta tai neinteresē.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Danai Reizniecei-Ozolai.
D. Reizniece-Ozola (ZZS).
Kolēģi! Neskatoties uz to, ka Finanšu ministrija argumentēja, ka šādu samazinātu pievienotās vērtības nodokli mēs nevaram tā vienkārši ņemt un ieviest, jo tas... nav attiecīgās PVN regulas pielikumā norādīts, ka tā ir dalībvalsts kompetence. Bet to ir iespējams saskaņot ar Eiropas Komisiju, un, manuprāt, tas arī ir jādara, sniedzot atbalstu un motivējošu instrumentu tādu videi nekaitīgu transportlīdzekļu iegādei, kāds ir arī elektroautomobilis. Īpaši es vēlos to uzsvērt, tādēļ ka... un arī atbalstīt, tādēļ ka nupat Tālis Linkaits, satiksmes ministrs, gribēja nodarboties ar vienu lielu blēdību - ieviest papildu nodokļus, nodevas, proti, iekasēt no Latvijas iedzīvotājiem vairāk nekā 20 miljonus eiro... nu, kopumā 24 miljonus eiro... zem karoga “vides mērķu sasniegšana” jeb “zaļāka transporta ieviešana”. Un, ziniet, neviens eiro no šīs naudas nebija plānots videi nekaitīgāku transportlīdzekļu nodrošināšanai! Bija doma, ka cilvēki tikpat vecus... tikpat daudz automobiļus turpinās ievest Latvijā, pirks tos, samaksājot vien dažus simtus eiro reģistrācijas maksu. Un šo naudu, kā jau Ģirģena kungs arī minēja, novirzītu jaunu dīzeļlokomotīvju un vagonu iegādei.
Nu, kur tas ir redzēts, ka runā par cēliem mērķiem, par vides sakārtošanu, tajā pašā laikā darot pilnīgi pretējas lietas!
Un vēl vairāk. Kolēģi, jūs... mēs un jūs, mēs visi zinām, ka mums tie vides mērķi jāsasniedz būs, un, ja mēs tagad cilvēkus krāpsim, iekasēsim no viņiem naudu un tos rezultātus nesasniegsim, tad... pēc dažiem gadiem būs atkal jaunas nodevas, atkal jauni ierobežojumi, atkal jaunas prasības, kas sitīs pa mūsu valsts iedzīvotāju, tātad arī uzņēmēju, kabatu.
Tāpēc šis priekšlikums konceptuāli ir jāatbalsta.
Bez atbalsta elektromobiļiem, es teiktu, ir jābūt vēl kādai īpašai stimulu paketei. Varētu būt, piemēram, atbrīvojums transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklim, reģistrācijas nodoklim, mazizmešu... jauniem vai gandrīz jauniem automobiļiem. Vēl viens atbalsta instruments varētu būt tas, ka tajā situācijā, ja cilvēks nodotu savu veco vai ļoti veco automobili, to norakstot, tad saņemtu īpašu vaučeru jauna elektromobiļa iegādei.
Tas jau ir viens no tādiem priekšlikumiem, kas arī ir izskanējis publiski, tas arī tiek piemērots kaimiņvalstīs, un ir vērts to apsvērt.
Runājot par elektroauto, ir vēl viena nianse, kas ir jāņem vērā. Kopumā par automobiļiem... un vides mērķu sasniegšanai... Latvijā par automobiļiem un to ievešanu maksāts tiek arī dabas resursu nodoklis un diemžēl par elektroautomobili šobrīd tas pat ir lielāks nekā par parastiem automobiļiem - bateriju dēļ, kas tiek izmantotas elektroautomobiļiem.
Kā šādā situācijā Satiksmes ministrija un VARAM plāno sasniegt, nu, kā viņi minēja, to, ka dažu gadu laikā 18 000 elektromobiļu būtu Latvijā jau jāpārdod un cilvēkiem būtu ar tādiem jābrauc?
Zinot to, kāda ir šobrīd Latvijas iedzīvotāju pirktspēja un elektroautomobiļu cena, un zinot to, ka mums nav īpaša atbalsta instrumenta, es nevaru iedomāties, kā to varētu praktiski izdarīt.
Aicinu atbalstīt vismaz šo Ģirģena kunga priekšlikumu, pat ja tas šobrīd formāli nav korekts. Tas būs stimuls Finanšu ministrijai pastrādāt... un valdībai arī pastrādāt un atrast ja ne šādus, tad citus atbalsta instrumentus.
Paldies. Un... ā, aizmirsu pateikt...
Kolēģi! Es vēl mēģināšu izmantot izdevību un jūs painformēt, ka Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputāti atrodas Saeimas ēkās un ka daļa no maniem kolēģiem diemžēl nevarēja nobalsot par iepriekšējo priekšlikumu (cerams, varēs par šo), jo ir regulāras problēmas ar internetu. Internets nestrādā, pārtrūkst sakari, datori visu laiku ir jāpārlādē.
Tā ka lūdzam arī atbalstu šeit strādājošiem deputātiem.
Sēdes vadītāja. Paldies, kolēģi.
Saeimas Prezidijs ir aicinājis deputātus strādāt konkrēti norādītajās zālēs - katrai frakcijai. Zālēs, kurās ir iespējams sniegt arī IT atbalstu, zālēs, kur ir moderators, zālēs, kur... Tad tur strādājošie Saeimas darbinieki var arī mums ziņot par dažādām tehniskajām grūtībām.
Lūdzu, kolēģi, izmantojiet šo iespēju.
Visi deputāti, kas strādā kādā citā vietā, ir paši atbildīgi gan par interneta pieslēgumu, gan par tehnisko grūtību novēršanu.
Tieši tāpēc... Mēs strādājam attālināti, bet - konkrēti norādītās telpās, lai būtu iespēja sniegt un saņemt nepieciešamo IT atbalstu.
Un, kolēģi, atgādinu, ka šis priekšlikums ir atsaukts, tātad mums par to nav jābalso, bet debates ir iespējamas.
Turpinām debates.
Vārds deputātei Lindai Liepiņai.
L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Jā... Nu, reflektējot attiecībā uz tikko dzirdēto... par tehniskām problēmām... un par to, ka Saeimas priekšsēdētājas kundzei ir atbildes uz visu... Ir laikam tā arī jābūt. Tāpēc jau ir priekšsēdētājs.
