Latvijas Republikas 13. Saeimas
pavasara sesijas vienpadsmitā (attālinātā ārkārtas) sēde
2021. gada 22. aprīlī
Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētājas biedre
Inese Lībiņa-Egnere.
Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Sēdes videotranslācija
Sēžu videotranslācijas (arhīvs)
Sēdes vadītāja. Cienījamās deputātes! Godātie deputāti! Sākam Latvijas Republikas Saeimas 2021. gada 22. aprīļa trešās attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtības izskatīšanu.
Darba kārtībā - sadaļa “Likumprojektu izskatīšana”.
Kā pirmais - likumprojekts “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā”, pirmais lasījums.
Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Juris Rancāns. Lūdzu!
J. Rancāns (JK).
Labdien vēlreiz, kolēģi! Tātad konkrētajā gadījumā kārtējie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, paredzot sekojošas lietas.
Pirmais. Grozījumi paredz papildinājumu par piemaksu noteikšanu līdz 75 procentiem no algas apmēra iekšlietu iestāžu, Valsts ieņēmumu dienesta, Nodokļu un muitas policijas pārvaldes un Muitas pārvaldes amatpersonām, kuras ir iesaistītas Covid-19 infekcijas uzliesmojuma pārvarēšanā. Piemaksu izmaksu kārtību nosaka attiecīgās ministrijas. Protams, piemaksas tiek ņemtas no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.
Otrais papildinājums, ko nosaka šie grozījumi, ir tas, ka Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektoram, līdzīgi kā Ieslodzījuma vietu pārvaldes direktoram, ir tiesības noteikt amatpersonām tādus darba pienākumus, kas nav minēti viņu amata aprakstā, tāpat arī ir tiesības nodarbināt nepieciešamības gadījumā personālu ilgāk par 24 stundām.
Likumprojekts paredz arī detalizētāku vakcinēšanas kārtību un prioritāri vakcinējamās grupas Veselības ministrijas pārraudzībā esošajās ārstniecības iestādēs. Likumprojekts paredz arī iespēju veikt ārvalstu diplomātu un viņu ģimenes locekļu vakcinēšanu.
Komisijā, uzklausot ministriju pārstāvjus, likumprojekts ir... tāpat kā... ir atbalstīts komisijā, lūgums par steidzamību, tāpēc komisija savā vārdā lūdz noteikt šim likumprojektam steidzamību.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” atzīšanu par steidza Lūdzu balsošanas režīmu! Par - 69, pret - 1, atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
J. Rancāns. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam...
Sēdes vadītāja. Rancāna kungs, mums vēl jānobalso pirmajā lasījumā.
J. Rancāns. Atvainojos. Pasteidzos, jā.
Tātad aicinu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Par - 73, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un likumprojekta izskatīšanas laiku Saeimas sēdē otrajā, galīgajā, lasījumā.
J. Rancāns. Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš šim likumprojektam ir šā gada 26. aprīlis un izskatīšana otrajā lasījumā - Saeimas šā gada 29. aprīļa plenārsēdē.
Sēdes vadītāja. Tātad citu priekšlikumu nav. Kā priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam tiek noteikts šā gada 26. aprīlis, un izskatīšana - Saeimas šā gada 29. aprīļa sēdē. Paldies.
Nākamais darba kārtībā - likumprojekts “Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā”, pirmais lasījums.
Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Juris Rancāns. Lūdzu!
J. Rancāns (JK).
Godātie kolēģi! Ministru kabineta sagatavotā likumprojekta mērķis šajā gadījumā ir nodrošināt brīvības atņemšanas soda izpildes nepārtrauktību pēc 2021. gada 1. maija sakarā ar Satversmes tiesas 2019. gada 7. novembra spriedumu lietā par Latvijas Sodu izpildes kodeksa 50.4 panta neatbilstību Satversmei.
Satversmes tiesa šajā spriedumā ir atzinusi, ka minētā norma, kura nosaka smagāku soda izciešanas režīmu personām atkarībā no vienīgā kritērija, proti, piederības dzimumam, pārkāpj Satversmē noteikto diskriminācijas aizliegumu. Satversme savā tiesas spriedumā bija noteikusi pārejas periodu līdz 2021. gada 1. maijam. No šī datuma minētā norma vairs nav spēkā.
Atbildīgā - Tieslietu - ministrija ir sniegusi skaidrojumu, ka minētais spriedums ir izpildīts daļēji, bet pilnībā to izpildīt nav iespējams sakarā ar neatbilstošu cietumu infrastruktūru. Tādējādi likumprojekts paredz noteikt, ka par smaga un sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu notiesātie vīrieši, kā arī notiesātie vīrieši, kas pārvietoti no daļēji slēgtā cietuma par rupjiem vai sistemātiskiem režīma pārkāpumiem, brīvības atņemšanas sodu izcieš atbilstoši Latvijas Sodu izpildes kodeksā noteiktajai kārtībai vai tai kārtībai, kas bija spēkā līdz 2021. gada 30. aprīlim.
Komisijā, uzklausot Tieslietu ministrijas pārstāvjus, likumprojekts tika atbalstīts. Komisija aicina arī atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītāja. Tātad debatēs deputāti nav pieteikušies. (Starpsauciens: “Ir, ir!”) Jā, tagad redzu.
Uzsākam debates.
Vārds deputātei Vitai Andai Tēraudai.