Es gribētu teikt, ka... Nu, tomēr Satversme...
Regulē, kur kuram ir jāsēž un kas kā jādara...
Bet... nu, tas tā.
Atgriežos pie priekšlikuma, lai man tūdaļ atkal neizslēgtu mikrofonu un kameru. Runāšu tagad par priekšlikumu.
Tātad... nu, šeit - pie šī atsauktā, par nožēlu, priekšlikuma - vietā būtu teikt tādus vārdus: brauciet lēnāk pār tiltu, draugi! Lai kā gribētos ātri braukt un traukties pa dzīvi uz priekšu, nu vajadzētu piebremzēt un padomāt. Padomāt par to, kā mēs dzīvojam uz šīs... šajā vietā, ko sauc par Zemi. Un par to, vai tiešām ir pārdomāts arī šis te... virzītais Zemkopības ministrijas priekšlikums, uz ko... par ko minēja arī Kaspars Ģirģens, - par to jauno nodokli tām vecajām automašīnām - tām, kas vecākas par pieciem gadiem. Nu, kur mēs dzīvojam?! Mēs dzīvojam uz kaut kādas planētas X, nezināmās, kur tagad tas auto, kas ir piecgadīgs... tagad - viss?! Metam visu ārā, nekam senam vairs nav nekādas vērtības?!
Kolēģi! Saražot jaunu ir daudz dārgāk un daudz kaitīgāk nekā izmantot to, kas ir vecs un sens.
Nebūt vecām, senām lietām... Nu kāpēc tās vajadzētu aplikt ar nodokli? Tās varētu aplikt ar nodokli nevis tādēļ, ka tās ir kaitīgas, bet tādēļ, ka tās, iespējams, ar katru mīļu gadu kļūst par arvien lielāku luksusu. Bet... nu, tas ir cits stāsts.
Šis - nav... tur ir nepareizs pamatojums.
Izmantojot izdevību, aicinu... atgādināšu arī to, ka videi visdraudzīgāk... protams, ja runājam par automašīnām... ja būtu jāpārvietojas ātrāk nekā ar kājām, tad elektromobilis noteikti varētu būt šobrīd videi visdraudzīgākais, ja runājam par automašīnām. Bet... atgādināšu - ir vēl arī riteņi... un ir arī jahtas.
Nu mēs ejam nedaudz greizā virzienā. Manuprāt, to minēja arī kāds no iepriekšējiem runātājiem... Kaspars minēja, jā... ka atbalstām - ar miljoniem atbalstām! - airBaltic. Nav zināms vispār, kur tā nauda paliek, kas ar to naudu tiks darīts. Bet - nu atbalstām videi nedraudzīgāko... tāpēc ka... nu, tāpēc ka valstij tur kaut kas pieder.
Nu, tādas pārdomas tas man raisīja.
Paldies Danai Reiznieces-Ozolas kundzei, kas pieminēja šo nepieciešamo saskaņojumu... to, kas būtu nepieciešams, ja mēs... ja Latvija izvēlas iet citu ceļu... un tas, manuprāt, arī būtu jādara... ka ir nepieciešams šis saskaņojums ar Eiropas Komisiju.
Nu, par nožēlu, man ir jāatzīst, ka es neko neesmu dzirdējusi par to, ka, teiksim, valdībā esošie, tātad šobrīd pie varas esošie, kaut ko kaut vienu reizi būtu nolobējuši Eiropā. Neesmu dzirdējusi par Kariņa kunga centieniem kaut kur pārstāvēt Latvijas intereses, kaut kur pacīnīties par kaut ko. Visu laiku mēs tikai akli akceptējam, ejam pakaļ tam, ko kāds mums norāda - vai nu no Eiropas, vai nu... Dievs vien zina, no kurienes. Paši savas intereses mēs atstājam kaut kur - tādā... tādā fonā... un vispār aiz priekškara kaut kur.
Tad nu es atgādināšu, ka arī šobrīd parlamentā darbojas... nu, šobrīd - nē (ņemot vērā, ka sēdes ir nelikumīgas)... Didzis Šmits ir vienīgais deputāts, kas konstanti tur līniju un šajās sēdēs nepiedalās. Es domāju, ka arī šo kaut kādā veidā nāksies kompensēt pie varas esošajiem... to, ka mums ir viens deputāts, kam... vēl joprojām viņam ir liegta iespēja piedalīties Saeimas sēdēs, jo... Nu, par tiem argumentiem... Man jau bail paliek, ka Mūrnieces kundze slēgs to mikrofonu ārā, taču es tomēr atgādināšu, ka Didzim Šmitam ir lieliskas iemaņas un lieliskas prasmes tieši lobismā, Eiropas Savienībā pārstāvot Latvijas intereses, jo tieši Didzis Šmits bija tas Latvijas pārstāvis, kas Latvijai atgrieza... panāca, ka atkal varam ražot šprotes, kuras varējām pazaudēt.
Kurš gan nemīl ēst šprotes? Ja mēs visi tagad sēdētu Saeimas Sēžu zālē, es lūgtu, lai paceļ rokas tie deputāti, kuri nemīl ēst šprotes. Nu tādas iespējas man nav.
Un arī par tiem kūpinājumiem... Par to benzopirēna līmeni tajos produktos... Iespējams, kādi no opozīcijas deputātiem ir dzirdējuši par šādām lietām. Ja ne, tad atveriet Google pārlūku un pameklējiet - atradīsiet daudz dažādas informācijas.
Tā ka - viss nepieciešamais mums ir tepat blakus.
Es tikai vēlreiz... nu, izmantojot izdevību, pateikšu, ka, iespējams, kaut kas ir sajucis un šobrīd pie varas un pie vadības ir nepareizie cilvēki, un šo te gan ir laiks mainīt. Tādēļ aicināšu visus Latvijas iedzīvotājus parakstīties par Saeimas atlaišanu.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Evijai Papulei.
E. Papule (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Labdien, kolēģi! Cienījamā priekšsēdētājas kundze! No vienas puses, - iespējams, ka tas jautājums attiektos uz procedūru... Bet... tomēr... Atceroties iepriekšējās sēdes pieredzi un iepriekšējās diskusijas, es aicinātu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas ziņotāju nevis tikai nosaukt kaut kādu mistisku vārdu... deklarāciju, bet paskaidrot to visu pārējiem deputātiem, kas nav piedalījušies diskusijā.
Bīstamība pirms lēmuma pieņemšanas... Saprotu, ka šobrīd priekšlikums nav balsojams, jo tas ir atsaukts. Un tomēr... Kas tā ir par direktīvu, kuru mēs pārkāptu, ja mēs nobalsotu...? Tajā skaitā - tie, kas atbalstītu iespējamo priekšlikumu... Ko mēs tādā gadījumā pārkāptu? Vajag paskaidrot sekas! Un vajag arī paskaidrot kopumā diskusiju! Kāpēc šis priekšlikums nav atbalstāms no Eiropas Savienības konteksta?
Es aicinu tomēr profesionāli izvēlēties ziņotājus un to visu izstāstīt arī tiem cilvēkiem, kas šobrīd grib dzirdēt arī koalīcijas deputātu nostāju vai argumentētu... argumentētu paskaidrojumu, kādēļ šādu priekšlikumu nevar pieņemt šobrīd.
Vēl jo vairāk tādēļ, ka... ja līdzīgs priekšlikums ir iesniegts no Satiksmes ministrijas puses, tad tas nozīmē, ka ierēdņi vai politiķi, kuri šo jomu šobrīd pārstāv un tajā strādā, arī... rosinātu Saeimu pārkāpt kaut kādu noteiktu direktīvu, kuras... nosaukumu es nezinu.
Cielēna kungs, lūdzu, paskaidrojiet, kas tā ir par direktīvu un kas mums ir jāievēro.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Danai Reizniecei‑Ozolai otro reizi.
D. Reizniece-Ozola (ZZS).
Kolēģi! Es gribētu minēt vēl vienu argumentu, kā dēļ šis priekšlikums būtu svarīgs.
Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa aprēķināšanas kārtība mainīsies.
CO2 izmešu uzskaites kārtība tiek mainīta. Agrāk tā bija vairāk balstīta uz laboratorijas datiem, šobrīd... jaunā sistēma - uz CO2 izmešu praktisko apjomu. Un šīs transformācijas rezultātā faktiski nodokļu slogam nevajadzētu mainīties.
Tas, kas diemžēl notiek, - Satiksmes ministrija ir viltīgi veidojusi to tabulu tā, ka vidēji pieaugums transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklim... arī jaunajiem... būs 17 procenti. Nu, dārgie cilvēki, ar to mums visiem tagad jārēķinās.
Tāpēc vien jau būtu svarīgi, lai būtu vismaz kāds atbalsta mehānisms videi nekaitīgo auto... transportlīdzekļu iegādei.
Bet... Es vēlreiz lūdzu... lūdzu pievērst uzmanību arī tam, ka šobrīd nav pilnībā nodrošināts darbs Saeimā esošajiem deputātiem.
Zaļo un Zemnieku savienības frakcijā esošie deputāti ir godprātīgi, deputāti grib strādāt. Viņi tika palūgti... mēs bijām palūgti strādāt šobrīd tieši frakcijas telpās, jo Viesu zāle, kas mums ir atvēlēta, ir paredzēta Frakciju padomes sēdei. Īsi pēc Saeimas sēdes... pārtraukumā... Un tieši Saeimas darbinieki mums norādīja... lūdza strādāt frakcijas telpās. Mēs to darām, bet internets diemžēl nu jau vairākiem kolēģiem šobrīd... vairākkārt bija tā, ka tas nestrādā. Un mums tātad nav iespējas pilnvērtīgi strādāt, balsojot arī par ļoti svarīgiem jautājumiem.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūgsim Saeimas Administrāciju tad iesaistīties un būt klāt arī, nosūtīt moderatorus uz to telpu, uz kuru ir lūgti pārcelties šobrīd strādāt ZZS frakcijas deputāti.
Turpinām darbu.
Vārds deputātam Jānim Butānam.
J. Butāns (JK).
Labdien, kolēģi! Redzu, ka daudziem deputātiem ir viedoklis - praktiski visiem - par automobiļiem un satiksmes nozari, tāpēc vēlējos mazliet viest skaidrību par to, kāda ir Satiksmes ministrijas politika attiecībā uz videi draudzīgu transportu.
Tātad kopumā vides mērķu sasniegšanai Satiksmes ministrija balstās uz trīs transporta vaļiem.
Pirmais ir sabiedriskā transporta attīstība. Tā ir jaunu vilcienu iegāde, tā ir peronu izbūve, tie ir sabiedriskā transporta maršruti, jauni autobusi un tamlīdzīgi.
Otrais ir mikromobilitāte. Tā ir gājēju infrastruktūras attīstība, veloinfrastruktūras attīstība.
Un trešais ir videi draudzīgs autotransports. Jeb šajā gadījumā tad mēs, ja skatās uz priekšlikumu... tad būtu tieši vērts kā vienu no priekšlikumiem balstīt šo trešo vali.
Diemžēl šis priekšlikums nav balsojams, bet tajā pašā laikā Satiksmes ministrija no savas puses ir strādājusi pie tā, lai videi draudzīgu transportu organizētu citādā veidā. Piemēram, Satiksmes ministrija subsidē elektrouzlādes tīklu elektromobiļiem, tai skaitā attīstot to, ieguldot Eiropas fonda līdzekļus. Tajā pašā laikā ir tāds... paralēli bez elektromobiļiem ir dabasgāzes transports, piemēram, komerctransports, un Satiksmes ministrija no savas puses ir atbalstījusi gan “Jēkabpils autobusu parku”, gan “Daugavpils autobusu parku”, kur autobusi varēs braukt ar saspiesto dabasgāzi. Arī valdības lēmums samazināt akcīzes nodokli dabasgāzei ir, lai tieši veicinātu šī videi draudzīgā autotransporta attīstību.
Protams, nākotnē mums ir mērķis, ka 2030. gadā Latvijā ir jābūt aptuveni 18 tūkstošiem elektromobiļu, un jebkāda veida priekšlikums, kas var stimulēt šo, protams, ir apsveicams. Protams, mums ir jāskatās tas viss budžeta kontekstā un tamlīdzīgi.