V. A. Tērauda (AP!).
Labdien, kolēģi! Šis likumprojekts ir nepieciešams pēc Satversmes tiesas sprieduma, kad 2019. gada novembrī Satversmes tiesa pateica, ka apstākļi ieslodzījuma vietās, konkrēti, visstingrākā režīma vietās, ir pretrunā ar Satversmi. Pretruna ir tāda, ka ir atšķirīga attieksme pret vīriešiem un sievietēm.
Satversmes tiesa pateica, ka konkrētās normas Latvijas Sodu izpildes kodeksā zaudēs spēku 2021. gada 1. maijā. Ministru kabinetam bija 18 mēneši laiks, lai risinātu situāciju. Pagāja gads, Tieslietu ministrija nāca ar informatīvo ziņojumu Valsts sekretāru sanāksmē. Un tagad, 22. aprīlī, mums ir likumprojekts Saeimā, kas prasa būtībā Saeimai pateikt, ka mēs vēl kādus gadus piecus nepildīsim Satversmes tiesas spriedumu.
Kolēģi, šāda sprieduma nepildīšana nav pieļaujama. Tieslietu ministrija saka mums, ka ir bezizejas situācija - Satversmes tiesas spriedumu nevar izpildīt ar esošo infrastruktūru, vajag jaunu Liepājas cietumu, ko sola uz 2025. gada 1. maiju.
Šie jautājumi un šīs problēmas par apstākļiem cietumos nav jauni. Uz šīm pašām problēmām norādīja arī spīdzināšanas novēršanas komiteja savā pēdējā vizītē Latvijā tālajā 2016. gadā. Arī tad Latvijas atbilde bija: “Celsim jaunu infrastruktūru!” Toreiz gan Ministru kabinets solīja komitejai, ka celtniecība sāksies 2017. gadā un beigsies 2020. gadā. Kā zinām, tas nav noticis.
Jau 30 gadus lielākie cilvēktiesību pārkāpumi Latvijā ir Latvijas ieslodzījuma vietās. Uz to norāda visdažādākās instances - gan starptautiskās, gan pašā Latvijā.
Kolēģi, mēs nevaram atbalstīt likumprojektu, kas būtībā pasaka Satversmes tiesai: “Mēs jūsu spriedumu nepildīsim.” Tā vietā Tieslietu ministrijai ir jārod risinājumi, saprotot, ka pilnīga infrastruktūras nomaiņa cietumos nav vienas dienas jautājums. Kā mēs redzam, tas nav piecu gadu jautājums, acīmredzot tas ir 10-15 gadu jautājums.
Kolēģi, es aicinu neatbalstīt šo likumprojektu.
Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.
Rancāna kungs, vai komisijas vārdā vēlaties vēl ko piebilst?
J. Rancāns. Jā, komisijas vārdā tikai ļoti īsi vēlos piebilst, ka tomēr komisija ir atbalstījusi šo likumprojektu. Aicinu atbalstīt, tāpēc ka mans risinājums - tomēr ir jādomā. Mēs komisijā atteicāmies no steidzamības šim likumprojektam, lai varētu pieaicināt tiesībsargu un pārējos ekspertus un speciālistus un saprast, kā tad mums šajā situācijā rīkoties, jo šī konkrētā norma zaudē spēku un Ieslodzījuma vietu pārvalde paliek bez juridiska regulējuma, un šajā situācijā būtu jāmeklē risinājums.
Mēs esam gatavi plašākai diskusijai komisijā par visiem šiem jautājumiem, un aicinu atbalstīt pirmajā lasījumā šo likumprojektu.
Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā” atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Par - 47, pret - 16, atturas - 18. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.
Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.
J. Rancāns. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš šī likumprojekta otrajam lasījumam ir šā gada 30. aprīlis.
Sēdes vadītāja. Tātad, ja citu priekšlikumu nav, priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam ir šā gada 30. aprīlis. Paldies.
Cienītās kolēģes! Godātie kolēģi! Līdz ar to mēs esam izskatījuši visu 22. aprīļa trešās attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtību.
Atgādinu, ka pēc šīs sēdes pulksten 16.00, tātad pēc 15 minūtēm, mēs turpināsim izskatīt 22. aprīļa pirmās attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtību.
Vēl tikai deputātu klātbūtnes reģistrācija. Tā sekmīgi noritējusi.
Šo trešo attālinātās ārkārtas sēdi slēdzu.
Uz tikšanos!
SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas pavasara sesijas 11. (attālinātā ārkārtas) sēde
2021. gada 22. aprīlī
Likumprojekts “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” (Nr. 1051/Lp13) (1.lasījums) (Steidzams) (Dok. Nr. 4011, 4031) |
|
- Ziņo | - dep. J. Rancāns |
Likumprojekts “Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā” (Nr. 1038/Lp13) (1.lasījums) (Dok. Nr. 3958, 4030) |
|
- Ziņo | - dep. J. Rancāns |
- Debates | - dep. V. A. Tērauda |
Informācija par ārkārtas sēdi | |
Informācija par reģistrācijas rezultātiem |
Datums: 22.04.2021 15:34:21 bal001
Par - 69, pret - 1, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā (1051/Lp13) atzīšanu par steidzamu
Datums: 22.04.2021 15:35:19 bal002
Par - 73, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā (1051/Lp13), 1.lasījums
Datums: 22.04.2021 15:43:04 bal003
Par - 47, pret - 16, atturas - 18.
Balsošanas motīvs: Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā (1038/Lp13), 1.lasījums
Datums: 22.04.2021 15:44:02 bal004
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija
Sēdes videotranslācija
22.04.2021. | 9.00 |
11.00 |
11.30 |
13.30 |
15.30 |
16.00 |
17.30 |