Tomēr uzskatu, ka kopumā mēs gribot vai negribot... stimulēsim vai ne elektromobiļus... šo mērķi sasniegsim jebkurā gadījumā, jo, kā redzam, Eiropā autoražotāji pamazām atsakās gan no iekšdedzes dzinēju automobiļu ražošanas, gan arī... Ņemot vērā, ka Latvija ir otrreizējais tirgus attīstīto Rietumvalstu automašīnām un jau tagad attīstītajās valstīs būtiski pieaug tieši elektromobiļu reģistrācija un samazinās iekšdedzes dzinēju automašīnas, tad ap 2030. gadu mums otrreizējā tirgū ienāks arī būtisks apjoms elektromobiļu par saprātīgām cenām, ko arī ierindas pilsoņi varēs atļauties. Un šis skaits - 18 tūkstoši - nebūt nav tāds, ko nevar sasniegt. Manuprāt, 2030. gadā tas notiks pats par sevi un šos mērķus mēs sasniegsim.
Paldies par uzmanību, un vēlu veiksmi jums.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Jānim Dombravam.
J. Dombrava (NA).
Godātie kolēģi! Ilgtspējīgas attīstības komisijā mēs vairākas reizes esam izskatījuši šos jautājumus, kas ir saistīti ar klimata pārmaiņām un nepieciešamajiem grozījumiem tieši saistībā ar vieglajiem transportlīdzekļiem un kravas automobiļiem - par to padarīšanu par videi draudzīgākiem -, un tos mērķus nebūs viegli sasniegt.
Šobrīd, ja mēs runājam par šo konkrēto priekšlikumu, kas paredzētu PVN samazinājumu elektroautomobiļiem, tas faktiski to problēmu neatrisinātu. Kāpēc? Tāpēc, ka jaunas automašīnas iegāde, piemēram, automašīna Tesla, kura maksā 100 tūkstošus eiro... Tas viens cilvēks, kurš varēs atļauties to iegādāties, varēs nesamaksāt pievienotās vērtības nodokli aptuveni 15 tūkstošu eiro apmērā. Tajā pašā laikā viņš, visticamāk, nebrauc ar videi ļoti nedraudzīgu mašīnu... Faktiski no valsts budžeta tas ir pietiekami liels zaudējums, bet problēmu mēs neatrisinām. Mums drīzāk ir jāskatās dažādi stimulējošie pasākumi, kā mēs varam palīdzēt sabiedrībai pārbūvēt esošās automašīnas par videi draudzīgākām automašīnām, gan lai tiktu pārveidoti dzinēji uz dabasgāzi, gan - par elektroautomobiļiem... Tur tās izmaksas ir mērāmas vien dažos tūkstošos eiro, un tie būtu tie stimulējošie pasākumi, kuri būtu jāveicina. Tāpat arī, protams, videi draudzīgāku automašīnu iegāde, jaunu automašīnu iegāde nākotnē.
Ja mēs vēlamies sasniegt tos mērķus, kurus iepriekšējos gados Eiropas Parlaments ir apstiprinājis, lai mums nebūtu jāmaksā soda naudas, mums ir tiešām pietiekami gudri un stratēģiski jārīkojas, nevis tā pietiekami vienkāršoti jāsamazina pievienotās vērtības nodoklis konkrētām automašīnām, kuras tirgū ir pieejamas tikai absolūtam mazākumam sabiedrības locekļu, kuri var atļauties tās iegādāties.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Lindai Liepiņai otro reizi.
L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Kolēģi deputāti! Nu, no sākuma es atbildēšu... reflektēšu uz Papules kundzes teikto.
Papules kundze, jums taisnība visā, ko jūs sakāt, bet, nu, reflektēt... runāt var tikai par lietām, kuras zina. Ja nezina, kādas direktīvas vai kas regulē, tad arī neko šobrīd ziņotājs acīmredzot nevar pateikt vairāk.
Lūk, tad, Butāna kungs, jūs kā parasti... Es ļoti priecājos, ka jūs uzstājaties debatēs, un jūs esat Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs. You made my day - atkal kārtējo reizi. Tulkojumā tātad: ‘jūs padarījāt manu dienu daudz, daudz krāsaināku’ ar savu uzstāšanos.
Par tiem trīs vaļiem. Nu, trīs vaļi, ko jūs minējāt, - sabiedriskais transports, mikromobilitāte, videi draudzīgs transports. Burvīgi! Man pietiktu patiesībā ar vienu vali, kas būtu elementāra sapratne par lietām. Nu, okay, kādam vajag trīs vaļus, kādam pietiek ar vienu.
Tad par tiem cipariņiem, ko jūs saucāt un vispār par to izteikumu: “Latvija ir otrreizējais tirgus.” Ļoti pareizi jūs sakāt, nu, mēs tādā second hand lielvalstī arī dzīvojam. Un man šķiet nedaudz dīvaini, ka jūs kā parlamentāro sekretāru tik nozīmīgā ministrijā, Satiksmes ministrijā, tas absolūti apmierina, jūs ar to lepojaties, jūs pat gaidāt, ka tagad tās mašīnas nonāks otrreizējās lietošanas tirgū, un jūs pat novēlat iedzīvotājiem iegādāties kaut kādu second hand.
Nu, mans viedoklis pilnīgi krasi atšķiras no jūsu, bet ne man par to šeit tagad stāstīt, jo te veselai... nu, lielākajai daļai parlamenta vispār nav nekāda jēga stāstīt, jo diez vai jūs sapratīsiet, ko es mēģināšu jums pateikt.
Tātad pareizi Dombravas kungs minēja to cenu Teslai - 100 tūkstoši. Butāna kungs, jūsu mērķis, ar ko jūs lepojaties, 2030. gadā - 18 tūkstoši. Dievs dod, lai Latvijā uz to brīdi būtu palikuši tik daudz cilvēku vispār, nemaz nerunājot par tiem 100 tūkstošiem.
Jūs vēlējāt mums veiksmi. Paldies par mums novēlēto veiksmi. Atšķirībā no jūsu vēlētās jums es veiksmi nevēlēšu, jo negribu jūs redzēt nākamajā sasaukumā.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Evijai Papulei otro reizi.
E. Papule (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Paldies. No vienas puses, Butāna kungs, paldies, ka jūs iesaistījāties diskusijā, bet es domāju, ka sapnis, ka ierindas pilsonis, Latvijas ierindas pilsonis (ja jūs pat... varbūt vēlams jums par tādu kļūt), kādreiz varēs iegādāties Teslu, vienalga, vai ar piecu procentu atlaidi, ir, protams, labs mērķis, kuru varbūt var bakstīt debesīs. Varbūt tomēr nodarbojieties pārtikas veikalā ar Briseles vafeļu jautājuma risinājumu.
No jūsu teiktā droši vien... Es ļoti ceru, ka Satiksmes ministrija pārskatīs savus vaļus, jo es tiešām neredzu jēgu tam, ka Rīgā, piemēram, tramvajus varētu aizstāt ar dīzeļvilcieniem un tā būtu zaļā ekoloģiskā pieeja. Tas viens.
Un otrs. Kas tad uzlādēsies tajās jūsu elektrostacijās, ja cilvēki nevarēs vienkārši iegādāties videi draudzīgu automašīnu? Lūdzu, padomājiet arī par to, ko jūs runājat!
Paldies.
Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.
Komisijas vārdā...?
J. Cielēns. Komisijas vārdā... Deputāta Ģirģena priekšlikums netika atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Paldies, kolēģi, par debatēm par 3. priekšlikumu. Par to mums nav jābalso, jo priekšlikums ir ticis atsaukts.
Godātie kolēģi! Laiks paziņojumiem.
Pēc piecām minūtēm Prezidija un Frakciju padomes kopsēde Viesu zālē. Vēlreiz, lūdzu! Frakciju priekšsēdētāji un Prezidijs sanāk pēc piecām minūtēm Viesu zālē.
Lūdzu, tātad vēl deputātu klātbūtnes reģistrācija. Paldies. Tā ir veiksmīgi notikusi.
Pārtraukums līdz pulksten 11.00.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.
Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi! Turpināsim Saeimas sēdi pēc pārtraukuma.
Darba kārtībā - likumprojekts “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā”.
Komisijas vārdā - deputāts Jānis Cielēns.
J. Cielēns. Turpinām, kolēģi!
4. - Juridiskā biroja priekšlikums, kur ir ierosināts aizstāt vārdus “maksājums saņemts” ar vārdiem “samaksa saņemta”. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 4. - Juridiskā biroja iesniegto priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 73, pret un atturas - nav. Priekšlikums ir atbalstīts.
J. Cielēns. 5. - Juridiskā biroja priekšlikums. Tas ir atsauces precizējums. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 5. - Juridiskā biroja priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 77, pret un atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.
J. Cielēns. 6. - Juridiskā biroja priekšlikums.Terminoloģijas precizējums. Ierosināts aizstāt likuma 134. panta sestās daļas 1. punktā vārdu “piegādes” ar vārdiem “preču piegādes”. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 6. - Juridiskā biroja priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! (Skaņas pārrāvums.)... atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.
J. Cielēns. 7. - Juridiskā biroja priekšlikums. Arī terminoloģijas precizējums. Ierosināts aizstāt likuma 134. panta sestās daļas 2. punktā vārdus “piegādēm, kas nav minētas” ar vārdiem “preču piegādēm un sniegtajiem pakalpojumiem, kuri nav minēti”. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 7. - Juridiskā biroja priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 79, pret un atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.
J. Cielēns. 8. - Juridiskā biroja priekšlikums. Redakcionāls precizējums. Ierosināts aizstāt vārdu “īpašs režīms” ar vārdiem “īpašs nodokļu režīms”. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 8. - Juridiskā biroja priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 82, pret un atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.
J. Cielēns. 9. - Juridiskā biroja priekšlikums. Redakcionāls precizējums. Ierosināts aizstāt vārdus “vārdu un nosaukumu” ar vārdiem “fiziskā persona - vārdu un uzvārdu; juridiskā persona - nosaukumu”. Priekšlikums komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 9. - Juridiskā biroja priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 83, pret un atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.
J. Cielēns. 10. - Juridiskā biroja priekšlikums. Redakcionāls precizējums. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 10. - Juridiskā biroja iesniegto priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 80, pret un atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.
J. Cielēns. 11. - Juridiskā biroja priekšlikums. Ierosināts izteikt likuma 140.4 panta otrās daļas ievaddaļu šādā redakcijā: “Importa režīmu ir tiesības piemērot no trešajām valstīm vai trešajām teritorijām importētu preču (izņemot akcīzes preces) tālpārdošanai, ja šo preču sūtījuma patiesā vērtība nepārsniedz 150 euro, ko veic šādi nodokļa maksātāji:”. Komisijā atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 11. - Juridiskā biroja priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 79, pret un atturas - nav. Priekšlikums ir atbalstīts.
J. Cielēns. 12. - Juridiskā biroja priekšlikums. Nodokļa maksātājam importa režīma izmantošanai vienlaikus var būt tikai viens starpnieks. Komisijā priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 12. - Juridiskā biroja priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 82, pret un atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.
J. Cielēns. 13. - arī Juridiskā biroja priekšlikums, kur ir ierosināts izteikt likuma 140.4 panta piektās, sestās un septītās daļas 4. punktu šādā redakcijā: “Nodokļa maksātāja identifikācijas numuru vai tam līdzvērtīgu numuru, kas nodokļa piemērošanas vajadzībām ļauj identificēt nodokļa maksātāju un ko piešķīrusi valsts, kurā nodokļa maksātājs veic saimniecisko darbību.” Komisijā priekšlikums atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 13. - Juridiskā biroja priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 81, pret un atturas - nav. Priekšlikums atbalstīts.
J. Cielēns. 14. - deputāta Ģirģena priekšlikums. Papildināt pārejas noteikumus ar 36. punktu šādā redakcijā: “Grozījumi šā likuma 42. pantā, kas paredz papildināt pantu ar septiņpadsmito, astoņpadsmito un deviņpadsmito daļu, stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī.” Komisijā priekšlikums nav atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu Kasparam Ģirģenam! Es vēlētos saprast, vai 14. un 15. priekšlikums ir atsaukti.
K. Ģirģens (KPV LV).
Sveicināti! Es atsaucu savus priekšlikumus.
Sēdes vadītāja. Vai jūs, lūdzu, varētu ieslēgt kameru, jo mēs jūs neredzam? Ģirģena kungs! (Tehniskas problēmas.) Ģirģena kungs, vai jūs, lūdzu, varētu ieslēgt datorā kameru, lai mēs jūs varētu redzēt, un vēlreiz pateikt, ka šie priekšlikumi ir atsaukti?
Ģirģena kungam - lūdzu mikrofonu! (Pauze.) Tātad Ģirģena kungs šobrīd ir izgājis no sistēmas e-Saeima. Mēs ar pilnu pārliecību nevaram apgalvot, ka šie priekšlikumi ir atsaukti.
Tātad 14. ir deputāta... (Skaņas pārrāvums.)
Neviens debatēs nav pieteicies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par 14. - deputāta Ģirģena iesniegto priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 16, pret - 50, atturas - 3. Priekšlikums nav atbalstīts.
J. Cielēns. 15. - deputāta Ģirģena priekšlikums. Papildināt likumu ar pielikumu šādā redakcijā: “Pievienotās vērtības nodokļa likuma pielikums Nr. 2. Pārtikas produkti, kuriem piemēro nodokļa samazināto likmi 5 procentu apmērā.” Komisijā nav atbalstīts.
Sēdes vadītāja. Sākam debates.
Vārds deputātam Kasparam Ģirģenam.
K. Ģirģens (KPV LV).
Jā, kolēģi, nedaudz atvainojos, nelielas tehniskas problēmas, bet vēlos minēt, ka gan 14., gan 15., kā minēju, es atsaucu. Un savu pamatojumu es jau izklāstīju. Sakarā ar to, ka 1. un 2. priekšlikums netika atbalstīts... Šie priekšlikumi bija kopā ar 1. un 2. priekšlikumu, kuri netika atbalstīti no Saeimas puses. Līdz ar to es atsaucu.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies, Ģirģena kungs. Tātad 15. priekšlikums ir atsaukts.
Vārds deputātei Lindai Liepiņai.
L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Kolēģi deputāti! Nu, brīnumi mums te notiek atkal. Ģirģena kungu tad var redzēt, tad nevar redzēt.
Es tā arī nesapratu, Mūrnieces kundze, - tas iepriekšējais bija balsojums, nebija balsojums? Jo nu... mēs nedzirdējām arī tur... Jūs uzdevāt Ģirģena kungam jautājumu, Ģirģena kungs kaut kur pazuda tumsā. Redzams nebija. Es neesmu pārliecināta, vai tā bija Ģirģena kunga balss, kas teica, ka viņš šo priekšlikumu atsauc. Kaut kāds... kaut kāda mistika mums te notiek šodien. ZZS frakcijā, frakcijas telpās, kur viņi ir iesēdināti, nedarbojas... nedarbojas internets. Slikti darbojas internets, precīzi būsim.
Tagad arī... Es tagad esmu iegājusi feisbukā, lai arī mani vēlētāji - 44 662 - redzētu, kā jūs slēdzat ārā mikrofonu man, kā jūs neļaujat runāt. Es domāju, tautai jāzina savi varoņi. Es - par sevi, ne par jums.
Tā ka, nu, kā tad... kā tad te tagad būs ar to likumprojektu, vai vispār šis... vai vispār šis likumprojekts var būt balsojams kopumā, ņemot vērā visas šīs tehniskās problēmas, uz ko jums norādīja, un visus pārkāpumus, tajā skaitā no jūsu puses. Faktiski man... manuprāt, šodien tikai no jūsu puses. Jūs neļāvāt man runāt, jūs neļāvāt izteikties, jūs slēdzāt ārā mikrofonu. Tam nebija pamata - uz to norādīja Jūlija Stepaņenko kundze.
Ko darīt ar šo likumprojektu? Kā tad īsti... kā tad īsti tam būs būt?
Es nezinu, man ir... Varbūt man kāds kolēģis var palīdzēt? Varbūt Daudzes kungs, ja jūs šobrīd...? Es zinu, ka Daudzes kungs ļoti labi orientējas Saeimas kārtības rullī, - varbūt Daudzes kungs var kaut kādā veidā nokomentēt... Nu, līdz šim... jo mēs esam jau pie 15. priekšlikuma, vēl ir divi priekšlikumi. Faktiski mums tūdaļ būs jābalso steidzamības kārtā. Šis ir, ja nemaldos, otrais lasījums, tātad vairāk mums iespēju nebūs.
Kā mums šobrīd labāk rīkoties, jo, nu, kaut kas īsti te nav, manuprāt, šodien - vajadzētu droši vien piedāvāt kaut kā... Varbūt atdosim atpakaļ komisijai, un tad būs deputātiem vēl nedaudz laika restorānu nedēļas ietvaros arī padomāt par to - piešķirt restorāniem samazinātu PVN likmi vai nepiešķirt PVN likmi. Vai tomēr Latvijas tautai būtu tiesības par nedaudz zemākām cenām, pateicoties samazinātajai PVN likmei, iegādāties dārzeņus, olas, piena produktus un zivis vai tomēr ne. Nu, Butāna kungam būtu iespēja vēlreiz pārdomāt, vai 2030. gadā būs vispār Latvijā... dzīvos 18 tūkstoši iedzīvotāju, kuri visi brauks ar elektromobiļiem... par 100 tūkstošiem eiro iegādātiem.
Es domāju, būtu virkne lietu, kas būtu pārdomājamas. Nu, trīs minūtes esmu norunājusi, vēl divas paliek. Īsti manu domu uztvērāt... Es vēlētos, es redzu - Daudzes kungs ir pieteicies. Es vēlētos Daudzes kunga komentāru.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Gundaram Daudzem.
G. Daudze (ZZS).
Jā, godātie kolēģi! Es ceru, ka jūs mani dzirdat. Īstenībā jau šobrīd mēs runājam ne tik daudz par priekšlikumu, cik par procedūru.
Sēdes vadītāja. Daudzes kungs, mēs jūs ļoti vāji dzirdam. Lūdzu, runājiet skaļāk.
G. Daudze. Jā, bet tad es jocīgi izskatīšos ekrānā. Jūs mani tagad dzirdat?
Sēdes vadītāja. Visai vāji.
G. Daudze. Un tagad?
Sēdes vadītāja. Tagad mēs jūs visai vāji redzam.
G. Daudze. Nē... nu jā - man ir tikai divi varianti.
Sēdes vadītāja. Runājiet, runājiet. Mēs pārliecinājāmies, ka tas esat jūs. Lūdzu, runājiet.
G. Daudze. Jā. Šobrīd nav saruna par priekšlikumu, bet faktiski par procedūru. Bet Ģirģena kungs jau tad, kad viņš ziņoja par savu priekšlikumu par elektromobiļiem, - jau tad atsauca šos abus priekšlikumus.
Otrkārt, iepriekšējais priekšlikums vispār nebija balsojams, jo nebija atbalstīts jau priekšlikums, kurš... ar kuru... par kuru bija runa 14. priekšlikumā, kad ir spēkā stāšanās laiks.
Un 15. arī pēc būtības nav balsojams, tāpēc ka nav atbalstīts tas priekšlikums, kurš... kurš, nu, teiksim, it kā nosaka to, ka vajadzētu šādu pielikumu veidot.
Tā ka, es domāju, mums vienkārši jāiet uz priekšu, laiks vienkārši šausmīgi skrien.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Debates slēdzu.
Paldies, kolēģi, par visiem priekšlikumiem.
Man jāteic, ka Ģirģena kungs, runājot par 3. priekšlikumu, teica, ka neuzstāj uz balsojumu par 14. un 15. priekšlikumu - līdzīgi kā par 3. Lai pārliecinātos, ka viņš patiešām šo priekšlikumu atsauc, šāds jautājums tika uzdots, un tas ir leģitīms. Mēs saņēmām Ģirģena kunga atbildi par 15. priekšlikumu, ka tas ir atsaukts, un arī visiem kolēģiem šī informācija tika sniegta. Par 14. īsti mēs nevarējām pārliecināties, kāds ir Ģirģena kunga viedoklis.
Tātad, turpinot Saeimas sēdi, mums ir jābūt ļoti precīzai informācijai par to, vai priekšlikums ir atsaukts vai arī nav atsaukts.
Attiecībā uz tehniskajām problēmām - tās ir novērstas. Saeimas Administrācija strādā. Rāfeldes kundze kā ģenerālsekretāre ir iesaistījusies, un visas problēmas, kuras tiek... kuras, ja ir bijušas, tad tās arī tiek novērstas.
Godātie kolēģi! Mēs patiešām esam aizkavējušies ar darba kārtību. Lūdzu, turpināsim darbu.
Tātad komisijas vārdā - deputāts Jānis Cielēns.
J. Cielēns. 16. - finanšu ministra Reira priekšlikums. Ierosināts likumprojektā noteikt, ka likuma spēkā stāšanās datums ir 2021. gada 1. jūlijs. Komisijā daļēji atbalstīts, iekļauts 17. - komisijas priekšlikumā.
Komisijas vārdā aicinu balsot “pret” vai atturēties.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 16. - finanšu ministra Reira iesniegto priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 4, pret - 58, atturas - 14. Priekšlikums nav atbalstīts.
J. Cielēns. Pēdējais, 17., Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikums. Izteikt likumprojektā ietverto norādi par likuma spēkā stāšanos šādā redakcijā: “Likums stājas spēkā 2021. gada 1. jūlijā.” Tas ir jauns Eiropas Komisijas lēmums par direktīvas stāšanos spēkā saistībā ar Covid-19 pandēmiju un dažādu dalībvalstu lūgumu. Komisijas vārdā aicinu atbalstīt priekšlikumu.
Sēdes vadītāja. Vārds deputātei Lindai Liepiņai... debatēs.
L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Tā... Mūrnieces kundze, aicināšu... Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Aicināšu ļaut man izteikties piecas minūtes par priekšlikumu... par likumprojektu kopumā... par stāšanos spēkā un par to murgu, kas te notiek visa rīta cēliena garumā.
Tātad es aicināšu neatbalstīt ne šo - 17. - priekšlikumu, ne arī likumprojektu otrajā lasījumā kopumā, tāpēc ka, nu, ir pilnīgi skaidrs, ka labās lietas, ko mēs varējām šodien iebalsot šajā likumprojektā un kam vispār būtu kaut kāda nozīme, mēs neesam izdarījuši, pateicoties... pateicoties ģēnijiem no koalīcijas partiju puses, kuri nesaprot dažas elementāras lietas, ka, piemēram, uzņēmēji var iznākt ārā no pelēkās zonas tikai tad, ja tiek samazinātas atsevišķas pievienotās vērtības nodokļa likmes.
Nu, nesapratni te nodemonstrēja arī daži tie... reti kurais... nu, faktiski viens - Butāns nodemonstrēja pilnīgu nesapratni par to... par kaut kādām elementārām lietām, runājot par elektromobiļiem. Kā es jau minēju, tas Butāna kunga uzstādītais mērķis - 2030. gadā Latvijā tātad 18 tūkstoši iedzīvotāju brauks ar elektromobiļiem, elektromobiļa cena - 100 tūkstoši. Butāna kungs sapņo par to, ka 2030. gadā jau būs otrreizējais... otrreizējais tirgus jau ies vaļā kaut kur Vācijā, pie mums tātad atnāks vecie elektromobiļi, tad mēs braukāsim kā second hand tirgū, ne tikai staigāsim second hand drēbēs, bet arī braukāsim ar automobiļiem veciem. Nu, okay. Nu, par to vecumu.
Šis vienkārši ir kaut kas tāds dīvains, kas te ir... nu, tāda pilnīga nezināšana, nesapratne par lietām, ko demonstrē... Nu, šodien Butāna kungs nodemonstrēja par visiem. Nedzirdējām neko par šo likumprojektu, ko teiktu Bondara kungs, nedzirdējām Ivetu Benhenu‑Bēkenu.
Ziņotājs ziņo, nu, vienkārši tupa nolasīdams - es atvainojos par vārdu “tupa”, nē, “glupi” es gribēju teikt -, glupi nolasīdams tādas... nu, vienkārši nolasot tekstu, neziņojot, nepastāstot par būtību. Jā, tagad arī atsaucas uz kaut kādu direktīvu. Kas tā par direktīvu, kāpēc... nu, kāpēc mums jāiet kaut kādā Eiropas pavadā par kaut kādām direktīvām? Un kaut kas atkal jāatbalsta. Kāpēc mēs nevaram iet savu ceļu? Kāpēc mēs nevaram pieņemt tādus likumus, kādi mums ir nepieciešami? Tādēļ, ka jūs esat nezinīši no Mēness vai kā? Vai tādēļ, ka jums nav sapratne par lietām? Tādēļ, ka Kariņš, Reirs vai vesela... vesela varza pārējo, kas sēž uz vietas, nav spējīgi aizbraukt uz Eiropu un nolobēt Latvijas intereses?
Atgādināšu vēlreiz, Latvijā ir Saeimas deputāts, vārdā Didzis Šmits, kurš ir nolobējis Latvijai jau tādas lietas kā šprotes, kā kūpinājumi. Ja vajadzēs, nolobēs arī visu pārējo.
Nu, tad es aicinātu nepieņemt kārtējo... kārtējo mēslu... Vārds... Drīkst teikt, Mūrnieces kundze? Cerams, ka drīkst. Aicinātu nepieņemt kārtējo mēslu, lai nav... Šādus likumus nevajadzētu mums pieņemt. Kauns!
Aicinātu šo likumprojektu atgriezt atpakaļ komisijā. Nezinu, kāda ir procedūra. Palīdziet man, Mūrnieces kundze, kā sēdes vadītāja! Kas man ir tieši jāizdara, lai šādi... lai būtu iespējams nobalsot par to, ka šo likumprojektu mēs atgriežam komisijai atpakaļ. Ja - nē, protams, nāks mums budžets, kas jau ir atnests... atstiepts uz Saeimu. Protams, budžets būs ļoti liels pārbaudījums šai valdībai. Tā ka gribētos jau, ka to mājasdarbu izdara koalīcija, izdara arī Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija. Nevajag to budžetu gaidīt. Tāpat jau tur būs traki.
Tā ka, lūdzu, es aicināšu deputātus nebalsot par šo likumprojektu. Aicinu Bondara kungu, nu, paņemiet atpakaļ uz komisiju šo likumprojektu vēlreiz. Paskatieties vēlreiz, parunājiet ar nozarēm, ar ēdinātāju nozari, parunājiet ar pārtikas nozari par samazinātu PVN, izejiet... izkāpiet ārā no ekseļa tabulas, paskatieties, kas notiek! Pakonsultējieties ar veselo saprātu! Un tad, kad esat to visu izdarījuši, tad nāciet vēlreiz, mēģiniet vēlreiz!
Mēs pieņemam lēmumus. Mēs, Saeima, pieņemam lēmumus, un valdība ir pieņemta pie mums darbā - viņiem tie ir jāizpilda. Tādēļ aicinu visus sagrupēties un izdarīt kādu labu lietu šodien.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.
Par 17. priekšlikumu komisijas vārdā...?
J. Cielēns. Komisijas vārdā aicinu atbalstīt priekšlikumu.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par 17. - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas iesniegto priekšlikumu! Lūdzu, balsosim! Par - 79, pret - 3, atturas - nav. Priekšlikums ir atbalstīts.
Godātie kolēģi! Deputāte Linda Liepiņa ir aicinājusi likumprojektu nodot atpakaļ komisijai.
Nobalsosim par to! Lūdzu, atveriet procedūras sadaļu! Lūdzu atvērt procedūras sadaļu. Tātad ir atvērta procedūras sadaļa, un Linda Liepiņa ir ierosinājusi likumprojektu “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā” nodot atpakaļ atbildīgajai komisijai - Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai. Mēs varam balsot? Viss sagatavots balsojumam?
Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai likumprojekts “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā” tiktu nodots Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai! Lūdzu, balsosim! Par - 20, pret - 53, atturas - 4. Tātad likumprojekts netiek nodots atpakaļ komisijai.
Turpinām darbu pie likumprojekta.
Komisijas vārdā...?
Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu referentam!
J. Cielēns. Tā kā visi priekšlikumi ir izskatīti, komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā, galīgajā, lasījumā.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā” otrajā lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 79, pret - 4, atturas - 2. Likumprojekts otrajā lasījumā ir atbalstīts.
Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai.
J. Cielēns. Šis bija otrais, galīgais, lasījums. Tā ka komisija nebija lēmusi par termiņu priekšlikumiem.
Sēdes vadītāja. Es atvainojos! Paldies, kolēģi.
Tātad vēlreiz. Par - 79, pret - 2, atturas... pret - 4, atturas - 2. Tātad likums pieņemts.
Godātie kolēģi! Līdz ar to mēs esam izskatījuši šā gada 15. oktobra ārkārtas sēdes darba kārtību.
Vēl deputātu reģistrācija. Tā sekmīgi noslēgusies.
Līdz ar to šā gada 15. oktobra ārkārtas attālināto sēdi slēdzu.
Pēc 15 minūtēm... Kolēģi, sāksim darbu pulksten 12.00, kad sāksim izskatīt jeb vēlreiz turpināsim izskatīt 24. septembra sēdes darba kārtību.
Paldies. Tātad pārtraukums līdz pulksten 12.00.
SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas rudens sesijas
2020. gada 15. oktobra 10. (attālinātā ārkārtas) sēde
Datums: 15.10.2020 09:06:10 bal001
Par - 86, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Rīgas apgabaltiesas tiesneša Borisa Geimana atbrīvošanu no tiesneša amata (457/Lm13)
Datums: 15.10.2020 09:07:03 bal002
Par - 89, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Saeimas deputātes Lindas Mednes ievēlēšanu Ārlietu komisijā (461/Lm13)
Datums: 15.10.2020 09:25:40 bal003
Par - 38, pret - 45, atturas - 8.
Balsošanas motīvs: 1. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 09:56:08 bal004
Par - 37, pret - 42, atturas - 12.
Balsošanas motīvs: 2. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 10:26:40 bal005
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija
Datums: 15.10.2020 11:05:34 bal006
Par - 73, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 4. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:06:34 bal007
Par - 77, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 5. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:07:42 bal008
Par - 81, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 6. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:08:56 bal009
Par - 79, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 7. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:10:00 bal010
Par - 82, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 8. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:11:08 bal011
Par - 83, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 9. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:12:08 bal012
Par - 80, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 10. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:13:30 bal013
Par - 79, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 11. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:14:36 bal014
Par - 82, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 12. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:16:01 bal015
Par - 81, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 13. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:18:56 bal016
Par - 16, pret - 50, atturas - 3.
Balsošanas motīvs: 14. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:27:06 bal017
Par - 4, pret - 58, atturas - 14.
Balsošanas motīvs: 16. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:33:50 bal018
Par - 79, pret - 3, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: 17. priekšlikums. Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:35:24 bal019
Par - 20, pret - 53, atturas - 4.
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atdošanu komisijai
Datums: 15.10.2020 11:36:33 bal020
Par - 79, pret - 4, atturas - 2.
Balsošanas motīvs: Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (750/Lp13)
Datums: 15.10.2020 11:37:23 bal021
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija